Jump to content



Αναγνώριση προβλήματος σε επεξεργαστή Intel Mobile και μοντέλο ;


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Μέσω της σχολής της οποίας βρίσκομαι , στο εξωτερικό έχω στα χέρια μου έναν επεξεργαστή 2ης γενιάς λογικά, το οποίο βρέθηκε στα χέρια μου μέσω αποθήκης ,και με είπαν ότι δούλευε κανονικά.

Σημειωμένο είχε πάνω : i7 2670QM και ερωττηματικό.

Το έβαλα στο laptop μου , και δεν δουλεύει ,οπότε κάτι παίζει. Στραβωμένα ή κάποια χαρακιά με μεγεθυντικό φακό δεν βρήκα,καθάρισα και πάστα και όλα. 

Το θέμα είναι ότι πάνω στον επεξεργαστή τα διακριτικά που έχει παράδειγμα ο δικός μου που είναι i5 , δεν υπάρχουν σαν να σβήστικαν στο καθάρισμα μάλλον.Με διαβεβαίωσαν όμως ότι λειτουργούσαν .

 

Θέλω να ψάξω όμως τι μοντέλο είναι, μήπως τελικά δεν είναι 2ης γενιάς αλλά 1ης ή οτιδήποτε άλλο.

 

Παραθέτω φωτογραφίες,να δείτε και εσείς και να μου πείτε πως να το αναγνωρίσω γιατί εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω.

Από εκεί και πέρα αν όντως είναι 2ης γενιάς κτλ. (υποστηρίζεται ο συγκεκριμένος από το λάπτοπ μου γενικά,λέω να τον βάλω σε φούρνο μπας και ....) 

 

Η πάστα που φαίνεται είναι επειδή όταν έβγαλα την φώτο δεν το είχα καθαρίσει τελείως καλά .

 

12593839_614245008722999_899368774337452934_o.jpg

12891648_614244998723000_9026999254499381344_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Quote

Although all microprocessors from the table below physically fit into the socket, not all of them may be supported by your motherboard. For that reason before upgrading to any model from this list below, please make sure that the CPU is compatible with the motherboard.                                   link

 Ίσως να έχεις αυτό το θεματάκι..
 

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, konstantinakis said:

 Ίσως να έχεις αυτό το θεματάκι..
 

Καταλαβαίνω αλλά το έχει σαν support σε απαντήση τους η toshiba, για τον 2670QM.

Επίσης έχω παραπάνω TDPWatt οπότε περί ρεύματος δεν τίθεται θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα σχετικά με identification που βρήκα είναι το http://www.cpu-world.com/info/id/Intel-modern-identification.html#Atom__Celeron__Core_i3_i5_i7__Pentium_and_Xeon_CPUs__Sandy_Bridge_and_newer_. Δυστυχώς από τα νούμερα που φαίνονται δεν έβγαλα κάποια άκρη...

 

Κάνε μια προσπάθεια με δυνατό φως μήπως δεις καμία αντανάκλαση και χάραξη από το πάνω ετικετάκι, γιατί εκεί συνήθως έχει το ζουμί.

Έγινε επεξεργασία από Shadow KnighT
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Shadow KnighT said:

Τα μόνα σχετικά με identification που βρήκα είναι το http://www.cpu-world.com/info/id/Intel-modern-identification.html#Atom__Celeron__Core_i3_i5_i7__Pentium_and_Xeon_CPUs__Sandy_Bridge_and_newer_. Δυστυχώς από τα νούμερα που φαίνονται δεν έβγαλα κάποια άκρη...

 

Κάνε μια προσπάθεια με δυνατό φως μήπως δεις καμία αντανάκλαση και χάραξη από το πάνω ετικετάκι, γιατί εκεί συνήθως έχει το ζουμί.

σ'ευχαριστώ καταρχίν πολύ για την προσπάθεια σου.

Ναι,προσπάθησα ,αλλά δεν . 

Τα γράμματα μέσα στο πράσσινο (επίστρωση) , είναι αυτά που είπα ,και τα κάτω που έγραψα ήταν του QR Code.

Πάντως το μόνο που μπορούν να με πούν για σιγουριά είναι ότι ήταν πάνω σε laptop που δούλευε. 

Αλλά άκρη δεν βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

Όχι το πράσινο, το πάνω μαύρο ετικετάκι. Αν δεις και φωτογραφίες στο γούγλη, θα δεις ότι και εκεί έχει κανονικά τυπωμένα πράματα.

 

Το μόνο επιπλέον που πρόσεξα, είναι ότι η πάνω σειρά με τα μπλιμπλίκια έχει 3 στην αριστερή μεριά, ενώ σχεδόν όλες οι φώτο που είδα για τη σειρά ι7-2χχχ είχαν δύο. Δεν ξέρω αν θα χρησιμεύσει κάπου. Ίσως να στείλεις και ένα mail στη μαμά Intel μπας και?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Shadow KnighT said:

Όχι το πράσινο, το πάνω μαύρο ετικετάκι. Αν δεις και φωτογραφίες στο γούγλη, θα δεις ότι και εκεί έχει κανονικά τυπωμένα πράματα.

 

Το μόνο επιπλέον που πρόσεξα, είναι ότι η πάνω σειρά με τα μπλιμπλίκια έχει 3 στην αριστερή μεριά, ενώ σχεδόν όλες οι φώτο που είδα για τη σειρά ι7-2χχχ είχαν δύο. Δεν ξέρω αν θα χρησιμεύσει κάπου. Ίσως να στείλεις και ένα mail στη μαμά Intel μπας και?

Ναι,έψαξα στο μαύρο ετικετάκι κατάλαβα τι λες,τίποτα.

 

Επίσης το ίδιο με εσένα έκανα και εγώ είδα ότι όλες οι σειρές ακόμα και 3ης γενιάς και 4ης δεν έχουν τόσα μπλιμπλίκια εκεί αριστερά.

 

Ρώτησα,και μάντεψε τι απάντηση πήρα; Δεν ξέρουν ποιο είναι ...αί πες μου εσύ :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.