Jump to content



Χρεοκοπία Ευρώπης - The Euroskepticism Thread - Ευρωσκεπτικισμός v0.1


sotiris

Η χειρότερη περίοδος διακυβέρνησης  

103 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

1 hour ago, ΓιαγκΤ said:

Βιολογικά δεν υπάρχει καμία ανησυχία, τα γονίδιά μας θα επιζήσουν, ό,τι και να σημαίνει αυτό...

Το μεγαλύτερο μέρος του άρθρου είναι ακριβές, όσον αφορά τα δεδομένα. Η παράγραφος που τιλοφορείται "Το βιολογικό τέλος του Ελληνισμού" και δίνει την επικεφαλίδα στο άρθρο επιδέχεται σοβαρή αμφισβήτηση.

Ρεαλιστικά, το δημογραφικό είναι περισσότερο ένα οικονομικό πρόβλημα, τόσο ως προς τα αίτια όσο και ως προς τις επιδράσεις.

Έγινε επεξεργασία από minast
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, minast said:

Η παράγραφος που τιλοφορείται "Το βιολογικό τέλος του Ελληνισμού" και δίνει την επικεφαλίδα στο άρθρο επιδέχεται σοβαρή αμφισβήτηση.

 

Όπως και η ενοούμενη ελπίδα του συγγραφέα ότι είναι άμεσος απόγονος του Περικλέους ή του Θεμιστοκλέους (βεβαίως-βεβαίως). Λες κι αν ήταν, θα μπορούσε να αρχίσει να εισπράττει δικαιώματα για το έργο του προγόνου του.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minast said:

Ρεαλιστικά, το δημογραφικό είναι περισσότερο ένα οικονομικό πρόβλημα, τόσο ως προς τα αίτια όσο και ως προς τις επιδράσεις.

Δεν θα συμφωνήσω. Υπογεννητικότητα υπάρχει και σε εύρωστες οικονομίες. Για μένα είναι πρόβλημα βαθύτατα πνευματικό, με την έννοια ότι ο σύγχρονος άνθρωπος δυσκολεύεται να αγαπήσει, να βγει από το εγωιστικό καβούκι του και να δοθεί στο μεγάλωμα ενός παιδιού. Θέλει θυσίες η οικογένεια. Ο σημερινός άνθρωπος έχει μάθει στην άνεση και την ευκολία.

Τυγχάνω υπερπολύτεκνος και μπορώ να πω με μια κάποια βεβαιότητα ότι οι πολύτεκνες οικογένειες στην Ελλάδα δεν είναι ιδιαίτερα εύρωστες οικονομικά. Ανήκουμε οι περισσότεροι σε μεσαία και χαμηλά στρώματα. Αντιθέτως, τα πιο πλούσια ζευγάρια αρκούνται σε 1-2 παιδιά το πολύ (ή και κανένα πολλές φορές).

Και δεν είναι πρόβλημα οι ώρες εργασίας (ειδικά της μητέρας), γιατί γνωρίζω πάμπολλες πολύτεκνες οικογένειες όπου δουλεύουν και οι δύο γονείς, αλλά βρίσκονται και λύσεις για το μεγάλωμα των παιδιών.

Τα γράφω αυτά όχι για να μειώσω την άποψη αυτή, αλλά για να καταθέσω από εμπειρία ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως παρουσιάζονται.

Ως προς το παραπάνω κείμενο, δεν το έχω διαβάσει και δεν μπορώ να εκφράσω άποψη. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@pnick, σε συγχαίρω από καρδιάς για την επιλογή σου να κάνεις μεγάλη οικογένεια. Πάντως, η τάση σε όλες τις ανεπτυγμένες οικονομίες είναι ο πληθυσμός να βαίνει προς σταθεροποίηση1. Η αντιμετώπιση της παιδικής θνησιμότητας και η μείωση των θέσεων εργασίας που μπορούν να καλυφθούν από ανειδίκευτα, νεαρά χέρια οδηγούν τα περισσότερα ζευγάρια στην απόφαση να κάνουν 1-2 παιδιά.

 

Αυτό γενικά δεν είναι κακό. Ο παγκόσμιος πληθυσμός έτσι κι αλλιώς πρέπει να σταθεροποιηθεί κάποια στιγμή, αλλιώς ο πλανήτης θα καταρρεύσει υπό το βάρος του υπερπληθυσμού. Το πρόβλημα προκύπτει όταν το ασφαλιστικό σύστημα στηρίζει την ευρωστία του στην υποχρεωτική αύξηση του πληθυσμού ή όταν το οικονομικό σύστημα απαιτεί διαρκή μεγέθυνση για να μην καταρρεύσει.

 

Νομίζω ότι στην Ελλάδα (και άλλες χώρες που χτυπήθηκαν από την κρίση) η λίγο πιο απότομη μείωση γεννήσεων προέκυψε επειδή μειώθηκε απότομα και το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων που έμειναν χωρίς δουλειά ή είδαν τα εισοδήματά τους να μειώνονται και χρειάστηκε να αντιμετωπίσουν τα δυσθεώρητα κόστη που είχαν συνδέσει με την τεκνοποίηση σε εποχές ευημερίας.

 

Προφανώς σταδιακά η κοινωνία προσαρμόζεται στις νέες συνθήκες και ο μέσος όρος παιδιών ανά ζευγάρι θα επιστρέψει λίγο πιο κοντά στο σημείο που επιθυμούν οι Έλληνες, αντί στο σημείο στο οποίο συμβιβάστηκαν στα χρόνια της κρίσης.

 

1 Πχ από https://ourworldindata.org/fertility-rate:

Spoiler

World-population-by-level-of-fertility-w

 

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, acct said:

Πάντως, η τάση σε όλες τις ανεπτυγμένες οικονομίες είναι ο πληθυσμός να βαίνει προς σταθεροποίηση1

Σε ευχαριστώ και εγώ από καρδίας, αν και αισθάνομαι κάπως περίεργα, διότι δεν έγραψα ό,τι έγραψα σκεπτόμενος τα likes κ.λπ. 

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι με βοηθάει ιδιαίτερα ο πίνακας που παρέθεσες, ούτε και τα στοιχεία που πέρασα με το μάτι επί τροχάδην στο σύνδεσμο που έδωσες. Τα στοιχεία δείχνουν ποσοτικές μεταβολές ανά περιοχή/κράτος στη ροή του χρόνου τους τελευταίους 2 αιώνες, και όχι ποιοτικές (μη παρεξηγηθεί το ποιοτικές, δεν έχει ρατσιστικό υπόβαθρο, αν και οι έρευνες αυτές εκ των πραγμάτων ασχολούνται πολλές φορές και με την εθνολογική σύσταση ανά περιοχή). Είναι σημαντικό βέβαια ότι στους χάρτες με τις χρωματικές κλίμακες φαίνεται ουσιαστικά ότι υπάρχει μεγαλύτερη πληθυσμιακή αύξηση σε χώρες τριτοκοσμικές ή υπανάπτυκτες, και οι οποίες αποτελούν τις κυριότερες χώρες προέλευσης των σύγχρονων μεταναστών.  

 

Γεγονός είναι ότι σήμερα οι Έλληνες μειώνονται σε σχέση με τον αριθμό των μεταναστών που ζούν στην χώρα μας, αν και, όπως φαίνεται, ο συνολικός πληθυσμός της χώρας φαίνεται κάπως σταθερός τα τελευταία χρόνια. Οι αριθμοί δεν λένε πάντα όλη την αλήθεια. Εξαρτάται πώς θα τους δεις. Βλέποντας και την νοοτροπία των σημερινών πολιτικών για το θέμα και την παντελή έλλειψη διάθεσης να ασχοληθούν σοβαρά με το δημογραφικό, δεν έχω πολλές ελπίδες για το μέλλον. Αυτές τις μέρες διάβαζα και τις δηλώσεις Ελληνίδων πολιτικών για το δημογραφικό και οι οποίες έλεγαν ότι η αναχαίτιση της μείωσης του πληθυσμού ουσιαστικά οφείλεται στις μεταναστευτικές ροές από το 2000 και μετά (νομίζω η Ξενογιαννακοπούλου το είπε αυτό). 

Εξαρτάται λοιπόν και τί λύση θέλουμε για το πρόβλημα. Αν θέλουμε λύση από μέσα ή εισαγόμενη. Και επαναλαμβάνω (και το τονίζω) χωρίς καμία ρατσιστική διάθεση τα γράφω αυτά. Έλεγε και ο συγχωρεμένος Βασίλειος Κόκκινος (τ. Πρόεδρος Αρείου Πάγου) που έφυγε αυτές τις μέρες από την ζωή, ότι κινδυνεύουμε από εθνολογική αλλοίωση τα χρόνια που έρχονται, και δεν νομίζω ο ανώτατος Δικαστικός Λειτουργός της χώρας να είχε ρατσιστικά κίνητρα για αυτό που έλεγε. 

 

Όπως και να έχει, όσοι αγαπούν τα παιδιά και έχουν θέληση να κάνουν πολλές θυσίες για να τα μεγαλώσουν σωστά, θα κάνουν παιδιά, σε πείσμα του αδιάφορου κράτους και όσων κραδαίνουν επιχειρήματα ορθού λόγου εναντίον τους. Το μόνο πράγμα που δεν σκεπτόμουν με την σύζυγό μου όταν ξεκινήσαμε την οικογένειά μας ήταν το δημογραφικό. Και επειδή γνωρίζω δεκάδες πολύτεκνες οικογένειες, μπορώ να πώ ότι έτσι είναι και οι περισσότεροι. 

 

Υ/γ Μη με παρεξηγήσεις, αλλά με τρομάζει κάπως να διαβάζω αναλύσεις για την αύξηση του παγκόσμιου πληθυσμού και ειδικά όταν διακρίνω ανακούφιση στην διαπίστωση ότι κάπως ισορροπούν τα πράγματα με την υπογεννητικότητα. Θυμάμαι τις περίφημες αναλύσεις του Κίσινγκερ εδώ και δεκαετίες για το πώς πρέπει να χειραγωγηθεί και να ελεγχθεί ο παγκόσμιος πληθυσμός. Είναι πράγματα που ξεπερνούν τον άνθρωπο αυτά κατά την γνώμη μου. Και δεν ξέρω, εν πάση περιπτώσει, γιατί η ισορροπία πρέπει να έρθει με την μείωση του πληθυσμού στις Δυτικές-προοδευμένες κοινωνίες, όταν στις υπανάπτυκτες η πληθυσμιακή αύξηση είναι τελείως ανεξέλεγκτη. Δεν πρέπει δηλαδή να κάνουμε παιδιά αισθανόμενοι ευθύνη για την διαχείριση των πόρων της Γης και για να δώσουμε ζωτικό χώρο σε λαούς που αυξάνονται ανεξέλεγκτα και καταφεύγουν στην μετανάστευση για να τον βρούν; Δεν το καταλαβαίνω.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Βιολογικά δεν υπάρχει καμία ανησυχία, τα γονίδιά μας θα επιζήσουν, ό,τι και να σημαίνει αυτό...

Το μεγαλύτερο μέρος του άρθρου είναι ακριβές, όσον αφορά τα δεδομένα. Η παράγραφος που τιλοφορείται "Το βιολογικό τέλος του Ελληνισμού" και δίνει την επικεφαλίδα στο άρθρο επιδέχεται σοβαρή αμφισβήτηση.

Ρεαλιστικά, το δημογραφικό είναι περισσότερο ένα οικονομικό πρόβλημα, τόσο ως προς τα αίτια όσο και ως προς τις επιδράσεις.

 

Πριν μερικά χρόνια πήγα σε ένα σκάφος για κάτι δουλειές. Εκεί συνεννοήθηκα με ένα τυπάκο που ήταν μαύρος.

Κάποια στιγμή με πιάνει η βλακεία και του λέω :

Μπράβο ρε φίλε μιλάς τα ελληνικά καλύτερα από μένα...

Δεν σε καταλαβαίνω ρε μάστορα, ( μου λέει) έλληνας είμαι, έχω υπηρετήσει και στο στρατό...

Αν τον ρωτούσες μπορεί να ήταν απόγονος του Λεωνίδα των Θερμοπυλών. Καμία σημασία δεν έχει που είναι μαύρος αφού βαθιά μέσα του το πιστεύει.

Δεν έχουν αξία  οι αιματολογικές εξετάσεις καθαρότητας  και το DNA  μπροστά στην πίστη του άλλου, περί καθαρότητας

Ρεαλιστικά είναι και οικονομικό πρόβλημα αλλά όχι μόνο

Εκείνο που τελικά θα χαθεί είναι άνθρωποι με ελληνική συνείδηση

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

 

Πριν μερικά χρόνια πήγα σε ένα σκάφος για κάτι δουλειές. Εκεί συνεννοήθηκα με ένα τυπάκο που ήταν μαύρος.

 

Κάποια στιγμή με πιάνει η βλακεία και του λέω :

 

Μπράβο ρε φίλε μιλάς τα ελληνικά καλύτερα από μένα...

 

Δεν σε καταλαβαίνω ρε μάστορα, ( μου λέει) έλληνας είμαι, έχω υπηρετήσει και στο στρατό...

Αν τον ρωτούσες μπορεί να ήταν απόγονος του Λεωνίδα των Θερμοπυλών. Καμία σημασία δεν έχει που είναι μαύρος αφού βαθιά μέσα του το πιστεύει.

Δεν έχουν αξία  οι αιματολογικές εξετάσεις καθαρότητας  και το DNA  μπροστά στην πίστη του άλλου, περί καθαρότητας

Ρεαλιστικά είναι και οικονομικό πρόβλημα αλλά όχι μόνο

Εκείνο που τελικά θα χαθεί είναι άνθρωποι με ελληνική συνείδηση

 

Ισχύει. Γνωρίζω και εγώ οικογένεια μαύρων. Εξαιρετικοί άνθρωποι. Τα παιδιά τους ευγενέστατα και φοβεροί αθλητές. Συνείδηση ελληνικότατη. Δεν ξέρω αν είναι ο κανόνας βέβαια. Η ελληνικότητα δεν είναι νομικά ή γενετικά ορισμένη. Αυτή είναι η διαφορά της εθνικότητας με την ιθαγένεια εξάλλου. Η πρώτη είναι στοιχείο αυτοπροσδιορισμού ενώ η δεύτερη νομική έννοια που συνδέεται με τον τόπο γέννησης. 

Με συγκινεί αφάνταστα η στάση του Αντετοκούμπο επίσης. Δεν θα ξεχάσω που του έδωσαν την ελληνική σημαία για αυτόγραφο και το αρνήθηκε. Από σεβασμό. Πιο Έλληνας από τους "δικούς μας" Ελληνάρες. Τον θεωρώ 100% Έλληνα γιατί έτσι αισθάνεται ο ίδιος και δηλώνει.

Έχω όμως τις αμφιβολίες μου για τους μουσουλμάνους πρόσφυγες, τους συνειδητούς μουσουλμάνους, όχι τους αδιάφορους, γιατί η θρησκεία τους είναι και νομικό σύστημα που διέπει κάθε πτυχή της ζωής τους και την βάζουν πάνω από οποιοδήποτε Σύνταγμα ή νόμο. Για αυτό, όσες γενιές και να περάσουν δεν ξεχνούν το όραμα του παγκόσμιου ισλαμικού κράτους, και όπου και να μεγαλώσουν ποτέ δεν αφομοιώνονται πλήρως. Είδαμε τί έγινε τα τελευταία χρόνια στην Γαλλία.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, pnick said:

Υ/γ Μη με παρεξηγήσεις, αλλά με τρομάζει κάπως να διαβάζω αναλύσεις για την αύξηση του παγκόσμιου πληθυσμού και ειδικά όταν διακρίνω ανακούφιση στην διαπίστωση ότι κάπως ισορροπούν τα πράγματα με την υπογεννητικότητα. Θυμάμαι τις περίφημες αναλύσεις του Κίσινγκερ εδώ και δεκαετίες για το πώς πρέπει να χειραγωγηθεί και να ελεγχθεί ο παγκόσμιος πληθυσμός. Είναι πράγματα που ξεπερνούν τον άνθρωπο αυτά κατά την γνώμη μου. Και δεν ξέρω, εν πάση περιπτώσει, γιατί η ισορροπία πρέπει να έρθει με την μείωση του πληθυσμού στις Δυτικές-προοδευμένες κοινωνίες, όταν στις υπανάπτυκτες η πληθυσμιακή αύξηση είναι τελείως ανεξέλεγκτη. Δεν πρέπει δηλαδή να κάνουμε παιδιά αισθανόμενοι ευθύνη για την διαχείριση των πόρων της Γης και για να δώσουμε ζωτικό χώρο σε λαούς που αυξάνονται ανεξέλεγκτα και καταφεύγουν στην μετανάστευση για να τον βρούν; Δεν το καταλαβαίνω.

 

Καμία παρεξήγηση. Ελπίζω ότι συζητώντας για την ερμηνεία των στοιχείων γινόμαστε όλοι λίγο σοφότεροι. Όμως, νομίζω το βλέπεις λίγο ανάποδα. Δε μειώνονται οι γεννήσεις στις ανεπτυγμένες κοινωνίες ΓΙΑ να δώσουμε χώρο στις "υπανάπτυκτες" ή αναπτυσσόμενες. Μειώνονται επειδή το βιοτικό επίπεδο αυξάνει και μειώνονται η παιδική θνησιμότητα και οι δουλειές που απαιτούν νεαρά εργατικά χέρια. Σε όλον τον κόσμο τελικά θα μειωθούν οι γεννήσεις, με μικρές διαφοροποιήσεις με βάση τη θρησκεία και τη διαθεσιμότητα ανειδίκευτης χειρωνακτικής εργασίας για τους νέους.

 

Ο Νίγηρας δε θα μείνει κολλημένος στα 7 παιδιά ανά γυναίκα όταν πάψει να μπορεί να τα αξιοποιεί ως δωρεάν αγροτικά χέρια, όταν η πλειονότητα αυτών των παιδιών ζει μέχρι τη μέση ηλικία κι όταν τα ζευγάρια αρχίσουν να τεκνοποιούν από επιλογή κι όχι κατά τύχη. Όλα αυτά συνδέονται άμεσα με την "ανάπτυξη". Δες για παράδειγμα πώς έπεσε η Ινδία από τα 6 παιδιά ανά γυναίκα στα 2,3 μέσα σε 50 χρόνια. Το Πακιστάν ακολουθεί την ίδια τροχιά, με μερικά χρόνια υστέρηση, λόγω επικρατούσας θρησκείας και βραδύτερης ανάπτυξης.

 

Διαλέγω ως παράδειγμα αυτές τις δύο χώρες, ως χαρακτηριστικές του αναπτυσσόμενου κόσμου, με τεράστιους πληθυσμούς. Το ίδιο συνέβη και στην Κίνα, φαινομενικά ανεξάρτητα μάλιστα από την πολιτική του ενός παιδιού (λίγο ταχύτερη χάρη σ' αυτήν, με βαρύ τίμημα την αλλοίωση της αναλογίας αγοριών-κοριτσιών). Αυτό ακριβώς είναι το μέλλον και όλων των Αφρικανικών χωρών, οι οποίες έχουν επιπλέον να αντιμετωπίσουν και την ταχύτερη υποβάθμιση του φυσικού τους περιβάλλοντος λόγω της κλιματικής αλλαγής, που είναι ακόμη ένας λόγος να φρενάρουν ταχύτερα την υπεργεννητικότητα.

 

Από τις 30 χώρες με την υψηλότερη γεννητικότητα, μόνο 2-3 δεν είναι αφρικανικές. Αν η Αφρική είχε απολαύσει το επίπεδο ευημερίας που της αναλογούσε τα προηγούμενα χρόνια, θα είχε ήδη εναρμονιστεί με τον υπόλοιπο αναπτυσσόμενο κόσμο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

https://www.mononews.gr/business/sto-stochastro-tou-ip-politismou-neoktisto-xenodochio-tis-ikogenias-evmorfidi-eno-to-echi-adiodotisi

 

Quote

Με μια ανακοίνωση όλο αντιφάσεις και ασάφειες το υπουργείο Πολιτισμού (ΥΠΠΟΑ) προαναγγέλλει ούτε λίγο ούτε πολύ ότι θα επανεξετάσει τις άδειες του σχεδόν έτοιμου να λειτουργήσει νέου ξενοδοχείου, της Μπλε Κέδρος ΑΕΕΑΠ (Ανώνυμη Εταιρεία Επενδύσεων Ακίνητης Περιουσίας) με βασικό μέτοχο την οικογένεια Ευμορφίδη (ιδιοκτήτη και της Coco-Mat) στην περιοχή της Ακρόπολης (Φαλήρου 5 και παρόδου της Συγγρού).

 

Quote

Τα ερωτήματα που γεννιούνται είναι πολλά: Τι θα κάνουν στην περίπτωση του ξενοδοχείου που ετοιμάζεται να λειτουργήσει; Θα το γκρεμίσουν ή θα το «κουρέψουν» κανένα δύο ορόφους για να αποκαταστήσουν τη θέα; Δεν γκρεμίζονται τα παντελώς αυθαίρετα… θα γκρεμίσουν ένα καθόλα νόμιμο κτήριο;

 

Quote

Το νέο ξενοδοχείο 5 αστέρων και 93 δωματίων της Μπλε Κέδρος σε οικόπεδο που αποκτήθηκε το 2015, επένδυση ύψους 10 εκατ. ευρώ, ξεκίνησε να κατασκευάζεται το 2017 και πρόκειται να λειτουργήσει τους επόμενους μήνες.

 

Ούτε στη Μογκαντίσου τέτοια καραγκιοζιλίκια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δε σε αφήνουν ν' αγιάσεις .....

 

https://www.healthreport.gr/επιστρέφουν-οι-χειρόγραφες-συνταγές/

 

Quote

Μετά τον ΕΟΠΥΥ ο οποίος πριν από λίγες ημέρες γνωστοποίησε με εγκύκλιό του ότι πλέον θα πρέπει οι συνταγές φαρμάκων να καταχωρούνται εκτός από ηλεκτρονικά και χειρόγραφα, ενώ θα πρέπει να αναγράφονται και στα παλιά κατηργημένα βιβλιάρια του ΙΚΑ, η …σύγχρονη ρύθμιση περνά και στα νοσοκομεία.

Πριν λίγες ώρες έφθασε στα περισσότερα νοσοκομεία της χώρας η εγκύκλιος που επιτάσσει την …επιστροφή στο παρελθόν καθώς όχι μόνο δεν καταργούνται τα βιβλιάρια και δεν γίνονται ηλεκτρονικά όλα όπως είχε δηλώσει πανηγυρικά η κυβέρνηση, αλλά αντίθετα θα πρέπει να αναζητήσουμε στα συρτάρια του σπιτιού μας ακόμη και τα παλιά βιβλιάρια του ΙΚΑ που είχαν αποσυρθεί.

 

Τι τσομπάνηδες είναι τούτοι ρε γμτ..... 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.tlife.gr/eidhseis-nea/giorgos-aggelopoulos-plithos-kosmou-stin-ekdotiki-athinon-gia-na-agorasei-to-vivlio-tou-me-prosopiki-afierosi-pics/?utm_source=tlife.gr&utm_medium=Referral&utm_campaign=top5box

 

Έψαχνα ένα θέμα που έχει να κάνει με χρεοκοπία, παρακμή κλπ.

 

Και για ακόμα μια φορά, δυστυχώς, πλησιάζουν εκλογές και όλοι αυτοί θα εξασκήσουν το "νόμιμο" δικαίωμα τους.

  • Like 4
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος colt3003 έγραψε:

https://www.mononews.gr/business/sto-stochastro-tou-ip-politismou-neoktisto-xenodochio-tis-ikogenias-evmorfidi-eno-to-echi-adiodotisi

 

 

 

 

Ούτε στη Μογκαντίσου τέτοια καραγκιοζιλίκια.

Να ρωτήσω κάτι; Αυτό είναι το κτίριο που θα κρύβει την Ακρόπολη; Αν ναι, πράγματι, ούτε στη Μογκαντίσου τέτοια πράγματα...

Δεν ντρεπόμαστε λίγο, λέω εγώ. Αν κρύβει την Ακρόπολη -την Ακρόπολη, επαναλαμβάνω- να διαλυθεί στα εξ ων συνετέθη.

Δεν είναι όλα χρήμα, κύριοι. Μιλάμε για την Ακρόπολη. Ας δείξουμε τον δέοντα σεβασμό.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είμαι Ελλάδα και δεν έχω δει πού είναι το κτήριο, από ποιους ακριβώς κρύβει το κτήριο; Από αυτούς που είναι από πίσω; Ή από όλο τον κόσμο; Έχει τόση σημασία να βλέπω εγώ και ο δίπλα μου την ακρόπολη επειδή την έβλεπε και ο παππούς μου πριν από εμένα;

Το κρύβει από όλους; Κλείνει την είσοδο;

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα ελάχιστα μέτρα που περισώζει (έστω από μακριά) την όψη της Αθήνας είναι ο περιορισμός του ύψους των κτιρίων γύρω από τον βράχο της Ακρόπολης. Αυτό το ξενοδοχείο υπερβαίνει αρκετά την υπόλοιπη δόμηση στην περιοχή.

 

Προφανώς και είναι θεμιτό να διαφυλάξουν την ανεμπόδιστη θέα στην Ακρόπολη, αλλά το εξωφρενικό είναι ότι "πήραν χαμπάρι" τις διαμαρτυρίες τόσον καιρό μετά την αδειοδότηση και την κατασκευή του ξενοδοχείου...

 

23 minutes ago, schumifer said:

Έχει τόση σημασία να βλέπω εγώ και ο δίπλα μου την ακρόπολη επειδή την έβλεπε και ο παππούς μου πριν από εμένα;

 

Ειδικά την Ακρόπολη, ναι. Κι όχι μόνο ως πολιτιστικό αγαθό, αλλά και ως τουριστικό προϊόν και ως εργαλείο ελέγχου της του συνωστισμού γύρω από το ιστορικό κέντρο της Αθήνας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

Να ρωτήσω κάτι; Αυτό είναι το κτίριο που θα κρύβει την Ακρόπολη; Αν ναι, πράγματι, ούτε στη Μογκαντίσου τέτοια πράγματα...

Δεν ντρεπόμαστε λίγο, λέω εγώ. Αν κρύβει την Ακρόπολη -την Ακρόπολη, επαναλαμβάνω- να διαλυθεί στα εξ ων συνετέθη.

Δεν είναι όλα χρήμα, κύριοι. Μιλάμε για την Ακρόπολη. Ας δείξουμε τον δέοντα σεβασμό.

 

 

Αυτό που πρέπει να γίνει κατανοητό, είναι ότι το κράτος έχει μια συνέχεια. Χωρίς αυτό το αξίωμα, δεν μιλάμε για κράτος, αλλά για ασκέρι με διάφορους φύλαρχους. Αν αυτό θέλουμε πάω πάσο και δεν συνεχίζω.

 

1. Αν όμως δεν είναι το παραπάνω αυτό που θέλουμε, πρέπει επίσης να γίνει κατανοητό, ότι ο κάθε ένας λειτουργός που κρατάει στα χέρια του τη σφραγίδα του κράτους, είναι απαράδεκτο να κάνει λάθη. Γιαυτό υπάρχουν -υποτίθεται- τόσοι φορείς, εξειδικευμένοι, ώστε το αίτημα του κάθε πολίτη, να εξετάζεται από γνώστες, και να μπορεί να ληφθεί μια απόφαση (ένα ναι ή ένα όχι) βάσει της οποίας, και πάντα σε συνάρτηση με την νομοθεσία -και ποτέ αυθαίρετα- να επιτρέπεται ή όχι σε οποιονδήποτε να κάνει κάτι. 

2. Από τη στιγμή που η παραπάνω διαδικασία συντελεστεί, και ληφθεί μια απόφαση, αυτή είναι ανεπίτρεπτο να αναιρείται, ειδικά με πρόσχημα ''πιέσεις κατοίκων'' 

3. Αν πάλι οι λόγοι που συντρέχουν είναι εξαιρετικά σοβαροί, τότε και μόνο τότε, θα πρέπει να λαμβάνεται μέριμνα, ώστε να διορθωθεί το κακώς κείμενο.

4. Σε αυτή την περίπτωση, ο πολίτης που ενώ έλαβε αρχικά το ''ΟΚ'' και μετά αυτό αναιρέθηκε, πρέπει να λάβει αποζημίωση στο απολύτως ακέραιο του ποσού που δαπάνησε.

5. Και τότε θα προκύπτει, ότι αυτός που έδωσε το ''ΟΚ'', είτε έπραξε υστερόβουλα (για δικό του ατομικό όφελος), είτε από αμέλεια, θα πρέπει να κριθεί και να πληρώσει το τίμημα της ''αβλεψίας'' του. Φυσικά και εφόσον με το υφιστάμενο σύστημα εμπλέκονται πέραν του ενός, θα πρέπει να πληρώσουν όλοι. Χρηματικά και διοικητικά. 

6. Κρατικοί υπάλληλοι, οι οποίοι εκθέτουν το κράτος, και το ζημιώνουν οικονομικά και πλήττουν το κύρος του, δεν πρέπει να είναι δικαιολογήσιμοι, και πρέπει να απομακρύνονται με συνοπτικές διαδικασίες. 

 

Έτσι λειτουργεί ένα σωστό κράτος. Ανάληψη ευθύνης και λογοδοσία. Όλα τα άλλα είναι προφάσεις εν αμαρτίαις. 

1 hour ago, schumifer said:

Επειδή δεν είμαι Ελλάδα και δεν έχω δει πού είναι το κτήριο, από ποιους ακριβώς κρύβει το κτήριο; Από αυτούς που είναι από πίσω; Ή από όλο τον κόσμο; Έχει τόση σημασία να βλέπω εγώ και ο δίπλα μου την ακρόπολη επειδή την έβλεπε και ο παππούς μου πριν από εμένα;

Το κρύβει από όλους; Κλείνει την είσοδο;

 

ΧεΧε... προφανώς κρύβει τη θέα διπλανών κτιρίων, και έτσι απομειώνεται η δική τους αξία. Σιγά μην πρέπει να πάμε στο φεγγάρι για να δούμε την ακρόπολη επειδή χτίστηκε ένα κτίριο κάπου κοντά της.

Έγινε επεξεργασία από colt3003
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.