Jump to content



Windows 7 BSOD - ntoskrnl.exe & volmgr.sys


Recommended Posts

Τον τελευταίο καιρό παρατηρώ random κρασαρίσματα στο PC. Το Bluescreenview από τα dump δείχνει σαν φταίχτες το ntoskrnl.exe και το volmgr.sys

 

Εδώ είναι τα τελευταία 4 dump.

 

Specs του συστήματος:

Maximus V Gene Z77

Intel 2500k

Corsair Dominator 8Gb 1600Mhz

Corsair Ax760i

Gainward GTX570

Samsung 840 Evo (με τελευταίο firmware και TRIM)

 

 

Δοκίμασα τα εξής:

Scan με Malware Antiybyes, Avast και SuperAntispyware

Επιστροφή του συστήματος σε stock ρυθμίσεις (ήταν 4.3GHz OC)

Update drivers κάρτας γραφικών

Memtest86+ χωρίς errors για 33 ώρες

 

Διάβασα ότι το volmgr.sys έχει να κάνει με τους ACHI controllers και τα system volums και ότι μπορεί να φταίνε οι Intel Rapid drivers. Δοκίμασα να κάνω update με τους τελευταίους αλλά δεν μου το επιτρέπει. Τώρα έχω 11.1.0.1006 και οι τελευταίοι είναι οι 14.8.0.1042. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να τους βγάλω και να τρέξω με τους default των windows.

 

Καμιά ιδέα;

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Bug check description: This indicates that a process or thread crucial to system operation has unexpectedly exited or been terminated. 
This appears to be a typical software driver bug and is not likely to be caused by a hardware problem. This problem might be caused by a thermal issue. 
The crash took place in the Windows kernel. Possibly this problem is caused by another driver that cannot be identified at this time. 

Driver ή θερμοκρασία.

Παίζει να ζεσταίνεται αρκετά το chipset σου; Δεδομένου ότι έχεις αρκετό καιρό το σύστημα, δοκίμασες αλλαγές πάστας σε chipsets (north&south bridge)

Επίσης, δοκίμασε να αφαιρέσεις τον driver, κατέβασέ τον πάλι και εγκατάσταση. Αρκετές φορές γίνονται corrupt αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Και τα απανωτά BSOD συνεχίζουν...

 

Έβγαλα τους drivers Intel Rapid, τρέχω με των Windows... CRASH. Περνάω τους Intel Rapid που δίνει η Asus στο site της (τους τελευταίους από το site της Intel δεν τους δέχεται), πάλι CRASH!

 

Minidumps εδώ

 

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, δεν έχει κουμπωμένο DVD drive στο pc. 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δυνατότητα να πάρεις image το partition και να κάνεις  ένα δοκιμαστικό format; Γιατί αν με φρέσκια εγκατάσταση δε στο κάνει, κάτι έχει γίνει corrupt. Αν στο κάνει, φοβάμαι ότι έχεις hw θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Σκάλωσα τώρα. Εννοείς να κάνω backup το υπάρχον OS στον SSD σε ένα image και να δοκιμάσω από την αρχή σε φρέσκο install;

 

Πήγα στο βενζινάδικο και καθάρισα το κουτί με το φυσητήρι (πως το λεν :hehe:). Θα μπορούσα να πλέξω κασκόλ με τη σκόνη που έβγαλε αλλά δεν βλέπω διαφορές στις θερμοκρασίες.

 

Σκέφτηκα το ενδεχόμενο να φταίει κάποιος παιγμένος δίσκος αλλά είναι όλοι 100% health. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

@athlon=greek Απαντώ με ρυθμούς χελώνας ας όψεται ο στρατός. Το εργαλείο μου έρχεται να το πετάξω από το παράθυρο.

 

Είναι ο βασικός υπολογιστής μου και δεν μπορώ να κάνω καμία σοβαρή δουλειά με τον φόβο του BSOD. Συνεχίζει τα κρασαρίσματα ακάθεκτος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω καιρό να κάνω βέβαια format (2+ χρόνια) οπότε και αυτό είναι πολύ πιθανό αίτιο. Μόλις βρω χρόνο για ένα φρεσκαρισματάκι θα το δοκιμάσω μπας και έρθει στα ίσια του.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.