Jump to content



ΠΟΙΟ DVD-RW?


nickthegreek

Recommended Posts

Απο προσωπικη εμπειρια, εχω το LG-4120B και προσφατα εφτιαξα ενα συστημα για ενα φιλο μου και του εβαλα επανω το PLEXTOR 716A. Αποτελεσμα, στα μουφεξ DVD+R το δικο μου καιει στο 4χ ενω το δικο του στα 8χ, το δικο μου εχει βγαλει μερικα "καλοψημενα" το δικο του ακομα κανενα.

Ο μονος λογος που δεν ειχα παρει και εγω PLEXTOR ηταν γιατι οταν πηρα το δικο μου, η PLEXTOR δεν ειχε βγαλει ακομα καποιο καλο μοντελο και ναι το εχω μετανιωσι....

Το 40χ PLEXTOR cdrw που εχω εδω και 3 χρονια περιπου, εχει καψει πανω απο 2000 δισκακια και ακομα δουλευει σα καινουργιο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

Εγώ έχω το LG GSA-4160B, και είναι πάρα πολύ καλό μέχρι τώρα...

Έχει μέχρι τώρα 100% επιτυχία στι εγγραφές και είναι σχετικά αθόρυβο...

Δεν έχω δει τα άλλα να σου πω τι δυνατότητες έχουν , αλλά το ότι το LG διαβάζει και γράφει τα πάντα (εκτός από Karaoke) νομίζω οτι είναι πολύ σημαντικό...

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα να μαζέψεις μερικές απόψεις σχετικά με την "επιβίωση" των δίσκων DVD μετά από καιρό. Πιθανότατα είναι καθαρά θέμα του μέσου και όχι του recorder, ωστόσο υπάρχουν πολλές περιπτώσεις εγγραφών 8χ που μετά από λίγους μήνες δε λειτουργούν!

Οι περισσότεροι δεν το διαπιστώνουν, καθώς... δεν ξαναβάζουν ποτέ τα dvd για διάβασμα!

Προσωπικά έχω το nec 3500 το οποίο είναι αθόρυβο ενώ ό,τι εγγραφές έχουν γίνει στα 4χ (σε δισκάκια TDK) έχουν επιβιώσει μέχρι τώρα (5 μήνες). Αντίθετα, εγγραφές σε δισκάκια no-label του e-shop (νομίζω primedisk?) με ένα 2500 στα 6χ ή στα 8χ παρέδωσαν πνεύμα μετά από το ίδιο διάστημα...

Να σημειώσω πάντως ότι με τα NEC τόσο εγώ (3500) όσο και 2 φίλοι μου (2500, 2510) δεν έχουμε καβουρδίσει ούτε ένα δισκάκι, ανεξαρτήτως ταχύτητας! Τίθεται μόνο το θέμα της διάρκειας, αλλά νομίζω ότι οφείλεται γενικότερα στο DVD σαν πρότυπο που δεν έχει τα error checks του Cd...

Link to comment
Share on other sites

Εχω το NEC 3500AG έχω γράψει πάνω από 500dvd ταινιών και ναρίθμητα δεδομένων.... σε δισκάκια 8Χ somy, verbatim, ty, τα γραφει όλα σε 16Χ, ενα γεμάτο DVD 6λεπτα και κατι δευτερόλεπτα.

Οσο για την επιβιώση των μέσων δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με κανένα δισκάκι που έχω γραψει με το ΝΕΨ. Αντίθετα με το LG 4081B που είχα παλιότερα τα περισ΄'οτερα δσισκάκια και δε των ταινιών έχουν παραδώσει το πνεύμα, παρόλο που ήταν γραμενα στο 4Χ και τα δισκακια ήταν Verbatim ή Sony..

Link to comment
Share on other sites

παιδια να κάνω και εγώ μια ερώτηση επι του θεματος???λοιπόν και εγώ απο κάτι φίλους μου το nec πολυ καλό και σιγουρα η καλύτερη αγορά...η απορίοα μου ειναι πώς πάει αποο θόρυβο(κάποιος εγραψε οτι κανει σαν τραίνο...)και αν το σύστημα μου (intel p42.8,6800gt,2x512,ένας 80ρης δίσκος ενα cd-rw και ένα dvd,με 380w truepower antec)θα σηκώνει και τρίτο drive.... thx!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω απο προσωπικη εμπειρια σου λεω μακρια απο LG

Ειχα το 4160b , 3 φορες RMA , με 1+μηνα τη φορα καθυστερηση!Ατιμη LG!

Εχω το plextor 716a απολυτα ευχαριστημενος.(1000+ γραμμενα dvd,1500+ γραμμενα cd)

Οσοι λετε οτι ειναι εκλεκτικο , το εχετε ψαξει το θεμα?

Το 716 εχει ενα σωρο μηχανισμους ωστε οχι μονο να χαζογραψει ενα dvd , αλλα να γραψει με την καλυτερη δυνατη στρατηγικη ωστε να βγει ενα αξιοπιστο και χρονικα σταθερο αποτελεσμα. Αν καποιος θελει απλα να γραψει ενα dvd "σατρα-πατρα" ας απενεργοποιησει power rec , strategy κτλ και θα του το γραψει ΟΠΩΣ διαφημιζει (ψευδως πολλες φορες!) ο κατασκευαστης του. Με ενεργοποιημενα ολα τα παραπανω ομως μπορει να γραψει σε μικροτερη ταχυτητα τα πασιγνωστα dvd ορισμενων (πχ Budget (!!!)) αλλα θα εχει οσο το δυνατον πιο αξιοπιστο αποτελεσμα.Παντως με ενεργοποιημενα ολα αυτα γραφω αψογα τα taiyo yuden 4x σε 12x , τα verbatim 8x σε 12x κτλ

Αν καποιος διαφωνει ας γραψει ενα dvd με οποιο recorder θελει και επειτα να το συγκρινει με ενα γραμμενο απο plextor 716a.(οχι με το ματι αλλα με προγραμματα για πχ PI/PO errors και δε συμαζευεται).Εκει θα φανει η διαφορα.

Ασχετως απο ολα αυτα αν δεν διαθετεις τα φραγκα (ατιμη κοινωνια!) το nec που σου λενε τα παιδια ειναι απιστευτα καλο για τα λεφτα του και σε γενικες γραμμμες δε θα μεινεις δυσαρεστημενος.Μακρια απο LG για dvd recorder παντως.

ΥΓ Εχω ακομα το 16x cd recorder της plextor το οποιο εχει γραψει πανω απο 10.000 cdακια και συνεχιζει ακαθεκτο!

Link to comment
Share on other sites

Βάση review το 4163 είναι πολύ κοντά με το 716, όπως το βλέπω είναι θέμα προτίμησης. Έχω το 4163 και το 3520, μεταξύ αυτών θα διάλεγα το LG. Δυστυχώς το 716 δεν έχει τύχει να το δοκιμάσω ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Braveheart προφανως σου έτυχε γιατι απο ότι ξέρω τα LG είναι πολυ καλά, σχετικα αθόρυβα, αρκετα γρήγορα, διαβάζουν σχεδον τα πάντα

και υπάρχουν αρκετοι που το επιβεβαιώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Braveheart1980

Λοιπον εγω απο προσωπικη εμπειρια σου λεω μακρια απο LG

Ειχα το 4160b , 3 φορες RMA , με 1+μηνα τη φορα καθυστερηση!Ατιμη LG!

Εχω το plextor 716a απολυτα ευχαριστημενος.(1000+ γραμμενα dvd,1500+ γραμμενα cd)

Οσοι λετε οτι ειναι εκλεκτικο , το εχετε ψαξει το θεμα?

Το 716 εχει ενα σωρο μηχανισμους ωστε οχι μονο να χαζογραψει ενα dvd , αλλα να γραψει με την καλυτερη δυνατη στρατηγικη ωστε να βγει ενα αξιοπιστο και χρονικα σταθερο αποτελεσμα. Αν καποιος θελει απλα να γραψει ενα dvd "σατρα-πατρα" ας απενεργοποιησει power rec , strategy κτλ και θα του το γραψει ΟΠΩΣ διαφημιζει (ψευδως πολλες φορες!) ο κατασκευαστης του. Με ενεργοποιημενα ολα τα παραπανω ομως μπορει να γραψει σε μικροτερη ταχυτητα τα πασιγνωστα dvd ορισμενων (πχ Budget (!!!)) αλλα θα εχει οσο το δυνατον πιο αξιοπιστο αποτελεσμα.Παντως με ενεργοποιημενα ολα αυτα γραφω αψογα τα taiyo yuden 4x σε 12x , τα verbatim 8x σε 12x κτλ

Αν καποιος διαφωνει ας γραψει ενα dvd με οποιο recorder θελει και επειτα να το συγκρινει με ενα γραμμενο απο plextor 716a.(οχι με το ματι αλλα με προγραμματα για πχ PI/PO errors και δε συμαζευεται).Εκει θα φανει η διαφορα.

Ασχετως απο ολα αυτα αν δεν διαθετεις τα φραγκα (ατιμη κοινωνια!) το nec που σου λενε τα παιδια ειναι απιστευτα καλο για τα λεφτα του και σε γενικες γραμμμες δε θα μεινεις δυσαρεστημενος.Μακρια απο LG για dvd recorder παντως.

ΥΓ Εχω ακομα το 16x cd recorder της plextor το οποιο εχει γραψει πανω απο 10.000 cdακια και συνεχιζει ακαθεκτο!

Κοίτα, επειδή εσένα σου έκατσε το ελλατωματικό δε σημαίνει οτι πρέπει να δυσφημείς την εταιρεία...

Και εμένα μου χάλασε ένα CD-RW Pextor 40x και δεν είχα γράψει ούτε 50 CD αλλά δεν βγήκα να πω οτι τα Plextor είναι μούφα και μην αγοράσει κανείς...

To πρώτο μου LG DVD-R ήταν το 4040B. Απίστευτο recorder... Έγραψε πάνω από 500 DVD και άλλα τόσα CD και διάβαζε δισκάκια που τα Plextor και τα Pioneer τα φτύνανε...

Link to comment
Share on other sites

3 φορες ελαττωματικο???

Μαλλον το συγκεκριμενο μοντελο ηταν φολα

Και δε δυσφημω την εταιρεια.Στο κατω κατω οθονη LG εχω (1915S) και ειναι αψογη!

Απλα ειχα ταλαιπωρηθει αφανταστα με το εν λογω μοντελο και το $#$%#%$# rma της LG!

(Ουδεμια σχεση με το rma της LG για οθονες!)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με το NEC 3520

Εχω το 2510Α και είναι άψογο και πολυ καλη η υποστηριξη στο Site

Firmware κλπ

Χρειαζεται λιγο προσοχη στα DL Δεν μπορουσα να γράψω σε αλλη μαρκα εκτος απο Verbatim

Μολις εκανα update το Firmware ολα ΟΚ

Το καλο επισης με το NEC ειναι πως ότι DVD καιω παιζει παντου!!!!

και R και RW + και -

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.