Jump to content



Φωτισμος για δωματιο Home Theater.


Recommended Posts

Μιας και εφτασα σχεδον στο τελος του στησιματος home theater/gaming room,μου εμεινε μονο ενας διθεσιος καναπες,θα ηθελα να κανω μια ερωτηση για την τελικη πινελια.

Θα ηθελα ενα φωτισμο που να ειναι διακριτικος αλλα και ατμοσφαιρικος καθως οταν βλεπω ταινιες κλεινω τα φωτα.

Σκεφτηκα για neon black light στον μπροστα και στον πισω τοιχο.

Προτεινετε μου κατι που να ειναι και εφικτο στην αγορα

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/321804665421?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

1 ή 2 τετοιες λαμπες σας "κρυφος φωτισμος" ή σε καποιο πορτατιφ - φωτιστικο που να ταιριαζει στο χωρο και εισαι αρχοντας

δεν φωτιζουν πολυ αλλα για ατμοσφαιρα ειναι οτι πρεπει, επιλεγεις χρωμα και φωτεινοτητα με το τηλεχειριστήριο οπως επισεις τις ανοιγοκλείνεις με αυτο.

 

οι συγκεκριμενες ειναι με σπειρωμα E27 το χοντρο, αν θες βρίσκεις και με το Ε14

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος eleozz έγραψε:

E27 15W RGB LED Light Color Changing Lamp With Remote Control Sales Set

 

1 ή 2 τετοιες λαμπες σας "κρυφος φωτισμος" ή σε καποιο πορτατιφ - φωτιστικο που να ταιριαζει στο χωρο και εισαι αρχοντας

δεν φωτιζουν πολυ αλλα για ατμοσφαιρα ειναι οτι πρεπει, επιλεγεις χρωμα και φωτεινοτητα με το τηλεχειριστήριο οπως επισεις τις ανοιγοκλείνεις με αυτο.

 

οι συγκεκριμενες ειναι με σπειρωμα E27 το χοντρο, αν θες βρίσκεις και με το Ε14

Απο Ελληνικο μαγαζι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω κάνει για την κυρίως τηλεόραση ,είναι να πάρω 2x2m led-οταινίες από το ebay, οι οποίες κολλάνε όπισθεν της τηλεόρασης και έρχονται κατευθείαν με usb καλώδιο και με ένα usb hub τις έχω συνδέσει με την usb πόρτα της tv.

 

Έτσι όταν βλέπω κάτι υπάρχει διακριτικός φωτισμός πίσω από την tv χωρίς να υπάρχουν αντανακλάσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος Larry έγραψε:

Αυτό που έχω κάνει για την κυρίως τηλεόραση ,είναι να πάρω 2x2m led-οταινίες από το ebay, οι οποίες κολλάνε όπισθεν της τηλεόρασης και έρχονται κατευθείαν με usb καλώδιο και με ένα usb hub τις έχω συνδέσει με την usb πόρτα της tv.

 

Έτσι όταν βλέπω κάτι υπάρχει διακριτικός φωτισμός πίσω από την tv χωρίς να υπάρχουν αντανακλάσεις.

Αυτο ειναι και το σωστοτερο. Διακριτικος μπλε φωτισμος πισω απο την οθονη προβολης. Εχει σημασια να ειναι μπλε, δεν το λεω τυχαια μιας και το μπλε βελτιωνει και την εικονα που αντιλαμβανεται το ματι. Η λεντοταινια φανταζομαι βαραει προς τον τοιχο ε;

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, giorgos2187 said:

Αυτο ειναι και το σωστοτερο. Διακριτικος μπλε φωτισμος πισω απο την οθονη προβολης. Εχει σημασια να ειναι μπλε, δεν το λεω τυχαια μιας και το μπλε βελτιωνει και την εικονα που αντιλαμβανεται το ματι. Η λεντοταινια φανταζομαι βαραει προς τον τοιχο ε;

Ναι προς τον τοίχο.

Οι συγκεκριμένες τις είχα πάρει δοκιμαστικά και είναι cold white, αλλά ίσως να δοκιμάσω και τις μπλε που προτείνεις.

 

Για πιο γουστόζικες λύσεις υπάρχουν το http://www.lightpack.tv/ ή κάτι αντίστοιχο όπως https://christianmoser.me/how-to-build-your-own-tv-ambilight-with-raspberry-pi-and-xbmc/

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Larry έγραψε:

Ναι προς τον τοίχο.

Οι συγκεκριμένες τις είχα πάρει δοκιμαστικά και είναι cold white, αλλά ίσως να δοκιμάσω και τις μπλε που προτείνεις.

 

Για πιο γουστόζικες λύσεις υπάρχουν το Lightpack — Ultimate lighting accessory for TV and computer display ή κάτι αντίστοιχο όπως https://christianmoser.me/how-to-build-your-own-tv-ambilight-with-raspberry-pi-and-xbmc/

Πολυ ωραιο το 1ο αλλα ποσο κανει?..Αυτο που εγω σκεφτομαι ειναι να βαλω αντικριστα στο ταβανι...θα ειναι ωραιο ετσι με  led-οταινια η καλυτερα πισω απο την tv?

Link to comment
Share on other sites

αν θα πας για ταινία led θα πρεπει να προ-υπολογίσεις τα μετρα που θες

ενδεικτικα για 5 μετρα 14.4W RGB

 

Αυτοκόλλητη ταινία Led (5μετρα 18 €)
Τροφοδοτικό Led 100W 12VDC (15,15 €)

IR RGB controller 24 πλήκτρα (4,74 €)
ή
IR RGB controller 44 πλήκτρα (8,83 €)

 

αν θες να εχεις τον ελεγχο του χρωματος

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος eleozz έγραψε:

5,6+9,6 μετρα?

 

εγω συνεχιζω να πιστευω οτι οι λαμπες ειναι πιο οικονομικη λυση, αν και στην ελλαδα θα τις βρεις 10-15 euro την μια

διαστασεις της tv

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://www.ebay.com/itm/252104481437?_trksid=p2057872.m2749.l2649&var=550980403941&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Εγώ πάντως πήρα αυτό.

Τροφοδοσία από usb με controller πάνω στην ταινία. Προσωρινά το έχω βάλει πάνω στο γραφείο και αργότερα θα πάει στην τηλεόραση στο σαλόνι. Το μόνο κακό ότι πρέπει να αλλάξω χρώμα από την ταινία και δεν έχει χειριστήριο.

Link to comment
Share on other sites

On 13/04/2016 at 0:17 AM, Larry said:

Αυτό που έχω κάνει για την κυρίως τηλεόραση ,είναι να πάρω 2x2m led-οταινίες από το ebay, οι οποίες κολλάνε όπισθεν της τηλεόρασης και έρχονται κατευθείαν με usb καλώδιο και με ένα usb hub τις έχω συνδέσει με την usb πόρτα της tv.

 

Έτσι όταν βλέπω κάτι υπάρχει διακριτικός φωτισμός πίσω από την tv χωρίς να υπάρχουν αντανακλάσεις.

2χ2=4 μέτρα τα οποία παίρνουν ρεύμα από την τιβί;

On 14/04/2016 at 3:25 PM, eleozz said:

αν θα πας για ταινία led θα πρεπει να προ-υπολογίσεις τα μετρα που θες

ενδεικτικα για 5 μετρα 14.4W RGB

 

Αυτοκόλλητη ταινία Led (5μετρα 18 €)
Τροφοδοτικό Led 100W 12VDC (15,15 €)

IR RGB controller 24 πλήκτρα (4,74 €)
ή
IR RGB controller 44 πλήκτρα (8,83 €)

 

αν θες να εχεις τον ελεγχο του χρωματος

Δεν χρειάζεται τόσο δυνατό τροφοδοτικό πάντως γύρω στα 60watt καταναλώνουν 

23 hours ago, swatoner said:

3528 5050 LED Strip Light TV Background Home Light Kit Warm Cool 5V USB Cable | eBay

 

Εγώ πάντως πήρα αυτό.

Τροφοδοσία από usb με controller πάνω στην ταινία. Προσωρινά το έχω βάλει πάνω στο γραφείο και αργότερα θα πάει στην τηλεόραση στο σαλόνι. Το μόνο κακό ότι πρέπει να αλλάξω χρώμα από την ταινία και δεν έχει χειριστήριο.

πόσα μέτρα είναι το δικό σου; το συνέδεσες σε usb;  μου φαίνεται περίεργο 5050 λεντ 2 μέτρα να μπορεί να το σηκώσει μια usb 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.