Jump to content



New 2K+ 144Mhz+ 3D G-sync Monitor


Recommended Posts

Οι ips με ελαφρυ matte ή glossy coating εχουν πολυ καθαροτερη εικονα. Αυτος ειναι φυσικο αποτελεσμα του grainy coating, ειναι περιπου ισοδυναμο με το να παρεις γυαλι, να το αλειψεις με βαζελινη και να προσπαθησεις να δεις απο μεσα του. Μια οθονη με 1080p glossy panel εχει πολυ καθαροτερη εικονα απο μια μεγαλυτερης αναλυσης με βαρυ grainy coating, οπως οι συγχρονες 1440p TN ή οι πιο παλιες IPS οπως η Dell U2410 που ειχα την "τυχη" να εχω.

 

Σαφως και το gsync ειναι σημαντικο ατου που το βρισκεις μονο σε ακριβοτερες ips, αλλα οι καλες ips πετυχαινουν ghosting εξισου καλο με τις καλες TN. Λιγο περισσοτερο trailing, αλλα συνηθως σημαντικα λιγοτερο overshoot. Επισης τα 144Hz κανουν τη διαφορα στο gaming, αλλα προσωπικη αποψη ειναι οτι ισοβαθμιζουν την χειροτερη εικονα των ΤΝ μονο αν ασχολεισαι με multiplayer fps. Ακομη και αν δινεις στα 144Ηz μεγαλυτερη αξια απο οτι στο ips panel αν χρειαστει να διαλεξεις αναμεσα τους, οι 1080p TN οπως η LG 24GM77 και Viewsonic XG2401 ειναι καλυτερες λυσεις απο τις 1440p TN γιατι οπως ειπα εχουν ελαφρυτερο coating και πιο ακριβη χρωματα, για συνολικα ανωτερη εικονα. 

 

Σαφως και την διαφορα στην ποιοτητα εικονας την παρατηρεις αμεσα αν εχεις tn και ips οθονες διπλα διπλα. Δεν ισχυει ομως οτι σε αλλη περιπτωση ειναι λεπτομερειες. Η Hp 27xw που εχω σπιτι εχει παρα πολυ ανωτερη εικονα απο την pg278q που ειδα στα public, καθως εχει glossy coating, ομοιογενη εικονα χωρις gamma shift, πολυ πιο ζωντανα και ακριβη χρωματα. Δε χρειαζεται προσπαθεια για να τα διαπιστωσεις, μια ματια αρκει. Δεν ειναι κατι που διαβαζεις μονο σε reviews.

 

Τα περισσοτερα reviews ειναι παρουσιασεις της πλακας. Αλλα στα σωστα reviews κανουν ουσιαστικες μετρησεις που εχουν νοημα και το να τις απορριπτεις με τη δικαιολογια οτι ειναι λεπτομερειες ειναι αφελες.

 

Σχετικα με τις πωλησεις εχεις δικιο οτι οσο περισσοτερο πουλησει μια οθονη, τοσο πιο πολλοι θα βγουν σε φορουμς να κραξουν για προβληματα. Ακομη και ετσι ομως οι 144Hz AHVA βγαλανε πιο πολλα προβληματα απο οσα τους αναλογουσαν. Η Eizo πραγματι δεν εχει πουλησει εξισου για να εχουμε ξεκαθαρη αποψη, αλλα προς το παρον φαινεται οτι οντως ειναι πιο προσεγμενη. Και παλι ομως, ανεφερα οτι αν σε ενδιαφερει πρωτα απο ολα να εχεις καλη εικονα χωρις θεματα ελεγχου ποιοτητας αποφευγεις τις 144Hz AHVA.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οι οθονες των υπολογιστων εκτος αν μιλαμε για EIZO οθονες 12+bit για ιατρικους και επιστημονικους σκοπους που κανουν 2k ευρω το 27αρι εχουν ΟΛΕΣ χρωματα για τα μπαζα αν εισαι ψυχακιας(κραταω και μια πισινη για κανενα apple retina δε παιρνω ορκο ομως για γραφιστες).Αυτα τα λεω εγω συγκρινοντας μια rog pg279q με εξαιρετικο uniformity και αψογα calibrarismenh με μια τηλεοραση 4k panasonic VA (CX700)

Η διαφορα ειναι χαοτικη υπερ της τηλεορασης και μιλαμε για μικρομεσαια κατηγορια να μην μω VFM με τις προσφορες.Να μην παω σε Samsung 7000+ η ακομα παραπανω σε LG SAMSUNG UHD (OLED) εκει γελας ειδικα με το μαυρο.

Στα δια ταυτα τωρα επειδη εχω δει 278q αψογη να δουλευει εγω με την 279q ΤΩΡΑ θα την επαιρνα 4κατοσταρικα την 278q χωρις ερωτηση ,εστω για 2η για να καυλαντιζω με τα 3d vision γυαλια που μου μειναν.Kανενα ΤΝ 27αρι 144hz Gsync δε εχει ασχημα χρωματα που ειδικα μετα απο calibration θα σου σπασουν τα νευρα η οτιδηποτε αλλο εκτος αν εισαι color freak και το επαναλαμβανω ειχες νωριτερα καλη τηλεοραση για να παιζεις games οχι IPS panel comp monitor 

Έγινε επεξεργασία από Helly
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διaφωνω σε πολλα σημεια, δεν εχει νοημα να συνεχισουμε αυτη την κουβεντα γιατι κανεις δε θα πεισει τον αλλο.

 

Το μεγαλυτερο κομματι που κολλαω στις 1440p Tn ειναι το πολυ βαρυ coating, και βεβαια και το gamma shift απο το οποιο υποφερουν TN και VA. Aυτα τα δυο κανουν τεραστια διαφορα ακομη και αν δεν παρατηρεις / δε σε ενδιαφερουν τα καλα color presets.

 

Oι samsung VA τηλεορασεις εχουν πολλα προβληματα (εντονο pwm, λανθασμενο rgb coverage στο pc mode -> υπερκορεσμενα και ανακριβη χρωματα, κακο scaling), οι ΟLED σαφως ειναι φοβερες αλλα ξεφευγουν οικονομικα. Μιλαμε για συγκρισεις αναμεσα σε καλες ips και τις παραπανω TN, και σας λεω οτι η διαφορα ειναι εντονη.

 

Τα bit ειναι λεπτομερεια απο αυτες που συνηθως δεν παιζουν ρολο. Tα 6bit+FRC με τα 8-bit δεν κανουν καμια διαφορα πρακτικα μπροστα στα υπολοιπα χαρακτηριστικα της οθονης, αν κανoυνε θα ειναι πολυ μικρη, λιγο πιο ζωντανα χρωματα υπερ των 8bit. Εννοω οτι μια IPS 6bit+FRC εχει πολυ ανωτερη εικονα απο μια 8bit TN. Απο 10bit και πανω δεν εχει νοημα να συζηταμε καθως ουτε οι καρτες γραφικων μας τα αναπαραγουν οτι content υπαρχει να δεις.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Samsung sa950 τερμα καθρεφτης η οθονη να βλεπεις την εκφραση σου οταν παιζεις 1080p 120hz και την rog που εχω τωρα ελα να τις βαλουμε διπλα διπλα στο witcher πχ που εχεις και φωτο. Αν εξακολουθησεις να μου λες αυτα τα παραπανω περι coating και τετοια θα σε παρω απο το χερι να παμε σε οποιον οφθαλμιατρο σου αρεσει. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Samsung sa950 τερμα καθρεφτης η οθονη να βλεπεις την εκφραση σου οταν παιζεις 1080p 120hz και την rog που εχω τωρα ελα να τις βαλουμε διπλα διπλα στο witcher πχ που εχεις και φωτο. Αν εξακολουθησεις να μου λες αυτα τα παραπανω περι coating και τετοια θα σε παρω απο το χερι να παμε σε οποιον οφθαλμιατρο σου αρεσει. 

Ή samsung που έχεις είναι από τις καλύτερες tn που έχουν κυκλοφορήσει. Glossy (όχι τέρμα καθρέφτης το οποίο είναι θετικό) και με καλά presets, είναι καλύτερη απο κάθε σύγχρονη TN. Δεν την ανέφερα διότι δεν πωλείται πλέον. Σαφώς και είναι υποδεέστερη των ips σε εικόνα, αλλά αυτό είναι δεδομένο. Το γεγονός ότι είναι ότι έχει αξεπέραστη εικόνα για high HZ TN.

 

Δεν μπορεί να μην παρατηρείς τη διαφορά στα coatings ανάμεσα στην samsung και την pg278q.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος XMorsX έγραψε:

Ή samsung που έχεις είναι από τις καλύτερες tn που έχουν κυκλοφορήσει. Glossy (όχι τέρμα καθρέφτης το οποίο είναι θετικό) και με καλά presets, είναι καλύτερη απο κάθε σύγχρονη TN. Δεν την ανέφερα διότι δεν πωλείται πλέον. Σαφώς και είναι υποδεέστερη των ips σε εικόνα, αλλά αυτό είναι δεδομένο. Το γεγονός ότι είναι ότι έχει αξεπέραστη εικόνα για high HZ TN.

 

Δεν μπορεί να μην παρατηρείς τη διαφορά στα coatings ανάμεσα στην samsung και την pg278q.

Αυτο που προσπαθουμε να σου πουμε ειναι οτι η διαφορα που υπαρχει την βλεπεις μονο αν τις βαλεις διπλα διπλα, οκ καταλαβαινεις οτι εχει λιγο πιο εντονα χρωματα η samsung αλλα η ROG υπερτερει σε αλλα πραγματα οπως. 

 

1) Το coating. Σε καθημερινη χρηση ειναι καλυτερο το ματ που εχει η ROG γτ δεν βλεπεις ειδωλα ασχετα ποσο φως και απο που εχει μεσα το δωματιο. Στη samsung εβλεπες ολο το δωματιο στην οθονη και το προσωπο σου πεντακαθαρα και σε εμποδιζε να δεις καθαρα στην οθονη, πως αυτο εσυ το λες θετικο δεν ξερω...

 

2) Αναλύση. Δεν το αναπτυσω περισσοτερο οποιος εχει καθισει μπροστα σε 2560χ1440 και σε 1920χ1080 καταλαβαινει.

 

3) G-sync 

 

4) 3D vision (στη δικη μου περιπτωση επειδη μου αρεσει να παιζω ετσι και επειδη δεν εχω ευαισθησιες)

 

Πες μου εσυ μια οθονη 1080p 60αρα που θεωρεις ανωτερη και αν την περασουμε μια βολτα ολοι οσοι εχουμε ROG η αντιστοιχη ειναι σιγουρο οτι θα σου τη στειλουμε πισω πακεταρισμενη. Η οθονη ειναι οπλο, δεν γυριζεις πισω σε αλλη και αν πεσουν και οι τιμες στα 21:9 απο τα 1200 που ειναι τωρα γυρω στην 800 αρα και με πιο ψημενα πανελ θα γινει μακελιο.

 

Δεν σου οτι αυτα που λες ειναι λαθος, απλα ειναι υπερβολικα γι αυτο σου ειπε και το παιδι οτι ηταν σαν να του ειπες να μην παρει οθονη. Δεν παγωσει κανεις την οθονη στον πυροβολισμο για να μετρησει τα χρωματα που βγαινουν απο την κανη του οπλου. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πάω σε 2χ27 ΤΝ λόγο κόστους.

 

Μπορείτε να μου προτείνετε 2-3 νορμαλ οθονες 400-500$ απο αμερικάνικο amazon?

 

Θα προτιμούσα DELL αλλα νομίζω και η ASUS έχει support στη λατινική αμερική.

 

Τι λέτε για αυτήν  DELL S2716DG

 

Θα προτιμούσα και πιο φτηνές αν δεν υπάρχει διαφορά στην ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

.......η διαφορα που υπαρχει την βλεπεις μονο αν τις βαλεις διπλα διπλα..........

 

Εγώ την είδα και ομολογώ οτι στεναχωρήθηκα-απογοητεύτηκα πολύ!!:huh:

Όταν πήρε ο φίλος μου ο Χρήστος @csaris την PG279Q πήρα την δικιά μου και πήγα σπίτι του και μπήκαν δίπλα-δίπλα.....καμιά σχέση. Η ημέρα με την νύχτα.

Ανοίξαμε παιχνίδια, στο witcher3 χάζευες στο ips.

Το δε λευκό στην 279 ήταν λευκό στην δικιά μου ήταν γκρι !!!

Βέβαια όταν ήρθα σπίτι μου και την έβαλα στην θέση της μου πέρασε η στεναχώρια :p

Είναι θέμα συνήθειας τελικά!!!

Σορρυ για το :offtopic2:

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, takis-pa said:

Όταν πήρε ο φίλος μου ο Χρήστος @csaris την PG279Q πήρα την δικιά μου και πήγα σπίτι του και μπήκαν δίπλα-δίπλα.....καμιά σχέση. Η ημέρα με την νύχτα.

Και μετά κάποιοι αναρρωτιούνται γιατί πρέπει να δώσουν +200€ για να πάρουν την αντίστοιχη Eizo...

Υπάρχει και η λύση του Amazon βέβαια, να στέλνεις οθόνες πίσω μέχρι να σου κάτσει καλή.

Μέχρι φυσικά να το κόψουν, ή μόνο τις παραγγελίες από Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

 

 

1) Το coating. Σε καθημερινη χρηση ειναι καλυτερο το ματ που εχει η ROG γτ δεν βλεπεις ειδωλα ασχετα ποσο φως και απο που εχει μεσα το δωματιο. Στη samsung εβλεπες ολο το δωματιο στην οθονη και το προσωπο σου πεντακαθαρα και σε εμποδιζε να δεις καθαρα στην οθονη, πως αυτο εσυ το λες θετικο δεν ξερω...

 

 

 

Τα υπολοιπα το δεχομαι οτι ειναι υποκειμενικο ποση αξια εχουν για τον καθενα σε σχεση με την ποιοτητα εικονας. Δε μπορεις να μου λες ομως οτι οντως προτιμας το coating της pg278q. Η μαλλον μπορεις γιατι ο καθενας εχει τα γουστα του, αλλα αντικειμενικα ειναι κατωτερο. Στα glossy coatings τις αντανακλασεις τις περιοριζεις με σωστη διαχειριση του περιβαλλοντα φωτισμου. Με το grainy coating δεν υπαρχει κανενας τροπος να βελτιωσεις την καθαροτητα της εικονας ή την ζωντανια των ανοιχτων χρωματων.

 

Αν μιλουσαμε για semi-glossy coating (grain-free matte) θα το δεχομουν οτι μπορει να το προτιμουσες απο glossy. Αλλα βαρυ grainy coating? Eιναι οτι χειροτερο μπορει να σου τυχει μαζι με pwm dimming χαμηλης συχνοτητας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος XMorsX έγραψε:

Τα υπολοιπα το δεχομαι οτι ειναι υποκειμενικο ποση αξια εχουν για τον καθενα σε σχεση με την ποιοτητα εικονας. Δε μπορεις να μου λες ομως οτι οντως προτιμας το coating της pg278q. Η μαλλον μπορεις γιατι ο καθενας εχει τα γουστα του, αλλα αντικειμενικα ειναι κατωτερο. Στα glossy coatings τις αντανακλασεις τις περιοριζεις με σωστη διαχειριση του περιβαλλοντα φωτισμου. Με το grainy coating δεν υπαρχει κανενας τροπος να βελτιωσεις την καθαροτητα της εικονας ή την ζωντανια των ανοιχτων χρωματων.

 

Αν μιλουσαμε για semi-glossy coating (grain-free matte) θα το δεχομουν οτι μπορει να το προτιμουσες απο glossy. Αλλα βαρυ grainy coating? Eιναι οτι χειροτερο μπορει να σου τυχει μαζι με pwm dimming χαμηλης συχνοτητας.

Στην χρωματικη αποδοση ναι σε ολα τα αλλα οχι.

Ολες αυτες οι οθονες ειναι semi gloss η matt αλλα στο παιχνιδι δεν σε ενοχλει δεν το βλεπεις, μονο στο σερφαρισμα θα καταλαβεις οτι κατι γινεται.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Bonito έγραψε:

Διαβάζω πολύ καλά λόγια για την  DELL U3415W και την έχει σε καλή τιμή Amazon $750.

 

ή να κοιτάξω 2χ S2716DG

Ξέρεις την άποψη μου. Οποιαδήποτε ips της dell είναι καλύτερη απο την DG. Βέβαια μία ultrawide είναι πολύ λιγότερο real estate από δύο 1440p, θα προτιμούσα δύο u2715h / u2717h / 27mb85r αν ή lg έχει καλή υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.