Jump to content



Πέφτει η ασφάλεια από 1500w PSU λύση η αγορά UPS?


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω ένα 1500watt τροφοδοτικό της Super Flower.
Όταν το συνδέω στο ρεύμα μου ρίχνει την ασφάλεια του δωματίου. Ξέρω ότι έχω πολύ κακή ηλεκτρολογική εγκατάσταση αλλά τώρα δεν γίνεται να αλλάξω καλωδίωση στο σπίτι. Επίσης η ασφάλεια που έχω στον πίνακα είναι B10 και δεν με παίρνει να βάλω μεγαλύτερη λόγο καλωδίωσης.

Πρόβλημα με το τροφοδοτικό δεν έχω σίγουρα. Το πρόβλημα το κάνει μόνο αν το συνδέσω στο ρεύμα χωρίς καν αν ανάψω μηχάνημα.

 

Κατανάλωση δεν έχω πολύ. Αναγκαστικά τώρα δουλεύω με ένα 600άρι τροφοδοτικό της Corsair αλλά πραγματικά θέλω να βάλω της Super Flower γιατί είναι αθόρυβο και δε ζεσταίνεται με τίποτα. Αλλά κάθε φορά που συνδέω το τροφοδοτικό να μου ρίχνει την ασφάλει είναι γελοίο (έχω και router, nas, ap στην ίδια ασφάλεια.)

 

Επειδή σκέφτομαι έτσι και αλλιώς να αγοράσω 2 UPS. Ένα για τα δικτυακά μου και ένα για το PC θα μου λύσει το πρόβλημα με την ασφάλεια ή τσάμπα ο κόπος.
Αν θα μου το λύσει τι UPS χρειάζομαι line interactive είτε παραπάνω;

Τι UPS να πάρω; APC, Eaton, Fortron;

Ένα 850VA θα με καλύψει εφόσον δεν έχω sli Κλπ και με καλύπτει και το 600άρι τροφοδοτικό ήδη.

Για τον υπολογιστή σκέφτομαι να πάρω ένα 850άρι της Eaton

Θέλω να είναι αθόρυβο όταν είναι σε standby. Ούτε ανεμιστήρες ούτε coil noise (Εδώ παλεύω με την ησυχία του υπολογιστή μου αν είναι να κάνει το UPS άστο καλύτερα.

Θα τροφοδοτήσω από αυτό, τον υπολογιστή και μία οθόνη ίσα ίσα για να τον κάνω shutdown αν χρειαστεί.

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
αλλαγή τίτλου
Link to comment
Share on other sites

Παιζει ομως και το σεναριο μιας και εχεις οπως τπ βλεπω παρομοιο προβλημα με μενα (ηλεκτρολογικη εγκατασταση ftp) και το ups να σε ριχνει την ασφαλεια οταν κοβεται και ερχεται το ρευμα, οταν με βροχες εχεις πτωσεις τασεις, αν το σβησεις για συντηρηση και οταν το ανοιξεις να την ριξει.

Προσωπικα το ελυσα με τραβηγμα νεας καλωδιωσης και δικης της ασφαλειας στο πινακα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να μου ρίξει την ασφάλεια το UPS των 1000va που είναι περίπου 600watt.

Για να περάσω καινούργια καλώδια πρέπει να ανοίξω κουτιά. για να ανοίξω κουτιά πρέπει μετά να βάψω. Έτσι και αλλιώς έχω σκοπό να αλλάξω την καλωδίωση σε όλο το σπίτι σε περίπου 2 - 3 χρόνια που σκοπεύω να το βάψω αλλά τώρα είναι αρκετά μεγάλη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω απλα σε λεω οτι με ετυχε  εμενα μην εχεις παρομοιο προβλημα.

Μην δηλ. το παρεις "τζαμπα" στα εισαγωγικα παει οτι ποτε ενα ups δεν ειναι αχρηστο απλα μηπως λεω μηπως δεν σε λυσει το προβλημα σου.

Αν σε προβληματιζουν τα κουτια παντως δεν ειναι τοσο δυσκολα, με μια φαλτσετα το χαραζεις γυρω γυρω και ανοιγει ευκολα

χωρις να χαλασει το χρωμα.

 

Στο θεμα της μαρκας αυτο που εχω χρονια ειναι ενα trust.Φετος το αλλαξα μπαταριες εχει σχεδον ολες τις υποδοχες απο πισω

(rs usb τηλεφωνικη γραμμη)αλλα κανει φασαρια οταν ειναι στην φαση της φορτισης των μπαταριων.

Σε  stand by δεν ακουγεται κιχ.Το fortron στο μαγαζι του αδερφου δεν ακουγεται καθολου ουτε κατα την διαρκεια φορτισης.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως το πρόβλημά σου είναι μεγάλο ρεύμα εκκίνησης για την αρχική φόρτιση των πυκνωτών. Αρχικά δοκίμασε ότι σε 16άρα ασφάλεια είναι οκ. Εάν ναι, μην ανησυχείς υπάρχει λύση. Θα αντικαταστήσεις τον 10άρη μικροαυτόματο καμπύλης Β (ο οποίος αντέχει μικρά ρεύματα εκκίνησης) με έναν C10 ή Κ10. Ο Κ10 θα δουλέψει 100% αλλά είναι λίγο πιο ακριβός και αρκετά πιο δυσεύρετος. 99% θα κάνεις δουλειά και με τον C10.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καμπύλες ΑΒΒ.JPG

 

Η αντίδραση θερμικού στοιχείου μας δείχνει την ικανότητα να κόβει το ρεύμα υπερφόρτωσης, ενώ το μαγνητικό στοιχείο κόβει τα ρεύματα εκκίνησης (ή και βραχυκυκλώματος). In είναι το ονομαστικό ρεύμα της ασφάλειας π.χ. 10Α.

 

B & C για γενικές εγκαταστάσεις

D δεν έχω δει πουθενά

Κ για κινητήρες

Ζ για ευαισθητα ηλεκτρονικά

 

Πώς χρησιμοποιούμε τον παραπάνω πίνακα; Έστω ασφάλεια Β10

 

Αντέχει για πάνω από μία ώρα ρεύμα 11,3Α και για λιγότερο από μία ώρα ρεύμα 14,5Α (θερμικό)

Αντέχει για πάνω από 0,1s ρεύμα 30Α και για κάτω από 0,1sec ρεύμα 50Α.

 

για περισσότερες πληροφορίες κύριο @Seafalco

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@GriGaS  :T:

Το πρόβλημα το περιέγραψες  μια χαρά!!!

Το ρεύμα εκκίνησης του τροφοδοτικού (του φίλτρου εξομάλυνσης {πυκνωτές}  που έχει στο πρωτεύον του) είναι μεγαλύτερο από το όριο λειτουργίας της ασφάλειας της τροφοδοτικής γραμμής.

 

Εδώ βέβαια υπάρχουν διάφορα ενδεχόμενα:

1.  Η ασφάλεια είναι καλή και πράγματι το τροφοδοτικό τραβάει πολύ ρεύμα εκκίνησης.

2. Το τροφοδοτικό δεν τραβάει πολύ ρεύμα εκκίνησης , αλλά η ασφάλεια δεν είναι καλή (έχει προοδευτικά "ελαφρώσει" ) και λειτουργεί χαμηλότερα από τη ρύθμισή της.

3. Συμβαίνουν και τα δύο ταυτόχρονα ( είναι στραβό το κλήμα που λένε .....)

 

Για να το ψάξεις καλό είναι να κάνεις κάποιες δοκιμές .

 

1. Επειδή το ρεύμα εκκίνησης εξαρτάται από την γωνία που βρίσκεται η τάση του δικτύου τη στιγμή της σύνδεσης, καλό είναι να δοκιμάσεις μερικές συνδέσεις του τροφοδοτικού διαδοχικά (άσε ένα μικρό χρόνο αναμέσά τους.

Είναι πολύ πιθανό σε κάποια από αυτές τις συνδέσεις να πετύχει την τάση του δικτύου σε βολική τιμή και να κρατήσει η ασφάλεια.

Αυτό βέβαια δεν είναι θεραπεία του προβλήματος και μπορεί ήδη να το έχεις διαπιστώσει.

 

2. Το τροφοδοτικό είναι καινούριο, η είναι μεταχειρισμένο?

Το ρωτάω γιατί τα τροφοδοτικά που είναι μεγάλα , έχουν ειδική διάταξη που περιορίζει τα ρεύματα ζεύξης

Αυτή λοιπόν είναι εκεί ακριβώς για να μην πέφτουν οι ασφάλειες, σίγουρα κάποιος φορές μπορεί και να μην το πετύχουν _ανάλογα το τύπο της διάταξης- αλλά κατά κανόνα λειτουργούν σωστά!

Μήπως την έχει ακούσει το σύστημα περιορισμού των ρευμάτων εκκίνησης του τροφοδοτικού σου?

Το έχεις δοκιμάσει σε άλλη εγκατάσταση και λειτουργεί σωστά?

Όταν το τροφοδοτείς από το δίκτυο ακούς κάποιο "κλικ" από μέσα?

 

3. Οι ασφάλεια στο πίνακα είναι συνομήλικη της υπόλοιπης εγκατάστασης?

Αν ναι, ίσως να δοκίμαζες μια καινούρια ασφάλεια του ίδιου τύπου που μπορεί να βρεις εύκολα από κάποιο φίλο για τη δοκιμή!

Καλύτερο ακόμα θα ήταν να αλλάξεις την ασφάλεια με μια που θα έχει την ίδια τιμή ρεύματος, αλλά πιο αργή καμπύλη αντίδρασης, οι ασφάλειες με D καμπύλη είναι καλές αλλά αν δε βρείς δοκίμασε και Κ (όπως ειπώθηκε και πιο πάνω) .

Σημασία έχει να κάνεις πιο αναίσθητη την ασφάλεια στις υπερεντάσεις που διαρκούν λίγο!

Οπωσδήποτε ΔΕΝ ΒΑΖΕΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ αν δεν αλλάξεις καλωδιώσεις! ! !

 

Η λύση του UPS μπορεί να δώσει μια απάντηση στο ζήτημα, αλλά δεν είναι η κατάλληλη!

Το πρόβλημα πρέπει να λυθεί εκεί που υπάρχει.

Γι΄αυτό σημαντικό είναι να δείς αν το PSU σε άλλη εγκατάσταση λειτουργεί σωστά !

 

Καλή συνέχεια και αναμένουμε αποτελέσματα! :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Ασφάλεια σίγουρα δεν βάζω μεγαλύτερη και γνωρίζω ότι η μόνιμη λύση είναι αλλαγή καλωδίων. Το έχω συζητήσει με φίλο ηλεκτρολόγο και το έχω σκοπό για όλο το σπίτι. Απλά πρέπει να προγραμματίσω και βάψιμο και δεν είναι λύση για μένα αυτήν την στιγμή.

 

Σε μεγαλύτερη ασφάλεια για AC δεν έχω πρόβλημα.

Το τροφοδοτικό είναι από reviewer γνωστό μας. Δεν νομίζω να είχε θέμα (δεν το αποκλείω βέβαια) αλλά να το κάνει μόνο σε εμένα και στις συγκεκριμένες ασφάλειες και να μην παρουσίασε ούτε κιχ στο αναλυτικότατο test που πέρασε;

Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει σε άλλη μπρίζα με λιγότερο φορτίο. Από την ίδια ασφάλεια περνάει όλο μου το γραφείο. Μιλάμε για 2 οθόνες, 2 router, 1 netbook, 1 nas 24/7 + PSU/PC.

Θα δοκιμάσω σε άλλο δωμάτιο και θα σας πώ.

Το τροφοδοτικό αφού ρίξει την ασφάλεια όταν το συνδέσω και ξανασηκώσω την ασφάλεια δουλεύει χωρίς πρόβλημα και με φορτίο. Μέχρι να γίνει διακοπή ρεύματος είτε το αποσυνδέσω εγώ και το ξανασυνδέσω. Δεν θυμάμαι αν υπήρξε περίπτωση που να μην μου έριξε την ασφάλεια.

 

Η εγκατάσταση είναι του 2010. Ο πίνακας καινούργιος αλλά ο εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος τσίπης. Το λεπτότερο/οικονομικότερο επιτρεπτό καλώδιο από τον νόμο για να πάρει πιστοποίηση το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, τα καλώδια -όσο και φραγκοφονιάς να ήταν- δεν μπορεί θα έχει βάλει 1,5ρι (είναι και φτηνό άλλωστε λόγω μεγάλης χρήσης), οπότε τη δουλειά θα στην έχει κάνει στις ασφάλειες!

Για πες μάρκα και τύπο ασφάλειας μπας και βγάλουμε άκρη.

Τώρα για την επαύξηση της ισχύος της συγκεκριμένης γραμμής, μπορείς να το κάνεις (θα βάλεις 2,5mm2 ), και θα βάλεις και 16ρα ασφάλεια, αλλά για δοκίμασε εντω μεταξύ με μια καλή 10ρα, μπορεί να θεραπευτεί το πρόβλημα.

Διευκρίνηση:

Όταν προσπαθείς να τροφοδοτήσεις το PSU, τι άλλα φορτία ενεργά εκείνη τη στιγμή υπάρχουν στη γραμμή, εκτός από αυτά που αναφέρεις, υπάρχει και κάτι άλλο?

Αυτά που λες δεν τραβάνε πολύ ρεύμα οπότε δεν θα κάνουν τη διαφορά!

 

¨Όσο για το τροφοδοτικό , κι εγώ δεν το κόβω πιθανό να έχει κάτι.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι τι άλλο πέφτει σε αυτήν την ασφάλεια από κάποιο άλλο υπνοδωμάτιο γιατί μιλάμε για πατέντα μάστορας.

Ούτε επίσης θυμάμαι μάρκα ασφάλειας αλλά δεν είναι καμία άγνωστη.

Θα το δώ το απόγευμα και I will report back.

 

thanks in advance

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μήπως κάποια πρίζα τροφοδοτείται από C10. Πιθανότατα να συμβαίνει σε πρίζα για A/C υπνοδωματίου. Εάν δεν την ρίξει, αλλάζεις την Β10 με C10 και είσαι έτοιμος. Αλλιώς δοκιμάζεις στην πρίζα του πλυντηρίου ρούχων που είναι σίγουρα 16άρα.

Link to comment
Share on other sites

C βάζουμε επί το πλείστον σε βιομηχανικές εγκαταστάσεις. Όχι για να ασφαλισουμε μοτέρ αλλά μικρότερα φορτία. Άλλη λύση θα ήταν να βάλεις βραδείας 10Α με διακόπτη (όχι μικρό αυτόματο).

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μία χαρά είναι η C για οικιακή χρήση. Ειδικά σε hager, δουλευεται κατά κόρον από τους ηλεκτρολόγους εδώ. Ή λύση του φυσιγγίου βραδειας είναι καλή μεν αλλά μπορεί να μην υπάρχει χώρος στον πίνακα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρόμοιο θέμα με ένα 850άρι Chieftec. Πριν από αυτό είχα ένα 1000άρι OCZ το οποίο με χαιρέτησε(ίσως αποτέλεσμα της αλλαγής ανεμιστήρα που είχα κάνει), οπότε δεν ξέρω κατά πόσο ένα 850άρι να του κάθεται πιο βαρύ από ένα 1000άρι. Η πλάκα στην περίπτωσή μου είναι ότι 7 φορές χοντρικά στις 10 θα ρίξει την ασφάλεια και 2-3 φορές στις 10 δεν θα την ρίξει. Με το που ρίξει την ασφάλεια του δωματίου, μόλις πάω να την ανεβάσω στον πίνακα την ξαναρίχνει αμέσως. Αλλά μόλις δοκιμάσω να την ανεβάσω δεύτερη φορά, δεν την ρίχνει. Οπότε έχω συμβιβαστεί με το γεγονός ότι αν βγάλω το τροφοδοτικό από την πρίζα, στην επανασύνδεση θα έχει βόλτα στον πίνακα. Ευτυχώς είναι κοντά! Πάντως για μια περίοδο είχα ένα απλό φτηνό UPS. Καμιά διαφορά. Η ασφάλεια και πάλι έπεφτε.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε παραπάνω και ο Seafalco, στην περίπτωσή σου παίζει σοβαρά να την έχει ακούσει η ασφάλεια σου. Έχεις δοκιμάσει σε άλλη γραμμή που να τροφοδοτείται από διαφορετική ασφάλεια (των ίδιων ampere);

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρόμοιο θέμα με ένα 850άρι Chieftec. Πριν από αυτό είχα ένα 1000άρι OCZ το οποίο με χαιρέτησε(ίσως αποτέλεσμα της αλλαγής ανεμιστήρα που είχα κάνει), οπότε δεν ξέρω κατά πόσο ένα 850άρι να του κάθεται πιο βαρύ από ένα 1000άρι. Η πλάκα στην περίπτωσή μου είναι ότι 7 φορές χοντρικά στις 10 θα ρίξει την ασφάλεια και 2-3 φορές στις 10 δεν θα την ρίξει. Με το που ρίξει την ασφάλεια του δωματίου, μόλις πάω να την ανεβάσω στον πίνακα την ξαναρίχνει αμέσως. Αλλά μόλις δοκιμάσω να την ανεβάσω δεύτερη φορά, δεν την ρίχνει. Οπότε έχω συμβιβαστεί με το γεγονός ότι αν βγάλω το τροφοδοτικό από την πρίζα, στην επανασύνδεση θα έχει βόλτα στον πίνακα. Ευτυχώς είναι κοντά! Πάντως για μια περίοδο είχα ένα απλό φτηνό UPS. Καμιά διαφορά. Η ασφάλεια και πάλι έπεφτε.

Δεν μπορώ να κάνω πολλαπλή παράθεση από το ταπατοκ παρακάτω όμως οι απαντήσεις και των δύο:

Οι αυτόματοι διακοπές στις εγκαταστάσεις που πηγαίνω δεν έχουν την χρήση που έχουν σε μία συνηθισμένη εγκατάσταση αφού ουσιαστικά σε βιομηχανικούς πίνακες με τέτοια αυτοματακια όπως συνηθίζονται να λέγονται ασφαλιζουμε τροφοδοτικα και μικρούς μετασχηματιστές τάσης. Μετασχηματιστές έντασης με μαχαιρωτες συνήθως. Και όλα για μικρα φορτία. (Μέχρι 40Α στα 24v dc)

Όσον αφορά το τροφοδοτικό σου Γιαννη, καταρχήν δεν φταίνε τα τροφοδοτικα που πέφτει. Αυτό (ο διακόπτης) κόβει τάση ύστερα από συγκεκριμένους λόγους. Πιο πολύ μου μοιάζει για χαλασμένο διακόπτη παρά για κάτι άλλο.

Άσχετο με το πρόβλημα σου: γείωση έχει η πρίζα σου; Μπορείς να το ελεγξεις αφού πρώτα κλείσεις τον διακόπτη που δίνει παροχή στην πρίζα και ανοιξεις την πρίζα. Είχαμε σοβαρό θέμα με το κεντρικό ups της εταιρίας και πολύπριζα της apc (schneider) όπου χρησιμοποιήσαμε προέκταση χωρίς γείωση και έπεφτε έτσι όπως λες.

Στην περίπτωση σου όμως δεν νομίζω ότι φταίει αυτό.

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εδιτ: δεν έχω πολύ προϋπηρεσία στα οικιακά και μπορεί κάτι να μην είναι σωστό. Είμαι εδώ όμως για να μάθω και γι αυτό. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GriGaS said:

Όπως είπε παραπάνω και ο Seafalco, στην περίπτωσή σου παίζει σοβαρά να την έχει ακούσει η ασφάλεια σου. Έχεις δοκιμάσει σε άλλη γραμμή που να τροφοδοτείται από διαφορετική ασφάλεια (των ίδιων ampere);

Γενικά η εγκατάσταση του δωματίου έχει θέματα. Παλιά ένα UPS της Trust ακουγόταν σαν να τρίζει ελαφρά. Σε άλλη πρίζα έπαιζε χωρίς τέτοια κόλπα. Πριν καμιά 12αριά χρόνια που είχα μια 19'' CRT Flatron της LG κάποιες φορές η οθόνη παρουσίαζε ελαφρό τρεμόπαιγμα. Δεν θυμάμαι να τρεμόπαιζε όμως όταν την είχα πάει στο γραφείο όπου δούλευα. Τώρα με τα ηλεκτρολογικά δεν τα πάω τόσο καλά για να ασχοληθώ, αλλά οποιοδήποτε ίνφο είναι καλοδεχούμενο.

1 hour ago, panos444 said:

Όσον αφορά το τροφοδοτικό σου Γιαννη, καταρχήν δεν φταίνε τα τροφοδοτικα που πέφτει. Αυτό (ο διακόπτης) κόβει τάση ύστερα από συγκεκριμένους λόγους. Πιο πολύ μου μοιάζει για χαλασμένο διακόπτη παρά για κάτι άλλο.

 

Άσχετο με το πρόβλημα σου: γείωση έχει η πρίζα σου; Μπορείς να το ελεγξεις αφού πρώτα κλείσεις τον διακόπτη που δίνει παροχή στην πρίζα και ανοιξεις την πρίζα. Είχαμε σοβαρό θέμα με το κεντρικό ups της εταιρίας και πολύπριζα της apc (schneider) όπου χρησιμοποιήσαμε προέκταση χωρίς γείωση και έπεφτε έτσι όπως λες.

 

Στην περίπτωση σου όμως δεν νομίζω ότι φταίει αυτό.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εδιτ: δεν έχω πολύ προϋπηρεσία στα οικιακά και μπορεί κάτι να μην είναι σωστό. Είμαι εδώ όμως για να μάθω και γι αυτό. :)

Ναι γείωση έχει η πρίζα. Αλλά μάλλον το τμήμα της καλωδίωσης που παίζει στο δωμάτιο έχει θέμα και τυχαίνει το τροφοδοτικό να είναι ένα από τα ευαίσθητα ηλεκτρονικά που χρησιμοποιώ. Στην ίδια πρίζα έχω δύο υπολογιστές. Ο άλλος έχει ένα παλαιότερο 560 επίσης της Chieftec. Αυτό δεν ρίχνει ασφάλεια.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.