Jump to content



[Greek Gatherings 29-5-2016] Zandvoort - Mazda RX7 Spirit


Recommended Posts

πριν 10 λεπτά, το μέλος Georgiadis Giorgos έγραψε:

Αυτό το πράμα έχει τετρα-διεύθυνση γιατί αν έχει, έτσι εξηγείτε το γεγονός ότι το απίστευτα ασταθές-απρόβλεπτο...

2:00:8χχ best i can do... Και πιστεύω πως θα είναι υπερ αρκετό για το race. Ειδικά όταν αυτοί με τα 1:-58-59:χχ θα χρωματίζουν τους τοίχους :)

Δεν νομίζω ότι είναι απρόβλεπτο. Ίσα ίσα, που έχει πολύ καλό turn-in, την ροπή κ δύναμη ψηλά οπότε βάζεις την δύναμη κάτω από νωρίς και ντριφτάρει ελεγχόμενα.

Η μόνη στιγμή που θέλει λίγο μαεστρία, είναι από 3η σε 2α που ή θέλει heel & toe ( που δεν μπορώ να το κάνω) ή όπως το κάνω , φρένα με 3η, coast με 3η , άμεση αλλαγή σε 2α και αμέσως γκάζι. Αν αλλάξεις σε 2α μέσα στην στροφή, σου σβούριξε.

 

Ο χρόνος σου πρέπει να πέσει στο 1:59:500 που είναι απόλυτα εφικτός. Όταν οι άλλοι θα παίζουν στο 1:59 εύκολα, εσύ είσαι που θα ξύνεις στο 2:00:500... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Απρόβλεπτο και ασταθές  ε;; Σεμισλικς μου θελατε :p

Δημητρη , είναι φοβερός όντως. Πιστεύω σε αυτούς τους χρόνους θα κινηθεί και ο hanny.

Panosdimp, είναι γρήγορος αλλά φλώρος. :p

 

 

Πολύ μούτρα το πάει.

Δεν ξέρω τι εχει πειράξει στο σετάπ και πήγαινε κατά αυτό τον τρόπο αλλά στους 2 γύρους που τον παρακουλούθησα μου φάνηκε πολύ γαμπριάτικο κουστούμι το σετάπ.

Πιο παιχνιδιάρικο του Ακη και γενικά πιο εύκολα πιστευτό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα μωρέ τώρα ο νουμπάς ο φακ! Αρνούμαι να χάσω από άνθρωπο που παίζει με paddles και ας κάνει και 1.56!!!

Ο Hany εξαφανισμένος, τον έχουν φάει οι γυναίκες :p . Βλέπω όμως ότι τσίμπησε ο χάμπα-χάμπα που είναι αρκετά γρήγορος.

 

Πάντως σε τουλάχιστον 2 αγώνες χθες έχασα θέση όταν από 2α κάρφωσα κατά λάθος 1η στο ανέβασμα. Αν είχαμε πιο υψηλό damage θα είχα πάρει τους ρότορες στη μασχάλη. Σε ελεύθερο practice ποτέ δε μου έχει συμβεί.. υπό πίεση όμως πολλά γίνονται!

 

Ρε συ @GoMaR ανέβαση λίγο τα 2 πρώτα λαπς από το τελευταίο race που πηγαίναμε κολλητά.. Ή μόνο το γρήγορο section (αρχές-μέση 2ου λαπ).

 

@Georgiadis Giorgos φτου σου που δε σου αρέσει το αυτοκίνητο, και είσαι και ντρίφτερ!! Με την τετραδιεύθυνση μην τρελαίνεστε, στρίβουν πάρα πολύ λίγο οι πίσω ρόδες, δεν είναι όπως στο προηγούμενο rx7 fc3s.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λες ο Daems να εκανε 1.58.0χχ με τα 31psi που του ειπα ; :hehe:


Σου αρεσαν τα 2 πρωτα λαπς γιατι με μαρκαρες στενα.Μετα δεν εχει ενδιαφερον μεχρι που σε ξανα περναω :hehe:

 

Οπως ειχε πει ενα πουλακι,σημασια δεν εχει ο απολυτος χρονος , αλλα να εισαι σταθερος στον αγωνα.

 

:p

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, GoMaR said:

Λες ο Daems να εκανε 1.58.0χχ με τα 31psi που του ειπα ; :hehe:


Σου αρεσαν τα 2 πρωτα λαπς γιατι με μαρκαρες στενα.Μετα δεν εχει ενδιαφερον μεχρι που σε ξανα περναω :hehe:

 

Οπως ειχε πει ενα πουλακι,σημασια δεν εχει ο απολυτος χρονος , αλλα να εισαι σταθερος στον αγωνα.

 

:p

 

Γιατί αρέσει σε κανέναν να τρέχει μόνος του;; Μακάρι έτσι να είναι όλοι οι αγώνες και ας βγαίνω και τελευταίος!!

 

Οκ θα δοκιμάσουμε και με 31, αν και οι πιέσεις μου φαίνονται ιδανικές. Ο Daems όμως έκανε το γύρο με σχεδόν 97% grip.

 

Όσο μαθαίνω το αυτοκίνητο πάντως, νομίζω ότι δε με καλύπτει η χαμηλή ρύθμιση του μπροστινού camber. Μπορεί αρχικά το μικρό camber να είναι καλό για να συνηθίσεις, αλλά όσο εξαντλείς τα όρια, θες κάτι παραπάνω. Αν βάλεις το παραπάνω όμως από την αρχή, μπορεί να μη σου αρέσει καθόλου σαν αίσθηση.. Ελπίζω να έβγαλε νόημα αυτό που έγραψα :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, GoMaR said:

Σημερα παμε για 1.57 ; (εσυ , εγω αποκλειεται.Τα βρηκα τα ορια μου.)

Καιρό είχα να ρίξω τέτοιο λιώσιμο. 6 ώρες racing στο server από τη Δευτέρα μέχρι χθες!!

Υπόψιν ότι οι χρόνοι που λέμε αναφέρονται στο 2ο λαπ βγαίνοντας από τα pits που είναι ακόμα ζεστά και φρέσκα τα λάστιχα (ακόμα και με 96.0-96.2% track grip). Μετά χειροτερεύουν κάπως.

 

Πωω μόλις είδα ότι την Κυριακή έχουμε acrl league race που αρχίζει στις 2100 και τελειώνει στις 2230. @Stelios F. τι κάνουμε;

 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως το σεταπ σας να μην είναι και τόσο καλό τελικά.

Έτσι και αλλιώς είναι γνωστό πως ο Ιάσονας δεν πολύ ξέρει χεχε .

Αν είχα χρόνο και κίνητρο ( μιας και λογικά θα τον χάσω ) , θα το έψαχνα λίγο.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας κάνει ότι νομίζει, μην αναχώνεστε, έτσι και αλλιώς δεν πολύ συνεννοούμαστε μεταξύ μας για τους αγώνες πλέον :D

Έγινε επεξεργασία από Stelios F.
Link to comment
Share on other sites

Just now, Stelios F. said:

Ο καθένας κάνει ότι νομίζει, μην αναχώνεστε, έτσι και αλλιώς δεν πολύ συνεννοούμαστε μεταξύ μας για τους αγώνες πλέον.

 

Το διαβάζω και νιώθω το παράπονο στα λόγια σου :p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωχ αρχίζει η ψυχολογική πίεση. Εντάξει λοιπόν δε θα προδόσω τους Sexual Innuedo. Πάμε για top10 finish

Ώστε προδοσία από τον κατηγορών για προδοσία, στους αποσχιθέντες του αρφακτοροειδούς....

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 24/5/2016 at 0:26 ΠΜ, το μέλος akis_z80 έγραψε:

Setup στα μέτρα μου. Προσοχή!!!!! Μπορεί να μη βολέψει κανέναν, αλλά είπα να το μοιραστώ αφού βγάζει πολύ καλούς χρόνους.

 

Oι πιέσεις ελαστικών είναι ευγενική χορηγία του @GoMaR και επειδή πήγαινε καλά δεν ασχολήθηκα με αυτές καθόλου!

Κατέβασα 5 δεύτερα, πολύ καλό!:o

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα 5 δεύτερα, πολύ καλό![emoji33]

5 δευτερόλεπτα με σεταπ? Αποκλείεται. 1 ναι, είναι φυσιολογικό. Κάτι έκανες λάθος.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.