Jump to content



MSI GE72 6QC Πρόβλημα με Spacebar


Recommended Posts

Επειδή για άλλο λόγο είχα ανοίξει το THREAD

Είπα να κάνω ένα νέο thread για το πρόβλημα τελικά που παρουσιάστηκε, και δεν έχει σχέση με τον τίτλο του thread.

 

Ξαναγράφω λοιπον το πρόβλημα που έχω

 

Η δεξιά πλευρά του spacebar δεν λειτουργεί σωστά. Θέλει παραπάνω δύναμη για να καταλάβει το πάτημα, παρότι η κλίκι αίσθηση είναι σωστή. Με αποτέλεσμα να γραφώ κείμενο και πολλές  λέξεις να είναι κολλημένες μεταξύ τους.

Εάν πληκτρολογώ με φυσιολογική πίεση, 60-70% χάνει το πάτημα το spacebar.

 

Μίλησα με την braintrust που είναι το επίσημο service και μου είπαν να το στείλω εκεί και αν το διαπιστώσουν και αυτοί το πρόβλημα, τότε θα μου δώσουν καινούριο

ΥΓ. που και να μην έκανε το πληκρολόγιο η steelseries

 

Για να δουμε...

 

Το παρέλαβαν Παρασκευή απόγευμα, ακόμα δεν έχω νέα.

 

Έγινε επεξεργασία από mib
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τους έστειλα μήνυμα ρωτώντας τους που βρισκόμαστε, μου απάντησαν μέσα σε 10 λεπτά! Γενικά στα emails είναι πολύ άμεσοι (σαν εταιρία εξωτερικού).

 

Καλησπέρα,

 

Το πρόβλημα έχει διαπιστωθεί και αναμένουμε την τελική έγκριση από την MSI για την αντικατάσταση του μηχανήματος σας. Εκτός απροόπτου θα σας αποστείλουμε ένα νέο προϊόν την Πέμπτη, όπου και αναμένεται νέα παραλαβή.

 

Με εκτίμηση,

Link to comment
Share on other sites

 

http://www.tomsguide.com/answers/id-1870302/fix-keyboard-spacebar-issue-firmware-update.html

 

 

Το πρόβλημα είναι απο την σχεδίαση. Μακάρι ψεύτης να βγω αλλά και το καινούργιο θα είναι το ίδιο. Εύχομαι να μην είναι όμως και να το χαρείς οπως θέλεις. Εμένα πιο πολύ με χάλασε η ποιότητα κατασκευής πάντως. 

Έγινε επεξεργασία από GdamprXP
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λένε στο tomshardware , αλλά αν ειναι όπως τα λένε, τότε θα είχε φρίξει το ιντερνετ!

Το θέμα δεν είναι μια προσωπική ιδιοτροπία, ειναι απλά αδύνατον κάποιος να μπορέσει να γράψει μακροσκελές κείμενο!(τουλάχιστον στην περίπτωσή μου) Είναι τόσο ενοχλητικό που θα είχε γίνει χαμός στα reviews και σε forums, αντιθέτως βλέπω ότι εδώ και 1-2 χρόνια που χρησιμοποιείται αυτό το πληκτρολόγιο της steelseries υπάρχουν αρκετά περιστατικά αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να πεις ότι είναι σε όλα.

Προφανώς υπάρχει μια ευαισθησία στην κατασκευή του spacebar και υπάρχουν αρκετές αστοχίες, αλλά αν ήταν σχεδιαστικό θα ήταν ΣΕ ΟΛΑ. Αν ήταν ΣΕ ΟΛΑ θα έβρισκα χιλιάδες αναφορές και forums με εκατομμύρια χρήστες με το πρόβλημα αυτό. Απο την στιγμή που βρήκα σε καμια 10αρια φορούμ να έχουν το πρόβλημα καμία 20αριά άτομα σε όλον τον κόσμο, τότε απλά είναι μια έντονη αστοχία υλικού η οποία δεν συμφέρει την steelseries-MSI να τροποποιήσει την γραμμή παραγωγής για το ποσοστό αστοχίας υλικού που υπάρχει , και ίσως αποφάσισαν στην απλή αντικατάσταση σε περίπτωση εμφάνισης.

 

όπως και να είχε δεν μπορούσα να κρατήσω το λάπτοπ με αυτό το πρόβλημα. 

 

Ελπίζω απο βδομάδα να έχω στα χέρια μου το καινούριο και όλα να είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Χτες άνοιξα το spacebar και έκανα αυτό που λέει στην φωτογραφία. Το πρόβλημα εξαφανίστηκε. Είναι λάθος σχεδίαση του Space bar... Δε γίνεται να μην έχει πρόβλημα έτσι που είναι σχεδιασμένο. Δεν είναι αστοχία κάποιου υλικού είναι λάθος στην σχεδίαση 100%. Δυστυχώς υπάρχει μόνο ενας αισθητήρας στο κέντρο οποίος έχει πολύ μικρή επιφάνεια σε σχέση με το μέγεθος του πλήκτρου.....  

 

Ξέρω άλλα 2 άτομα με ίδιο πρόβλημα αλλά όπως και εμένα δεν τους ενοχλεί γιατι έτσι όπως γράφουμε προφανώς δεν έχουμε θέμα. Αυτο σου το λέω γιατι λές οτι δεν διαβάζεις πολλά περιστατικά με το πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία από GdamprXP
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον!

 

Θα χρειαστώ τις γνώσεις σου λοιπόν (του ανοίγματος) σε περίπτωση που και το νέο λαπτοπ που θα μου στείλουν θα έχει το ίδιο πρόβλημα.

 

Μπορείς να γράψεις απο ποιο site πήρες τις πληροφορίες για το βγάλσιμο->διόρθωση->βάλσιμο του spacebar?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ......όσο αφορά τις πληροφορίες δεν μπόρεσα να βρω πουθενά..... αλλά γενικά έκανα 2+ ώρες με τεράστια υπομονή για να ξανά τοποθετήσω το κουμπί. Ηταν ενας εφιάλτη. Μπορεί γενικά να μην το "εχω" με αυτά αν και δε το νομίζω γιατί γενικά είμαι καλός σε αυτα

Link to comment
Share on other sites

Με ενημέρωσαν ότι το RMA εγκρίθηκε απο την MSI και το νεο laptop μου είναι καθοδόν. Αυτό σημαίνει ότι η MSI πιστεύει ότι δεν θα έπρεπε να έχει αυτή τη συμπεριφορά το spacebar, αρα η λογική που λες ότι ΟΛΑ εχουν το ίδιο πρόβλημα σύμφωνα με την MSI δεν ισχύει. Αν ίσχυε, δεν θα γινόταν δεκτή η αντικατάσταση και θα μου έλεγαν ότι έτσι δουλεύει το spacebar μας.

 

 τι να πω , ίσως η αλήθεια να είναι κάπου στη μέση. Να μην δικαιολογείται τόσο έντονο πρόβλημα σαν το δικό μου. Αλλά και να υπάρχουν και παρτίδες που δεν έχουν καθόλου το πρόβλημα. Όπως και παρτίδες που το πρόβλημα είναι λιγότερο έντονο. 

Εγώ απλά δεν μπορούσα να ζήσω με το πρόβλημα αυτό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2016 at 6:33 ΜΜ, το μέλος mib έγραψε:

Με ενημέρωσαν ότι το RMA εγκρίθηκε απο την MSI και το νεο laptop μου είναι καθοδόν. Αυτό σημαίνει ότι η MSI πιστεύει ότι δεν θα έπρεπε να έχει αυτή τη συμπεριφορά το spacebar, αρα η λογική που λες ότι ΟΛΑ εχουν το ίδιο πρόβλημα σύμφωνα με την MSI δεν ισχύει. Αν ίσχυε, δεν θα γινόταν δεκτή η αντικατάσταση και θα μου έλεγαν ότι έτσι δουλεύει το spacebar μας.

 

 τι να πω , ίσως η αλήθεια να είναι κάπου στη μέση. Να μην δικαιολογείται τόσο έντονο πρόβλημα σαν το δικό μου. Αλλά και να υπάρχουν και παρτίδες που δεν έχουν καθόλου το πρόβλημα. Όπως και παρτίδες που το πρόβλημα είναι λιγότερο έντονο. 

Εγώ απλά δεν μπορούσα να ζήσω με το πρόβλημα αυτό.

 

 

Κανένα νέο είχες ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παρέλαβα χθες. Ήρθε σφραγισμένο ολοκαίνουριο μηχάνημα.

Τελικά το πρόβλημα είναι ίδιο. 

 

Είχες δίκιο GdamprXP.

 

Δεν μπήκα στον κόπο να ασχοληθώ πάλι με το service.

 

Τελικά θα πρέπει να αποδεχθώ ότι το noname keyboard του 6αιτίας laptop της HP είναι καλύτερο απο το καινούριο της steelseries.

 

To άνοιξα το λάπτοπ και του έβαλα τις μνήμες (2Χ8GB) και τον Samsung nvme M.2 950Pro. και πετάει!

 

τώρα θα το δω στο gaming πως πάει.

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι λάθος σχεδίαση δυστυχώς…. Εάν το ανοίξεις τελικά που για εκεί σε κόβω θα το δεις. Εγω όταν το πείρα ξενέρωσα τόσο πολύ με την ποιότητα γενικά και την προχειρότητα σε σχέση με ένα hp 12 ετιας που είχα  για ένα μηχάνημα αυτής της τιμής, που πηγα σε Media markt να δω άλλα από κοντά παρόμοιας τιμής και ηρέμησα κάπως. Δυστυχώς η ποιότητα στα laptop είναι σε ελεύθερη πτωση τα τελευταία 12-15 χρόνια. Όλα τα θυσιάζουν στο βωμό της σχεδίασης. Τελικά ποιες μνήμες πείρες ?

Link to comment
Share on other sites

Εκπληκτικά νούμερα μπράβο…… αναρωτιέμαι σε εμπειρία χρήσης σε απλά πραματάκια καθημερινά πόσο καλύτερα να πηγαίνει από τον δικό μου που τον θεωρώ ταχύτατο…. Σε games φυσικά και η διαφορά θα είναι κατι παραπάνω από αισθητή σε load. Ζημία μας κάνεις ζημιά μεγάλη ……..

Για τις μνήμες αυτό

http://www.passmark.com/products/pt.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

         Παιδιά τελικά δεν μπορώ να ζήσω με το Spacebar αυτό.

Όπως θυμάστε όπως ανέφερα και πιο πάνω, όταν παρέλαβα το λαπτοπ  παρατήρησα το space bar να μην ανταπορίνεται στην ακρη δεξια (εκεί που το πατάω 99% ) και στα πλαίσια DOA μου έδωσαν καινούριο ίδιο λαπτοπ με το ίδιο πρόβλημα! είπα λοιπόν να μάθω να ζω με αυτό.

        Μετά απο μήνες λοιπόν με κούρασε. Σκεφτικα  ότι δεν πρέπει να είναι σε όλα, γιατι αν ηταν σε όλα θα είχε δημιουργηθεί χαμος στα forum, εν'αντιθέση, παγκοσμίως βρήκα λίγα forums που αναφέρουν το πρόβλημα αυτό. Οπότε πιστεύω ότι δεν είναι όλα έτσι, απλά ήμουν άτυχος.

 

Μίλησα λοιπόν με την μαμα MSI και μου είπε να επικοινωνήσω με το επίσημο service, και πολυ φιλικά με ενημέρωσαν ότι θα μιλήσουν με την εταιρία και θα με πάρουν πάλι πίσω να μου πουν τι να κάνω. 

Με πήραν την επόμενη, και μου είπαν ότι θα μου αλλάξουν το πληκτρολόγιο με καινούριο απο την MSI. Τους ενημέρωσα ότι έχου ανοίξει το λάπτοπ για προσθήκη RAM και M.2 SSD , και είπαν ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το άνοιγμα και την εγγύηση.

Οπότε την επόμενη βδομάδα θα τους το στείλω , γιατί αυτόν τον καιρό το χρειάζομαι και θα δουμε τι θα γίνει. ελπίζω να έρθει καινουριο βελτιωμένο  revision keyboard και να έχει λυθεί το πρόβλημα.

ΕΙΔΩΜΕΝ... ΑΝΑΜΕΝΩΜΕΝ...

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε ξαναπεί..... ελπίζω να σου λυθεί το πρόβλημα. Εγω πάντως με την πατέντα που έκανα όλα καλά .... το πρόβλημα δεν υπάρχει. Μίλησα και εγω με την εταιρία και δεν αναγνωρίζουν τίποτα... κανένα πρόβλημα. Μου είπαν να το γυρίσω πίσω αλλά δεν θέλω να το αγγίξει κανείς. Καλή τύχη. Εαν εξαιρέσεις το πρόβλημα αυτό πως σου φαίνεται το laptop γενικά. Έβαλα και εγω μνήμη και m2 σαν το δικό σου. Οφείλω να ομολογήσω πως πάει λίγο καλύτερα απο πριν. Δεν πίστευα να δω διαφορά

Έγινε επεξεργασία από GdamprXP
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να μη μπορούν να επανα-σχεδιάσουν ένα spacebar? 

Αν μπλέκεται προμηθευτής (SteelSeries στη συγκεκριμένη περίπτωση απ'ότι διαβάζω) πιας τ'αυγό και κούρευτο, θα χρεώνει η MSI τη ζημιά στη SteelSeries και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Μάλλον ήταν το πρώτο πληκτρολόγιο που σχεδίασαν στη SteelSeries για laptop ... και πρέπει να έχουν ένα θέμα με τον ποιοτικό έλεγχο, μιας και το πανάκριβο sensei mouse που έχω εμφάνισε τριγμούς στη ροδέλα μετά από 6 μήνες (και σταμάτησαν στον χρόνο για κάποιο περίεργο λόγο), όταν το mx900 logitech δεν είχε κανένα τέτοιο θέμα με 10 χρόνια χρήσης.

 

Πάντως το πρόβλημα που έχετε διαπιστώσει είναι υπαρκτό, η ποιότητα των περιφερειακών πέφτει συχνά, και αν θες ποιοτικό περίβλημα ανάλογο των χρημάτων που δίνεις πρέπει να πας σε Apple όπου εκεί έχεις ποιότητα αλλά πιθανώς να μη σε βολεύει το interface :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.