Jump to content


OnePlus Three - Ο επώνυμος Κινέζος


Bonito

Recommended Posts

H OnePlus ανακοίνωσε επίσημα εχτές το τέταρτο τηλέφωνο μέσα στα 2+ χρόνια λειτουργίας, το Oneplus 3 και ταυτόχρονα άρχισαν και οι παραγγελίες. Πριν αναρτήσω πληροφορίες απο το επίσημο site, αξίζει να τονίσω τα εξής σημεία.

 

 

  • Έχει καταργήθει το σύστμα προσκλήσεων
  • Το  σασί είναι πλέον αλουμινένιο (ασημένιο ή χρυσό) 
  • Το γνωστό sandstone στη πίσω μεριά του τηλεφώνου είναι πλέον διαθέσιμο με τo official cover οπως και στο oneplus X
  • Τιμές:  Ευρώπη:  399€ , Αγγλία: £309 , Αμερική: 399$
  • Φόρτιση 60% σε 30' μέσω του δικού τους συστήματος (Dash Charge)

 

one-plus-3-w782.png

                                                                                                          Η ασημένια έκδοση

 

 

T5t1sVcolor-2.pngfd6l9bHpCb26rvFFVn

              Carbon                                         Black Apricot                              Sandstone                                       Rosewood                                      Bamboo

 

 

ONEPLUS 3 SPECS COMPARISON CHART

  OnePlus 3 Samsung Galaxy S7 LG G5 HTC 10 Google Nexus 6P
Display size, resolution 5.5 inches; 1,920x1,080p pixels 5.1 inches; 2,560x1,440 pixels 5.3 inches, 2,560x1,440 pixels 5.2 inches; 2,560x1,440 pixels 5.7 inches; 2,560x1,440 pixels
Pixel density 401ppi 576ppi 554ppi 564ppi 515ppi
Dimensions (Inches) 6.01x2.94x0.29 inches 5.6x2.7x0.3 inches 5.88x2.90x0.30 inches 5.7x2.8x0.35 inches 6.3x3.1x0.28 inches
Dimensions (Millimeters) 152.7x74.7x7.35 mm 142.4x69.6x7.9 mm 149.4x73.9x7.7 mm 145.9x71.9x9 mm 159x78x7.3 mm
Weight (Ounces, Grams) 5.57 oz (158g) 5.4 oz (152g) 5.61 oz (159g) 5.7 oz (161g) 6.3 oz (178g)
Mobile software Android 6.0.1 Marshmallow Android 6.0 Marshmallow Android 6.0 Marshmallow Android 6.0 Marshmallow Android 6.0 Marshmallow
Camera 16-megapixel 12-megapixel 16-megapixel, 8-megapixel wide 12-megapixel 12.3-megapixel
Front-facing camera 8-megapixel 5-megapixel 8-megapixel 5-megapixel 8-megapixel
Video capture 4K 4K 4K 4K 4K
Processor 2.2GHz quad-core Qualcomm Snapdragon 820 2.15GHz + 1.6GHz quad-core Qualcomm Snapgradon 820 processor 2.15GHz quad-core Qualcomm Snapdragon 820 2.2GHz quad-core Qualcomm Snapdragon 820 2GHz eight-core Qualcomm Snapdragon 810
Storage 64GB 32GB, 64GB (varies by region) 32GB 32GB, 64GB (varies by region) 32GB, 64GB, 128GB
RAM 6GB 4GB 4GB 4GB 3GB
Expandable storage None 200GB 2TB 2TB None
Battery 3,000mAh (nonremovable) 3,000mAh (nonremovable) 2,800mAh (removable) 3,000mAh battery (nonremovable) 3,450mAh (nonremovable)
Fingerprint sensor Home button Home button Back cover Home button Back cover
Connector USB-C Micro-USB USB-C USB-C USB-C
Special features Notifications toggle, dual-SIM, Dash Charging Water resistant Pull-out battery, two rear cameras OIS on front-facing camera, BoomSound Pure Google Android OS
Price off-contract (USD) $399 AT&T: $695, Sprint: $650, T-Mobile: $670, Verizon: $672, U.S. Cellular: $672 AT&T: $689, Sprint: $576, T-Mobile: $630, Verizon: $624, U.S. Cellular: $636 $699 $499 (32GB), $549 (64GB), $649 (128GB)
Price (GBP) £309 £569 £539 £569 £449 (32GB), £499 (64GB), £579 (128GB)
Price (AUD) Converts to AU$590 AU$1,149 AU$1,099 AU$1,099 AU$899 (32GB), AU$999 (64GB), AU$1,099 (128GB)

 

Links

 

        Επίσημες πληροφοριες

 

        Site Reviews

        

        Video Reviews

    Συγκριση με τα υπόλοιπα OnePlus

pgkkzipbnijdmrakdduf-1024x576.jpg

 

 

*Προσπάθησα να κάνω edit στο πρώτο post αλλα δε με άφησε. Αν κάποιος admin μπορει να τα βαλει στο πρωτο ή να με αφησει να κάνω edit.

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, deninho said:

μόνο 4 ώρες sot? με απογοήτευσε μπορώ να πω.

 

Δεν είναι θέμα μόνο το SOT. Standby είναι το βασικό.

 

Πάντως απο το op2 δεν είμαι ευχαριστημένος. Μερικοί ανεβάζουν τρομερά SOT 6h αλλά όσοι το λειτουργούν κανονικά είχαν 2.5-4h.

 

Το θέμα είναι οτι με την καινούρια φόρτιση αλλάζει  τη φιλοσοφία ( αρκεί να έχει μαζί σου τα καταλληλα καλώδια και φορτιστές DASH)

Link to comment
Share on other sites

και μετά διαβάζεις και το review του the wired, που λέει ότι από τις 6 το απόγευμα της μίας μέρας, μέχρι το απόγευμα της επόμενης, στις 5, έχει πέσει στο 55% με την εξής χρήση:

 

Quote

which included browsing the web, uploading a post to Facebook, scrolling through Twitter, responding to a selection of emails and playing Spotify for around four hours, battery levels hardly dropped

 

το cnet μας λέει video playback σε airplane mode (θα με ενδιέφερε αν ταξίδευα για los angeles, αλλά εκεί μάλλον θα φόρτωνα το ipad με βίντεο...)

 

το the verge λέει μια πλήρη ημέρα βαριάς χρήσης.

 

Τι να πω. Να περιμένουμε και "κανονικούς" χρήστες, να δούμε τι θα πει η πλειοψηφία. Αλλά πλέον, δεν ξαναπαίρνω κινητό που να μη βγάζει στα σίγουρα άνετα μια μέρα με μπόλικη χρήση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Bonito έγραψε:

Απο ποιά άποψη είναι αδιάφορο κινητό;

Δεν προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ καινούριο ή επαναστατικό (να τη βράσω τη γρήγορη φόρτιση) σε φθηνή τιμή.. 

Είναι προϊόν με αλμυρή τιμή και τίποτα ιδιαίτερο, πέρα από τα 6gb ram που δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω. Και το one που έχω με τα 3gb, δεν τα γεμίζει ποτέ.. δεν είχα ποτέ θέμα μνήμης. Ούτε η κάμερα ξεχωρίζει, ούτε η καλή μπαταρία, ούτε κάτι που να το δεις και να πεις.. ωπ, τα κάνω όλα στην άκρη και θα το πάρω. 

 

Καβάλησαν τρελό καλάμι... 

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βρίσκω νορμάλ. Και επειδή η τιμή ειναι σχεδόν μισή απο τα flagships, συνολικά είναι μια καλή επιλογή. Κινητάρα δεν είναι σίγουρα (αν είχνα καλύτερα software updates θα το έλεγα πολύ καλό)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή συσκευή φαίνεται στα χαρτιά αλλά δεν θα βιαστώ όπως με το One που παλεύαμε με bugs και κιτρινίλες..

 

Όλα τα έχει (εκτός από ράδιο) σε πολύ ανταγωνιστική τιμή, καλύτερο μπαμ θα κάνει σίγουρα από το ΟΡ2.

 

 

edit: Απαντήσεις σε μερικές ίσως από τις παρατηρήσεις σας: Q&A με τον CEO Carl Pei 

 

http://www.gizmochina.com/2016/06/15/oneplus-answers-questions-optic-display-resolution-memory-card/

 

Έγινε επεξεργασία από Spirosssss
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βρίσκω νορμάλ. Και επειδή η τιμή ειναι σχεδόν μισή απο τα flagships, συνολικά είναι μια καλή επιλογή. Κινητάρα δεν είναι σίγουρα (αν είχνα καλύτερα software updates θα το έλεγα πολύ καλό)

Μισή τιμή; Φαντάζομαι εννοείς τιμές Γερμανού. Γιατί στο skroutz βρίσκω το g5 από 436, και το s7 από 504 με ελληνικό ΦΠΑ.

Από εκεί και πέρα δεν συγκρίνεται σε οθόνη κάμερα και Software με τα υπόλοιπα ακόμα και ποιότητα κατασκευής. Το op1 είχε έβγαζε πολλά προβλήματα. Ότι δίνεις παίρνεις.

Επίσης πολύ θα ήθελα cm η οποία ακόμα και αυτή αργεί πολύ τα updates αλλά τουλάχιστον είναι καλή ρομ και πάνω της βασίζονται πολλές άλλες.

Και στο κάτω κάτω είναι αδιάφορο, δεν έχει κάτι που να το κάνει να ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα. Ας έβαζε μεγαλύτερη μπαταρία τουλάχιστον.. Έλεος. Παρολα αυτά έτσι πως το βλέπω από design σκίζει. Πολύ μ άρεσε. Καλοδεχούμενη και η γρήγορη φόρτιση του

Link to comment
Share on other sites

Το source code του έχει δοθεί από day 1 οπότε θα γίνει της ανωμαλίας σε αυτό το κομμάτι, no worries.

Δλδ τι άλλο θα θέλατε ώστε να κάνει το μπαμ; εκτός από μπαταρία 6000

Sent from my A0001 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τις τιμές, στην Αγγλία:

 

Samsung S7 32GB: £549

HTC 10 32GB: £519

LG G5 32GB: £529

 

  • προσωπικά μόνο το HTC μου αρέσει και σαν design και λειτουργικό. Τα άλλα 2 είναι πολύ εμπορικά και με πολύ παραμετροποιημένο software.
  • 32GB αντί 64GB (SD card την θεωρώ μπελά)
  • £210-250 πιο ακριβά
  • Eγγύηση χάνεται μετά απο root
  • Δεν έχουν sandstone :hehe:

 

Για να μην παραξηγηθώ, δεν καταλαβαίνω για ποιόν λόγο το OP3 δεν είναι καλή πρόταση. Δεν λέω οτι τα παραπάνω κινητά δεν αξίζουν.

 

 

  •  θα ήθελα είναι να συνεχίσει τη βελτίωση στα software updates
  • αντί dash charge, να είχε quick charge για συμβατότητα με accessories

 

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ίσως να ήθελα usb 3.0 και αδιαβροχοποίηση. Αλλά επουδενί δεν είναι ανασταλτικοί παράγοντες για αγορά.

Sent from my A0001 using Tapatalk

Το USB 3.0 για μεταφορά δεδομένων στο PC?

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Bonito έγραψε:

Όσο για τις τιμές, στην Αγγλία:

 

Samsung S7 32GB: £549

HTC 10 32GB: £519

LG G5 32GB: £529

 

  • προσωπικά μόνο το HTC μου αρέσει και σαν design και λειτουργικό. Τα άλλα 2 είναι πολύ εμπορικά και με πολύ παραμετροποιημένο software.
  • 32GB αντί 64GB (SD card την θεωρώ μπελά)
  • £210-250 πιο ακριβά
  • Eγγύηση χάνεται μετά απο root
  • Δεν έχουν sandstone :hehe:

 

Για να μην παραξηγηθώ, δεν καταλαβαίνω για ποιόν λόγο το OP3 δεν είναι καλή πρόταση. Δεν λέω οτι τα παραπάνω κινητά δεν αξίζουν.

  •  θα ήθελα είναι να συνεχίσει τη βελτίωση στα software updates
  • αντί dash charge, να είχε quick charge για συμβατότητα με accessories

 

Samsung S7 32GB: (£424.00 @amazon)

LG G5 32GB: (£ 393.00 @amazon)

 

  • όλα μπορούν να πάρουν καλές rom και πολύ "καθαρές"
  • τουλάχιστον παίρνουν 64GB.. και παραπάνω.. το op3 θα'ναι κολλημένο στα 64.. που σημαίνει, θα'ναι γεμάτο.. ειδικά αν κάποιος τραβά 4Κ.. κάποιοι το κάνουν.. 
  • πες μου πόσο κάνει το op3 και άλλος ένας φορτιστής και καλώδιο ή power bank για να παίζει το "dash charge" σωστά.. γιατί μια και θα ξεφορτίζεται συνεχώς, θέλω να'χω κι ένα δουλειά ή κι ένα φορτιστή αυτοκινήτου.. ξέρεις πολλά είδη που παρέχουν φόρτιση στα 4amps;
  • τα παραπάνω που σου έβαλα, έχουν εγγύηση.. αν κάποιος κάνει root, είναι δικό του θέμα.. εσύ που δε μπορείς να ζήσεις με το root, πες μου πόσα πρέπει να πληρώσεις για να στείλεις το κινητό στην oneplus και πόσο να περιμένεις να φτιαχτεί; Οκ, είπαμε καλό το root, αλλά μη μιλάμε για το support.. γελάνε μέχρι και στην arvato που κοιμούνται όρθιοι.. 
  • υπάρχουν 1000 φορές πιο καλές θήκες ή καλύμματα (dbrand) από το sandstone (δεν ανακάλυψαν και τον χαλκό, ένα κάλυμμα σαν ελαφρόπετρα είναι)

 

Το op3 είναι καλή πρόταση, ΑΛΛΑ για όποιος θέλει απλά να περνά roms και να παιδεύεται μια ζωή με φλασαρίσματα.. 

Όταν το δίνουν με μπαταρία λίγο χειρότερη από το πρώτο τους τηλέφωνο, από μένα τρώνε άκυρο. ΠΟΛΥ αμφιβάλλω ότι θα αντέχει 4-5 ώρες όπως το opo μου τώρα, μετά από 2 χρόνια χρήσης... ειδικά όταν το πουλάνε ΤΟΣΟ πιο ακριβά.. λοιπόν τι άλλο προσφέρουν κ ζητάνε τα λεφτά μου;; 

Και κάτσε να δεις που θα πάει η τιμή του s7 αφού βγει το note 7.. εκεί στην oneplus έχουν ξεφύγει.. αλλά αφού ο κόσμος τους στηρίζει, καλά κάνουν... 

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

@Delijohn Δεν έχεις άδικο σε αυτά που λές, απλά νομίζω οτι δεν ισχυούν σε τέτοιο βαθμό.

 

  • Εγω για παράδειγμα δοκίμασα μετά το oneplus one, τα S5 + G3 και τα συχαθηκα. ειδικά το G3.
  • To θέμα της μπαταρίας είναι καθαρά θέμα software+hardware(πλην μπαταρια). Για παραδειγμα το OP2 ειχε +200mah παραπανω απο το 1 και μισή αντοχή στην μπαταρία.
  • τις τιμες που εδωσες για S5+G5, δεν τις βρηκα. 
  • Εμένα με το οne που ειχα ενα θέμα, πήρε 2 βδομαδες ομιλίας μεσω chat και μετα μου το αλλαξαν με καινουριο. Εχουν αλλαξει προς το καλυτερο απο τοτε.

 

Να υπενθυμίσω οτι υποστιρίζω το OP3 ως μια λύση. Εχει αρνητικα και θετικα οπως και ολα τα άλλα.

 

Για όποιον το σκέφτεται πάντως, μάλλον θα έχω το κινητό αύριο και θα μπορώ να δώσω μια πραγματική εικόνα. Τα περισσοτερα reviews ειναι απαραδεκτα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.