Jump to content



OnePlus Three - Ο επώνυμος Κινέζος


Bonito

Recommended Posts

Sorry για το OT.

Ειμαι μεταξυ του OP3/Mi5 pro/ZUK Z2 pro. Βασικοτερος λογος ειναι το VFM.

Θα ηθελα 128GB και την μικροτερη οθονη που μπορει να βελτιωσει την αυτονομια, οποτε γλυκοκοιταζω τα mi5/Z2.

Απο την αλλη μου αρεσει και η υποστηριξη του OP3 και δεν ξερω αν αξιζουν τα +60-70ευρω για τα εξτρα 64GB καθως οσο πλησιαζω τα 500 μπαινεις στην κατηγορια του S7 που εχει και το "αδιαβροχο" σαν μπονους.

Εχετε καμμια γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το OT.

Ειμαι μεταξυ του OP3/Mi5 pro/ZUK Z2 pro. Βασικοτερος λογος ειναι το VFM.

Θα ηθελα 128GB και την μικροτερη οθονη που μπορει να βελτιωσει την αυτονομια, οποτε γλυκοκοιταζω τα mi5/Z2.

Απο την αλλη μου αρεσει και η υποστηριξη του OP3 και δεν ξερω αν αξιζουν τα +60-70ευρω για τα εξτρα 64GB καθως οσο πλησιαζω τα 500 μπαινεις στην κατηγορια του S7 που εχει και το "αδιαβροχο" σαν μπονους.

Εχετε καμμια γνωμη?

Έχω το οπ3 και η κοπέλα μου το μι5. Στην ταχύτητα δεν καταλαβαίνεις διαφορά. Στην ποιότητα κατασκευής θεωρώ ότι υπερτερεί το οπ3 όπως και στην κάμερα με καλές συνθήκες φωτισμού. Σίγουρα το μέγεθος του μι5 είναι πιο καλό. Επίσης μου αρέσει πολύ το μενού του. Η μπαταρία του δεν γνωρίζω πως τα πάει, ή δική μου βγάζει μιάμιση μέρα, αλλά το καλό είναι ότι δεν φορτίζω κάθε βράδυ όπως παλιότερα με αντίστοιχη μιάμιση μέρα πχ του νεξους, αλλά είτε του δίνω μία φόρτιση 20-30' που θα μου βγάλει άνετα την υπόλοιπη μέρα, ή 50' για πλήρη φόρτιση. Επίσης σε σχέση με το μι5 δεν ζεσταινεται όταν φορτίζεται. Γενικά δεν νομίζω ότι θα έχεις κάποιο παράπονο σε όποιο και να καταλήξεις.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To κινητό από χθες κυκλοφορεί και σε λευκό/χρυσό. ;)

 

Υπάρχει περίπτωση να αγοραστεί το κινητό για να κάνουμε κάποια πειράματα, έχει κάποια προβλήματα ή έχετε παρατηρήσει κάτι;; 

Επίσης, θερμή παράκληση, μπορεί κάποιος να εγκαταστήσει αυτή την εφαρμογή και να βάλει εδώ screenshot με τα αποτελέσματα;

Κυρίως την πρώτη οθόνη, μα αν γίνεται, να μου γράψει και τις συχνότητες που βλέπει στο άλλο tab.

π.χ. το opo μου λέει normal και ui στα 14Hz, game στα 50Hz περίπου και το fastest στα 120Hz.

Τέλος, στο 2ο tab, αν σβήσει η οθόνη ανιχνεύει αν υπάρχει ένα bug.. τι σας λέει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :T:

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος icsd08063 έγραψε:

Καλημέρα,

Επειδή σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά του το επόμενο διάστημα, ξέρουμε τιμές SAR? Δεν έχω βρει κατι επίσημο...

εδώ είσαι φίλε μου ;)

 

Spoiler

Max. SAR:Head: 0.394 W/kg, Body: 0.323 W/kg (αυτά ενδιαφέρουν εμάς με τις ευρωπαϊκές μπάντες)

 

Siz3qR2.jpgkcSNxMN.jpgAjOWWPG.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Delijohn said:

εδώ είσαι φίλε μου ;)

 

  Hide contents

Max. SAR:Head: 0.394 W/kg, Body: 0.323 W/kg (αυτά ενδιαφέρουν εμάς με τις ευρωπαϊκές μπάντες)

 

Siz3qR2.jpgkcSNxMN.jpgAjOWWPG.jpg

 

Ωραίος, σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου!

Χαμηλές τιμές θα έλεγα..

 

Γενικές εντυπώσεις για το κινητό?

Είμαι με ένα Nokia Lumia 800 απο το 2012 και παίζω με το Galaxy A5 2016 της κοπέλας μου και ειμαι πολυ ευχαριστημένος από Android... Το είχα αφήσει σε μια άλλη εποχή όπου όλα αργούσαν...

Σίγουρα θα δω τρομερή αλλαγή αλλα θέλω την εμπειρία ενος κατόχου..

Link to comment
Share on other sites

τίποτα, να'σαι καλά :) 

σε γενικές εντυπώσεις, δε μπορώ να σε βοηθήσω, ελπίζω να σου πει κάποιος που το έχει.. κι εγώ αν δεις παραπάνω ζήτησα κάτι, γιατί δεν το'χω το κινητό κι ήθελα απλά κάποιες τιμές που θα βοηθούσαν σε μια έρευνα που κάνω.. 

Από ότι διαβάζω παντού, μιλάμε για ένα πολύ γρήγορο κινητό. Καμία σχέση με άλλα που είχες δει παλιά... καμία σχέση με ό,τι χρησιμοποιείς τώρα.. 

Αν θες, δες μερικά βίντεο στο youtube με speedtests έναντι άλλων κινητών.. εννοείται πως υπερβάλλουν, αλλά θα πάρεις μια καλή ιδέα του τι κάνουν τα καλά android σήμερα.. π.χ.:

 

Link to comment
Share on other sites

To κινητό από χθες κυκλοφορεί και σε λευκό/χρυσό. [emoji6]

 

Υπάρχει περίπτωση να αγοραστεί το κινητό για να κάνουμε κάποια πειράματα, έχει κάποια προβλήματα ή έχετε παρατηρήσει κάτι;; 

Επίσης, θερμή παράκληση, μπορεί κάποιος να εγκαταστήσει αυτή την εφαρμογή και να βάλει εδώ screenshot με τα αποτελέσματα;

Κυρίως την πρώτη οθόνη, μα αν γίνεται, να μου γράψει και τις συχνότητες που βλέπει στο άλλο tab.

π.χ. το opo μου λέει normal και ui στα 14Hz, game στα 50Hz περίπου και το fastest στα 120Hz.

Τέλος, στο 2ο tab, αν σβήσει η οθόνη ανιχνεύει αν υπάρχει ένα bug.. τι σας λέει;

Ευχαριστω εκ των προτέρων :T:

Καλησπέρα, δεν το είχα δει. Θα το κάνω αύριο και θα σου στείλω το αποτέλεσμα.

PS: θα βάλω μπόνους πικ από παραλία της χαλκιδικης που είναι πίτα στους τουρίστες!! :hehe:

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος panos444 έγραψε:

Καλησπέρα, δεν το είχα δει. Θα το κάνω αύριο και θα σου στείλω το αποτέλεσμα.

PS: θα βάλω μπόνους πικ από παραλία της χαλκιδικης που είναι πίτα στους τουρίστες!! :hehe:

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Να'σαι καλά, μα σε πρόλαβαν. Το ήθελα άμεσα, μια και κάνω κάποια πειράματα και με ενδιέφερε πολύ σε τι συχνότητες γράφει το επιταχυνσιόμετρο της συσκευής. Θέλαμε να το παραγγείλουμε σαν αντικαταστάτη ενός oneplus one, οπότε θέλαμε να ταιριάζουν κάποιες τιμές. Μου έστειλε ένα παιδί από το myphone. ;) 

Κάνε τα μπανάκια σου και αναμένουμε φωτογραφίες, για να δούμε τι και πώς τραβάει το κινητό βεβαίως βεβαίως.. :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το opo έφυγε ανέλπιστα εύκολα στο ebay. Του είχε μείνει ένας μήνας εγγύηση (αγορά είχε γίνει 1/9/2014), οπότε το πούλησα καλά, σε λιγότερο από 2 μέρες.. 

Στα του oneplus 3 τώρα! Το πήρα περισσότερο για δοκιμή. Δοκιμή που άντεχα οικονομικά να κάνω αυτή τη στιγμή.

Από την αρχή σπάστηκα πολύ με το διαφημιστικό τρικ της RAM, που για να μην "καίει" μπαταρία, την έκοβαν προγραμματιστικά. Το διόρθωσαν άμεσα όμως..

Επίσης δεν ήθελαν (?) να γεμίσουν το bump της κάμερας με πιο μεγάλη μπαταρία.. ηλίθιο.. 

Tέλος με χαλάει το oxygen os.. όσο να'ναι, δεν θα ανανεώνεται γρήγορα.. 

Όπως και να'χει ήταν η πρώτη συσκευή της εταιρίας μετά το opo που μάλλον άξιζε.

Το κινητό το τσίμπησα Τετάρτη και Δευτέρα απόγευμα το είχα. Το βιαζόμουν απίστευτα, λόγω κάποιων πειραμάτων που κάνω. Κρέμονται κι άλλοι από αυτό και δεν ήθελα να με κράξουν. Ευτυχώς, ήρθε άμεσα, παρόλο που πήρα το rose gold.. που τελικά μας βγήκε ανοιχτό ασημί.. τους τέλειωσε το κίτρινο.. το ροζ.. δεν ξέρω..  πάντως χρυσό δεν το λες.. επίσης το λευκο μπροστά θα το συνηθίσω λογικά.. αλλιώς θα παίξει ντύσιμο με dbrand..

 

Μερικές φωτογραφίες: 

(μετά λίγα σχόλια γιατί μιλάω πολύ) :sarcastic:

3Tbg9I4.jpg

qewVS1l.jpgislHlJ9.jpgv0mGFlM.jpgMcSVyLB.jpg

iCihO6e.jpgkaM91Ds.jpgpEtIZUi.jpgopZpJ60.jpg

 

Θετικά:

1) ποιότητα κατασκευής (δεν το περίμενα να'χουν ανέβει επίπεδο) 2) τρομακτικά λεπτό (δεν είχα πιάσει τόσο λεπτή συσκευή, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας)

3) στιβαρό και βαρύ στο χέρι (αν και ίδιο με το opo, φαίνεται μεγαλύτερο) 4) δεν γλιστράει

5) δεν ζεσταίνεται ακόμα και στη φόρτιση (το λίγο είναι φυσιολογικό) 6) δεν είχε πολύ bloatware

7) φοβερή οθόνη (εκτιμώ έξτρα την οικονομία του μαύρου λόγω amoled) 8) τρελή παραμετροποίηση ακόμα και στο alert slider

9) συνεργασία με τον nova launcher χωρίς προβλήματα 10) ναι είναι κ γρήγορο αλλά αυτό το βλέπετε και με άπειρα βιντεάκια στο youtube

11) δεν έχω βρει λόγο να το rootάρω ακόμα ή να βγάλω την oxygen 12) δεν κλείνω καμία εφαρμογή.. έχω ανοιχτά τα πάντα κ τα αφήνω επίτηδες ανοιχτά.. 

13) 7 το πρωί το έβαλα να φορτίσει (airplane mode με wifi). 7:55 το άνοιξα κι είχα 93%  μπαταρία! Γουαταφαααακ!

14) Από το πρωί έως τώρα (10+ pm), έχω 36% μπαταρία και το έχω κυριολεκτικά λιώσει.. sot από κάτω (δεν έχω facebook και χρησιμοποιώ σκοτεινά menu και μαύρο live wallpaper)

15) Το ξεκλείδωμα με το δάχτυλο δεν είναι γρήγορο.. είναι ΑΣΤΕΙΟ. Το ξαναλέω, δεν είναι γρήγορο.. ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΟ! Ώρες ώρες νομίζω πως ξεκλειδώνει πριν το ακουμπήσω! :p

16) Η κάμερα είναι πολύ καλή.. s7/s7 edge δεν είναι, μα δεν τραβάω στα σκοτάδια και χωρίς flash, οπότε είναι παραπάνω από καλή! Θα ανεβάσω samples σύντομα ελπίζω!

Spoiler

c2541dd45cc74416943b7c411534cb7f.jpeg

 

Αρνητικά:

1) ξενέρωσα με την θήκη. Καλή στο μάτι, αλλά ψεύτικη στο χέρι. Σαν πεπιεσμένο χαρτόνι με πλαστική υφή. Προφανώς δεν περίμενα carbon, αλλά όχι τόσο μούφα. Ειδικά για το πόσο κοστίζει. Δε με βλέπω να την κρατήσω πολύ, μα δεν θα πάρω άλλη.. μ'αρέσει έτσι λεπτό.. άλλωστε δε μου πέφτουν ποτέ τα κινητά.. 

2) Η φορεμένη από τη μαμά προστασία οθόνης είναι αστείας ποιότητας.. και κακοβαλμένη.. "κόλλα τη να τελειώνουμε" φάση.. επίσης αφήνει κενό γύρω γύρω.. lol 

3) Το ότι φορτίζει γρήγορα μπορεί να'ναι καλό κι εθιστικό, μα δεν ξέρω πόσο "χαλάει" την μπαταρία με τον καιρό. Το opo έπινε 2 amps, αυτό 4! Προφανώς μπορώ να το φορτίζω και με άλλα καλώδια για πιο αργά ή από το pc μου όλη νύχτα αν θέλω.

4) Με χαλάει το jack για τα ακουστικά από κάτω.. είχα συνηθίσει από πάνω.

5) Περίμενα πάλι "πλακουτσό" καλώδιο κι όχι στρογγυλό.. (χαζό αρνητικό)

6) Καμιάαα φορά, παρατηρώ ένα ελαφρύ lag στο αριστερό κουμπί που το έχω για menu/recents

7) Ανεπαίσθητη δόνηση όταν είναι στην τσέπη (δεν έχω παίξει πολύ να δω πόσο δυναμώνει ή αν έχει modes δόνησης)

8) Η κάμερα όταν πας από το 4:3 στο 16:9 (το προτιμώ), σου δίνει την αίσθηση ότι δεν είναι τόσο "γρήγορη".. αλλά μετά από λίγο, δεν παρατηρείς κάτι.

9) Θεωρώ ακόμα χαζό το ότι το έκαναν λεπτό κι απλά δεν πρόσθεσαν παραπάνω μπαταρία ώστε να καλύψουν το bump της κάμερας. Βέβαια με τη θήκη δεν προεξέχει κάτι.

10) Η αλλαγή φωτεινότητας δεν είναι όσο γρήγορη πρέπει.. αλλά θα τον φτιάξουν τον αισθητήρα θεωρώ, γιατί το έχουν αναφέρει πολλοί.

11) Η οθόνη κλειδώματος διαφοροποιήθηκε από το wallpaper και ενώ έχω τον nova, δε μου έδινε επιλογή να την αλλάξω. Τελικά βρήκα μέσα από το gallery ότι γίνεται. Χαζό.

12) Λείπουν από την oxygen οι ήχοι του android και έχουν βάλει δικούς τους. Βάλε τους δικούς σου, άσε και τους παλιούς κουκλίτσα μου.

13) Το χρυσό πίσω, μόνο χρυσό δεν είναι αλλά τεσπα.. καλύτερα ίσως.. πες το όμως λευκό/λευκό μεταλλικό.. 

Μέχρι τώρα, η διαφορά στα χρήματα με το παλιό με κάνει να αισθάνομαι τυχερός που κρατάω αυτή τη συσκευή. Αν την πλήρωνα 400€/329£ ίσως να ήμουν πιο απαιτητικός (τσίπηηη) :p

Για ερωτήσεις ή απαιτήσεις (με το μαλακό), εδώ θα'μαι.. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

με τις επόμενες μετρήσεις έπεσε λίγο η απόδοση την μπαταρίας.. του'χα φορτώσει κ διάφορα και το σκάλιζα.. κάποιοι είδα έλεγαν κι ότι η 3.2.2 της oxygen δεν ήταν τόσο καλή με τη μπαταρία.. 

απόψε με 3.2.4 πάντως, κράτησε μια χαρά

8d82991a050d455b9b7c6cb5d5454b3a.jpeg

Link to comment
Share on other sites

On 14/08/2016 at 0:35 AM, Delijohn said:

με τις επόμενες μετρήσεις έπεσε λίγο η απόδοση την μπαταρίας.. του'χα φορτώσει κ διάφορα και το σκάλιζα.. κάποιοι είδα έλεγαν κι ότι η 3.2.2 της oxygen δεν ήταν τόσο καλή με τη μπαταρία.. 

απόψε με 3.2.4 πάντως, κράτησε μια χαρά

 

Spoiler

8d82991a050d455b9b7c6cb5d5454b3a.jpeg

 

 

 

απενεργοποιείς τα location?

 

 

Ψάχνω για ενα hybrid usb stick και μου αρέσει το C80 της cilicon power  + amazon link   

 

Διαβάζω οτι αρκετά OTG δεν λειτουργούν με το ΟP3. Έχει κανείς άποψη;

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου φτάνουν τα 64gb;

Τελική άποψη είναι για το κινητό ότι ή φωτογραφική δεν είναι και τόσο καλή. Σε όλα τα άλλα σκίζει! :)

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Bonito έγραψε:

απενεργοποιείς τα location?

Ναι, πάντα κλειστό το'χω.. σπάνια το ανοίγω.. 

Έχω δοκιμάσει πολλά! 1002 κόλπα.. μόνο hard reset δεν έκανα γιατί βαριέμαι μέσα στις πρώτη βδομάδα.. θα περιμένω κάνα update (το ξέρουν σαν θέμα στην oneplus), αλλιώς έφυγα για custom rom και full στο πείραγμα.. όταν φύγω με φορτισμένο κινητό το πρωί, όλα καλά.. όταν αφήσω φορτισμένο κινητό κ πέσω για ύπνο, ξυπνάω κι είναι στο 64% πάντα!

 

Η κάμερα με ικανοποιεί αρκετά.. μόνο το βίντεο στα 30fps με χαλάει, αλλά με το που πάω σε άλλη rom, ευτυχώς με άλλο camera app ξεπερνιέται.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, panos444 said:

Δεν σου φτάνουν τα 64gb;

Τελική άποψη είναι για το κινητό ότι ή φωτογραφική δεν είναι και τόσο καλή. Σε όλα τα άλλα σκίζει! :)

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το θέλω για μεταφορά αρχείων οχι  για χώρο.

 

 

1 minute ago, Delijohn said:

Ναι, πάντα κλειστό το'χω.. σπάνια το ανοίγω.. 

Έχω δοκιμάσει πολλά! 1002 κόλπα.. μόνο hard reset δεν έκανα γιατί βαριέμαι μέσα στις πρώτη βδομάδα.. θα περιμένω κάνα update (το ξέρουν σαν θέμα στην oneplus), αλλιώς έφυγα για custom rom και full στο πείραγμα.. όταν φύγω με φορτισμένο κινητό το πρωί, όλα καλά.. όταν αφήσω φορτισμένο κινητό κ πέσω για ύπνο, ξυπνάω κι είναι στο 64% πάντα!

 

Η κάμερα με ικανοποιεί αρκετά.. μόνο το βίντεο στα 30fps με χαλάει, αλλά με το που πάω σε άλλη rom, ευτυχώς με άλλο camera app ξεπερνιέται.. 

 

πιο θέμα ξέρουν στην oneplus? σέ έχασα

 

και τα 1080p είναι 30FPS?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.