Jump to content



OnePlus Three - Ο επώνυμος Κινέζος


Bonito

Recommended Posts

πριν 55 λεπτά, το μέλος Bonito έγραψε:

πιο θέμα ξέρουν στην oneplus? σέ έχασα

και τα 1080p είναι 30FPS?

το ότι πολλοί έχουν θέμα με την περίεργη κατανάλωση τη νύχτα.. θα διορθωθεί σε επόμενο update λένε.. το'χουν στο φορουμ της εταιρίας αναφέρει πάρα πολλοί.. 

ναι, είναι στα 30fps.. δεν το'χεις δει; Τράβα ένα βίντεο και δες πόσα fps είναι.. Είχα ρωτήσει και στο ίδιο θέμα όταν το'χατε πάρει οι πρώτοι νομίζω, μα το διαπίστωσα και μόνος... 

Link to comment
Share on other sites

On 19/8/2016 at 3:12 ΜΜ, το μέλος Delijohn έγραψε:

το ότι πολλοί έχουν θέμα με την περίεργη κατανάλωση τη νύχτα.. θα διορθωθεί σε επόμενο update λένε.. το'χουν στο φορουμ της εταιρίας αναφέρει πάρα πολλοί.. 

ναι, είναι στα 30fps.. δεν το'χεις δει; Τράβα ένα βίντεο και δες πόσα fps είναι.. Είχα ρωτήσει και στο ίδιο θέμα όταν το'χατε πάρει οι πρώτοι νομίζω, μα το διαπίστωσα και μόνος... 

Τώρα διάβαζα ότι αναμένεται να βγούνε αναβαθμίσεις σε Hydrogen OS 2.5 και Oxygen 3.1 -> http://www.igeekphone.com/oneplus-x-gets-oxygen-3-1-marshmallow-community-build-and-oneplus-3-hydrogen-os-2-5/

Link to comment
Share on other sites

Έχουν πει και για 3.2.5 στην κανονική OxygenOs. 

Εμένα είναι χάλια η φάση.. μόνο με airplane mode δεν χάνει μπαταρία τα βράδια.. δεν ξέρω τι παθαίνει.. μια και βγήκε η Nougat θα περιμένω να πάω σε cyanogen based rom, μια και δεν έχω χρόνο τώρα για φλασαρίσματα κι εγκατάσταση ξανά όλα από την αρχή.. purecm μάλλον θα βάλω.. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Delijohn said:

Έχουν πει και για 3.2.5 στην κανονική OxygenOs. 

Εμένα είναι χάλια η φάση.. μόνο με airplane mode δεν χάνει μπαταρία τα βράδια.. δεν ξέρω τι παθαίνει.. μια και βγήκε η Nougat θα περιμένω να πάω σε cyanogen based rom, μια και δεν έχω χρόνο τώρα για φλασαρίσματα κι εγκατάσταση ξανά όλα από την αρχή.. purecm μάλλον θα βάλω.. 

 

εμένα με την 3.2.4 είναι μια χαρά το βράδυ.

 

Αυτό είναι που με ενοχλεί στο android (τουλάχιστον στα oneplus). Δεν υπάρχει σταθερή βελτίωση, με κάθε νέα έκδοση κάτι φτιάχνει και κάτι χαλάει.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Bonito said:

Αυτό είναι που με ενοχλεί στο android (τουλάχιστον στα oneplus). Δεν υπάρχει σταθερή βελτίωση, με κάθε νέα έκδοση κάτι φτιάχνει και κάτι χαλάει.

Να αγιάσει το πληκτρολόγιό σου! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος Bonito έγραψε:

εμένα με την 3.2.4 είναι μια χαρά το βράδυ.

 

Αυτό είναι που με ενοχλεί στο android (τουλάχιστον στα oneplus). Δεν υπάρχει σταθερή βελτίωση, με κάθε νέα έκδοση κάτι φτιάχνει και κάτι χαλάει.

το ήξερα από την αρχή ότι η oxygen os θα'ταν μάπα.. απλά δεν έχω χρόνο για πειράγματα.. καθόλου.. με το που αδειάσω λίγο, θα μπει cyanogen.. έχουν άπειρες rom (παραλλαγές) και τρομερές δυνατότητες.. ειδικά στο android αυτό είναι η μαγεία, το ότι μπορείς να φτιάξει ο καθένας τη rom του και να σου δώσει δυνατότητες ή να κάνεις focus στην οικονομία της μπαταρίας κλπ.. 

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Delijohn said:

το ήξερα από την αρχή ότι η oxygen os θα'ταν μάπα.. απλά δεν έχω χρόνο για πειράγματα.. καθόλου.. με το που αδειάσω λίγο, θα μπει cyanogen.. έχουν άπειρες rom (παραλλαγές) και τρομερές δυνατότητες.. ειδικά στο android αυτό είναι η μαγεία, το ότι μπορείς να φτιάξει ο καθένας τη rom του και να σου δώσει δυνατότητες ή να κάνεις focus στην οικονομία της μπαταρίας κλπ.. 

 

Πάλι καλά που δεν ήσουν στη μετάβαση με το oneplus 2. Δεν έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημε με το OP3. Και η αλήθεια είναι οτι με όλα ανοιχτά κρατάει 4 - 5 ώρες SOT τον τελευταιο μήνα. Πάντως το ότι βγάζουν τόσα updates μόνο κακό δεν είναι. Απλά λίγο να μαζέψουν τα βασικά..

Link to comment
Share on other sites

Είναι μικρή εταιρία.. δεν τους αδικώ.. γιατί φτιάχνουν κάτι κ χαλάει κάτι άλλο δεν ξέρω, μα πρέπει να πάρουν 5-10 άτομα από όσους φτιάχνουν τις ROM και να κάνουν σωστή δουλειά. Αλλιώς ασ'το ρε παιδάκι μου και δώσε καθαρό rom, αν σε αφήνει η google... 

Υπάρχουν τύποι που φτιάχνουν rom πολλά χρόνια. Μόνοι τους. Κάθε 2-3 μέρες δίνουν update. Αυτοί γιατί τα καταφέρνουν ρε γαμώτο;; Κάθε 1η και 15η του μήνα να'βγαζαν ένα update, θα'ταν σούπερ... θα'φερνε πολλούς πελάτες στην εταιρία.. ίσως είναι πιο περίπλοκα τα πράγματα απ'όσο νομίζω.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι δεν σας ευχαριστεί; Σήμερα πήρα update εν τω μεταξύ. Θεωρώ ότι το κινητό μας είναι τόσο βαρετό όσο ένα iphone!!! Όλα μου λειτουργούν πολύ καλά, να έβαζαν και ξυπνητήρι από απενεργοποιημένο και τι στον κόσμο! Επίσης αν μπορούν να βελτιώσουν την εφαρμογή της κάμερας μπας και τραβάει καλύτερες φωτό. Στην καθημερινότητα στέκεται άψογα, και θα το έπαιρνα και σαν εταιρικό κινητό. Ήδη το πρότεινα σε συνάδελφο.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έχει κάποια θεματάκια.. 

είσαι τυχερός που πήρες σήμερα την αναβάθμιση, εγώ την πήρα λίγο νωρίτερα κ κάνει 1-2 κουλά..

α) με την προηγούμενη αναβάθμιση σε άλλους χάλασε το lte και σε άλλους δεν δούλευε το android pay..

β) επίσης έχει ακόμα ένα θεματάκι με την μπαταρία σε πολλούς και σε μένα.. η κατανάλωση το βράδυ είναι αστεία.. το άφηνα στο 100% και ξυπνούσα στο 64%. Προσωρινή λύση βρήκα το να το αφήνω σε airplane mode (κλειστό κ το wifi) και τρώει ελάχιστο.. αν θες, δοκίμασε να το αφήνεις κι εσύ έτσι, να χτυπά κ το ξυπνητήρι.. επίσης στις επιλογές στο ξυπνητήρι έχει να στο ανοίγει και σαν συσκευή (σπάνιο!!), αλλά λέει πως δεν δουλεύει αν έχεις κωδικούς κλπ.. 

γ) έχω παρατηρήσει στις κλήσεις skype, κάνει ένα κουλό με την μπροστά κάμερα.. πότε ζουμάρει από μόνη της, πότε επανέρχεται σε νορμάλ κάδρο.. ρυθμίσεις έψαξα, δεν έχει κάτι το skype.. 

δ) να αναφέρω πάλι τα 30fps στο βίντεο;

ε) αν μπεις στο φόρουμ τους, υπάρχουν κι άλλα προβληματάκια.. μικρά μα ενοχλητικά

 

η εφαρμογή της κάμερας είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ.. πραγματικά απορώ γιατί έχεις παράπονο.. ξέρω κόσμο που δεν πάει σε custom roms, μέχρι να μεταφέρουν την εφαρμογή της κάμερας σε αυτές.. τέλος υπάρχουν και άλλες εφαρμογές κάμερας που είναι πιο "καλές" και τραβάνε και 60fps βίντεο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ή κάμερα με περσινή ναυαρχίδα και είναι πίσω. Και μάλιστα πολύ. Με το που ζουμαρεις μέσα στην εικόνα έχει θόρυβο πολύ ακόμα και με καλό φωτισμό. Επίσης έχει ακόμα θέματα με την σταθεροποίηση, πχ όταν τραβάω ηλεκτρικούς πίνακες και μεταφέρω τις εικόνες υπάρχει μία "κίνηση" στην φωτο.

Γενικά δεν έχω χρόνο να το ψάξω, αναγκαστικά το βάζω σε flight mode και γω. Δεν χάνει πάνω από 1-2%. Αυτό με το ξυπνητήρι δεν το κατάλαβα υπάρχει δυνατότητα από απενεργοποιημένο να ανοίξει και να χτυπήσει; Στην αρχή σίγουρα δεν το έκανε.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, panos444 said:

Αυτό με το ξυπνητήρι δεν το κατάλαβα υπάρχει δυνατότητα από απενεργοποιημένο να ανοίξει και να χτυπήσει; Στην αρχή σίγουρα δεν το έκανε.

Είχα το One. Με τα ξυπνητήρια και τον ήχο, ήταν ένα δράμα. Έκανε ότι ήθελε και μετά από κάθε update άλλαζε η συμπεριφορά. Αν δε, χρησιμοποιούσες και profiles, τότε το ίδιο profile μπορεί να είχε διαφορετική συμπεριφορά αν γύρναγες σε άλλο και πάλι πίσω.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ το one και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος. Το άλλαξα γιατί ήθελε κινητό ο αδερφός μου και μάλιστα όταν πήρα το νεξους 6 του είχα πει να το πάρω πίσω και να του δώσω το 6αρι και δεν ήθελε!!

Γενικά δεν χρησιμοποιώ προφίλ, ούτε σε αυτό. Το έχω μόνιμα δυνατό. Δεν προσπαθώ να πω κάτι, αλλά δεν το ξεψαψαχνιζω και γι αυτό ίσως ήμουν τόσο ευχαριστημένος. Το πρώτο είχε επίσης πρόβλημα με την σταθερότητα στις εικόνες. Πράγμα που δεν είχε το νεξους πχ ή το iphone 5s.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@panos444Το wake if device is switched off δεν το'χει σε εσένα;; 

Απλά όταν το τσεκάρεις σου λέει ότι δεν πρέπει να'ναι κλειδωμένο το κινητό, ώστε να μπορέσει να ανοίξει πλήρως. Μάλλον εννοεί στην αρχή που ακόμα και δακτυλικό αποτύπωμα να'χεις, ζητάει το pattern.. δεν ξέρω πώς το'χεις setάρει εσύ, μα κάνε μια γρήγορη δοκιμή :)

9c641d43d89542259845f8721935f9d5.jpeg

 

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί θα σε κάνω θεό!! Ούτε που το είχα δει!! Υπήρχε από την αρχή;

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εδιτ: δεν έχω δει ακόμα αλλά θα σε πω "άξιο" με τις ώρες που ξυπνάς!!

Εδιτ2: είσαι φοβερός!!57a9348f0ad5e0e85849df84b64542b4.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βρε τυχαίο ήταν το παράδειγμα, επειδή σε μένα 6:30 το απόγευμα είναι τώρα.. :p

Μακάρι να παίζει, αλλά σε μένα όταν το ενεργοποιώ λέει πως δεν πρέπει να'χει κλείδωμα το κινητό στην αρχή. Θα σου πω σε λίγο αν παίζει σε μένα.

Δεν ξέρω αν υπήρχε από την αρχή, 2 βδομάδες έχω περίπου το κινητό.. έβαλα αμέσως και την 3.2.4, οπότε δε μπορώ να'μαι σίγουρος. Μακάρι να σου παίζει.

 

edit: σε μένα δεν έπαιξε, όχι πως μου κάνει εντύπωση.. αχ βρε oxygenos/oneplus

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε ζητούσα και κάτι άλλο που θέλω περισσότερο...;; Αντιγράφω από reddit... 

έβγαλαν νέο build από 3.2.4/3.2.5 πάει σε 3.5 community build

Παράθεση

Official Changelog:

  • Several UI improvements
  • New and improved OnePlus apps, including clock, weather, and file manager
  • Improved camera software
  • More robust settings and and customization features

New Things I found :

  • You can now edit individual icons on the OxygenOS Launcher, set custom icons for separate applications.
  • No Circle or Text options available for battery icon. Just portrait icon with percent next to it.
  • New Messages, File Manager, Calculator, Dialler, Weather and Recorder apps.
  • 3 themes available : Dark, Light and Default. (don't try dark it's awful)
  • N-ified Notification panel and quick settings. With Quick Toggles from Android N.
  • You can have a local upgrade for updates. (Download OTA files to your storage from external source and flash it)
  • Few new animations.
  • Few Alert Slider customisations.
  • 3 new gestures. Flip to mute, 3 finger screenshot and pocket mode.
  • Color balance screen from H2OS.
  • You can now set default apps for Camera, Gallery, Music and Mail apart from Desktop, Dialler, Messages and Browser.
  • Scheduled Power On/Off (Only if startup password is disabled)
  • New "join user enjoy plan" in Advanced Settings. Not sure what it does.
  • You can now change your phone name in About Phone.

More Stuff : You tell me ;)

Video Walkthrough of the UI: link

Screenshots:link

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.