Jump to content



OnePlus Three - Ο επώνυμος Κινέζος


Bonito

Recommended Posts

Παιδιά γιατί ψάχνω να αλλάξω το κινητό μου (Letv x800) τι αυτονομία βγάζει στην πράξη το 1+3? Μιας και αυτό με νοιάζει περισσότερο...

Έγινε επεξεργασία από BasiliCeLew
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το αποκτήσεις θα δεις ότι δεν θα σε νοιάζει. Γιατί το βάζεις για πολύ λίγο στην πρίζα και του είναι αρκετό. Σε 50' φορτίζει από το μηδέν στο 100%, και όχι από αυτά που λέει ή εταιρία αλλά στην πράξη. Μου έχει λύσει πραγματικά τα χέρια αυτό το πράγμα. Το μόνο κακό είναι ότι αν θες και δεύτερο φόρτιση έχει 30€ περίπου. Αν το δεις καθαρά σαν αυτονομία κάτσε να σου βάλω print screen.1571f4854ebea46dda52da0ecab85ff9.jpg

ed8a6b1e4bf802f2a0d6cffa1dc4bf89.jpg

Αυτά τα έχω από χθες το απόγευμα. Φαίνεται στα στατιστικά.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειράζει η ώρα φόρτισης, με πειράζει όταν είμαι έξω να βλέπω την μπαταρία να πέφτει λες κ έβαλα αντίστροφη μέτρηση κ να μην υπάρχει δυνατότητα φόρτισης :p 

 

Κρίμα βγάζει λιγότερο από όσο περίμενα.. Πάνω κάτω τόσο βγάζει κ το δικό μου τώρα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση :)

Link to comment
Share on other sites

Θα είσαι έξω για ένα 24 ωρο; Μέχρι να γυρίσεις σπίτι από την δουλειά και να αλλάξεις ρούχα, έχει πάρει όσο χρειάζεται για να πας μία βόλτα/καφέ/οτιδήποτε. Ουσιαστικά το φορτίζω μία φορά την ημέρα σχεδόν αλλά όχι όλο το βράδυ όπως γινόταν ως τώρα. Μία όταν τελειώνει ή μπαταρία. Αν το χρειαστω και δεν έχει πολύ μπαταρία ένα δεκάλεπτο είναι αρκετό για ώρες.

Υσ: έχω όλα ανοιχτά (3g, wifi, και την τοποθεσία.)

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από την μια έχεις δίκαιο δεν μπορώ να πω.. Μερικές φορές όμως χρειάζομαι όταν είμαι έξω για αρκετή ώρα με ανοιχτή οθόνη και 4G για την δουλειά επομένως οριακά μου φτάνει μέχρι να γυρίσω σπίτι. Δεν γίνεται πάντα αλλά όταν γίνεται ξενερώνεις, οπότε με το καινουριο κινητό προσπαθώ να καλύψω κ αυτό το κομμάτι :p

 

Κ μερικά ακόμα ερωτήματα :hehe:

1)Οι φωτογραφίες και τα FHD video έχεις δοκιμάσει πόσο γρήγορα ξοδεύουν την μπαταρία;

Δεν μου άρεσε βέβαια η κάμερα του, στην ουσία δεν κάνω κάποιο upgrade σε αυτόν τον τομέα μου φαίνεται λίγο χειρότερη εκτός κ αν είναι ότι νά ναι τα samples που βρήκα στο internet  με μειωμένη ποιότητα.

 

2)Γενική εμπειρία χρήσης;

3)Ειδοποιήσεις έρχονται πάντα ή κλείνει κατά λάθος εφαρμογές κ παπαλα οι ειδοποιήσεις; Λογικά ρυθμίζεται αυτό ποιες εφαρμογές να "κρατάς" αλλά το θέμα είναι στην πράξη τι γίνεται.

 

Ευχαριστώωωωω

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, BasiliCeLew said:

Από την μια έχεις δίκαιο δεν μπορώ να πω.. Μερικές φορές όμως χρειάζομαι όταν είμαι έξω για αρκετή ώρα με ανοιχτή οθόνη και 4G για την δουλειά επομένως οριακά μου φτάνει μέχρι να γυρίσω σπίτι. Δεν γίνεται πάντα αλλά όταν γίνεται ξενερώνεις, οπότε με το καινουριο κινητό προσπαθώ να καλύψω κ αυτό το κομμάτι :p

 

Κ μερικά ακόμα ερωτήματα :hehe:

1)Οι φωτογραφίες και τα FHD video έχεις δοκιμάσει πόσο γρήγορα ξοδεύουν την μπαταρία;

Δεν μου άρεσε βέβαια η κάμερα του, στην ουσία δεν κάνω κάποιο upgrade σε αυτόν τον τομέα μου φαίνεται λίγο χειρότερη εκτός κ αν είναι ότι νά ναι τα samples που βρήκα στο internet  με μειωμένη ποιότητα.

 

2)Γενική εμπειρία χρήσης;

3)Ειδοποιήσεις έρχονται πάντα ή κλείνει κατά λάθος εφαρμογές κ παπαλα οι ειδοποιήσεις; Λογικά ρυθμίζεται αυτό ποιες εφαρμογές να "κρατάς" αλλά το θέμα είναι στην πράξη τι γίνεται.

 

Ευχαριστώωωωω

Σήμερα ενδεικτικά τράβηξα γύρω στις 30-40 φωτογραφίες στο εργοστάσιο που πήγα. Βίντεο δεν τραβάω σχεδόν ποτέ, οπότε δεν έχω άποψη. Η κάμερα όπως λέω και μία σελίδα πίσω δεν με "τρελαίνει" ούτε μένα. Αν θες θα σου στείλω μερικά και εδώ αν και δεν ξέρω αν κάνει resize το tapatalk. Η μπροστινή κάμερα είναι απίστευτα καλή διαβάζω ότι είναι η πίσω κάμερα του νέξους 5 που δεν ξέρω πόσο καλό είναι τώρα αυτό! :p

Όπως γράφω και παραπάνω δεν το σκαλίζω πολύ το κινητό, κάνω πολύ συγκεκριμένα πράγματα και αυτά τα κάνει πολύ καλά. Καταλαβαίνω όσους βρίσκουν μερικά πράγματα στο σκάλισμα και πιθανώς να είναι ενοχλητικά, αλλά πάλι έχουν καλή κοινότητα και διορθώνεται το θέμα. (Άσχετο αλλά πήρα ένα elephone smartwatch και τόσο κακογραμμένες εφαρμογές δεν έχω ξαναδει.)

Δεν κλείνει καμία εφαρμογή. Αν θες να κάνω ένα print screen να δεις πόσες έχει κρατημένες. Δεν γνωρίζω αν τελικά μετά τις 30 τις κλείνει εντελώς η απλά παγώνει το service. Δεν υπάρχει το παραμικρό πάντως. Δεν έχω άπειρες εφαρμογές και ίσως να μην είμαι ο κατάλληλος για αυτήν την ερώτηση. Εκτός από τα κλασικά σόσιαλ και 2-3 του κλάδου μου/ μπούρδες που σπάνια χρησιμοποιώ είναι άδειο από εφαρμογές.

Επίσης δεν ξέρω αν χρησιμοποιείς το κινητό στο αυτοκίνητο, είναι βασική λειτουργία για μένα, και με bluetooth συγχρονίζει αμέσως ύστερα από την πρώτη φορά που θέλει την διαδικασία σε όποιο αυτοκίνητο μπω (εταιρικό, προσωπικό, κοπέλας)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Quote

 

Hey there,


We’re delighted to inform you that the OnePlus 3 Graphite 6GB + 64GB EU A3003 is ready for immediate shipment - it’s about time! 

Please note that the inventory is limited. If you happen to miss out this time, you can resubscribe to receive a reminder once it becomes available for immediate shipment again. Hurry! Click the button below, and order yours now.


Never Settle. 

OnePlus

 



Ετσακωσα κι εγω ενα..

1.PNG

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εσκασε και μηνυματακι απο DHL - Δευτερα 19 του μηνα θα το χω στα χερακια μου

http://get.cm/?device=oneplus3
http://boeffla.de/index.php/75-oneplus-3-boeffla-kernels-coming-soon
Θα γινει πανηγυρι.. :happy::gyro:

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι σε καλύπτει ή εγγύηση για φλασαρισμα ρομ και μάλιστα το διαφημίζουν αν δεν κάνω λάθος. Ωραία θα πάρω ζελατίνα και θήκη τώρα που άνοιξαν οι παραγγελίες..! Αποτι βλέπω δεν πούλησε πολύ στο δελαμπ το κινητό, σε σχέση με το πρώτο που γινόταν χαμός!!

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε πως θα περάσεις ρομ χωρίς κερνελ; Τον καιρό εκείνο που είχα χρόνο για χάσιμο και δεν έβαζα samsung based ρομ στα κινητά samsung που είχα κατά καιρούς το πρώτο που άλλαζα ήταν κερνελ και bootloader.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο bootloader πρακτικα, ειναι αυτος που σου επιτρεπει να flashαρεις ή οχι, kernel στο κινητο. (Αναλογα με το αν ειναι ξεκλειδωτος ή οχι)
Επισης οπως ειπε και ο @panos444 ειναι πολυ σπανιο να βρεις ROM η οποια δεν εχει bundled δικο της kernel μεσα. (In fact βασιζονται στο δικο τους kernel, ειδαλλως δεν λειτουργουν - βλεπε τι παιζει στα XPERIA)

http://forum.xda-developers.com/oneplus-2/general/unlocking-bootloader-void-warranty-t3167298
https://oneplus.net/uk/support/answer/will-rooting-or-unlocking-the-bootloader-void-my-warranty
 

Δεν χανεις την εγγυηση σου δε πα να του βγαλεις τα ματια.
(Αλλα και να την εχανες, δεν θα με απασχολουσε καθολου, χωρις CM+Boeffla απλα δεν.. Εξαλλου και με τα Samsung τα ιδια καναμε, αν τυχων χαλαγε του flashαρες stock kernel/rom/recovery και το εδινες στο service κανοντας τον κινεζο :hehe: )

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Frostbyte έγραψε:

Δεν χανεις την εγγυηση σου δε πα να του βγαλεις τα ματια.
(Αλλα και να την εχανες, δεν θα με απασχολουσε καθολου, χωρις CM+Boeffla απλα δεν..)

άλλο ο bootloader, άλλο ο kernel.. δεν θυμάμαι πού το'χα δει, μα το έλεγε ότι δεν υπάρχει εγγύηση.. απλά αν θες, το γυρνάς σε στοκ κ μετά το στέλνεις service

Με τον διαφορετικό kernel, αλλάζεις πολλά που μπορεί να "χαλάσουν" το κινητό.. γι'αυτό δεν το καλύπτουν.. anyway

Link to comment
Share on other sites

Αμα ο αλλος ειναι μ@λανγκ@ς και παει και δωσει παραπανω ενταση απ οση αντεχουν πχ τα ηχεια και τα καψει, αυτο φαινεται και χωρις να κοιταξουν τον kernel (ενα παραδειγμα απο τα πολλα που μπορουν να γινουν, και ειναι ολα παρομοιας φυσεως, καθως στον custom kernel το μονο που εχεις ειναι παραπανω features και παραμετροποιηση)

Παραδοσιακα το warranty χανεται με το ξεκλειδωμα του bootloader (βλ Sony), o bootloader ειναι το gateway σου για να φορτωσεις οτι customια θες. Δεν εχει νοημα να σου λεει οτι δεν σου ακυρωνω την εγγυηση αν ξεκλειδωσεις το bootloader, αλλα ξερεις, αν flashαρεις συγκεκριμενα stuff τοτε θα στην ακυρωσω. Και κατα κυριο λογο ισχυει επισης και αυτο που εκανα edit στο προηγουμενο μου post. Η πλειοψηφια των ROM απαιτουν να εγκατασταθει ο bundled kernel (αρα απαιτουν και ξεκλειδωτο bootloader), ειδαλλως δεν bootαρουν καν. Χαρακτηριστικο παραδειγμα αυτου, στο παρελθον, ηταν το Neo V

Ευχαριστω για τα με γεια tho, θα του πιω το αιμα μολις ερθει τη δευτερα (με το καλημερα σας CM) :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Delijohn said:

μόλις μου ήρθε νέο update.. (η φωτό από αλλού)

 

c77c6c7aa8849c9af11d5922ede5a158.jpg

 
 
 

OTA ? περίεργο menu. τι χώρα έχεις VPN ?

 

Στο forum βλέπω οτι η 3.5.2 ειναι community beta

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

OTA ναι.. το είπα βρε, η φωτό είναι από αλλού.. δεν είναι δικό μου screenshot. 

(vpn έχω σε πολλές χώρες)

Έτσι τη λένε ναι, είναι η ένωση της international rom με την κινέζικη και πλέον θα αναπτύσσουν μόνο αυτή, για να βγάζουν πιο συχνά updates.

Εγώ είμαι με αυτή πλέον.. 

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Delijohn said:

OTA ναι.. το είπα βρε, η φωτό είναι από αλλού.. δεν είναι δικό μου screenshot. 

(vpn έχω σε πολλές χώρες)

Έτσι τη λένε ναι, είναι η ένωση της international rom με την κινέζικη και πλέον θα αναπτύσσουν μόνο αυτή, για να βγάζουν πιο συχνά updates.

Εγώ είμαι με αυτή πλέον.. 

 

Είναι google certified ? Γιατί αν όχι δε δουλεύει το google pay.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.