Jump to content



4690k vs 6600k


Recommended Posts

Λοιπόν εχωντας 8320 ξεκινησα αναβαθμιση για z97 με μια asus z97a και εψαχνα για 4690k αλλα μου προταθηκε το εξεις. 6600k + msi z170 m7 + 16gb ram στα 350.το ζ97 μου βγαινει 70ε λιγοτερα. Καταρχας ο 6600κ είναι καλύτερος απο τον 4690κ?

Θα γίνει oc, και δεν ασχολούμαι πολυ με editing, γνκ λιγο κανα παιχνιδάκι

Άξιζει?

Link to comment
Share on other sites

Ο 6600Κ μιάς και πέρασε απο τα χέρια μου, έχει περίπου ένα 10% διαφορά σε IPC απο τον 4670Κ/4690Κ ΑΛΛΑ έχει μια σημαντική διαφορά! Είναι στα 14nm και είναι αισθητά ποιό δροσερός απο τον haswell/devil's canyon αντίστοιχο i5 K προηγούμενης γενιάς και σηκώνει καλύτερο OC, κατά τ άλλα είναι το ίδιο πράγμα. Με μία ψύκτρα των 30€ πάει για 24/7 4.6 stable με πολύ καλές θερμοκρασίες! Απο την στιγμή που τα βρήκες στα 350€ έχεις φύγει για Skylake! ;) 

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειναι υποχρεωτικο να παρεις καποια απο αυτες τις δυο; θελω να πω οτι ισως ειναι overkill αλλα αν εσυ θες υποχρεωτικα καποια απο αυτες τις δυο οκ. Στο λεω γιατι κοβοντας λιγο μπατζετ απο τη μητρικη ισως μπορεις να πας στους αντιστοιχους i7 οπου το οφελος θα ειναι πολυ μεγαλυτερο.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος artyom έγραψε:

Το deal είναι ακομα στον αέρα. Μια ακομα ερωτηση asus maximus viii hero η msi z170 m7 gaming?

Καλημερα!

Απο τις 2 θα προτεινα asus..αλλα γιατι τοσο ακριβη?Μερικες προτασεις..

https://www.skroutz.gr/s/7411884/Asrock-Fatal1ty-Z170-Gaming-K4.html

https://www.skroutz.gr/s/7357059/Asrock-Z170-Extreme4.html

https://www.skroutz.gr/s/7299803/Asus-Z170-Pro-Gaming.html

https://www.skroutz.gr/s/7299789/Asus-Z170-A.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σε ολους θα ηθελα να ρωρησω και οι δυο αυτοι επεξεργαστές εχουν drivers για windows xp? ηθελα τον 4690κ που απο οτι εχω ακούσει στο σοκετ 1550 σίγουρα υποστηρίζει εχει βαλει κανεις στον 6600k ;;

Η μονη διαφορά απλα για να ξερω ειναι οτι ο 6600 πας σε καινούρια σειρα 1551.

Link to comment
Share on other sites

Το ανάποδο πρέπει να συμβαίνει. Δηλαδή τα windows να υποστηρίζουν τον εκάστοτε επεξεργαστή. Επειδή τα xp είναι "αρχαία", ίσως δεν υποστηρίζουν καλά τον 4690k. Υπάρχουν βέβαια οδηγοί από server 2003 που ίσως παίξουν στον επεξεργαστή. Όμως με τον 6600k δεν βλέπω να παίζουν.. ή και να παίξουν, θα κόβουν επιδόσεις, αφού δεν θα υποστηρίζουν πλήρως το υλικό. Όλα τα set εντολών κλπ. Το κυριότερο είναι πως για όοοοοο,τι κι αν θες, δεν υπάρχει κανένας λόγος να χρησιμοποιείς xp. Δεν είναι καθόλου ασφαλή και θα έχεις προβλήματα και με άλλες συσκευές στο μέλλον. Π.χ. οι επόμενοι επεξεργαστές θα παίζουν μόνο σε 10άρια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα θελω να ειμαι σίγουρος για να παρω τον συγκεκριμένο επεξεργαστή το θεμα ειναι αν υποστηρίζει το chipset περισσότερο τα εχει βαλει κανεις στα σίγουρα να μας πει; οποτε ειναι περισσότερο θεμα τις μητρικής που εχει !!!Για δειτε τα CD τις μητρικης σας εχουνε drivers που να λενε ΧP;; θα εψαχνα λιγο και στα ξενα φόρουμ αλλα τα αγγλικά μου δεν ειναι και τοσο καλα.Με τα xp παιδια μπορει να τα θεωρείτε απαρχαιωμένα αλλα ειναι τοσο γρήγορα και τοσο ευκολα στο χειρισμό που στα 7ρια μπαινω μονο για να παιξω ενα παιχνίδι που απαιτεί απο χπ και επάνω.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος dukepapas έγραψε:

Σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα θελω να ειμαι σίγουρος για να παρω τον συγκεκριμένο επεξεργαστή το θεμα ειναι αν υποστηρίζει το chipset περισσότερο τα εχει βαλει κανεις στα σίγουρα να μας πει; οποτε ειναι περισσότερο θεμα τις μητρικής που εχει !!!Για δειτε τα CD τις μητρικης σας εχουνε drivers που να λενε ΧP;; θα εψαχνα λιγο και στα ξενα φόρουμ αλλα τα αγγλικά μου δεν ειναι και τοσο καλα.Με τα xp παιδια μπορει να τα θεωρείτε απαρχαιωμένα αλλα ειναι τοσο γρήγορα και τοσο ευκολα στο χειρισμό που στα 7ρια μπαινω μονο για να παιξω ενα παιχνίδι που απαιτεί απο χπ και επάνω.

 

Ειναι τοσο γρηγορα και τοσο ευκολα,  οσο και ξεφραγο αμπελι. Αυτο πρεπει να σε απασχολει , καθως αν εχεις μια πιθανοτητα να προσβληθεις απο κακοβουλο λογισμικο στα 7, πολλαπλασιασε την επι 1000 , για να βρεις την πιθανοτητα στα ΧΡ. Επισης , αυτο ειναι καθαρα ψυχολογικο, καθως τα 7 ειναι κατα πολυ ανωτερα σε ολα τους, και τα ΧΡ θα ειναι ΠΙΟ ΑΡΓΑ σε τετοιους επεξεργαστες, παρα πιο γρηγορα. 

Επισης , απορια: Τι τον θες τετοιο επεξεργαστη με τα ΧΡ; Νομιζεις οτι θα ειναι τουρμπινα το pc σου; Γελιεσαι...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@dukepapas αυτό που σου λέει ο @tommybertsen σου λέω κι εγώ.. μην βάλεις xp για κανένα λόγο.. είναι σαν να θες να βάλεις μηχανή tfsi από νέο audi σε παλιό σασί audi 80 επειδή τότε ήταν "γερά" τα αμάξια.. όπως και να τα "ασφαλίσεις", τα xp έχουν ένα χρόνο προσβολής από κακόβουλο λογισμικό που είναι κάτω από το λεπτό.. ότι κι αν κάνεις δηλαδή, έχεις προσβληθεί από ιό, malware ή trojan σχετικά "άμεσα". Απλά να μπεις στο internet χρειάζεται. Τέλος, ακόμα και οι browsers, π.χ. chrome, δεν υποστηρίζουν καν τα xp πλέον και δεν βγαίνουν νέες εκδόσεις γι'αυτά. Γιατί είναι τόσο "τρύπια" που δεν έχει καν νόημα. Από αυτό και μόνο, δεν παίζει να είναι γρηγορότερα. Πάρε έναν ssd και τέλος. Μην το φορτώσεις με πολλά προγραμματάκια. Βάλε τουλάχιστον τα 7, μη σου πω τα 10. Πραγματικά δε μπορώ να φανταστώ άνθρωπο που έχει ανάγκη την "ταχύτητα" των xp, ενώ όλο το άλλο του pc είναι "γρήγορο". 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενταξη τουμπανο δεν θα ειναι απλα καποια παλιά παιχνίδια που εχω οχι μονο εγω αλλα και φιλοι παίζουν μονο σε xp και για να μην εχω 2 υπολογιστές για αυτη την δουλειά λεω να παρω απο τους τελευταίους επεξεργαστές που να το υποστηρίζουν μαζι με την μητρική ετσι να υποστηρίζει πολλαπλά λειτουργικά σηστηματα.

Ενας απο τους τελευταίους i7 που υποστηρίζουν αυτη την δινατοτητα σε μεγαλη ταχιτητα σε ολα τα σιστιματα ειναι ο 3770 αλλα χωρις εγιησι πια αν τον βρεις στα μεταχιρισμενα........ οποτε προσανατολιζομε στους τελευταίους Ι5 που εχουν και εγγύηση that all...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ιδεα για το xp mode ? ΕΧεις ιδεα για τα VM ; Με συστημα με συγχρονο i5 , τα κανεις αυτα που λεω για πλακα. 

 Συνεπως ολα αυτα τα παραπανω ειναι αστεια για να εχουμε τα xp. That's all. Δε χρειαζεται 2 υπολογιστες για να παιζεις παλια ΧΡ games. Αντιθετως χρειαζεται ενας ssd και τα Windows 7 τουλαχιστον.

 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ο φίλος εννοείτε το compatibility mode (η όπως λέγεται ) που μπορείς να τρέξεις κάθε εφαρμογή που θες με π.χ. xp compatibility και αυτή βλέπει ότι τρέχει σε xp περιβάλλον .

Γίνεται και με δεξί κλικ νομίζω ; έχω χρόνια να το χρησιμοποίησω.

Τα vm ειναι virtual machines ,προγραμματα που εξομοιωνουν ένα περιβάλλον υπολογιστή ,πχ win xp, σα να τρέχεις ένα κομπιουτερ μέσα στο κομπιουτερ.

Link to comment
Share on other sites

Το combatibility δε θα δουλεψει το πιθανοτερο ειναι. Το ΧΡ mode ειναι κατι που γινεται εγκατασταση στα Windows 7, και το τρεχεις. Ενα VM ειναι και αυτο. Οπως ακριβως εξηγει ο das παραπανω. :) 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2016 at 2:33 PM, dukepapas said:

Ενταξη τουμπανο δεν θα ειναι απλα καποια παλιά παιχνίδια που εχω οχι μονο εγω αλλα και φιλοι παίζουν μονο σε xp και για να μην εχω 2 υπολογιστές για αυτη την δουλειά λεω να παρω απο τους τελευταίους επεξεργαστές που να το υποστηρίζουν μαζι με την μητρική ετσι να υποστηρίζει πολλαπλά λειτουργικά σηστηματα.

Ενας απο τους τελευταίους i7 που υποστηρίζουν αυτη την δινατοτητα σε μεγαλη ταχιτητα σε ολα τα σιστιματα ειναι ο 3770 αλλα χωρις εγιησι πια αν τον βρεις στα μεταχιρισμενα........ οποτε προσανατολιζομε στους τελευταίους Ι5 που εχουν και εγγύηση that all...

Δεν υπάρχουν drivers για XP σε s1150 or s1151. Σε κανα 2 μητρικές που δοκίμασα σε 1150 δεν υπήρχε πρόβλημαμε την εγκατάσταση των XP. Όπου χρειάστηκε έπαιξαν με default drivers. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν πορεί να παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα με άλλη μητρική. 

Link to comment
Share on other sites

Λιπον ακουστε εγω θα παρω την pro gamer η οποια εχει chipset Β85 στην συγκεκριμένη δεν εβαλε η asus για xp αλλα B85-PLUS εχει κανονικά οπως και σε αλλα μοντέλα με B85  ολα κομπλε chipset drivers καρτα ηχου καρτα δικτιου και ολα τα συναφή.

θα τους παρω απο εκει και θα τους βάλω στην δικια μου ο μονος λογος που θελω αυτη ειναι επειδη εχει την οπτική ίνα για να την βαλω σε πεντακαναλο ηχοστιστιμα.Παντως οταν την παρω με το καλο και εχεις τους default drivers  να τους εχουμε για καλο και για κακο με prv link.:)

Απο οσο διαπίστωσα παντως επειδη της κοίταξα μια μια ολοι οι drivers που εχουν στο συγκεκριμένο chipset ειναι ακριβός τα ιδια mb οποτε αποκλείετε να μην παιξει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.