Jump to content



[Solved] Πρόβλημα με Windows Update σε καθαρή εγκατάσταση Windows 7 x64


Recommended Posts

Ξεκινάω να κάνω μια καθαρή εγκατάσταση Windows 7 x64 στο Latitude 6410. Επέλεξα ένα ISO με έτοιμα τα updates έως Ιούνιο 2016 ώστε να μην με πρήξουν τα updates και αφού εγκατέστησα τους απαραίτητους drivers άρχισαν τα προβλήματα.

 

Πάνω από 5 ώρες το Windows Update έψαχνε για ενημερώσεις. To svchost βάραγε σταθερά 25% και από updates ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

 

Ψάχνοντας βρήκα πως εγκαθιστώντας το https://support.microsoft.com/en-us/kb/3161608 στρώνει το Windows Update και όντως μετά την εγκατάστασή του (άντε να έψαξε 5 λεπτά), βρέθηκαν τα update που μου έλειπαν.

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για να μην είμαι offtopic στο ΠΟΘ συνεχίζω εδώ.

Ευχαριστώ @GriGaS και @colt3003 για τις προτάσεις.

 

Όσον αφορά το παρακάτω https://support.microsoft.com/en-us/kb/3161608  πλέον πας στου Ιουλίου→ https://support.microsoft.com/en-us/kb/3172605

Δοκίμασα να περάσω το KB3172605 και μου έβγαζε κάτι δεν είναι συμβατό αν θυμάμαι καλά.

 

Εδώ και μια ώρα το έχω βάλει να κάνει τα update μέσω του WSUS Offline Update, έχει προχωρήσει μέχρι κάποιο σημείο και περιμένω να ολοκληρώσει.

Θα ενημερώσω στην πορεία αν έγινε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λύση #2

 

Βρέθηκε λύση με άλλο τρόπο.

Για αρχή με τα παραπάνω βήματα δεν κατάφερα κάτι και θα αναφέρω τι έκανα.

 

- Στην αρχή ακολούθησα τον τρόπο του Griga, επειδή δεν υπήρχε διαθέσιμο το πακέτο Ιουνίου με παρέπεμψε σε link του Ιουλίου.

Εδώ μου έβγαζε μήνυμα ότι δεν μπορεί να εγκατασταθεί στο pc/ δεν είναι συμβατό. Μετά από ψάξιμο βρήκα οτι υπάρχουν και πακέτα

για Αύγουστο, Σεπτέμβρη. Έκανα εγκατάσταση το πακέτο του Σεπτεμβρίου, έβαλα να ψάχνει για τις ενημερώσεις μετα από 2 ώρες περίπου

δεν βρέθηκε κάτι κι έκανα τερματισμό.

 

- Στην λύση με το WSUS έφτασε μέχρι κάποιο σημείο και το είχα αφήσει για όλο το βραδύ και είχε μείνει σε κάποιο σημείο και δεν προχώραγε.

βρήκα στο φάκελο που είχε κατεβάσει κάποια πακέτα και τα έκανα εγκατάσταση ένα ένα (περίπου 12 πακέτα). Πάτησα σήμερα το πρωί 

έλεγχο ενημερώσεων και περίμενα κανα 2ωρο πάλι τίποτα.

 

*Η λύση βρέθηκε με τον παρακάτω τρόπο*

 

Η εγκατάσταση και αναζήτηση ενημερώσεων είναι αργή και μεγάλη χρήση της CPU που παρουσιάζεται στα Windows 7 και Windows Server 2008 R2

Έγινε εγκατάσταση του πακέτου KB3102810 και σε περίπου 10 λεπτά μου εμφάνισε τις ενημερώσεις προς λήψη.

Εδώ και 20 λεπτά έχει φτάσει στο 50% της λήψης, ελπίζω να μην έχω κάποιο άλλο θέμα, αυτά :p

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
On 10/23/2016 at 5:03 PM, idonthave said:

Ολοκληρώθηκαν όλες οι ενημερώσεις, έγιναν και οι ρυθμίσεις, κρατήθηκε image και τέλος. Οπότε η λύση στην δική μου περίπτωση ήταν η εγκατάσταση του KB3102810

Δεν είναι λύση μόνο στην δικιά σου περίπτωση αλλά σε όλες. Επιπλέον εγκαθιστώ και τα  KB317260  και  KB3172605  και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα σε κανένα μηχάνημα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2016 at 11:45 ΠΜ, το μέλος idonthave έγραψε:

Λύση #2

...........

Βρέθηκε λύση με άλλο τρόπο.

Για αρχή με τα παραπάνω βήματα δεν κατάφερα κάτι και θα αναφέρω τι έκανα.

...........

 

πριν 6 ώρες, το μέλος pasjohn έγραψε:

Δεν είναι λύση μόνο στην δικιά σου περίπτωση αλλά σε όλες. Επιπλέον εγκαθιστώ και τα  KB317260  και  KB3172605  και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα σε κανένα μηχάνημα.

 Ναι καλέ μου άνθρωπε για αυτό έβαλα και τίτλο Λύση #2:rubik: και το έγραψα στον Λάμπη για να τη δοκιμάσουν και να βοηθηθούν κι άλλοι ;)

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να γράψω ότι πριν εγκαταστήσουμε τις παραπάνω ενημερώσεις σταματάμε το service wuauserv ανοίγοντας ένα cmd ως admin γράφοντας την εντολή net stop euauserv. Διαφορετικα δεν μπορούν να εγκατασταθούν. 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 23/10/2016 at 11:45 ΠΜ, το μέλος idonthave έγραψε:

 

*Η λύση βρέθηκε με τον παρακάτω τρόπο*

 

Η εγκατάσταση και αναζήτηση ενημερώσεων είναι αργή και μεγάλη χρήση της CPU που παρουσιάζεται στα Windows 7 και Windows Server 2008 R2

Έγινε εγκατάσταση του πακέτου KB3102810 και σε περίπου 10 λεπτά μου εμφάνισε τις ενημερώσεις προς λήψη.

Εδώ και 20 λεπτά έχει φτάσει στο 50% της λήψης, ελπίζω να μην έχω κάποιο άλλο θέμα, αυτά :p

Μια διευκρίνηση, προσπάθησα να περάσω σήμερα ενημερώσεις σ'ένα pc, πρώτα με την εγκατάσταση του πακέτου KB32102810, αλλά δεν γινόταν η εγκατάσταση του, ξανακοίταξα τα βήματα στο post#6 που έκανα παραπάνω και είδα ότι είχα κάνει την εγκατάσταση του πακέτου September 2016 update rollup for Windows 7 SP1 and Windows Server 2008 R2 SP1 (εδώ επειδή ανανεώνετε κοιτάμε αν έχει βγει καινούριο rollup update).

Το έκανα και μετά προσπάθησα πάλι και εγκαταστήθηκε το kb32102810, στην συνέχεια έκανα έλεγχο για ενημερώσεις και τις βρήκε στο 10λεπτο.

 

Οπότε ήταν συνδυασμός του rollup update + kb32102810 & έλεγχο ενημερώσεων μετά (για την εναλλακτική που περιγράφω). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος pasjohn έγραψε:

Είχες σταματήσει το update με την παραπάνω εντολή που έγραψα?

Είτε εκτελώντας είτε όχι την εντολή net stop wuauserv δεν γινόταν η εγκατάσταση του, παρά μόνο μετά από την εγκατάσταση του rollup update.

Και την πρώτη φορά δεν είχα τρέξει καθόλου το 'net stop wuauserv' πάλι με τον ίδιο τρόπο έγινε (αυτή την φορά την έτρεξα αλλά δεν άλλαξε κάτι).

Link to comment
Share on other sites

Σα όποιο μηχάνημα και αν το έχω κάνει όπως έγραψα και σε παραπάνω post εκτελώντας την εντολή net stop wuauserv και εγκαθιστώντας τα ΚΒ3020369, ΚΒ3172605 και ΚΒ3102810 δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.