Jump to content



GTX 1070 reviews, παρουσιάσεις μελών, απορίες και προβλήματα


Recommended Posts

Όσοι πάρετε την κάρτα αν μπορείτε να πείτε πέρα της υλοποίησης κι αν παρουσιάζει coil whine, ώστε να έχουμε και ένα μέτρο σύγκρισης.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μια πολυ μικρη πρωτη ματια στην EVGA GTX 1070 SC ACX 3.0 . Μετα απο ενα γολγοθα με την εκδοση των Windows 10 , τελικα καταφερα να την εγκαταστησω και να κανω μια πολυ μικρη δοκιμη! Δεν εχω νουμερα με φωτο ακομη ,αλλα μετα τη δουλεια πιστευω πως θα προλαβω κατι ψιλα (κανα μπεντσακι εστω). 

Φορεθηκε στο συστημα της υπογραφης (το πρωτο). Ολα πηγαν κατ'ευχην μετα τον γολγοθα :p Μερικες πρωτες φωτο :) 

Tι προβλημα ειχε με τα Windows 10?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Πηρε το wife approval η πρασινη οκ? :p

H κοκκινη ηταν που δεν επαιρνε approval. Η πρασινη καλωσοριστηκε, οσο πιασοkoliki και αν ηταν :hehe: 

Θα προσπαθησω συντομα να εχω νουμερακια. Προτεινετε αν θελετε benchmarks να της κανω, γιατι δεν εχω ιδεα απο bench (ξερω heaven/valley και 3dmark αλλα δε ξερω εκδοσεις του τελευταιου :p

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Θα προσπαθησω συντομα να εχω νουμερακια. Προτεινετε αν θελετε benchmarks να της κανω, γιατι δεν εχω ιδεα απο bench (ξερω heaven/valley και 3dmark αλλα δε ξερω εκδοσεις του τελευταιου :p

Μεγειές η καρτούλα. Άσε τα benchs..mecks κτλ. :whistling:

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

reviews

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, tommybertsen said:

Μια πολυ μικρη πρωτη ματια στην EVGA GTX 1070 SC ACX 3.0 . Μετα απο ενα γολγοθα με την εκδοση των Windows 10 , τελικα καταφερα να την εγκαταστησω και να κανω μια πολυ μικρη δοκιμη! Δεν εχω νουμερα με φωτο ακομη ,αλλα μετα τη δουλεια πιστευω πως θα προλαβω κατι ψιλα (κανα μπεντσακι εστω). 

Φορεθηκε στο συστημα της υπογραφης (το πρωτο). Ολα πηγαν κατ'ευχην μετα τον γολγοθα :p Μερικες πρωτες φωτο :) 

 

20160719_171758.jpg20160719_172458.jpg20160719_190816.jpg

Καλορίζικη η κάρτα @tommybertsen. Πάντως Αυτό το πλαϊνό "σήμα" της EVGA μου θύμισε πινακίδα φροντιστηρίου η κάτι τέτοιο χαχαχα, πραγματικά τεράστια! οκ καταλάβαμε ότι είναι EVGA SC 1070 :D

Έγινε επεξεργασία από Nemesis89
Link to comment
Share on other sites

Xαχαχα! Ευχαριστω! Εχει μια ιδιαιτερη ομορφια η καρτουλα! Δειχνει μια χαρα στο κουτι πιστευω :)

 

 Απο κει και υστερα, δεν εκανα ακομη πολλα πραγματα. 

2 μικρες μετρησουλες heaven (μια στοκ , μια oced με +150 core και +350 μνημες). Windows 10 Pro x64 . Αλλη μια φορα εχω τρεξει το benchmark στη ζωη μου , τωρα το ετρεξα 3 :hehe: 

Latest Drivers 

 

3.JPGστοκ

 

4.JPG OCed

Μικροδιαφορες βλεπω. Κατι που παρατηρησα ειναι οτι χωρις να εχω απενεργοποιησει απο τα power options μια επιλογη για την pci-express (link state power management) , ειχε "βηχα" (καποια κοψιματακια) και τα minimum fps σε ενα αλλο run ηταν 9. Τωρα που το απενεργοποιησα , νομιζω ειναι πιο νορμαλ, χωρις να ειμαι σιγουρος ομως οτι αυτο ευθυνοταν. Απλα μια παρατηρηση κανω :)

Επισης δεν ειχα ανοιχτο gpu-z (ξεχαστηκα :p ) αλλα μαξ boost παρατηρησα και εβγαλα ενα ss (σε ολο το benchmark πηγε 3-4 φορες τοσο και εμεινε για 1-2 sec καθε φορα- συνηθως επαιζε απο 2022-2088 ). Σε καποιες στιγμες επεφτε 70-80% η χρηση gpu (οπως φαινεται και στην pic παρακατω) , αλλα γενικως ηταν 98-99%. Δε ξερω αν παιζει μπουκαλακι σε σημεια, θα το τσεκαρω σε ενα συγκεκριμενο game που χρησιμοποιει πολυ επεξεργαστη (οχι , δε λεω το crysis 3 :p )  

 

heaven_2016_05_21_09_19_25_663.jpg

 

 

 

Σε 3dmark 11 εδω (χτεσινες μετρησεις-δεν εκανα αλλες- βαριεμαι :p

Εδω ειναι με +150 και +300 μνημες η oced (ειπα σημερα να δωσω λιγο παραπανω στις μνημες - νομιζω οτι μπορω ακομη περισσοτερο- ακομη το GPU Z δε διαβαζει ASIC )

 

1.JPG

 

2.JPG

 

Επομενη δοκιμη σε real world , και παιχνιδια! Σε 2 που δοκιμασα , ειχε αρκετα υψηλο framerate στο Dying Light και το ιδιο και στο DOOM. Δε παρατηρησα coil whine (in-game παντοτε) , γιατι πχ στο dying light σε loading screens ειχε αρκετο, αλλα τα fps που εδειχνε ηταν insanely high (1000+). Κατι τετοιο παρατηρουσα και με την παλια μου καρτα. 

 

Για DOOM θα προσπαθησω κανα βιντεακι, απλα με το ιντερνετ που εχω, του χρονου με βλεπω να το ανεβαζω :hehe: 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Από θερμοκρασίες στα 10-12 λεπτά που τρέχει το bench, πώς πήγε η κάρτα; Στους πόσους βαθμούς σταθεροποιήθηκε; Εκτός αν το έτρεξες για παραπάνω ώρα, αλλά και πάλι θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε. Αν μπορείς, ενημέρωσε και για θερμοκρασία cpu. Γενικά, βλέπεις να τραβάει η κάρτα στο o/c, ή είναι τσιτωμένη και δεν παίρνει πολλά-πολλά;

Link to comment
Share on other sites

Εδω ειναι το τελος του Benchmark. Εχω βαλει fan profile. Χωρις fan profile ~70c παει η καρτα. Αλλα επειδη δεν ακουγεται στο ~60% , εβαλα το προφιλ και ειναι μεχρι 62c οπως φαινεται στην φωτο στο τελος του benchmark (δε πηγε παραπανω) : 

 

heaven_2016_07_21_09_09_10_721.jpg

 

Για ασφαλη συμπερασματα σε θεματα θερμοκρασιων , θα δουμε πως θα τα παει συντομα , σε πολυωρο gaming ;) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, με +150 +350 ειναι μια χαρα. Θα κανω τις δοκιμες μου στοκ και oced να δω. Παντως απολυτη σταθεροτητα ειδα στο benchmark . Σε gaming δε ξερω με αυτα τα oc settings. Δε πειραξα bios και τετοια, ουτε εχω σκοπο τωρα στα κοντα. Ουτε voltage , ετσι κ αλλιως δε μπορω ακομη νομιζω. 

Πιο μετα (μετα το καλοκαιρι) , ολα θα γινουν :p Προς το παρον , ειδα ιδιες θερμοκρασιες και στις 2 περιπτωσεις (oced + stock) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δωσε παραπανω στις μνημες δεν νομιζω να εχεις θεμα πανε ψηλα και θα κερδισεις κατιτις στα fps απο το oc των μνημων επειδη εχει 256 bit διαυλο η καρτα.

Δοκιμασε να δωσεις στις μνημες +600 απο ab λογικα stable θα παιξουν.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευω οτι θα παιξουν! Θα δοκιμασω λιαν συντομως! 

 

Παντως κατι που παρατηρησα οσον αφορα τις θερμοκρασιες. Παιζει ρολο το airflow και η διαταξη των ανεμιστηρων , και μαλιστα αρκετο. Μολις τοποθετησα λοιπον ενα fan controller που αγορασα. Χαμηλωσα στροφες του μπροστινου intake, εκλεισα εναν πανω exhaust και τον κατω intake. Και μπηκα Rise of the tomb raider. 

Η καρτα πηγε εως 68c με τα φανακια της στο 60% (θορυβο ακουω τελικα μονο απο το τροφοδοτικο , και ναι , ακομη και τους HDD απενεργοποιημενους τους εχω , μιας και το παιχνιδι το εβαλα στον SSD τον intel). 

Ανεβασα μετα λιγο τον μπροστινο (στο φουλ βασικα) και ανοιξα τον κατω intake. Η καρτα επεσε πολυ γρηγορα στους 64-65c . Γυρνουσα στην ιδια περιοχη για να εχω ασφαλεστερα συμπερασματα. 

Βλεποντας OSD με το precision xOC (δε με αφηνε να κανω record με shadowplay ), ειδα απο 1898 εως 1931 (αν θυμαμαι καλα) boost clock , στοκ ολα. Απο 90 εως 100 fps στο συγκεκριμενο σημειο , αρκετα σταθερα. 99% GPU Usage και 50c στο CPU (δεν μπορουσα να δω cpu usage παρολα αυτα). 

 

Η επομενη δοκιμη μου θα ειναι στο Assassin's creed Syndicate που χρησιμοποιει μπολικο cpu , να δω κατα ποσο θα φαω μπουκαλι λογω του CPU μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.