Jump to content



GTX 1070 reviews, παρουσιάσεις μελών, απορίες και προβλήματα


Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος alexcrx έγραψε:

@epivitor

ε γι'αυτο τσιριζε παραπανω

για βαλε και αυτη στα 2038 και ακου ξανα...............

μου εχει τυχει και με'να γι'αυτο στο λεω.......................

Λες?? Μπορώ να βάλω την παλιά που φτάνει τα 2038 χαμηλότερο όριο και αν ναι με ποιο πρόγραμμα? Αυτή τη στιγμή έχω και τις δύο στα χέρια μου 

Έγινε επεξεργασία από epivitor
Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχει το coil whine με τα ρολογια; Αν ηταν εμενα που με κλοκια παει 2128, θα επρεπε να σφυριζει σα τροχονομος :p (νομιζω οτι δεν εχει σχεση το ποσο παει το ρολοι , με το coil whine..ειναι απλα μη σου τυχει).

Αν θες να δοκιμασεις, κατεβασε το msi afterburner , βαλε το core clock +80 και το memory clock +200-300. Τρεξε κατι (πχ το heaven benchmark). Συνηθως το τσιριγμα το εντονο προερχεται σε τιποτα in-game menus, που τα fps πηγαινουν στο θεο. 

Σε τι φασεις σου παρουσιαζε το εντονοτερο τσιριγμα; Ακομη και οταν ηταν idle ?

ΥΓ: αν σου κρασαρει στο heaven , ασε καλυτερα τα ρολογια ως εχουν. Αν ειναι σταθερο , κομπλε θα εισαι και σε gaming λογικα :) Εγω μονιμα με +150 core και +500 μνημες ειμαι τις τελευταιες μερες, σταθεροτατα τα παντα :) 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Τι σχεση εχει το coil whine με τα ρολογια; Αν ηταν εμενα που με κλοκια παει 2128, θα επρεπε να σφυριζει σα τροχονομος :p (νομιζω οτι δεν εχει σχεση το ποσο παει το ρολοι , με το coil whine..ειναι απλα μη σου τυχει).

Αν θες να δοκιμασεις, κατεβασε το msi afterburner , βαλε το core clock +80 και το memory clock +200-300. Τρεξε κατι (πχ το heaven benchmark). Συνηθως το τσιριγμα το εντονο προερχεται σε τιποτα in-game menus, που τα fps πηγαινουν στο θεο. 

Σε τι φασεις σου παρουσιαζε το εντονοτερο τσιριγμα; Ακομη και οταν ηταν idle ?

Σε idle ποτέ. Το παρουσίαζε όταν έτρεχε παιχνίδια όπως gta v, fallout 4 χωρίς frame limit. Όταν έβαζα όριο στα 75fps με το rtss δεν ακουγόταν σχεδόν καθόλου. 

Αυτή που μου ήρθε σήμερα από την άλλη δεν ακούγεται καθόλου και χωρίς frame limit. 

Link to comment
Share on other sites

εμενα σε καρτα που ειχε τσιριγμα οταν κλοκαρα ειχε παραπανω τσιριγμα

οταν εκανα αντερκλοκ τσιριζε πιο λιγο.............

παντα το τσιριγμα το κανει οταν δινει φουλ ρευμα.......

Link to comment
Share on other sites

@idonthave Από θόρυβο η κάρτα ( fanάκια ) πώς τα πάει; Ευχαριστώ

 

Επίσης με το coil whine παιδιά από ότι έχω διαβάσει και στο εξωτερικό σχεδόν το 90% έχουν όλες, άλλες πιο πολύ άλλες λιγότερο άλλες ίσα που να ακούγεται. Είναι εντελώς luck of draw

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

@SpirosKGR

Η κάρτα δεν ακούγεται, ακόμη και με custom profile που (δοκίμασα και με 60%) δεν ακουγόταν. Coil whine ακούγεται ελάχιστα με ανοικτό το κουτί. 

 

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εδω ακουγεται η καρτα.

Πλεον αλλαξα και το τροφοδοτικο (το xfx ts 550 στη θεση του 650pro που ηταν ο καπεταν φασαριας ) ,και δεν ακουγεται η καρτα καθολου. Εκλεισα τα fanακια ολα, του επεξεργαστη δε πηγαινε πανω απο 50% (δεν ακουγεται της alpenfohn) , και της καρτας στο ~60% , και δεν ακουγονται. 

Ουτε υπαρχει coil whine (δε το ακουω ουτε με ανοιχτο κουτι). Μονο σε καποια loading screens με fps στο θεο το ακουσα. 

Link to comment
Share on other sites

τελικα ολες οι custom 1070 πανω κατω στα ιδια παιζουν. Και απο θερμοκρασιες και απο επιδοσεις. Καθαρα για γκραφικς σκορ, γιατι σε combined παιζει ρολο το cpu. Η καρτα ειναι ταμαμ για να παιζεις 2-3 χρονια σε 1080p πολυ ανετα! Και για κανα χρονο 1.5 για 2Κ. 

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι καστομιες 1070-1080 παίζουν πανω κατω ιδια ρολογια με 1-4 frames μαξ διαφορες βαση oc vs stock.Το μονο που αλλαζει αναλογα την υλοποίηση ειναι θορυβος και θερμοκρασιες και εμφανιση led κτλ.Αρα ολα καλα.

Καρτες εχουμε ,παιχνιδια και χρονο δεν εχουμε:p.

Και ο τιτανας ο νεος δεν δικαιολογει την τιμη του βαση με αυτα που προσφερει εναντι σε μια καλη 1080oc.

Περιμένουμε full fat pascal που εαν βγει οντως θα εχει διαφορα.Το θεμα μας είναι η τιμη:hehe: που εκει να δεις διαφορα που θα εχει

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λίγη προσοχή όσοι θα αγοράσετε ή σκοπεύετε να αγοράσετε αυτές τις μέρες γενικά 1070. 

Το θέμα ξεκίνησε τις προηγούμενες εβδομάδες με κάποιες κάρτες που φορούσαν micron τσιπάκια μνημών αντι για samsung. 

https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/4wh8jc/msi_officially_announces_gtx_1070_quality/

 

 


4R59U92.jpg

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και με τις 970 το ίδιο πράγμα είχε γίνει. Στην αρχή φοράγανε όλες samsung, και μετά τις πρώτες παρτίδες στις περισσότερες (όπως και στη δικιά μου) βάζανε hynix, οι οποίες δεν παρουσίαζαν κάποιο πρόβλημα μεν, αλλά συνήθως δεν είχαν τόσα περιθώρια στα ρολόγια δε.

 

Τώρα περιμένουμε στην Ελλάδα τις νέες παρτίδες gaming x γύρω στις 20 του μηνός, από ότι μου είπαν στα περισσότερα μαγαζιά που επικοινώνησα.

E λοιπόν τις βλέπω να έρχονται με micron...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να φταίνε οι micron που artifactάρουν οι κάρτες αλλά κάτι γίνεται εκεί για να το πάρει σοβαρά το θέμα η MSI. Και στο overclock.net αρχίζουν και μαζεύονται αναφορές για προβληματικές κάρτες - τα ίδια και στο reddit. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.