Jump to content



GTX 1070 reviews, παρουσιάσεις μελών, απορίες και προβλήματα


Recommended Posts

Η αληθεια ειναι οτι η evga εχει λιγο εκκεντρικο σχεδιασμο φετος. Εμενα δε με πειραζε το χρωμα, αλλα γενικα το σχεδιο της ειναι καπως περιεργο...

 

Πριν ξεχασα να τη βαλω στα tiers μου, θα την εβαζα στο tier2 μιας και δεν εχει το ιδανικο cooler κλπ αλλα evga και nvidia ειναι καπως συνωνυμα...και εχει και τα πλεονεκτηματα του πειραγματος χωρις να σου τα σπαει η εταιρεια στην εγγυηση κλπ.

 

Οσον αφορα την εγγυηση της gainward ομολογω δεν καταφερα να βρω στο site τους να αναφερεται ...αλλα απο ερωτησεις σε forums κλπ ειχα καταληξει οτι ειναι 2 χρονια... Αν ειναι 3 αποτελει πολυ καλη επιλογη στις τιμες που παιζει η Phoenix η σκετη.

Επισης η zotac που την εχω συμπαθησει τελευταια και επειδη ειναι nvidia only και καπως boutique προσεγμενες οι υλοποιησεις της και λογω των 5 ετων εγγυησης που παντα μετρανε... Βλεπω οτι περα απο την Extreme που ειναι καπως ακριβη, και η απλη AMP edition εχει πολυ αξιοπρεπες cooler και ολα τα αλλα φρουφρου της extreme οπως το dual 8pin, τη βλακειουλα απο πισω για πιο καθαρο ρευμα στον πυρηνα και το ωραιο backplate.

Και τα 3 marketing και αχρηστα ειναι πιθανοτατα αλλα τουλαχιστον μου δειχνει οτι δεν ειναι προχειροφτιαγμενη επειδη δεν ειναι η "μεγαλη" εκδοση...

Link to comment
Share on other sites

Μαυρη σα την Τσιλα :hehe: 

Ειναι προτιμοτερο το μαυρακι παντως ρε γμτ... Βεβαια οχι οτι με χαλαει αυτο που εχω τωρα, μια χαρα δενει με το υπολοιπο hw , ασε που εχω και εναν γκρι νοχτουα ο οποιος ειναι ξεμπαρκος και το σωζει καπως το μεταλλικο που εχει μπροστα η evga :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Βεβαια οχι οτι με χαλαει αυτο που εχω τωρα, μια χαρα δενει με το υπολοιπο hw , ασε που εχω και εναν γκρι νοχτουα ο οποιος ειναι ξεμπαρκος και το σωζει καπως το μεταλλικο που εχει μπροστα η evga :p 

 

Εγώ που παίζω σε μαύρο-κόκκινο (τώρα που το βλέπω θέλει λίγο ξεσκόνισμα :whistling:)

 

9.jpg

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

 

Εγώ που παίζω σε μαύρο-κόκκινο (τώρα που το βλέπω θέλει λίγο ξεσκόνισμα :whistling:)

 

9.jpg

Σημερα ειπα θα προβω σε αυτη την κινηση, καθως και εγω θελω , αλλα μολις τωρα ειδα οτι εισαι χειροτερα απο εμενα και λεω να το κανω την αλλη βδομαδα :hehe: 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Για την FTW δε ξερω μαν, εχω την 1070 SC! Ο @idonthave εχει την ftw! :) 

 

Η SC τα παει περιφημα imho . Σε βαρυ σχετικα gaming δεν εχω δει , μεσα στο κατακαλοκαιρο-28°-29°  θερμοκρασια δωματιου, πανω απο 69° , αυτο με φανακια κουτιου μπρος-πισω με χαμηλες στροφες (με αυξημενες πεφτει κατα 3-4 βαθμους), και φανακια της καρτας ~65% , τα οποια ακουγονται ελαχιστα. Εχω και να την καθαρισω απο τοτε που την πηρα, και εχει και την μαμα παστα , δεν μπηκα στον κοπο του λυσε-δεσε για να βαλω κατι καλυτερο, ειμαι ευχαριστημενος ετσι κι αλλιως!

 

Η FTW παρομοια συμπεριφορα φανταζομαι πως θα εχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος johnysg7 έγραψε:

Απο θερμοκρασιες πως παει η 1070 ftw

 

Παράθεση

Κουτί corsair 760T, ανεμιστήρες  κουτιού 140mm, 2 μπροστά βάζουν, 1 πίσω βγάζει και 2 επίσης πάνω βγάζουν. Ρυθμισμένοι όλοι στις 800-850 στροφές.

Σύστημα 4790k - 16gb ram - z97 vii hero - win7 Ult. 64bit

Οι μετρήσεις έγιναν με θερμοκρασία δωματίου 30 C.

Out of the box με το προφίλ που είχαν τα fan max 40% έπιανε idle→ 41-42C, load→ 73-74C στο Heaven benchmark

Άλλαξα το προφίλ των fan max 52% idle→ 39C, load→ 65-66C σε stock / σε OC 67C στο Heaven benchmark.

@johnysg7 έχεις πάρει την κάρτα, γιατί σκέφτεσαι για αλλαγή της ψήκτρας?

Link to comment
Share on other sites

σορυ για το off topic. εχω εδω κ 6μηνες 4κ τηλεοραση και την λειτουργω με r9 290 triple x.  Με εχει φαει να αλλαξω καρτα για να παιζω 4k. με την gtx 1070 θα ειμαι οκ? ή να κοιταξω 1080? το budget φτανει μετα βιας για 1070 με την λογικη οτι θα πουληθει κ η r9 κ να βαλω την διαφορα. thanx

Link to comment
Share on other sites

@idonthave εχω παρει 1080 FTW αλλα επειδη εδω που ειμαι δεν εχω A/C τρωω downclock και για αυτο το σκεφτομαι....ομως ειναι τουμπανο....δεν μασαει...μονο σε θερμοκρασιες λιγο... αλλα οχι οτι υπαρχει ιδιαιτερο θεμα..

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 2 ώρες, το μέλος johnysg7 έγραψε:

εχω παρει 1080 FTW αλλα επειδη εδω που ειμαι δεν εχω A/C τρωω downclock και για αυτο το σκεφτομαι....ομως ειναι τουμπανο....δεν μασαει...μονο σε θερμοκρασιες λιγο... αλλα οχι οτι υπαρχει ιδιαιτερο θεμα..

τις θερμοκρασίες όπως είδες ήμουν με θερμοκρασία δωματίου 30C (θα μου πεις 1070 είναι αλλά..),

έχεις δοκιμάσει με το msi afterburner ή το precision x(oc) της evga να φτιάξεις custom profile για τα fan της κάρτας?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος idonthave έγραψε:

 

τις θερμοκρασίες όπως είδες ήμουν με θερμοκρασία δωματίου 30C (θα μου πεις 1070 είναι αλλά..),

έχεις δοκιμάσει με το msi afterburner ή το precision x(oc) της evga να φτιάξεις custom profile για τα fan της κάρτας?

Με custom profile ειναι με το presc x oc μαξαρω καπου στους 68-69 βαθμους....

Link to comment
Share on other sites

 

Ψαχνομαστε για gtx 1070 και απο χτες εχω να παρατηρησω τα εξης.

Το mindfactory ξαναεβαλε χτες για καποιες ωρες την KFA2 EX στα 399ε που γενικα ειναι η φτηνοτερη τιμη που εχει παιξει σε non-reference καρτα.

Δυστυχως η συγκεκριμενη υλοποιηση αν και απο cooler ειναι αποδεκτη (και δεδομενης της τιμης της δεν εχεις τεραστιες απαιτησεις) , δεν εχει fanstop σε idle μαλλιστα παιζει στο 50% fan speed!!! τραγικο λιγο αυτο. Επισης εχει 2 χρονια εγγυηση για την οποια διαβασα σχετικα αρνητικα σχολια online.

Μετα το mindfactory εκτος απο τα απαραδεκτα μεταφορικα (30ε) που ΟΚ μοιραζονται καπως αν παρουν 2 ατομα μαζι, ζηταγε και 16ε για εξοδα Paypal τα οποια γλιτωνεις μονο αν κανεις καταθεση, αλλα το ποσο ηταν πολυ μεγαλο (830ε) για να στηριχτεις οτι θα μπορουσε να γινει σιγουρα στην Ελλαδα των CC. Και 46ε μεταφορικα+paypal καπου παραπαει...δηλαδη βγαινει η καθε καρτα 425 τελικη που ειναι καλη τιμη μεν αλλα οχι για αυτην την υλοποιηση-εγγυηση κλπ δε (κατα τη γνωμη μου) οποτε εκρινα πως δεν αξιζει να ασχοληθουμε @sstav.

 

Αποκει και περα σκεφτομαι την περιπτωση της Gainward Phoenix που ειναι πολυ καλη υλοποιηση και την εχει κατοπιν παραγγελιας το Mustshop στο skroutz στα 454... Για Ελλαδα και για αυτην την υλοποιηση ειναι καλη τιμη, αλλα δε ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι το μαγαζι μελλοντικα....και η εταιρεια δινει 2 χρονια εγγυηση δυστυχως (τελικα @idonthave οσο το εψαξα η gainward καποτε εδινε 3 χρονια αλλα απο οταν περασε στο ιδιοκτησιακο καθεστως της Palit δινει 2. Στο site της βεβαια δεν αναφερεται τιποτα...αλλα αυτο το συμπερασμα εβγαλα απο forums).

Εν τελει σε περιπτωση που ειναι να παρεις απο Ελλαδα ειναι προτιμοτερο αν το μαγαζι ειναι στα "ανυπαρκτα" απο το να παρεις απο ενα Amazon πχ?

Το λεω γιατι αν αποφασιζαμε για τη Phoenix, στο Γερμανικο την εχει 445ε χωρις μεταφορικα.

Τελος, ξερει κανεις αν τα υπολοιπα amazon (γερμανικο, γαλλικο κλπ) εχουν την ιδια αριστη πολιτικη του Αγγλικου που σου πληρωνει ακομα και τα μεταφορικα επιστροφης αν εχεις θεμα με το προιον σου?

 

Κατα τ'αλλα οσο δε βλεπω τις "καλες" Asus/MSI να πεφτουν, η αλλη επιλογη μου φαινεται η Zotac AMP που μαλλον εχει λιγο χειροτερο cooler απο την Phoenix, αλλα εχει την 5ετη εγγυηση και παιζει ελαφρως ακριβοτερα...

Link to comment
Share on other sites

Για τα cc να θυμάμαι έχει πάει το όριο στα 1000€.

 

Για το Mustshop, είναι σαν να φέρνεις απ'έξω.

Spoiler

Το MustShop.gr στα πλαίσια της αναζήτησης και προσφοράς της καλύτερης λιανικής τιμής για τους πελάτες του που προκύπτει από τα μειωμένα έξοδα, δεν διαθέτει φυσικό κατάστημα (μόνο Web) ούτε και υποδομή για παραλαβή από τον χώρο του.

Σας ενημερώσουμε ότι λόγω των τρεχουσών πολιτικών και οικονομικών εξελίξεων (capital controls) στη χώρα μας αλλά και της ολιγωρίας των Ελληνικών τραπεζών στα αιτήματα για εισαγωγές προϊόντων, υπάρχουν μεγάλες καθυστερήσεις στις παραδόσεις (έως και 30 ημέρες).

 

Για την εγγύηση αν θυμάμαι σε μια asus gtx760 poy είχα φέρει από mindfactory αυτοί έγραφαν για 2χρόνια, ενώ εδώ όπως ξέρουμε έχει 3χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με απασχολει το θεμα του ποσο καιρο θα κανει να ερθει τοσο, αλλωστε το ξερουμε οτι ΟΛΑ τα skroutz-αδικα φερνουν απεξω.... αλλα το τι θα πληρωσεις σε περιπτωση RMA. Αν ηταν μνημες πχ δε θα με ενοιαζε αλλα επειδη τα ΕΛΤΑ ειναι πανακριβα στο να στειλεις εξωτερικο μεγαλα πακετα (το επαθα προσφατα που εδωσα 41ε για να παει Γερμανια κατι) μετραει το να μπορεις να το δωσεις εστω σε ενα skroutz-αδικο και ας επωμιστει αυτο τα υπολοιπα... Αρκει βεβαια να μην ειναι και αυτο καποιο που σε 6 μηνες θα εχει κλεισει.

 

Εκει παντως ειναι που μετραει το amazon.co.uk γιατι σου πληρωνει και τα μεταφορικα επιστροφης οσο και αν ειναι το κοστος (οι ανθρωποι μου πληρωσαν 65ε μεταφορικα επιστροφης καλωδιων HDMI που κοστιζαν 40ε lol) και γι'αυτο αναρωτιεμαι αν και τα amazon.de, fr εχουν ιδια πολιτικη...

Link to comment
Share on other sites

τι να πω...δεν ξέρω...τα amazon.fr/amazon.it που δεν τα βγάζει το geizhals.eu κάνουν κάποιες προσφορές αλλά  τις περισσότερες φορές έιναι πιο ακριβά...

Από υλοποιήσεις σίγουρα το έχεις ψάξει καλύτερα blinky και σε εμπιστεύομαι...

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος Blinky έγραψε:

αλλα το τι θα πληρωσεις σε περιπτωση RMA....επειδη τα ΕΛΤΑ ειναι πανακριβα στο να στειλεις εξωτερικο μεγαλα πακετα (το επαθα προσφατα που εδωσα 41ε για να παει Γερμανια κατι) 

Αρκει βεβαια να μην ειναι και αυτο καποιο που σε 6 μηνες θα εχει κλεισει.

Αυτό είναι το μείον αν πάρεις κάτι απ'έξω τα μεταφορικά για rma  και ο χρόνος του πήγαινε έλα.

 

Κατάστημα χωρίς ούτε καν φυσική έδρα για τέτοιο ποσό δεν θα εμπιστευόμουν, ώστε αν χρειαστεί να πάω από κει και να τους πω 2 φωνήεντα σε περίπτωση κουτσουκέλας.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.