Jump to content



GTX 1070 reviews, παρουσιάσεις μελών, απορίες και προβλήματα


Recommended Posts

Ηρεμιστε ρε παιδια απλα να δουμε τι ταβανια πιανει ο καθενας ....δν θα την λιωνουμε 24/7 για 1 Fps τουλαχιστον εγω τι προκειτε να κανω.... Οπως ειπα και σε προηγουμενο απλα χαρηκα π πηρα μετα απο πολλα χρονια μια καινοργεια καρτουλα και θελω να δω ποσο καλο κομματι μ εκατσε ... Διοτι απο cpu εχω ψιλομαπα κομματακι αυτο :D

Link to comment
Share on other sites

Τα furmark, kombustor κτλ ειναι σαν να εχεις παρει ferrari και να την τρεχεις με πετρελαιο για καυσιμο :hehe: :p

 

Ο καθενας βεβαια μπορει να κανει οτι θελει...

 

Οφφ τοπικ τελος :)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Βάλτε τα παιχνίδια σας να τα ευχαριστηθείτε 

(τρέξτε και ένα heaven, cinebench, 3dmark όποιο θέλετε για το oc και έλεγχο coil whine).

Το φρουτάκι δεν το τρέχω, θα μου κάψει την κάρτα (evga) :bleh:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που είχα λίγο χρόνο, έκατσα και πέρασα στην Gaming X το νέο bios της msi (86.04.50.00.2A), με το fix για τις micron.

Από το άθλιο +325 που πηγαίναν (350 έβρισκα τοίχο) τώρα είμαι σταθερός στα +425. Ίσως και λίγο παραπάνω, θα το τσεκάρω. +500 όμως με τίποτα.

Δεν έκανε την τρελή διαφορά, αλλά δεν με χάλασε κιόλας.

 

Ας ανεβάσω και δυο benchάκια για το καλό.

 

Msi gtx 1070 gaming X @(2164/4429) Mhz, 2600Κ@4.5Ghz, win 10 X64.

Heaven&Valley@1080p, 8XAA, quality ultra, tessellation extreme. 

 

large.5842dcb3300cb_Heavennew.png

 

large.5842dced7c365_Valleynew.png

Έγινε επεξεργασία από virus777
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2016 at 5:10 PM, virus777 said:

Σήμερα που είχα λίγο χρόνο, έκατσα και πέρασα στην Gaming X το νέο bios της msi (86.04.50.00.2A), με το fix για τις micron.

Από το άθλιο +325 που πηγαίναν (350 έβρισκα τοίχο) τώρα είμαι σταθερός στα +425. Ίσως και λίγο παραπάνω, θα το τσεκάρω. +500 όμως με τίποτα.

Δεν έκανε την τρελή διαφορά, αλλά δεν με χάλασε κιόλας.

 

Ας ανεβάσω και δυο benchάκια για το καλό.

 

Msi gtx 1070 gaming X @(2164/4429) Mhz, 2600Κ@4.5Ghz, win 10 X64.

Heaven&Valley@1080p, 8XAA, quality ultra, tessellation extreme. 

 

large.5842dcb3300cb_Heavennew.png

 

large.5842dced7c365_Valleynew.png

Ηρεμιστε ρε παιδια απλα να δουμε τι ταβανια πιανει ο καθενας ....δν θα την λιωνουμε 24/7 για 1 Fps τουλαχιστον εγω τι προκειτε να κανω.... Οπως ειπα και σε προηγουμενο απλα χαρηκα π πηρα μετα απο πολλα χρονια μια καινοργεια καρτουλα και θελω να δω ποσο καλο κομματι μ εκατσε ... Διοτι απο cpu εχω ψιλομαπα κομματακι αυτο :D

 

 

 

 

Μηπως δοκιμασες +500 ετσι απο περιεργεια ρωταω ??

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα αλλά δεν. Ίσως αν κατεβάσω λίγο τον πυρήνα από τα 2164 να τα πάρει, γιατί ήταν οριακά. Το άκυρο μου το έδωσε προς το τέλος.

Σίγουρα καλύτερα από πριν, που με το προηγούμενο bios με πέταγε καπάκια έξω στο +350. Ίσως να έχω τα +450, ίσως και λίγο παραπάνω.

 

Πάντως πολύ σωστό αυτό που είχε πει κάποιος εδώ μέσα (ο @azazil1190 ήτανε νομίζω?) :

Τα +10mV που έχει σαν επιλογή να δώσει στο afterburner, περισσότερο αστάθεια προκαλούν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος virus777 έγραψε:

Δοκίμασα αλλά δεν. Ίσως αν κατεβάσω λίγο τον πυρήνα από τα 2164 να τα πάρει, γιατί ήταν οριακά. Το άκυρο μου το έδωσε προς το τέλος.

Σίγουρα καλύτερα από πριν, που με το προηγούμενο bios με πέταγε καπάκια έξω στο +350. Ίσως να έχω τα +450, ίσως και λίγο παραπάνω.

 

Πάντως πολύ σωστό αυτό που είχε πει κάποιος εδώ μέσα (ο @azazil1190 ήτανε νομίζω?) :

Τα +10mV που έχει σαν επιλογή να δώσει στο afterburner, περισσότερο αστάθεια προκαλούν.

Ο ναι το ρευμα στον πασκαλ δημιουργει θεματακια ασταθειας ακομα και χαμηλοτερο σκορ.

Δοκιμάστε με curve voltage στο a.b λογικα θα μπορέσετε να πάρετε περιπου 25-30 mhz.Σε νερα δινει παραπάνω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα pads δεν έχουν έρθει ακόμα για την φουκαριάρα την FTW (όσον αφορά το υποτιθέμενο πρόβλημα με τις θερμοκρασίες) και μάλλον θα τα φέρει

ο Αγ.Βασίλης έβαλα τα δικά μου. Έτρεξα και λίγο heaven, να ελέγξω θερμοκρασίες και αν είναι όλα οκ.

 

To καλοκαίρι με θερμοκρασία δωματίου 30 C.

load→ 65-66C σε stock / σε OC 67C

Τελευταία μέτρηση που είχα κάνει θερμοκρασία δωματίου 21-22

60-61C stock και 62C oc, 

με την αλλαγή πάστας 54-55C stock και 56C oc, έχω μια διαφορά στους 6C.

 

-Σχετικά με τα pads και την μέτρηση που είχα κάνει με ψηφιακό θερμόμετρο  στο πάνω μέρος της φωτογραφίας οι 60C έπεσαν στους 52C, oi 54,5 περίπου 50C, γενικά η πτώση ήταν από 4C ως 10C βαθμούς (οι μετρήσεις τώρα έγιναν με +90 πυρήνα και +550 μνήμες.

Spoiler

5814ea6809245_2016-10-2921-22-36.thumb.p

 

-Τα pads που στέλνει η EVGA είναι 1w/mk, αυτά που χρησιμοποίησα είναι από 3,5 με 7 w/mk και για θερμοαγώγιμη έβαλα thermal grizzly kryonaut.

Τα τοποθέτησα όχι με τον τρόπο που έχει στον οδηγό της αλλά στα σημεία που έπρεπε και σε κάποια άλλα (που θεώρησα ότι έπρεπε).

Spoiler

 

μνήμες και vrm's 1,5mm πάχος1.jpg  

baseplate 1 mm πάχος 2.jpg

κάτω από το backplate 2mm πάχος 3.jpg

 

 

έτρεξα κι ένα heaven +50 (μέχρι +100 πάει) πυρήνα / +600 μνήμες :bleh:

Στιγμιότυπο από 2016-12-10 22-22-23.png

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@idonthave

 

ΥΠΕΡΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΟΣ ! ωραίος

 

Σημαντικότατη διαφορά θερμοκρασιών πάντως

Idonthave να σου στείλω την 1070SC να τις αλλάξεις πάστες και pads :p επειδή εγώ φοβούμαι να την ανοίξω. Αντε θα κάνεις και SLI benches :p

 

Respect για την ανάλυση και πάλι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχω πολύ "με την ανάλυση" :bleh:.

Μπα δεν κάνω benches, ήδη η μια evga είναι "επικίνδυνη" να γίνει πυροτέχνημα το pc,

αν βάλω και την δεύτερη... θα ψάχνω τα εξαρτήματα δεξιά κι αριστερά :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

το τελευταιο διαστημα παντως βλεπω πολλες συγκρισεις 1070 sli με σκετες 1080. απ οτι φαινεται μαλλον αξιζει στη 1080 αναλυση.

Έγινε επεξεργασία από stampol
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stampol said:

το τελευταιο διαστημα παντως βλεπω πολλες συγκρισεις 1070 sli με σκετες 1080. απ οτι φαινεται μαλλον αξιζει στη 1080 αναλυση.

Το sli για μενα δεν αξιζει τα χρηματα του σε νεα games... Αντε να παρεις 120-140% της αποδοσης της μονης καρτας

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Το sli για μενα δεν αξιζει τα χρηματα του σε νεα games... Αντε να παρεις 120-140% της αποδοσης της μονης καρτας

Οταν στα ελεγα  παλιοτερα οτι μια και καλη καρτα ειναι απειρως προτιμοτερο απ sli ελεγες μια χαρα ειναι 2χ970 που ειχες:p

 

Καταρχας το να πας να στησεις sli για 1080p ειναι αστειο με τις καρτες που υπαρχουν σημερα στην αγορα, να πω οτι παιζει καποιος σε 4κ και παει και στησει sli με 2χ1080 ξερω γιατι χρειαζεται το horspower παει και ρχεται.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 9000+rpm said:

Οταν στα ελεγα  παλιοτερα οτι μια και καλη καρτα ειναι απειρως προτιμοτερο απ sli ελεγες μια χαρα ειναι 2χ970 που ειχες:p

 

Καταρχας το να πας να στησεις sli για 1080p ειναι αστειο με τις καρτες που υπαρχουν σημερα στην αγορα, να πω οτι παιζει καποιος σε 4κ και παει και στησει sli με 2χ1080 ξερω γιατι χρειαζεται το horspower παει και ρχεται.

Ναι πραγματι. Βεβαια τοτε το ειχα κανει λιγο επειδη μπορουσα να εχω τις 2 καρτες που ειχα στα 2 pc στο εξοχικο και στα πεθερικα μου, και ειχα πει να δοκιμασω. Κατι flickering και μη καλες αποδοσεις σε πολλα games μου αλλαξαν τη γνωμη και πηγα σε μια καρτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, stampol said:

αρα να τσιμπησω το θηριο 1080 και ειμαι μια χαρα... :)

αμα παιξεις σε 1080p πιστεψε με 1070 σαν εμενα θα εισαι για παρα πολυ καιρο ικανοποιημενος !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα τις επόμενες ημερες εκτος απροοπτου υπολογίζω να πάω για την MSI 1070 gaming x

 

Διαβάζοντας διάφορα σε ξένα φορα έτυχα σε μια περίπτωση που κάποιος φλασαρε το bios της gaming x στη gaming με το bios update που δίνει στο site η msi Link

Ψάχνοντας βρήκα και κάποια αλλα post σε άλλο φορα που φλασαραν  σε msi 1080 bios από Z σε X, δεν κράτησα το link

 

 Έχει δοκιμάσει κανεις να φλασαρει το βίος της gaming z στη gaming x (αν περνάει) για να έχει λίγο ποιο ανεβασμένα ρολόγια από default?

Έγινε επεξεργασία από Deus
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.