Jump to content



GTX 1070 reviews, παρουσιάσεις μελών, απορίες και προβλήματα


Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος azazil1190 έγραψε:

Και εγω το φλασαρα χτες αλλα δεν εχει διαφορα οπως κλοκαρε με το αρχικο ετσι χρονιζει και με αυτο.

Ποια είναι τα μέγιστα ρολόγια που πιάνει η κάρτα σου με O/C;

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος LocoDiceGR έγραψε:

 

Το πηρε το ματι μου χτες, δεν εχω δει (γνωστα) youtube καναλια να εχουν ανεβασει για αυτο το θεμα...εκτος αν μου διεφυγε εμενα.

 

Η το κανουν αβαβα και αυτο..

Σωστος η ftw εχουν θεματα και για αυτο οσοι εχουν ftw στελνουν μαιλ στο support της εβγα και του στέλνουν αλλα pads free

πριν 4 λεπτά, το μέλος Mitsos_The_Great έγραψε:

Ποια είναι τα μέγιστα ρολόγια που πιάνει η κάρτα σου με O/C;

Μιας και εμενα δεν ειναι η oc έκδοση εχω φλασαρει το oc bios λόγο power target. 

Ο πυρηνας μου παιζει 2050-2088  και μνηνες +500 παραπανω δεν... και εννοείτε χωρίς ρευματα γιατι στον πασχαλη τα ρευματα πιο πολύ αστάθεια δημιουργούν πάρα σταθερότητα

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος LocoDiceGR έγραψε:
Spoiler

 

 

Το πηρε το ματι μου χτες, δεν εχω δει (γνωστα) youtube καναλια να εχουν ανεβασει για αυτο το θεμα...εκτος αν μου διεφυγε εμενα.

 

Η το κανουν αβαβα και αυτο..

Νομίζω πως κάπου στο 1:01 το λέει. Η EVGA πιστεύει πως η αιτία των προβλημάτων είναι το κακό airflow στο κουτί ή οι υψηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος. (Συγνώμη αν δεν κατάλαβα σωστά με τα λίγα αγγλικά μου, διορθώστε με).

Αν υποθέσουμε οτι κάποιος που δίνει τόσα λεφτά για κάρτα γραφικών, έχει κάποιο έστω νορμαλ κουτί-κυκλοφορία αέρα για ψύξη. Θα πρέπει όταν πιάσουν οι ζέστες, να υπολογίζει είτε A/C για το δωμάτιο του pc (ή ένα ψυγείο να το βάλει μέσα) ή να μετακομίσει σε ψυχρότερο κλίμα; (εδώ θα μου πεις, έδωσε τόσα για την κάρτα, στο a/c θα κολλήσει;).

Εντάξει δεν φτιάχτηκαν να δουλεύουν και στην Σαχάρα, αλλά που; Όποιος δεν μένει Βόρεια Ευρώπη, Καναδά, Ρωσία, ..Αρκτική και Ανταρκτική να το ξανασκεφτεί αν θα πάρει EVGA 1080 FTW; :p

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος TopCLR έγραψε:

Νομίζω πως κάπου στο 1:01 το λέει. Η EVGA πιστεύει πως η αιτία των προβλημάτων είναι το κακό airflow στο κουτί ή οι υψηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος. (Συγνώμη αν δεν κατάλαβα σωστά με τα λίγα αγγλικά μου, διορθώστε με).

Αν υποθέσουμε οτι κάποιος που δίνει τόσα λεφτά για κάρτα γραφικών, έχει κάποιο έστω νορμαλ κουτί-κυκλοφορία αέρα για ψύξη. Θα πρέπει όταν πιάσουν οι ζέστες, να υπολογίζει είτε A/C για το δωμάτιο του pc (ή ένα ψυγείο να το βάλει μέσα) ή να μετακομίσει σε ψυχρότερο κλίμα; (εδώ θα μου πεις, έδωσε τόσα για την κάρτα, στο a/c θα κολλήσει;).

Εντάξει δεν φτιάχτηκαν να δουλεύουν και στην Σαχάρα, αλλά που; Όποιος δεν μένει Βόρεια Ευρώπη, Καναδά, Ρωσία, ..Αρκτική και Ανταρκτική να το ξανασκεφτεί αν θα πάρει EVGA 1080 FTW; :p

Π@παριες λεει η εβγα, το λαθος ειναι εργοστασιακο που πιθανον οφείλεται στα pads για αυτο και στέλνουν τσαμπε στους κατόχους. Παλι καλα που εχει καλο support.Τα αμερικανάκια στο ocn.net εχουν λυσσαξει με το θεμα και λογικο γιατι η ftw είναι μια καρτα που την πασαρουν για κλοκια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος azazil1190 έγραψε:

Σωστος η ftw εχουν θεματα και για αυτο οσοι εχουν ftw στελνουν μαιλ στο support της εβγα και του στέλνουν αλλα pads free

Μιας και εμενα δεν ειναι η oc έκδοση εχω φλασαρει το oc bios λόγο power target. 

Ο πυρηνας μου παιζει 2050-2088  και μνηνες +500 παραπανω δεν... και εννοείτε χωρίς ρευματα γιατι στον πασχαλη τα ρευματα πιο πολύ αστάθεια δημιουργούν πάρα σταθερότητα

Η αλήθεια είναι ότι δοκίμασα να ανεβάσω και με ανεβασμένο voltage. Δεν άλλαξε τίποτα. Προφανώς ισχυεί αυτό που λες για την αστάθεια.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα που έχω (1070ftw) είναι με samsung μνήμες και απ'την αρχή την έχω με custom profile (ξεκινάνε τα fan από 36C και max % φτάνουν μέχρι 60%).

 

Αγόρασα ένα ψηφιακό θερμόμετρο για να ελέγξω τις θερμοκρασίες στα σημεία που είναι τα vrm's, μιας και δεν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να τις δούμε.

Έτρεξα 4 φορές το heaven benchmark με +80 στο πυρήνα και +500 στις μνήμες. Μέγιστη θερμοκρασία στην κάρτα 60C.

Παρακάτω οι μετρήσεις που πήρα όσον αφορά τις θερμοκρασίες που είναι τα vrm's μέσα στα όρια των κίτρινων γραμμών αλλά και θερμοκρασίες σε διπλανά σημεία.

Στιγμιότυπο από 2016-10-29 21-22-36.png

 

*Προτού κάνω τις μετρήσεις έλεγξα το θερμόμετρο για τυχόν αποκλίσεις, η απόκλιση που έχει είναι -2C με -1,5C από την πραγματική θερμοκρασία.

Για παράδειγμα μέτραγε 30C ενώ  κανονικά είναι 32C. Παραπάνω οι θερμοκρασίες έχουν μπει όπως  έπρεπε να δείχνει κανονικά.

 

Αυτές τις μετρήσεις κατάφερα να πάρω και το 60άρι είναι το μέγιστο που μέτρησα.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος panoc έγραψε:

Μετρησες τη θερμοκρασια του Backplate που δεν εφαπτεται με τη καρτα.

Κανονικα θα επρεπε να μετρησεις χωρις αυτο το ιδιο το Pcb.

Αν παρατηρήσεις στην φώτο κάποιες μετρήσεις είναι στην σήτα, η δέσμη μετρούσε πάνω στο pcb.

 

Να βγάλω το backplate χωρίς λόγο μέχρι να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα δεν το κάνω, επειδή όμως διάβαζα στο 

forum της evga ότι μέχρι και στο backplate υπήρχε μεγάλη θερμοκρασία, αλλά ήθελα να δω και τις θερμοκρασίες

έχει η δικιά μου κάρτα ώστε να έχω μια εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Mitsos_The_Great έγραψε:

Καλά μην αγχώνεστε, Δεν κάτι κάτι ιδιαίτερο το bios. Προσωπικά σε μένα δε βοήθησε καθόλου.

Εγω που ετρεξα καποια τεστακια τελικα με το μαμα oc που ειχα στην καρτα είμαι πιο σταθερος σε oc στις μνηνες.Με το νεο ειμαι -100 στις μνήμες. 

Ξαναφλασαρα το παλιό και τωρα η μνήμες πάνε οπως πριν +500.

Περίεργο ε ? Και ομως το νεο δεν μου ειναι τοσο σταθερό. 

πριν 3 ώρες, το μέλος optimogar έγραψε:

Της υπογραφής....

Είμαι από κιν.και δεν μπορώ να δω υπογραφες

Link to comment
Share on other sites

Εχει micron μνηνες?

Εαν ναι αλλα δεν έχεις θεματα αστην ετσι δεν θα δεις διαφορα.

Το φλασαρισμα τωρα γιατι δεν στο κανει ειναι περιεργο γιατι ουτε nvflash χρειάζεται ουτε τπτ μονο του το κανει πατώντας 2πλο κλικ στο αρχείο. 

Δοκιμασε να κανεις disable την καρτα απο τις συσκευές και δοκιμασε εαν παλι το ιδιο καντην ξανα enable και ξαναπροσπαθησε αν δεν...δεν μπορώ να καταλαβω τι φταίει

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το gpuz έχω micron μνήμες. Δοκίμασα αυτό που είπες αλλά τζίφος.

Τα περίεργα που έχω παρατηρήσει μέχρι τώρα είναι ότι στο Gputweak στην καρτέλα Info το Live Update κρασάρει(δεν έστρωσε με ότι και να δοκίμασα). Επίσης, πάνω αριστερά γράφει σκέτο  gtx1070 και όχι strix-gtx1070 Series που έχω δει σε κάποιους άλλους...

1.jpg

Έγινε επεξεργασία από optimogar
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος optimogar έγραψε:

Επίσης, πάνω αριστερά γράφει σκέτο  gtx1070 και όχι strix-gtx1070 Series που έχω δει σε κάποιους άλλους...

Δεν είναι λάθος, το strix, sc, ftw κτλ. δεν θα το δεις κάπου, στο subvendor θα δεις τον κατασκευαστή Asus, Msi, Evga..

http://www.kitguru.net/components/graphic-cards/zardon/asus-republic-of-gamers-strix-gtx-1070-aura-rgb-oc/

gpuz4.png

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο μου δώσαν "άδεια" για να ποστάρω στο forum της asus και ξαναέτρεξα το update για να δω το error και να το γράψω ακριβώς και μου βγάζει την εικόνα 1.

Τώρα και δεν κρασάρει το Live Update και μου δείχνει strix-gtx1070 Series.

Δεν άλλαξα τίποτα από χθες..... :s

3.jpg

45.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.