Jump to content



GTX 1070 reviews, παρουσιάσεις μελών, απορίες και προβλήματα


Recommended Posts

πριν 26 λεπτά, το μέλος virus777 έγραψε:

Πριν από λίγες μέρες πήρα και γω στα χέρια μου την msi gtx 1070 gaming X. Το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση, εκτός από την πολύ όμορφη υλοποίηση, είναι το πόσο ψυχρή είναι η κάρτα. Στα περισσότερα benchmarks η κάρτα ήταν αισθητά κάτω από 60 βαθμούς, ενώ σε 2 περιπτώσεις ανέβηκε στους 63-64 (χωρίς a/c, πουσαρισμένη, και με το έξτρα ρεύμα). Η ψύκτρα της είναι πολύ αθόρυβη, προσωπικά αρχίζω να ακούω έναν ψίθυρο όταν το fan υπερβαίνει το 85%, και ακόμα και στο 100% τα επίπεδα θορύβου είναι υπέρ του δέοντως ικανοποιητικά.

 

Στο συγκεκριμένο κομμάτι μου έκατσαν μνήμες micron, οι οποίες όπως ξέρουμε δεν μπορούν να φτάσουν τα επίπεδα υπερχρονισμού των samsung. Όμως στο silicon lottery δεν μπορώ να έχω ιδιαίτερα παράπονα, αφού έπεσα σε συμπαθητικό πυρήνα όπως θα δούμε παρακάτω. Να σημειώσω εδώ πως η κάρτα μπουτάρει από μόνη της στα 1987Mhz, και οτί δεν υπάρχει ίχνος coil whine.

 

Ας πάμε να δούμε κάποια νουμεράκια. Οι μετρήσεις έγιναν με τον i7 2600K@4.5Ghz, με λειτουργικό Win10 pro X64 anniversary edition και drivers τους 372.70. Η ambient θερμοκρασία κατά τη διάρκεια των μετρήσεων ήταν 27-28 βαθμοί Κελσίου. Οι ρυθμίσεις στο afterburner είναι +185 core +325 memory +100% core voltage  126% power limit, οι οποίες έχουν σαν αποτέλεσμα core clock: 2164Mhz, memory clock: 4334 Mhz. Η κάρτα είναι απόλυτα σταθερή εκεί, με το core clock καρφωμένο (δεν έπαιζε όπως περίμενα έστω και λίγα Hz under load), χωρίς το παραμικρό artifact.

 

Ξεκινάμε με Unigine Heaven 4.0 (quality:ultra, tesselation:extreme).

 

1080p, 8XAA, fps 103.9

large.57cedf8b1b53c_1853258XAA1080p.png

 

1080p, noAA, fps 144.5

large.57cee00ea8cdc_185325noAA1080p.png

 

1440p, 8XAA, fps 62.6

large.57cedfd38f3ae_1853258XAA1440p.png

 

1440p, noAA, fps 90.2

large.57cee07097158_185325noAA1440p.png

 

 

Συνεχίζουμε με Unigine Valley 1.0 (quality:ultra, tesselation:extreme).

 

1080p, 8XAA, fps 98.2

large.57cee08a48fe7_1853258XAA1080p.png

 

1080p, noAA, fps 122.3

large.57cee0eea0feb_185325noAA1080p.png

 

1440p, 8XAA, fps 65.2

large.57cee0c4ddb1e_1853258XAA1440p.png

 

1440p, noAA, fps 108.2

large.57cee12d79e3d_185325noAA1440p.png

 

 

Περνάμε στο firestrike (έκδοση free). Εδώ παρατήρησα ότι μου κόβει πόντους το "πουρό" 2600Κ, αλλά το graphic score είναι αυτό που πρέπει.

large.57cedf42ab973_185325.png

 

 

Και για το τέλος το dx12 time spy (έκδοση free).

large.57cfff4693810_timespy.png

 

Μετρήσεις με την κάρτα stock δεν μπήκα στον κόπο να πάρω, γιατί δε βρήκα κάποιο ιδιαίτερο νόημα.

 

Να αναφέρω εδώ ότι σε κάποια benches που έτρεξα στα 2150, η κάρτα ήταν απόλυτα σταθερή με stock τάση, χωρίς τα extra mV από AB.

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι με λίγα ακόμα mV η κάρτα θα ανέβει και άλλο, αλλά περισσότερα όταν (αν) βγούνε τα bios με ξεκλείδωτο voltage.

Καλοριζικη φιλε @virus777!! Καλο κομματακι φαινεται! Η μονη απορια που εχω ειναι για τις μνημες γενικα που λες, γιατι κ εγω στην 1080 ftw που εχω Micron μνημες πετυχα και γενικα ακουγεται οτι ειναι οι καλυτερες... 

Έγινε επεξεργασία από johnysg7
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

^^Μεγεις.

Σου κατσε παρα πολυ καλο κομματι οσο αφορα το core clock, αν ησουν και τυχερος και φοραγε samsung μνημες θα ητανε ακομη πιο τουμπανη!

@johnysg7 μην μπερδευσαι με τις micron που φορανε οι 1080, αυτες ειναι ddr5Χ, ολες οι 1080 micron εχουνε.

Στις 1070 που φορανε ddr5 αυτες με τα samsung τσιπακια κλοκαρουνε πολυ καλυτερα.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Έχετε δει τίποτα για modded bios. Αρχικά έλεγαν ότι η σειρά 10 έχει μέγιστη τάση τα 1,1 βολτ κλειδωμένη από την nvidia στο ίδιο το τσιπ. Αδύνατο να αυξηθεί ακόμα και με αλλαγή των VRM. Ωστόσο στην 1060 G1 της gigabyte η τάση φτάνει μέχρι τα 1,25. Εδώ μπορεί και να μην κατάλαβα κάτι σωστά γιατί το διάβασα φεγαλέα σε ξένο φόρα.

 

Τί γίνεται όμως με τους bios editors και τα flashing tools. Βλέπω αρκετό κόσμο έξω να εχει πρόβλημα στο πέρασμα modded bios.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Petrossortep έγραψε:

Έχετε δει τίποτα για modded bios. Αρχικά έλεγαν ότι η σειρά 10 έχει μέγιστη τάση τα 1,1 βολτ κλειδωμένη από την nvidia στο ίδιο το τσιπ. Αδύνατο να αυξηθεί ακόμα και με αλλαγή των VRM. Ωστόσο στην 1060 G1 της gigabyte η τάση φτάνει μέχρι τα 1,25. Εδώ μπορεί και να μην κατάλαβα κάτι σωστά γιατί το διάβασα φεγαλέα σε ξένο φόρα.

 

Τί γίνεται όμως με τους bios editors και τα flashing tools. Βλέπω αρκετό κόσμο έξω να εχει πρόβλημα στο πέρασμα modded bios.

Ακομα τιποτα...μονο της asus strix το t4 παιζει ας πουμε απο modded και ειναι για 1080 και παει μεχρι 1.21 μονο με af με το κολπακι voltage curve.

Το δοκιμασα το μονο +  που εχει ειναι οτι δεν εχει pdt η καρτα συν οτι κερδισα 50 mhz παραπανω αλλα και θερμοκρασιες αυξημένες. Σε επιδόσεις λιγο καλύτερα σκορ αλλα οχι κατι που να δικαιολογεί το φλασαρισμα του.

Πιστεύω οτι δεν θα παιξει editor στον pascal ισως γιατι οντως ειναι κλειδωμενος απο πρασινη η θα παίξει μονο οταν ολοκληρωθει ολη η σειρα πασκαλ, πουλησει η πρασινη το ποσοστό που θέλει και μετα θα δώσει στον κοσμο το οκ και τον τροπο για unlock.

 

** Πετρο εγω βλέπω τελικα οτι στέκει που λενε τον pascal paxwell γιατι σε σχεση με maxwell

Το μονο που εκανε η πρασινη κατεβασε τα nm και έβαλε ενα boost3 το οποιο ειναι μεγαλη μαμακια γιατι περισσότερο κακο κανει παρα καλο,το τσιπ ειναι ιδη τσίτα και δεν νομιζω να εχει να δωσει πολλα παραπανω ακομα και με cuatom bios.Το thermal throttle ξεκιναει απο τους 49c οτι πανω κατω εκανε ο maxwell.Οι καρτες θέλουν νερo για να κρατήσουν ρολογια σταθερα άσχετα αν ειναι custom η ref.

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα έλεγξα την 1060 G1 που είπα πιο πάνω. Μέχρι τα 1,075 πάει η τάση με το slider στο τέρμα. Δε θυμάμαι που το είδα το 1,25.

Δηλαδή μόνο για καλύτερο ASIC πας στα ακριβότερα μοντέλα, τελικά. Και δεν είμαστε βέβαιοι αν ισχύει κι αυτό.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Petrossortep έγραψε:

Μόλις τώρα έλεγξα την 1060 G1 που είπα πιο πάνω. Μέχρι τα 1,075 πάει η τάση με το slider στο τέρμα. Δε θυμάμαι που το είδα το 1,25;

Δηλαδή μόνο για καλύτερο ASIC πας στα ακριβότερα μοντέλα, τελικά. Και δεν είμαστε βέβαιοι αν ισχύει κι αυτό.

Πλεον και το asic δεν μου λεει κατι. Α  και asic στον πασκαλ το gpu z δεν διαβαζει ακομα και αν διαβασει.3 κομματια 1080 άλλαξα για να μου κατσει καλο κομματι.Να ξερεις οι καλύτερες υλοποιήσεις ειναι οι f.e αρκει να τις βαλεις νερα.Χρονιζουν καλύτερα απο ολες τις καστομ.Συν οτι το bios που τους εχει βαλει η πρασινη δινουν τα καλυτερα σκορια σε σχεση με τα bios της καθε εταιρείας. Επιβεβαιωμενο στα ιδια ρολογια μαμα nvidia bios vs bios custom υλοιποιησεων.

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μόλις δοκίμασα τη 1060 μου στο tomb raider. Με 2139Mhz κρασάρει. Είναι σταθερή στα 2100 που ουσιαστικά γίνονται 2088 κάτω από την πίεση(2056 σε xtreme 3dmark). Αυτό το νούμερο το έχω δει να παίζει πολύ. Η nvidia θέλει μου φαίνεται να παίρνουν όλοι το ίδιο. Το σκότωσε το oc. Και από την άλλη η overclockable 480 που είναι ή του ύψους ή του βάθους από game σε game.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, azazil1190 said:

Το μονο που εκανε η πρασινη κατεβασε τα nm και έβαλε ενα boost3 το οποιο ειναι μεγαλη μαμακια γιατι περισσότερο κακο κανει παρα καλο,το τσιπ ειναι ιδη τσίτα και δεν νομιζω να εχει να δωσει πολλα παραπανω ακομα και με cuatom bios.

Όταν τα έγραφα όμως εγώ στην παρουσίαση, πέσανε να με φάνε και είναι καινούρια τεχνολογία, και @@....

Κι είπα, πως clock-to-clock είναι χειρότερο το Pascal, αλλά άκουγα διάφορα... για νέα γενιά, νέες δυνατότητες και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλη μαρκετίστικη @@ της nVidia παπαγαλίζανε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

^^Ναι τα θυμομαστε ,  απλα κατεβηκανε nm και εκτοξευτηκανε τα ρολογια απο αυτο και μονο, τιποτε αλλο.

Ειδαμε και το popolaris, 3000mhz χρονιζει λογο 14nm, λες και η λιθογροφια απο μονη της εγγυατε αναγκαστικα αυξημενα ρολογια.28nm το maxwell και χρονιζει ψηλοτερα απο το 14nm rx480:hehe:

Οσο για την clock to clock συγκριση, εκτος του οτι ειναι αστοχη λογο του οτι τα chip(maxwell-pascal) δουλεουνε σε εντελως διαφορετικους χρονισμους, την κανεις 2 φορες πιο αστοχη γιατι συσγκρινεις πετσοκομενο pascal(1080) με σχεδον πληρες maxwell(980ti), για συγκρινε μια TitanXpascal(που ουτε αυτη ειναι το full chip) που ειναι 50-60% ταχυτερη απο titanXmaxwell και 980ti  και πες μας τα αποτελεσματα μετα.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα κολλανε ολα αυτα, αλλα σου χαλανε την μανεστρα των nm εξου και η μεταφραση "αποπροσανατολισμος κουβεντας".:hehe:

Οντως το θεμα μιλαει για 1070, η οποια ηρθε ως αντικαταστατης της 970, σε μια συγκριση μεταξυ των 2 την διαλυει, πετσα ο Πασχαλης,

 

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Wizard! said:

Δεν το έχουμε, έτσι; Το θέμα μιλάει για 1070. Που κολλάνε Titan και 980ti και ειδικά το Polaris; Σας βολεύει να αποπροσανατολίζετε την κουβέντα

Εσυ αποπροσανατολιζεις την κουβεντα που μιλας γενικα για το pascal σε θεμα για την 1070 μονο :p

 

Link to comment
Share on other sites

"Αγαπη μονο" Μολις  βγει το full chip θα δουμε τι κανει ο Πασχάλης. 

Χρήμα βεβαια δεν θα έχουμε να το παρουμε αλλα οκ να ειναι καλα το youtube.:hehe:

Εμεις αντε να την βγαλουμε με καμια 1080ti εαν ερθει, η με καμια τιταν px.

 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Και το polaris που δουλευει σε παραπανω συχνοτητα αλλα εχει ιδιες επιδοσεις με 390; ειναι επισης χειροτερη αρχιτεκτονικη;

 

Το polaris ειναι μια αρχιτεκτονικη μονο του δεν θελει παρεα.:hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Wizard! έγραψε:

Όταν τα έγραφα όμως εγώ στην παρουσίαση, πέσανε να με φάνε και είναι καινούρια τεχνολογία, και @@....

Κι είπα, πως clock-to-clock είναι χειρότερο το Pascal, αλλά άκουγα διάφορα... για νέα γενιά, νέες δυνατότητες και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλη μαρκετίστικη @@ της nVidia παπαγαλίζανε.

Εσυ το γενικευσες πρωτος με το παραπανω... Και ρωταω αν Η αποψη που εχεις για το pascal ειναι η ιδια και για αλλες περιπτωσεις... Προφανως οχι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Wizard! said:

Όταν τα έγραφα όμως εγώ στην παρουσίαση, πέσανε να με φάνε και είναι καινούρια τεχνολογία, και @@....

Κι είπα, πως clock-to-clock είναι χειρότερο το Pascal, αλλά άκουγα διάφορα... για νέα γενιά, νέες δυνατότητες και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλη μαρκετίστικη @@ της nVidia παπαγαλίζανε.

Clock to clock, για να δεις την υπεροχή μιας αρχιτεκτονικής, έχει νόημα μόνο όταν έχεις τα ίδια ακριβώς τρανζίστορ. Πάντως, το pascal πιο πολύ για νευρωνικά δίκτυα διαφημίστηκε και στο κάτω κάτω επιδόσεις αγοράζεις.

 

http://www.pcadvisor.co.uk/feature/pc-components/nvidia-geforce-gtx-1080-vs-gtx-1070-vs-gtx-1060-3640925/

Η 1070 7,2 δις ενώ η 980Τι 8 δις. 

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η και συγκριση clock to clock αλλα συνυπολογιζοντας το ποσους cuda cores εχει το καθε τσιπ. Ιδια αποτελεσματα clock to clock αναμεσα σε 2 καρτες με 700 cuda cores διαφορα σημαινει οτι αυτη με τα λιγοτερα, εχει καλυτερη αρχιτεκτονικη. 

 

Για να τελειωνει η παραφιλολογια η clock to clock συγκριση ειναι οτι πιο ακυρο μπορεις να κανεις. Ξεκινας ΗΔΗ με την παραδοχη οτι το ενα απο τα δυο πρεπει να "κατεβει" πιο χαμηλα απ οτι κατασκευαστηκε για να δουλευει. Που εκτος οριων τα αποτελεσματα (ειτε βελτιωση ειτε χειροτερευση) ΔΕΝ μεταβαλλονται αναλογικα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.