Jump to content



GTX 1070 reviews, παρουσιάσεις μελών, απορίες και προβλήματα


Recommended Posts

1 hour ago, Wizard! said:

Δεν ξέρω αν τον έχεις βάλει, έχει βγει driver για Win10 Anniversary Update. Αν και στο άλλο thread, έλεγαν ότι είχε θέματα και περιμένουν fix.

Εγώ το μόνο θέμα που είχα ήταν ότι στην εγκατάσταση μου έσβησε τους drivers της κάρτας ήχου (!!!), αλλά δεν είχα προβλήματα με games.

970 εδώ, όχι 1070.

Τον 372.54 έχω περασμένο , το frame drop (από 100+ σε 20 )- βουτιά κανονική-  στιγμιαιά η οποία είναι αισθητή για 3-5 sec. Κυρίως σε BF4...

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Blinky έγραψε:

Απο τις διαφορες υλοποιησεις επειδη δινω μεγαλη βαρυτητα στην ενεργη ψυξη των VRM απο την κυριως ψυκτρα (και οχι απο τον ελαχιστο αερα που περναει μεσα απο τα fins της κυριως ψυκτρας και χτυπαει στο μεταλο πανω στα vrm) εχω ξεχωρισει τα εξης και θελω να μου πειτε και εσεις τις εντυπωσεις σας :

 

1) Μονο οι Asus Strix και Gigabyte G1 ψυχουν τα VRM με την βασικη ψυκτρα

2) Η MSI εχει (στις 1070 και οχι στις 1060 πχ) τουλαχιστον ενα μεγαλυτερο ψυκτρακι με fins πανω στα VRM σε αντιθεση με την EVGA πχ

3) Δυστυχως η G1 παρα τον ογκο της εχει μονο 2 heatpipes στο cooler και δεν αποδιδει τοσο καλα οσο οι υπολοιπες + ανεβαζει πιο πολυ θορυβο (εως 42db στα reviews οταν οι αλλες πανε 38-39)

4) Η MSI εχει τις καλυτερες θερμοκρασιες στον πυρηνα με το λιγοτερο θορυβο με την Asus να ειναι close second.

 

Με βαση τα παραπανω, βλεπω οτι μονο η Asus τικαρει ολα τα κουτακια, αλλα δυστυχως ειναι και η πιο ακριβη μακραν ενω (υποκειμενικα) δεν ειναι και ιδιαιτερα ομορφη.

Η MSI ειανι η πιο ομορφη και με τις καλυτερες θερμοκρασιες αν και κανει την μικρη κουτσουκελα με τα VRM και εσκασε και το θεμα με τις micron μνημες ενω απο τιμη ειναι λιγακι πιο ακριβη απο τις αλλες 2 (Gigabyte , Evga) και οχι οσο η Asus

H gigabyte εχει πολυ καλη τιμη και την ενεργη ψυξη στα VRM αλλα dropped the ball με το cooler γμτ, κριμας

Η Evga εχει τη χειροτερη ψυξη στα VRM οποια εκδοση και να παρεις (ηλπιζα η FTW να ειναι καλυτερη αλλα δεν) αλλα ειναι αρκετα φτηνη απευθειας απο την εταιρεια (αν πας στην "απλη" ειναι 459+12).

Extra bonus ισως οτι οι Evga και Gigabyte δεν εχουν το αυτοκολητακι στο cooler και μπορεις να βαλεις υδροψυξη χωρις να χασεις εγγυηση.

 

Με βαση ολα τα παραπανω, νομιζω η πιο ολοκληρωμενη λυση ειναι η Asus αλλα αν δε μπορεις να τη βρεις πιο φτηνα, η πιο λογικη λυση ειναι η MSI...

Εχω καπου λαθος σε ολα τα παραπανω για να αναθεωρησω?

To homework το έχεις κάνει μια χαρά, τον εαυτό μου μου θυμίζεις που πριν πάρω κάτι το περνάω από 1000 κόσκινα :p

Απλά αναρωτήσου: Αξίζει τα 30-50€ παραπάνω η rog, σε ήδη πολύ ψηλά τιμολογημένες ΧΧ70, εφόσον την ψύκτρα της δε τη λες και αθόρυβη και δεν κόβεις καμιά φλέβα με το design?

Δεν έχει και το επιπλέον 6πινο ακόμα (αυτό κράτα το μπορεί να χρειαστεί αργότερα).

 

Επειδή σε βλέπω και fan της giga ρίξε μια ματιά και στην extreme gaming. Δεν είναι καμιά πολύ δημοφιλής έκδοση και για αυτό δεν υπάρχουν και πολλά review, αλλά έχει military grade components, 4 χρόνια εγγύηση και μια πολύ καλύτερη ψύκτρα από την g1. Βέβαια είναι στην τιμή της rog +20-30€.

 

Αν θες να βάλεις υδρόψυξη, το θέμα αλλάζει. Θα πας στην πιο φτηνή που θα βρεις (fe ή όχι), απλά θα κυτάξεις να μην έχει κλειδωμένο το power limit, όπως η msi aero ας πούμε.

Δεν είναι ανάγκη να πληρώσεις το premium για μια ψύκτρα που θα την ξηλώσεις!

 

With that being said, εγώ παρήγγειλα ήδη την gaming X μου και περιμένω...

Έγινε επεξεργασία από virus777
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, virus777 said:

To homework το έχεις κάνει μια χαρά, τον εαυτό μου μου θυμίζεις που πριν πάρω κάτι το περνάω από 1000 κόσκινα :p

Απλά αναρωτήσου: Αξίζει τα 30-50€ παραπάνω η rog, σε ήδη πολύ ψηλά τιμολογημένες ΧΧ70, εφόσον την ψύκτρα της δε τη λες και αθόρυβη και δεν κόβεις καμιά φλέβα με το design?

Δεν έχει και το επιπλέον 6πινο ακόμα (αυτό κράτα το μπορεί να χρειαστεί αργότερα).

 

Επειδή σε βλέπω και fan της giga ρίξε μια ματιά και στην extreme gaming. Δεν είναι καμιά πολύ δημοφιλής έκδοση και για αυτό δεν υπάρχουν και πολλά review, αλλά έχει military grade components, 4 χρόνια εγγύηση και μια πολύ καλύτερη ψύκτρα από την g1. Βέβαια είναι στην τιμή της rog +20-30€.

 

Αν θες να βάλεις υδρόψυξη, το θέμα αλλάζει. Θα πας στην πιο φτηνή που θα βρεις (fe ή όχι), απλά θα κυτάξεις να μην έχει κλειδωμένο το power limit, όπως η msi aero ας πούμε.

Δεν είναι ανάγκη να πληρώσεις το premium για μια ψύκτρα που θα την ξηλώσεις!

 

With that being said, εγώ παρήγγειλα ήδη την gaming X μου και περιμένω...

Γενικα κοιτουσα για μια απο τις πιο "οικονομικες" γιατι αρχικα πηγαινα για GTX1060/RX480 και τωρα εβαλα στο παιχνιδι και τη 1070, οποτε αφου ηδη θα πιεστω για να ανεβω κατηγορια, δε μπορω να πληρωσω και τη Strix πχ... οποτε αν πιεζομουνα θα πιεζομουνα μονο για την MSI.

Εντωμεταξυ αποτι ειδα καλο cooler (που ψυχει και τα VRM) εχουν και οι πιο "φτηνες" Gainward/Palit (που ειναι ιδιες). Δηλαδη η Gainward Phoenix εχει ενα συμπαθητικο 2.5slot cooler που ψυχει και VRM με κατω απο 450ε αρχικη τιμη.... Αλλα 2 χρονια εγγυηση και ρετσινια Palit (δεν ειναι η gainward που ξεραμε καποτε, και εχω δει απιστευτα πραγματα σε palit bios κλπ).

 

Κατι αλλο που με τριβελιζει τωρα, ειναι οτι στη Γερμανια εχουν αρχισει να ξεστοκαρουν 980ti με τιμες στα ~330ε οποτε μπορεις να παρεις με κατω απο 350 τελικη αμα το παρακολουθησεις λιγο... Δεν τις συγκρινω με 1070, απλα σκεφτομαι οτι αν ηταν να δωσω κανα 320αρι για "καλη" 1060/RX480 , δεν ειναι καλυτερα η 980ti και ας θαφτει και λιγο με drivers?

Link to comment
Share on other sites

Για τις g1 μια στις δυο έχουν coil whine, για τις extreme δεν ξέρω. Αν δεν σου κάνει η evga λόγω της ψύξης των vram και η asus λόγω κόστους

τότε msi και inno3d(αν σε καλύπτει). Αν βρίσκεις 980ti από 350 και κάτω μια χαρά είναι κι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Αν βρισκεις 980ti σε τοσο χαμηλη τιμη γισ μενα τσιμπα την.

Κλοκαρισμενη η ti (1400+core) ειναι ισαξια με κλοκαρισμενη 1070 στα 2000+mhz core, για την ακριβεια μαλιστα η 980ti ειναι ελαφρως ταχυτερη.

Σιγουρα η 1070 ειναι πιο future proof, οχι τοσο λογο των χαρακτηριστικων της (εχει πχ μεγαλυτερη vram) αλλα λογο του οτι η nvidia σιγουρα θα υποστηριζει για μεγαλο διαστημα ακομη την 1070 καλα μεσο drivers αυξονοντας τις επιδοσεις στους μελλοντικους τιτλους, ενω την 980ti θα την παρατησει στην μοιρα της πιθανοτατα και θα παθει οτι επαθε η 780ti.

 

Παντως σε αυτη την περιοδο στα 350 ευρω που λες η 980Ti ειναι best value fore money, στους τωρινες τιτλους θα παρεις επιδοσεις >= με την 1070 και θα σου μεινει και ενα σεβαστο ποσο στην τσεπη.

Βεβαια αυτο δεν ξερουμε αν θα συνεχιζει να συμβαινει και λιγους μηνες μετα.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, 9000+rpm said:

Αν βρισκεις 980ti σε τοσο χαμηλη τιμη γισ μενα τσιμπα την.

Κλοκαρισμενη η ti (1400+core) ειναι ισαξια με κλοκαρισμενη 1070 στα 2000+mhz core, για την ακριβεια μαλιστα η 980ti ειναι ελαφρως ταχυτερη.

Σιγουρα η 1070 ειναι πιο future proof, οχι τοσο λογο των χαρακτηριστικων της (εχει πχ μεγαλυτερη vram) αλλα λογο του οτι η nvidia σιγουρα θα υποστηριζει για μεγαλο διαστημα ακομη την 1070 καλα μεσο drivers αυξονοντας τις επιδοσεις στους μελλοντικους τιτλους, ενω την 980ti θα την παρατησει στην μοιρα της πιθανοτατα και θα παθει οτι επαθε η 780ti.

 

Παντως σε αυτη την περιοδο στα 350 ευρω που λες η 980Ti ειναι best value fore money, στους τωρινες τιτλους θα παρεις επιδοσεις >= με την 1070 και θα σου μεινει και ενα σεβαστο ποσο στην τσεπη.

Βεβαια αυτο δεν ξερουμε αν θα συνεχιζει να συμβαινει και λιγους μηνες μετα.

 

Δεν κρατηθηκα.... πηρα Zotac 980ti AMP Omega απο Γερμανια 355ε τελικη με μεταφορικα και Paypal πληρωμη.

Απλα δε μπορουσα να σταξω το σχεδον 500ρικο που ηθελε η 1070 ουτε να δωσω 300+ σε 1060/480 οταν επαιζε η ti σε αυτην την τιμη...

Τωρα ενταξει θα ζησουμε με λιγο (εως πολυ) παραπανω καταναλωση και θα προσευχομαστε στην nvidia να μη θαψει πολυ την καρτουλα μεχρι τα Χριστουγεννα...

 

Τωρα ενταξει, αμα φτασουμε στο σημειο η 1060 να αποδιδει οσο η 980ti σε κανα χρονο τι να πω...τραβηγμενο το βλεπω ομως

Έγινε επεξεργασία από Blinky
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Blinky έγραψε:

 

 

 

Τωρα ενταξει, αμα φτασουμε στο σημειο η 1060 να αποδιδει οσο η 980ti σε κανα χρονο τι να πω...τραβηγμενο το βλεπω ομως

Moνοδρομος ητανε η αγορα που εκανες σε αυτα τα χρηματα, μεγειες.

Αν σκεφτεις οτι η κουτση 960 εφτασε να ριχνει σε καποιους τιτλους την 780ti μην σου κανει και φοβερη εντυπωση κανενα 6μηνο μετα, η 1060 να ριχνει σε κανενα game στην Ti σου:p

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Dj_ALeX, @virus777, @9000+rpm, @idonthave

Τελικα μου ριξανε ακυρο... Ενω χτες οταν παρηγγειλα ειχε 5 κομματια και τραβηξανε τα λεφτα μια χαρα απο το Paypal, και μεχρι σημερα το πρωι ενημερωναν οτι προχωραει και συντομα θα λαβω mail με κωδικο αποστολης, πριν λιγο εσκασε ακυρωτικο mail λογω μη αποθεματος...

Τελικα δε συμβαινουν μονο στην Ελλαδα αυτα.... αλλα δε μου αρεσε που δεν προσεφεραν εστω μια εναλλακτικη... στην τελικη εχουν σχεδον το ιδιο μοντελο σε αποθεμα, την AMP Extreme, ας προσφεραν αυτην...

Απλα φαινονται υποπτοι γιατι ηταν και πολυ καλη η τιμη....και δε ξερω τι να κανω, να το αφησω ετσι ή να τους βρισω μπας και προσφερουν κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, sstav said:

@Blinky από όλες αυτές ποιά θα επέλεγες για αγορά εσύ; όπως τα ζυγιάζεις/ψάχνεις ...(ενδιαφέρομαι για αγορά την περίοδο αυτή)

Tier1

Asus Strix , MSI Gaming, Zotac Extreme

 

Tier2

Gainward Phoenix, Palit Jetstream, Gigabyte G1

 

Tier3

Inno3D 2slot, KFA 2slot κλπ

 

Ειναι συναρτηση πολλων πραγματων το ποια θα διαλεγα. Σαν προτιμηση τις εχω στο μυαλο μου την παραπανω καταταξη. Αν τα χρηματα δεν ειναι θεμα, και ειδικα για αγορα απο εξωτερικο θα επαιρνα μαλλον τη Zotac Extreme για την 5ετη εγγυηση,  αλλιως Asus γιατι ειναι η πιο απροβληματιστη πιστευω (τικαρει ολα τα κουτακια) ή MSI για την εμφανιση κυριως και για ησυχια.

 

Στο Tier2 εχω βαλει τα αδελφακια phoenix/jetstream (ιδια καρτα ειναι) επειδη εχουν πολυ αξιοπρεπες cooler που ψυχει και τα VRM αλλα με χαλαει η εγγυηση τους (2 χρονια) και την Gigabyte γιατι δεν εχει τοσο καλο cooler αλλα εχει την εγγυηση και το ονομα για τη μεταπωληση γενικα.

 

Στο Tier3 εχω αυτες που γενικα παιζουν φτηνα και επειδη η 1070 δεν ειναι πολυ θερμη καρτα αν παρεις καποια custom με cooler που να μην ειναι και της πλακας εντελως δεν εχεις θεμα.... Οποτε αν η τιμη αξιζει, μετρανε και αυτες...

 

Αρα με βαση τα παραπανω θα εκρινα απο την τιμη... Αν εβλεπα μια απο τις Tier1 σε προσφορα στα 450ε πχ μπορει να τη χτυπαγα αμεσα, αντιστοιχα για χαμηλοτερες τιμες στις υπολοιπες... Ας πουμε πριν λιγες μερες δινανε στη Γερμανια την KFA EXOC 399 στο Mindfactory... Αν βιαζομουνα για αγορα ή αν δεν ηταν το mindfactory που εχει 30ε μεταφορικα και ηταν καποιο με 10-12ε θα την ειχα χτυπησει και ας ειναι tier3...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Όταν έψαχνα για 1070 και λόγω ανεπαρκούς διαθεσιμότητας οι τιμές ψηλά, ήμουν ανάμεσα σε asus strix, msi, gainward glh. Όταν αποφάσισα να κάνω την αγορά εμφανίστηκε η evga ftw (λόγω ότι κοίταζα να έχει σύστημα ψύξης με 10άρια fan), η strix απορρίφθηκε (για την ψύξη των vram δεν το έψαξα τόσο όσο ο blinky) και κινήθηκα στην ftw, σε τιμή παραπλήσια αλλά χρονισμούς λίγο καλύτερους  από την msi. Το σύστημα ψύξης της αρκετά καλό και αθόρυβο συν την εγγύηση της που μπορείς να κάνεις ότι θέλεις αρκεί να μην τη κάψεις.

 Άλλος σημαντικός παράγοντας για μένα ήταν το coil whine που απ'όσο έψαξα η gigabyte αν και φθηνότερη custom απ'τις άλλες σε σχόλια αγοραστών

1 στους 2 είχαν coil whine. Αν αγόραζα πάλι κάρτα το μόνο που δεν μ'αρέσει με την ftw είναι τα χρώματα που έχουν βάλει στο cooler, θα πήγαινα σε msi ή gainward glh, blinky εδώ για εγγύηση για αγορά από Ελλάδα γράφει για 3 χρόνια

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

Αν αγόραζα πάλι κάρτα το μόνο που δεν μ'αρέσει με την ftw είναι τα χρώματα που έχουν βάλει στο cooler,

Χάθηκε να την έβγαζαν απ'την αρχή σε μαύρο EVGA GeForce GTX 1070 SC GAMING ACX 3.0 Black Edition

Spoiler

 

 

08G-P4-5173-KR_XL_6.jpg

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.