Jump to content



The nVidia ForceWare Driver Thread


Recommended Posts

NVIDIA Releases the GeForce 372.54 WHQL Drivers

 

Quote

NVIDIA released the GeForce 372.54 WHQL drivers. These drivers are game-ready for "No Man's Sky," "Deus Ex: Mankind Divided," "F1: 2016," and "Obduction." It also comes with optimization for "Paragon" Beta. The drivers more importantly add support for the GeForce GTX 1080 Mobile, GTX 1070 Mobile, and the GTX 1060 Mobile, with a major update for BatteryBoost, a feature that stabilizes frame-rates to keep power-consumption low. Grab the drivers from the links below.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προσθέτω και μερικά σημαντικά πραγματάκια απο τα release notes τα οποία θα τα βρείτε εδώ! :) 

Επίσης είναι διαθέσιμη και η τελευταία έκδοση του DDU 17.0.0.0 εδώ!

 

New Features:

 Support for updated Battery Boost technology.

 Enabled mclk switches on 144 Hz G-SYNC monitors in multi-monitor use cases in order to lower power consumption.

 Support OpenGL VR SDK 1.4 (Windows).

Added a Windows cross-API interop between Vulkan and DirectX 11. This enables Vulkan app compatibility with existing DirectX 11-based HMD runtimes.

 Added driver support for DXGI 2 VR.

 

Application SLI Profiles Added or updated the following SLI profiles: 

• Deus Ex: Mankind Divided - added DirectX 11 SLI profile

• No Man’s Sky - added (Beta) SLI profile

• Space Engineers - added DirectX 11 SLI profile

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να λάβω την ευκαιρία να ευχαριστήσω θερμά την nVidia για τους υπέροχους drivers που μας φτιάχνει.

Την προηγούμενη φορά, αφού δεν κατάφερα να τους εγκαταστήσω μετά από αρκετές προσπάθειες, έτρεξα το DDU και μετά από αυτό, κατάφεραν να μπούνε.

Όμως, έχασα τον ήχο και έπρεπε να στήσω πάλι την SB. Θεώρησα υπεύθυνο το DDU.

Σήμερα κατέβασα τους καινούριους οι οποίοι μάλιστα υποτίθεται είναι ειδική έκδοση για την Anniversary έκδοση των 10, όχι παίξε γέλασε...

Τους βάζω, και χάρηκα που μπήκαν με την πρώτη, χωρίς να ταλαιπωρηθώ.

Φέυ...

Πάω να ακούσω μουσική, μούγκα στη στρούγκα...

Τελικά, τσάμπα κατηγόρησα το DDU.

Ξέρω, μόνο σε εμένα συμβαίνουν... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wizard! said:

Να λάβω την ευκαιρία να ευχαριστήσω θερμά την nVidia για τους υπέροχους drivers που μας φτιάχνει.

Την προηγούμενη φορά, αφού δεν κατάφερα να τους εγκαταστήσω μετά από αρκετές προσπάθειες, έτρεξα το DDU και μετά από αυτό, κατάφεραν να μπούνε.

Όμως, έχασα τον ήχο και έπρεπε να στήσω πάλι την SB. Θεώρησα υπεύθυνο το DDU.

Σήμερα κατέβασα τους καινούριους οι οποίοι μάλιστα υποτίθεται είναι ειδική έκδοση για την Anniversary έκδοση των 10, όχι παίξε γέλασε...

Τους βάζω, και χάρηκα που μπήκαν με την πρώτη, χωρίς να ταλαιπωρηθώ.

Φέυ...

Πάω να ακούσω μουσική, μούγκα στη στρούγκα...

Τελικά, τσάμπα κατηγόρησα το DDU.

Ξέρω, μόνο σε εμένα συμβαίνουν... 

Έχω και γώ SB ZX και δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον ήχο.

Έβαλα τους τελευταίους 372.54 κανονικά και όμορφα. Όλα καλά όλα ανθηρά ΑΛΛΑ έχω αστάθειες λίγο στο OC χωρίς λόγο. Με τους 368.81 με τα ίδια ρολόγια ήταν βράχος, τώρα κάνει κάτι νεράκια που και που! Ελπίζω ο επόμενος driver να είναι ποιό σταθερός! Κατά τα άλλα στο DOOM ανέβηκαν και άλλο τα fps με Vulkan λόγο φαίνεται της νεότερης έκδοσης που περιλαμβάνεται στο driver. Καλά τα fps στο συγκεκριμένο παιχνίδι είναι κλειδωμένα με frame limiter μιάς και τα 150άρια-160άρια δίνουν και παίρνουν αλλά anyway! Δεν με προλαβαίνουν οι δαίμονες ρε γαμώτο!  :hehe::sarcastic:  

Επίσης να αναφέρω οτι πλέον υποστηρίζεται το νέο πρότυπο WDDM2.1 το οποίο ΘΑΑΑ προσφέρει υποστήριξη για το feature level DX12.1 το οποίο ΘΑΑΑ έρχεται με το νέο Shader model 6 & HDR support!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Lazy Dog said:

@csaris αν κ συνεχιζω να μην το εχω το συγκεκριμενο προβλημα, απο οτι διαβαζω στο επισημο νημα για τον 372.54 γινεται πανηγυρι :hehe:

 

Ξαναγυρνα στον 368.95

 

Πιθηκοειδη πρεπει να ειναι το nvidia driver team!! :hehe:

 

Yπαρχει ομως η λυση, πας στον driver και βαζεις prefer maximum performance και ολα ΟΚ!

@Lazy Dog

 

Moλις μπηκα στο geforce.com και τους εκραξα. :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα ουτε κ με την κοκκινη ειχα ποτε προβληματα...:p

 

(τουλαχιστον απο οτι θυμαμαι)

 

@csaris Nvidia squashes high-refresh-rate "power bug" with 372.54 driver :whistling:

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και για όσους λέγανε "ανέκδοτα" οτι είναι legacy η σειρά 9XX (Maxwell) τους απαντάω! ;) 

Quote

What’s New in Version 372.70 WHQL

Game Ready Drivers provide the best possible gaming experience for all major new releases, including Virtual Reality games. Prior to a new title launching, our driver team works up until the last minute to ensure every performance tweak and bug fix is included for the best gameplay on day one.

Game Ready Provides the optimal experience for:

World of Warcraft: Legion

Battlefield 1: Open Beta

Deus Ex: Mankind Divided

Quantum Break on STEAM 

New Features

 Enabled Fast Sync for Maxwell GPUs and the Extended, Clone, and Surround multi monitor configurations.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, giorgos2187 said:

Θα χουμε fast sync χωρις κανενα αλλο εξτρα προγραμμα δηλαδης;;;

Κανονικά δούλευε το fast sync και στους προηγούμενους απλά τώρα είναι ποιό βελτιωμένο!

Τους πέρασα κανονικά, πάμε για κανά τεστάκι :p 

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

Κανονικά δούλευε το fast sync και στους προηγούμενους απλά τώρα είναι ποιό βελτιωμένο!

Τους πέρασα κανονικά, πάμε για κανά τεστάκι :p 

Για πες εντυπωσεις μολις τα κανεις.. Τελευταια δεν εχω ασχοληθει σχεδον καθολου δυστυχως..

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος takis-pa έγραψε:

Τι εστι και που το βρισκουμε;

nvidia control panel - manage 3d settings - program settings, το προγραμμα που θες να ορισεις το fast sync , και πας στο vertical sync = Fast! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

nvidia control panel - manage 3d settings - program settings, το προγραμμα που θες να ορισεις το fast sync , και πας στο vertical sync = Fast! 

Και απενεργοποιεις το vsync μεσα στο παιχνιδι, σωστα;

 

Νομιζα οτι μεχρι στιγμης μονο μεσω nvinspector μπορουσαμε να εχουμε fast sync

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Και απενεργοποιεις το vsync μεσα στο παιχνιδι, σωστα;

 

Νομιζα οτι μεχρι στιγμης μονο μεσω nvinspector μπορουσαμε να εχουμε fast sync

Δεν εχω ιδεα μαν! Δε ξερω τι κανει , αν και που το δοκιμασα λιγο στο Just Cause ειχα μηδεν tearing (απο minimal tearing που ειχα παρατηρησει αρχικα)! Δεν ξερω αν ηταν placebo effect , γιατι δεν εχω καμμια σπουδαιο οθονη (απλη 60Ηζ ειναι). 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.