Jump to content



The nVidia ForceWare Driver Thread


Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος PanosXidis έγραψε:

Εχει καιρο να βγαλει εναν driver η Nvidia

Καλυτερα να βγάλει 1-2 το μήνα και μια χαρά παρά ανούσιους beta και hotifix

 

και γω 376.33 μια χαρα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω τον επόμενο WHQL.. Μια χαρά κάνω την δουλειά μου με τους 376.33!

Καλύτερα όπως λέει και ο σπύρος να βγάζει λίγο πιό αραία τους drivers.. να προλαβαίνει και η ίδια η Nvidia να τους τεστάρει καλύτερα!

Απο την άλλη θα είναι και ποιό "πλούσιοι" οι οδηγοί εάν βγαίνουν ποιό αραιά. Τέλος να αναφέρω οτι υπάρχει διαθέσιμη και η νεότερη έκδοση του GFE 3.2.2.49 εδώ!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το κανεις οπως θες. Συνηθιως εγω τικαρω το "clean install" που εχει ο installer, πλεον χωρις προβληματα. Σε παλιοτερες εκδοσεις απο Windows 10 ειχα θεμα με αυτο, πλεον δεν εχω. Μπορεις με DDU και εκ νεου τον hotfix. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την κάρτα στην 2η PCI μετα από DDU + clean install τον 376.33 και μετά τον 362.00, αλλά πάλι τα ίδια. Δοκίμασα διαφορετικό καλώδιο απο το τροφοδοτικό μήπως υπάρχει πρόβλημα, χωρίς αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
11 minutes ago, thefou said:

Με πρόλαβες! :p 

Δοκίμασα ήδη ορισμένα παιχνίδια.. Το DOOM τρέχει με την ενημερωμένη έκδοση Vulkan 1.0.37 με την οποία τουλάχιστον στην δική μου κάρτα (GTX980 stock) έδωσε 3-4 fps πάνω απο ότι το OpenGL 4.5.0 με τα settings στο Ultra preset σε ανάλυση 1920Χ1200. Περισσότερες λεπτομέρειες θα έχω αργότερα! :) Επίσης απο το change log βλέπουμε οτι έχει δωθεί έμφαση στα SLI profiles αρκετών παιχνιδιών. Φυσικά είναι και game ready driver για τα Resident Evil 7 Biohazard, Conan Exiles early access, and the For Honor closed beta.

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο nvidia . ΟΛΑ ΜΠΟΥΡΛΟΤΟ @Dj_ALeX 

η κατρακύλα στους drivers συνεχίζεται. The monkey driver team is back 

οι χειρότεροι driver - game ready ever παίζει να είναι.

 

Capture.JPG Capture2Κ.JPG

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Με το ότι αποδίδουν οι κάρτες άλλα γι άλλα. Μπορεί γενικά να έχει θέμα και το παιχνίδι. Τώρα που βλέπω καλύτερα πετάγονται και κατι fury x πιο χαμηλά και απο 390 κλπ. Παίζει να έχει πρόβλημα και το παιχνίδι. 

Link to comment
Share on other sites

@SpirosKGR Προφανώς δεν είναι θέμα driver. Εάν δείς η Fury X είναι κάτω ακόμα και απο RX470! Κάτι άλλο συμβαίνει. Μέχρι στιγμής εγώ θετικά πράγματα έχω δεί απο τους εν λόγω οδηγούς. Θα χρειαστεί λίγος χρόνος για να τεσταριστούν 100% αύριο θα ξέρουμε τι παίζει ακριβώς με το RE7 ή μπορεί και απόψε! Ααα κάτι άλλο μην πιστεύετε πάντα τι λέει το Guru!!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω οταν το ειδα πρώτη φορά έλεγε άλλα μετά απο 20λεπτα τα άλλαξαν είδα και άλλα sites με το παιχνίδι αυτό και άλλα λένε και εκεί,στο Guru3D οταν το ειδα το νεο αλλα ελεγε μεσα και τωρα αλλα.ΤΙ ΝΑ ΠΩ.Για το παιχνίδι παίζει σε όλες της κάρτες άψογα και η beta και το τελικο απο οτι ειδα,ειναι μια χαρα optimized.Τωρα το Guru3d έκανε λαθος. Οσο για τον Driver όπως λέει ο φίλος @Dj_ALeX ειναι τρομερός και με το watch dogs Που επαιξα να αγγιζουν η καρτες μου στο 99% και 100%,ο προηγούμενος driver ναι μεν ήταν πολύ κάλος,άλλα με έριχνε το gpu usage,τώρα όλα καρφωμένα.Οσο για το Vulkan με την εκδοση .37 πραγματικα δινει ποιο smooth {εκτός ότι ανέβασε τα fps} και τα πάει πολύ καλά πάντως το SLI perfomance έμεινα με το στόμα ανοιχτο.Watch dogs 2 με μια καρτα,και μετά ενεργοποίησα και την δεύτερη πήρα τα διπλάσια FPS δίχως ψεμα.Βεβαια ειναι και βαρβάτο για CPU USAGE με μέτρησης επάνω στον 5960Χ 4.6GHZ Και 4ghz cache.Επεισης βγάλαν μια ρύθμιση που δεν ξερω τι ακριβώς  κάνει,θα ει μουν ευγνώμων μια απαντηση ευχαριστω

Screenshot_1.png

Έγινε επεξεργασία από PanosXidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, PanosXidis said:

Επισης βγάλαν μια ρύθμιση που δεν ξερω τι ακριβώς  κάνει,θα ήμουν ευγνώμων για μια απάντηση ευχαριστώ.

Screenshot_1.png

"Optimize for Compute Performance"

Αυτό απο τα λίγα που μπόρεσα να μάθω αλλά και απο δοκιμές που έκανα χθές βράδι θα πρέπει να αφορά σε εφαρμογές που εκτελούν κώδικα Cuda/OpenCL. Κάποιοι το πιστεύουν, κάποιοι άλλοι οχι!

Βέβαια απο την άλλη δοκίμασα ορισμένα παιχνίδια που κάνουν χρήση PhysX όπως το Batman AK να δώ εάν εφαρμόζεται κάτι εκεί μιάς και τα PhsyX χρησιμοποιούν compute αλλά το κέρδος που είδα ήταν 1-2 καρέ τπτ δλδ. Σε άλλους τίτλους τα αποτελέσματα ήταν αρνητικά για αυτό καλύτερα να το χρησιμοποιήσεις πειραματικά και όχι ώς ένα standard feature! Πρός το παρόν δεν γνωρίζω τι ακριβώς είναι αυτή η επιλογή και εάν έχει κάποια σχέση με το Asynchronous Compute ή με κάτι άλλο. Θα δούμε.. Πάντως δεν αναφέρεται κάν στο change log αυτή η επιλογή αλλά υπάρχει στο nvidia control panel!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Νέος ForceWare 378.66 WHQL + RTSS v6.6.0 με υποστήριξη Vulkan API για monitoring/FPS limiter/capture/recording!

Παραθέτω και μία φώτο απο το DOOM με frame limiter @120fps. Enjoy! ;)

Screenshot_1.png

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.