Jump to content



GTX 1070 reviews, παρουσιάσεις μελών, απορίες και προβλήματα


Recommended Posts

πριν 43 λεπτά, το μέλος optimogar έγραψε:

Τώρα και δεν κρασάρει το Live Update και μου δείχνει strix-gtx1070 Series.

Δεν πρόσεξα ότι έλεγες για το info του LiveUpdate, νόμιζα για το info του gpu-z. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.. Σκέφτομαι να αναβαθμίσω την r9 290 trix  σε μια gtx 1070 και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα..

1) Επειδή δεν ξέρω πολλά από το "πράσινο" στρατόπεδο, ποιών εταιρειών υλοποιήσεις είναι γενικά πιο σταθερές και αξιόπιστες ;

(palit, gainward, evga, asus, msi, gigabyte, zotac..)..

Μάλλον θα κινηθώ σε κάποιο μοντέλο με OC από μαμά (πχ. asus strix oc gaming, msi gaming X klp)

2) Διάβασα ότι μεγάλος αριθμός 1070 παρουσιάζουν coil whine.. Αληθεύει οτι αλλάζοντας το φορτίο του τροφοδοτικού (πχ. βάζοντας/βγάζοντας έναν δίσκο) σταματάει το φαινόμενο; ή πας για αλλαγή τροφοδοτικού;

3) Τέλος, το πρόβλημα με τις micron μνήμες. Αν έχω καταλάβει σωστά, εμφανίζεται όταν κάνεις επιπλέον OC στην κάρτα; Ενώ αν μείνει σε stock (ακόμα και το εργοστασιακό OC) δεν εμφανίζεται; Ξέρουμε αν υπάρχει εταιρεία που δεν τις έχει χρησιμοποιήσει;  Από ότι ειδα, μερικοί κατασκευαστές έχουν αρχίσει και βγάζουν bios update για να λύσουν το θέμα. Το δοκίμασε κάποιος και όντως λύθηκε το πρόβλημα; 

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια

 

Έγινε επεξεργασία από Gagaras
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα και απο μενα :) . Ειμαι πλεον κατοχος και πολυ υπερηφανος για την MSI 1070 gaming X που αγορασα απο το Mdstore στο μαρουσι 527Ε.

Η μεταβαση εγινε απο MSI 660 Ti power edition ( καταπληκτικη καρτουλα) εννοειτε οτι ειναι ΜΕΡΑ με την ΝΥΧΤΑ οι επιδοσεις ( αντιλαμβανεστε τι χαρα εχω οταν παιζω Ολα τα παιχνιδια για πρωτη φορα στην ζωη μου ολα τα φιλτρα Ultra full και msaa και ουτο καθεξης :p  ........ )

στις εικονες παρακατω θα δειτε σε Heaven k Valley μεσο Riva και AB τι καταφερα οσον αφορα OC + temps +σταθεροτατα, μεχρι στιγμης με τις k@λο Micron :D .

Oσο αναφορα απο θερμοκρασιες πραγματικα πανω απο 60c  με 99% Utilization δν ειδα ποτε τα fans max 64% ... αθορυβη ....τουμπανιαρα οπως πρεπει .

Λιγο Coil εχει παρατηρησα μονο οταν τελειωνουν τα bench μεχρι να βγει Desktop αλλα καθολου ενοχλητικο απο μεριας μου

 

 

 

 

WP_20161129_20_38_35_Pro.jpg

WP_20161126_11_19_24_Pro.jpg

 

 

Οι εξτρα θελετε να ποσταρω πειτε μου 

5.jpg

7.jpg

6.jpg

heaven bench 4.jpg

 

 

Ηθελα να ρωτησω,διαβασα αρκετα post κ εδω στον φιλο μας τον Λαμπη αλλα και σε αλλα forum οτι λογο των μνημων εχουμε χαμηλο Oc , artifacts , desktop freezes και ολα αυτα.... Μπορω να πω οτι κ εγω ειχα τα ιδια αλλα οταν εβαζα ταχυτητες 600μαξ με 575 Ντεμι ημουν.... 

Ηθελα να ρωτησω να αναβαθμισω τα Bios που εχουν βγει κ στο σιτε ???? εχει καποιος βελτιωση στο οτιδιποτε ???

 

Έγινε επεξεργασία από INFLAMESGOHAN
Adding more
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι το νέο bios που έβγαλε η msi (και οι άλλες εταιρίες) για τις κάρτες με micron, προσφέρει περισσότερη σταθερότητα στις μνήμες των προβληματικών καρτών.
Επίσης επιτρέπει λίγο παραπάνω o/c στις μνήμες, σε αρκετές περιπτώσεις.
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά μου φαίνεται οτί πρέπει να έχουν τσιμπίσει λίγο το ρεύμα, αλλιώς δε βλέπω πως τα καταφέρανε όλα αυτά.

Δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ ακόμα, αλλά το έχω στα υπόψιν.
Αν της περάσεις το καινούργιο, ρίξε καμιά ενημέρωση αν δεις διαφορές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, virus777 said:

Υποτίθεται ότι το νέο bios που έβγαλε η msi (και οι άλλες εταιρίες) για τις κάρτες με micron, προσφέρει περισσότερη σταθερότητα στις μνήμες των προβληματικών καρτών.
Επίσης επιτρέπει λίγο παραπάνω o/c στις μνήμες, σε αρκετές περιπτώσεις.
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά μου φαίνεται οτί πρέπει να έχουν τσιμπίσει λίγο το ρεύμα, αλλιώς δε βλέπω πως τα καταφέρανε όλα αυτά.

Δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ ακόμα, αλλά το έχω στα υπόψιν.
Αν της περάσεις το καινούργιο, ρίξε καμιά ενημέρωση αν δεις διαφορές.

Εννοειτε πως θα ενημερωσω αλλα ειμαι στα 550+ σε συγκριση με αλλους που πανε λιγοτερο....Θελω να πω λες να αξιζει το bios ? αλλα θα το προσπαθησω για σημερα αμα προλαβω.

 

Μολις μου εβαλε με ενα κλκ το New bios παω να δοκιμασω και ενημερωνω

Έγινε επεξεργασία από INFLAMESGOHAN
adding
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειμαι τυχερος στο θεμα GPu γτ CPU 4,5 μαξ με 1,35 ρευμα και mexri ekei και εχω και Noctua... 

 

Μολις περασα επιτυχως και Firestrike 

Firestrike.jpg

 

Θα δοκιμασω και μερικα games αν κ πιστευω θα ειμαι οκ και θα δοκιμασω λιγο ακομα ετσι απλα για να ξερω τι πιανω αλλα μαλλον σημερα δν νομιζω οτι εχω παραπανω χρονο να αφιερωσω δυστηχως :(

Έγινε επεξεργασία από INFLAMESGOHAN
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα μονο μαφια 3 παρόλο π κάνει τα γνωστα δικά του λόγο των γνωστών κολλημάτων του μια χαρά έπαιζα ...θα προσπαθήσω το βράδυ να δοκιμάσω κι ακόμα για να βρω ταβάνι ?

10 hours ago, virus777 said:

Ωραίος! Με έψησες, θα το βάλω και εγώ αύριο μεθάυριο και επανέρχομαι. 

ψήσου ψήσου κ πες μας ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως μια MSI 1070 FE που πήρα είναι άψογη, Samsung μνήμες, καλό OC potential, σταθερότατη και 0 coil whine πραγματικά. Στο coil whine είμαι πολύ ευαίσθητος γιατί το PC είναι αθόρυβο κ ακούω κ το παραμικρό. Πριν είχα την 970 G1 gaming και πιο πριν την 670 FTW της EVGA και είχαν και οι δύο coil whine. Όχι ενοχλητικό, αλλά σε συνθήκες stress π.χ. Furmark ακουγόταν καθαρά, αν και όχι τόσο σε real word καταστάσεις όπως παιχνίδια. Το coil whine υπήρχε όμως. Ε αυτή την κάρτα ότι και να την κάνω δεν κάνει κιχ  :T:

Έγινε επεξεργασία από iceblade
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, iceblade said:

Πάντως μια MSI 1070 FE που πήρα είναι άψογη, Samsung μνήμες, καλό OC potential, σταθερότατη και 0 coil whine πραγματικά. Στο coil whine είμαι πολύ ευαίσθητος γιατί το PC είναι αθόρυβο κ ακούω κ το παραμικρό. Πριν είχα την 970 G1 gaming και πιο πριν την 670 FTW της EVGA και είχαν και οι δύο coil whine. Όχι ενοχλητικό, αλλά σε συνθήκες stress π.χ. Furmark ακουγόταν καθαρά, αν και όχι τόσο σε real word καταστάσεις όπως παιχνίδια. Το coil whine υπήρχε όμως. Ε αυτή την κάρτα ότι και να την κάνω δεν κάνει κιχ  :T:

ποσο μπόρεσες κ clockares την δικιά σου ???

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος INFLAMESGOHAN έγραψε:

ποσο μπόρεσες κ clockares την δικιά σου ???

Δεν εχουν σχεση οι FE με τις custom.

Κλοκαρουν λιγο καλυτερα οι FE, ειναι φτιαγμενες και για νερά και ιστοριες (και με αερα παντως οκ ειναι).

Αλλα και παλι , δεν υπαρχουν ιδιαιτερες διαφορές μεταξυ Pascal οσον αφορα το κλοκαρισμα.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tommybertsen said:

Δεν εχουν σχεση οι FE με τις custom.

Κλοκαρουν λιγο καλυτερα οι FE, ειναι φτιαγμενες και για νερά και ιστοριες (και με αερα παντως οκ ειναι).

Αλλα και παλι , δεν υπαρχουν ιδιαιτερες διαφορές μεταξυ Pascal οσον αφορα το κλοκαρισμα.

ναι βρε μ το έχεις ξαναπεί απλά να μάθω θέλω ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, INFLAMESGOHAN said:

ποσο μπόρεσες κ clockares την δικιά σου ???

+200 core, +300 mem ήταν Furmark stable. Παραπάνω δε δοκίμασα γιατί προς το παρόν την τρέχω stock και δεν έκανα εκτεταμένη έρευνα του πόσο ακριβώς μπορεί να πάει.

Έγινε επεξεργασία από iceblade
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις μην ταλαιπωρειτε αδικως τις καρτουλες...

 

Αν θελετε πραγματικα να δειτε ποσο stable ειστε, τοτε παμε ειτε στο Real Bench v2 ή στο Final Fantasy Benchmark

 

Τα φουρμαρκ κ λοιπες πιπες μονο ζημια μπορουν να προκαλεσουν...

 

:)

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Lazy Dog said:

Ρε σεις μην ταλαιπωρειτε αδικως τις καρτουλες...

 

Αν θελετε πραγματικα να δειτε ποσο stable ειστε, τοτε παμε ειτε στο Real Bench v2 ή στο Final Fantasy Benchmark

 

Τα φουρμαρκ κ λοιπες πιπες μονο ζημια μπορουν να προκαλεσουν...

 

:)

 

 

 

Αν η κάρτα πάθει ζημιά από bench, φταίει η κάρτα και όχι το bench.

Link to comment
Share on other sites

Καποιο λαθος κανεις....

 

Για ψαξε το λιγο...

 

Για να μην αρχισουμε να μιλαμε για τον τροπο με τον οποιο στρεσαρει την καρτα...

 

Google it...

 

:)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.