Jump to content



GTX 1070 reviews, παρουσιάσεις μελών, απορίες και προβλήματα


Recommended Posts

Πρώτα από όλα, δεν καταλαβαίνω γιατί τα βάζετε μαζί μου. Εγώ άλλωστε, τον azazil παράθεσα, που απλά επιβεβαίωσε αυτά που έλεγα. Είναι κι αυτός fan boy  της AMD ?

 

Δεύτερον, επειδή με θεωρείτε/αποκαλείτε fan boy της AMD, για πείτε μου, γιατί έχω nVidia ;

 

Τρίτον, τις προάλλες μιλούσα με αρκετά παλιό μέλος του φόρουμ, για το ποιά 1080 να αγοράσω και τι θα χρειαστεί να κάνω για να της βάλω νερό. Ακόμα μεγαλύτερο fan boy, ε;

 

Αυτό που δε θέλετε να καταλάβετε είναι πως η nVidia ΜΑΣ πουλάει ξαναζεσταμένο φαγητό, οι αλλαγές στην ουσία είναι μόνο στη λιθογραφία και κάποια πασαλείματα για να έχουν να λένε και μας ανεβάζει συνεχώς τις τιμές. Η διαφορά μας είναι πως εσείς χαίρεστε που έχασε αξία η 980/980ti σας και θα τα σκάσετε για να πάρετε 1080/1070, ενώ εγώ όχι. Θα τα σκάσω, γιατί δεν υπάρχει άλλη επιλογή σε αυτές τις επιδόσεις και θέλω μια κάρτα που να μου τις παρέχει, αλλά δε χαίρομαι κιόλας, ούτε γράφω κατεβατά για να δικαιολογήσω τις παπαρολογίες της nVidia.

 

Over & out.

Link to comment
Share on other sites

Οταν βγηκανε οι 1070&1080, μας ελεγες οτι το pascal δεν φαιρνει τιποτε το καινουργιο, το μονο που κανανε ητανε να εκτοξευτουνε οι χρονισμοι λογο πτωσεις nm.

 Μαλιστα  ελεγες οτι ειναι και χειροτερη αρχιτεκτονικη απο την maxwel(!) γιατι αν συγκρινεις 1080 με 980ti clock to clock η 1080 χανει, ενω μεχρι και οι πετρες ξερουνε-ξερανε οτι τα 1070/1080 ειναι πετσοκαμενο pascal chip και ηρθε να αντικαταστησει τις 970/980 και εκτος αυτου το να κανεις clock to clock comparison σε 2 chip(και μαλιστα εντελως διαφορετικης κατηγηγοριας το ενα με full units και το αλλο καρακουτσουρεμενο) τα οποια εχουνε εντελως διαφορετικους χρονισμους λειτουργειας, θα κανεις μια ωραιοτατη τρυπα στο νερο.

Με λιγα λογια η 1080 ενω ειναι περιπου 20% ταχυτερη της 980Ti  και μαλιστα"καιγοντας" σχεδον τα μισα, μεταφραζεται ξεναζεσταμενο φαγητο., μαλιστα.

Αντιθετα δεν ειδα να σκιζεις τα ιματια σου για το ποσο μαπα ειναι η αρχιτεκτονικη του popolaris, αφου σε clock to clock comparison  συμφωνα με την λογικη σου με μια furyX θα γελανε και τα τσιμεντα

 

Over & out 

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η τρελα στο μεγαλειον της... Μιλας για "παπαρολογους" "παπαγαλακια" των "@@" της nvidia.. Οσοι συζηταμε και τωρα συζητουσαμε και τοτε οποτε εμμεσα υποδεικνυεις ανθρωπους οι οποιοι μαλιστα συνεχιζουν  να δικαιολογουν  μια αλλη αποψη απο τη δικη σου, και τους ξαναχαρακτηριζεις μαλιστα με τον ιδιο τροπο.

 

Αν θες να πιστευεις οτι το +70% σε επιδοσεις απο τον προκατοχο (980) εστω και σε συγκεκριμενους τομεις ειναι ξαναζεσταμενο φαγητο ειναι δικαιωμα σου. Αν δεν θες να ακουσεις την αποψη των αλλων επισης δικαιωμα σου, αλλα πριν χαρακτηρισεις καποιον καπως οφειλεις να ξανασκεφτεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τελικά παράκοιλα αυτήν από γερμανία http://geizhals.de/inno3d-ichill-geforce-gtx-1070-x3-c107v3-1sdn-p5dnx-a1450744.html kai την έβαλα να έρθει με Expedited Delivery δεν πιστεύω να έχουμε τελωνεία και τα λοιπά εσείς που έχετε "παρακιλι" είχατε ποτε θέμα τέτοιο?

σαν εταιρία καλεί δεν είναι βρε παιδιά η πατάτα έκανα ?

Link to comment
Share on other sites

 

Eχω παρει απο EVGA ( Γερμανια ) , δεν γινεται μεσα στην Ευρωπαικη ενωση να εχεις τελωνειο.

Μια χαρα ειναι η inno3d, απλα ειναι σα ρομποτ εμφανισιακα.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Απο την παρηγγειλες ; Το geizhals που δεινεις σα λινκ ειναι το "σκρουτζ" της Ευρωπης.

 

Αν την πηρες απο το πρωτο καταστημα, ειναι απο Γερμανια, εχω παρει απο EVGA ( Γερμανια ) , δεν γινεται μεσα στην Ευρωπαικη ενωση να εχεις τελωνειο.

Μια χαρα ειναι η inno3d, απλα ειναι σα ρομποτ εμφανισιακα.

την μπίρα μέσο από amazon.de απο πολίτη ωραία την άλλη "δομαδα" θα είναι εδώ θέλω να πιστεύω να έρθει σωστή εδώ

Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2016 at 4:19 ΜΜ, το μέλος Kakos έγραψε:

την μπίρα μέσο από amazon.de απο πολίτη ωραία την άλλη "δομαδα" θα είναι εδώ θέλω να πιστεύω να έρθει σωστή εδώ

τελικά ακυρώθηκε η "παρακελια" μου κάτι έγινε με τον πολίτη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα μόλις ελαφά και εγώ το δικώμου τερατάκι MSI GTX 1070 Gaming X 8 GB με μνήμες samsung  θα χρειαστώ λίγο βοήθεια για να την κάνω ένα καλο oc καλο είναι και τις μάνας αλλα θέλω να την ανεβάσω και άλλο καμια βοήθεια γιατί δεν το έχω στο oc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την Δευτέρα πέφτει παραγγελία για την καινούρια μου 1070.Μετά από ψάξιμο ,διάβασμα reviews ,αλλά και προσωπικού γούστου,έχω ψιλοκαταλήξει σε αυτή την υλοποίηση.Gainward gtx 1070 phoenix glh .Για να ακούσω γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, black66.gr said:

Την Δευτέρα πέφτει παραγγελία για την καινούρια μου 1070.Μετά από ψάξιμο ,διάβασμα reviews ,αλλά και προσωπικού γούστου,έχω ψιλοκαταλήξει σε αυτή την υλοποίηση.Gainward gtx 1070 phoenix glh .Για να ακούσω γνώμες.

Ψάξε λίγο τι μνήμες φοράει για να μην περιλαμβάνει η πρώτη γνωριμία σου με την κάρτα και νέο firmware

 

Προβλήματα μνήμης εμφανίστηκαν σε GeForce GTX 1070

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Ψάξε λίγο τι μνήμες φοράει για να μην περιλαμβάνει η πρώτη γνωριμία σου με την κάρτα και νέο firmware

 

Προβλήματα μνήμης εμφανίστηκαν σε GeForce GTX 1070

Samsung φοράει η phoenix το κοίταξα.Πέραν από αυτό πρέπει να κοιτάξω κάτι άλλο;  Πάντως αυτή μου φαίνεται μια από τις καλύτερες υλοποιήσεις. 

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε τι άλλο θα βγει στην φόρα.

Όσον αφορά το πρόβλημα υπερθέρμανσης για κατόχους της EVGA
στο παρακάτω σύνδεσμο κάνετε request για τα thermal pads

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

On 10/21/2016 at 5:33 PM, black66.gr said:

Samsung φοράει η phoenix το κοίταξα.Πέραν από αυτό πρέπει να κοιτάξω κάτι άλλο;  Πάντως αυτή μου φαίνεται μια από τις καλύτερες υλοποιήσεις. 

ειναι απο τις καλυτερες υλοποιησεις, αλλα και με μονο 2 χρονια εγγυηση να ξερεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε η Asus bios για τη Stix 1070 OC & No OC για το θέμα των Micron.

Το έβαλα αλλά διαφορά δεν είδα. Το τσιπάκι μου προφανώς βάρεσε ταβάνι στα 2080-2100core & +300memory (2303Mhz) χωρίς να πειράξω core voltage.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Mitsos_The_Great έγραψε:

Έβγαλε η Asus bios για τη Stix 1070 OC & No OC για το θέμα των Micron.

Το έβαλα αλλά διαφορά δεν είδα. Το τσιπάκι μου προφανώς βάρεσε ταβάνι στα 2080-2100core & +300memory (2303Mhz) χωρίς να πειράξω core voltage.

Και εγω το φλασαρα χτες αλλα δεν εχει διαφορα οπως κλοκαρε με το αρχικο ετσι χρονιζει και με αυτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.