Jump to content



GTX 1070 reviews, παρουσιάσεις μελών, απορίες και προβλήματα


Recommended Posts

Προβλήματα έχουν οι υλοποιήσεις των τελευταίων εβδομάδων από ότι διαβάζω στο overclock.net. ( Στο αντίστοιχο θέμα της 1070 που έχουν εκεί στο φόρουμ τους )

 

Το θέμα στο reddit https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/4wh8jc/msi_officially_announces_gtx_1070_quality/

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Την SC Gaming , εχοντας την και τρεχοντας τα φανακια μεχρι 60% , δε την ακους. Απο κει και μετα δεν εχω ιδεα, γιατι δε χρειαστηκε να τρεξουν παραπανω (με custom fan profile , 60-65% παει οταν πλησιαζει τους 70c, αν και ποτέ δε τους επιασε..) . 

Ησυχη καρτα σε γενικες γραμμες. Για την asus δεν εχω αποψη! 

Επισης η καρτα (ετυχα μαλλον σε καλο κομματι) , ειναι coil whine -free :p Δεν εχω παρατηρησει κατι! 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η Asus έβγαλε πολύ όμορφη κάρτα, αλλά η ψύκτρα της είναι λίγο πιο φασαριόζικη.

Τις καλύτερες ψύκτρες σε αυτή τη φάση τις έχουν οι evga και η msi, είναι και οι πιο αθόρυβες, με την gaming x να είναι και λίγο πιο κρύα, 2 με 3 βαθμούς αν θυμάμαι καλά από τα review.

Εγώ θα παίξω ανάμεσα σε ftw και gaming x, αν και με βλέπω πιο κοντά στη δεύτερη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος virus777 έγραψε:

Η Asus έβγαλε πολύ όμορφη κάρτα, αλλά η ψύκτρα της είναι λίγο πιο φασαριόζικη.

Τις καλύτερες ψύκτρες σε αυτή τη φάση τις έχουν οι evga και η msi, είναι και οι πιο αθόρυβες, με την gaming x να είναι και λίγο πιο κρύα, 2 με 3 βαθμούς αν θυμάμαι καλά από τα review.

Εγώ θα παίξω ανάμεσα σε ftw και gaming x, αν και με βλέπω πιο κοντά στη δεύτερη.

Msi gaming x και απο μενα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και από μένα Gaming X εκτός και βρεις πολύ πιο φθηνή την FTW ( παίζει στα 490 με μεταφορικά από caseking ενώ η msi ξεφεύγει και φτάνει τα 530+ ). Οπως και να χει ΠΡΟΣΟΧΗ με την msi. Για τις τελευταίες παρτίδες υπάρχουν αναφορές για προβλήματα. Η msi λέει ότι εξετάζει το πρόβλημα στην Κίνα χωρίς κάποια περαιτέρω ενημέρωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Από θερμοκρασίες έχω το custom profile του EVGA PrecisionX και τις κρατάει πολύ χαμηλές, πχ έπαιζα WoW με 50 βαθμούς, στα 2076/2250, Heaven 58 βαθμούς με 67% ανεμιστήρα και 28 βαθμούς δωματίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
31 minutes ago, chrkon said:

Έχει αντιμέτωπίσει κάνενας πρόβλημα με frame drops μετά το anniversary update???

Δεν ξέρω αν τον έχεις βάλει, έχει βγει driver για Win10 Anniversary Update. Αν και στο άλλο thread, έλεγαν ότι είχε θέματα και περιμένουν fix.

Εγώ το μόνο θέμα που είχα ήταν ότι στην εγκατάσταση μου έσβησε τους drivers της κάρτας ήχου (!!!), αλλά δεν είχα προβλήματα με games.

970 εδώ, όχι 1070.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Απο τις διαφορες υλοποιησεις επειδη δινω μεγαλη βαρυτητα στην ενεργη ψυξη των VRM απο την κυριως ψυκτρα (και οχι απο τον ελαχιστο αερα που περναει μεσα απο τα fins της κυριως ψυκτρας και χτυπαει στο μεταλο πανω στα vrm) εχω ξεχωρισει τα εξης και θελω να μου πειτε και εσεις τις εντυπωσεις σας :

 

1) Μονο οι Asus Strix και Gigabyte G1 ψυχουν τα VRM με την βασικη ψυκτρα

2) Η MSI εχει (στις 1070 και οχι στις 1060 πχ) τουλαχιστον ενα μεγαλυτερο ψυκτρακι με fins πανω στα VRM σε αντιθεση με την EVGA πχ

3) Δυστυχως η G1 παρα τον ογκο της εχει μονο 2 heatpipes στο cooler και δεν αποδιδει τοσο καλα οσο οι υπολοιπες + ανεβαζει πιο πολυ θορυβο (εως 42db στα reviews οταν οι αλλες πανε 38-39)

4) Η MSI εχει τις καλυτερες θερμοκρασιες στον πυρηνα με το λιγοτερο θορυβο με την Asus να ειναι close second.

 

Με βαση τα παραπανω, βλεπω οτι μονο η Asus τικαρει ολα τα κουτακια, αλλα δυστυχως ειναι και η πιο ακριβη μακραν ενω (υποκειμενικα) δεν ειναι και ιδιαιτερα ομορφη.

Η MSI ειανι η πιο ομορφη και με τις καλυτερες θερμοκρασιες αν και κανει την μικρη κουτσουκελα με τα VRM και εσκασε και το θεμα με τις micron μνημες ενω απο τιμη ειναι λιγακι πιο ακριβη απο τις αλλες 2 (Gigabyte , Evga) και οχι οσο η Asus

H gigabyte εχει πολυ καλη τιμη και την ενεργη ψυξη στα VRM αλλα dropped the ball με το cooler γμτ, κριμας

Η Evga εχει τη χειροτερη ψυξη στα VRM οποια εκδοση και να παρεις (ηλπιζα η FTW να ειναι καλυτερη αλλα δεν) αλλα ειναι αρκετα φτηνη απευθειας απο την εταιρεια (αν πας στην "απλη" ειναι 459+12).

Extra bonus ισως οτι οι Evga και Gigabyte δεν εχουν το αυτοκολητακι στο cooler και μπορεις να βαλεις υδροψυξη χωρις να χασεις εγγυηση.

 

Με βαση ολα τα παραπανω, νομιζω η πιο ολοκληρωμενη λυση ειναι η Asus αλλα αν δε μπορεις να τη βρεις πιο φτηνα, η πιο λογικη λυση ειναι η MSI...

Εχω καπου λαθος σε ολα τα παραπανω για να αναθεωρησω?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.