Jump to content



GTX 1070 reviews, παρουσιάσεις μελών, απορίες και προβλήματα


Recommended Posts

On 8/1/2017 at 5:42 ΜΜ, το μέλος Dr_Nikiforos έγραψε:

Ερωτημα για κατοχους asus strix 1070, απ το aura οπου αλλαζουμε τους χρωματισμους, μονο το μπλε και το μωβ λειτουργει οπως θα πρεπε σε εμενα, οτι αλλο χρωμα αν επιλεξω (κοκκινο, κιτρινο, πρασινο και τα ενδιαμεσα τους ) μου κανουν conflict και παιρνω την διχρωμια που φαινεται στη φωτο. Καμια ιδεα? Ειναι με τελευταια εκδοση aura και drivers της καρτας. 

20170108_173416.jpg

20170108_172659.jpg

Λιγο αργα αλλα για οσους κατοχους Asus strix 1070-1080 εχουν θεματα με διχρωμιες η χρωματα τα οποια δεν ταιριαζουν μεταξυ τους καλο θα ειναι να πανε την καρτα τους για ενα check στο καταστημα που την αγορασαν.Εΐχα τα ιδια θεματα στο ROG logo πανω στο backplate στα χρωματα απο το πρασινο μεχρι κοκκινο(μπλε και μωβ χρωματα)Μετα απο λιγο ψαξιμο στο επισημο forum ειδα οτι δεν ειναι software problem αλλα καποιο ledaki δεν μπορει να ακολουθησει πιστα τα χρωματα.Η καρτα μου εγινε RMA λιγες μερες πριν χωρις δευτερη σκεψη αν και δεν τους ειχε ξανατυχει κατι αναλογο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 4/11/2017 at 5:54 ΠΜ, το μέλος Nick86 έγραψε:

Λιγο αργα αλλα για οσους κατοχους Asus strix 1070-1080 εχουν θεματα με διχρωμιες η χρωματα τα οποια δεν ταιριαζουν μεταξυ τους καλο θα ειναι να πανε την καρτα τους για ενα check στο καταστημα που την αγορασαν.Εΐχα τα ιδια θεματα στο ROG logo πανω στο backplate στα χρωματα απο το πρασινο μεχρι κοκκινο(μπλε και μωβ χρωματα)Μετα απο λιγο ψαξιμο στο επισημο forum ειδα οτι δεν ειναι software problem αλλα καποιο ledaki δεν μπορει να ακολουθησει πιστα τα χρωματα.Η καρτα μου εγινε RMA λιγες μερες πριν χωρις δευτερη σκεψη αν και δεν τους ειχε ξανατυχει κατι αναλογο.

Spoiler

Ψιλο-off topic γκρινια:
Βλεπω ολους εσας που λετε για benchmarks, θορυβο, coil whine κλπ και μπραβο σας, αλλα ειμαστε και εμεις οι ανωμαλοι που εν ετει 2017 ψαχνουμε να βρουμε Coolermaster Storm Stryker να βγαλουμε την ταυλα μας με ενα λευκο build και μας νοιαζει και λιγο η εμφανιση. Εφαγα λοιπον μεγαλη απογοητευση οταν πηρα την Stix 1070 και το λευκο της δεν ειναι λευκο...

Στο θεμα μας... Και εμενα εχει διαφορα το χρωμα στο backplate και στα υπολοιπα led. Δεν ειναι τοσο τρομερο οσο στις φωτογραφιες που ανεβασατε, αλλα ειναι αισθητη η διαφορα στα χρωματα που περιεχουν το πρασινο (λειπει λιγο, σαν τα αλλα να ειναι στο 255 και αυτο να παει μεχρι 220). Υπαρχει καποιος αλλος που να επεστρεψε την καρτα η να εχει καποια πληροφορια παραπανω? Φανταζομαι οτι αφου υπαρχει διαφορα στο backplate και στα αλλα, υπαρχει οντως καποιο προβλημα, δεν ειναι οτι τα RGB led δε βγαζουν 100% πιστα καποια χρωματα οπως το λευκο που χρησιμοποιω πιο πολυ.

Θα την πηγαινα και εγω πισω, αλλα εχει περασει και σχεδον 1.5 μηνας απο τοτε που την πηρα, και επειδη αγοραστηκε απο συνοικιακο μαγαζι σε τρελα χαμηλη τιμη ψιλοντρεπομαι να κανω κατι τωρα.

ΥΓ. Πολυ ευχαριστημενος με την καρτα κατα τα αλλα, δεν εχω ασχοληθει με OC, μονο οσο εχει εργοστασιακα, αφου μου παιζει τα παντα στις υψηλοτερες ρυθμισεις σε 1080p/60fps. Θορυβος μηδενικος, πιο πολυ ακουγονται οι σκληροι παρα η καρτα. Μαλιστα σκυβω να δω αν δουλευουν τα ανεμηστηρια γιατι δεν μπορω να καταλαβω ακουγοντας, πραγματικα αθορυβη. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 9/5/2017 at 2:36 ΠΜ, το μέλος ZoSo έγραψε:
  Reveal hidden contents

Ψιλο-off topic γκρινια:
Βλεπω ολους εσας που λετε για benchmarks, θορυβο, coil whine κλπ και μπραβο σας, αλλα ειμαστε και εμεις οι ανωμαλοι που εν ετει 2017 ψαχνουμε να βρουμε Coolermaster Storm Stryker να βγαλουμε την ταυλα μας με ενα λευκο build και μας νοιαζει και λιγο η εμφανιση. Εφαγα λοιπον μεγαλη απογοητευση οταν πηρα την Stix 1070 και το λευκο της δεν ειναι λευκο...

Στο θεμα μας... Και εμενα εχει διαφορα το χρωμα στο backplate και στα υπολοιπα led. Δεν ειναι τοσο τρομερο οσο στις φωτογραφιες που ανεβασατε, αλλα ειναι αισθητη η διαφορα στα χρωματα που περιεχουν το πρασινο (λειπει λιγο, σαν τα αλλα να ειναι στο 255 και αυτο να παει μεχρι 220). Υπαρχει καποιος αλλος που να επεστρεψε την καρτα η να εχει καποια πληροφορια παραπανω? Φανταζομαι οτι αφου υπαρχει διαφορα στο backplate και στα αλλα, υπαρχει οντως καποιο προβλημα, δεν ειναι οτι τα RGB led δε βγαζουν 100% πιστα καποια χρωματα οπως το λευκο που χρησιμοποιω πιο πολυ.

Θα την πηγαινα και εγω πισω, αλλα εχει περασει και σχεδον 1.5 μηνας απο τοτε που την πηρα, και επειδη αγοραστηκε απο συνοικιακο μαγαζι σε τρελα χαμηλη τιμη ψιλοντρεπομαι να κανω κατι τωρα.

ΥΓ. Πολυ ευχαριστημενος με την καρτα κατα τα αλλα, δεν εχω ασχοληθει με OC, μονο οσο εχει εργοστασιακα, αφου μου παιζει τα παντα στις υψηλοτερες ρυθμισεις σε 1080p/60fps. Θορυβος μηδενικος, πιο πολυ ακουγονται οι σκληροι παρα η καρτα. Μαλιστα σκυβω να δω αν δουλευουν τα ανεμηστηρια γιατι δεν μπορω να καταλαβω ακουγοντας, πραγματικα αθορυβη. 

Εμενα ηταν πολυ λιγοτερο απο οτι φαινεται στις παραπανω photo...Αλλα και παλι δεν αφηνα καρτα που εχει 500+ καινουργια ετσι...Μπορεις να μιλησεις κατευθειαν με asus αν δεν θελεις να πας στο καταστημα.

Έγινε επεξεργασία από Nick86
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παρατηρω ενα θεμα με την 1070 g1.σε σκουροχρωμα σημεια οχι παντα,τρεμοπαιζουν κοκκινα pixels.πχ στο contra.gr σε ενα σημειο τρεμοπαιζουν..στο start menu τον win 10.

η καρτα ειναι ακλοκαριστη 50 idle και σε game max 68 βαθμους.σε games δεν εχω κανενα θεμα.να την παω για rma?

Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2017 at 1:36 AM, ZoSo said:
  Hide contents

Ψιλο-off topic γκρινια:
Βλεπω ολους εσας που λετε για benchmarks, θορυβο, coil whine κλπ και μπραβο σας, αλλα ειμαστε και εμεις οι ανωμαλοι που εν ετει 2017 ψαχνουμε να βρουμε Coolermaster Storm Stryker να βγαλουμε την ταυλα μας με ενα λευκο build και μας νοιαζει και λιγο η εμφανιση. Εφαγα λοιπον μεγαλη απογοητευση οταν πηρα την Stix 1070 και το λευκο της δεν ειναι λευκο...

Στο θεμα μας... Και εμενα εχει διαφορα το χρωμα στο backplate και στα υπολοιπα led. Δεν ειναι τοσο τρομερο οσο στις φωτογραφιες που ανεβασατε, αλλα ειναι αισθητη η διαφορα στα χρωματα που περιεχουν το πρασινο (λειπει λιγο, σαν τα αλλα να ειναι στο 255 και αυτο να παει μεχρι 220). Υπαρχει καποιος αλλος που να επεστρεψε την καρτα η να εχει καποια πληροφορια παραπανω? Φανταζομαι οτι αφου υπαρχει διαφορα στο backplate και στα αλλα, υπαρχει οντως καποιο προβλημα, δεν ειναι οτι τα RGB led δε βγαζουν 100% πιστα καποια χρωματα οπως το λευκο που χρησιμοποιω πιο πολυ.

Θα την πηγαινα και εγω πισω, αλλα εχει περασει και σχεδον 1.5 μηνας απο τοτε που την πηρα, και επειδη αγοραστηκε απο συνοικιακο μαγαζι σε τρελα χαμηλη τιμη ψιλοντρεπομαι να κανω κατι τωρα.

ΥΓ. Πολυ ευχαριστημενος με την καρτα κατα τα αλλα, δεν εχω ασχοληθει με OC, μονο οσο εχει εργοστασιακα, αφου μου παιζει τα παντα στις υψηλοτερες ρυθμισεις σε 1080p/60fps. Θορυβος μηδενικος, πιο πολυ ακουγονται οι σκληροι παρα η καρτα. Μαλιστα σκυβω να δω αν δουλευουν τα ανεμηστηρια γιατι δεν μπορω να καταλαβω ακουγοντας, πραγματικα αθορυβη. 

Τα είχα πει κι εγώ για την Strix. Έχω την 1070, μητρική Asus Rampage Edition 10, κουτί Corsair 570x και όλα βγάζουν διαφορετικό λευκό. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

NVIDIA GeForce GTX 1070 Ti Rumored To Be In The Works

Παράθεση

NVIDIA Rumored To Launch a Pascal Based GeForce GTX 1070 Ti Graphics Card With 8 GB G5 Memory

First of all, I would like to state that there’s no official confirmation of any sorts regarding this SKU so all of the details are rumors at best. The details allege that NVIDIA is working on what is to be a brand new Pascal graphics card. The card will be known as the GeForce GTX 1070 Ti and feature a Pascal GP104 silicon.

 

Technically, this card will be similar to the GP104 based GTX 1080 and GTX 1070. The differences will lie in the configuration of the chip itself. It is stated that the GTX 1070 Ti will come with 2304 CUDA Cores and 8 GB of GDDR5 memory along a 256-bit bus interface. Now this looks to be an interesting graphics card as it will be sandwiched in between the GTX 1070 and GTX 1080.

ASUS-STRIX-GTX-1070-Ti-OC.jpg

 

Παράθεση

So maybe we are looking at a price drop on the GTX 1070 to around $299 US and a sudden intro of the GTX 1070 Ti after that. I know it sounds really weird but the only reason this rumor was worth a post was due to a picture a guy took with his mobile showing what seems to be ASUS’s GTX 1070 Ti STRIX OC (8 GB) model. Whether that’s true or not is yet to be confirmed but we will have a word with our sources if they have more details on the card. And no, Volta isn’t coming this year.

 

Link to comment
Share on other sites

Εαν βγει  και σε καλή τιμουλα οι κάτοχοι των 1080 θα τραβανε τα μαλλια τους.

 

Ρε σεις με τους τελευταίους οδηγους εχετε παρατηρήσει τιποτα flickering στην 10χχ σειρα γενικα, στα win 10 με gsync οn στο desktop μολις κουνάς το mouse?

Χτες μου ετυχε αλλα μονο οταν την εχω στα 144hz την οθονη.Στα 120hz τιποτα.

Βεβαια στην 1080ti αλλα γενικα εαν ειναι θεμα οδηγων θα το εχουν ολες λογικα.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, azazil1190 said:

Εαν βγει  και σε καλή τιμουλα οι κάτοχοι των 1080 θα τραβανε τα μαλλια τους.

 

Ρε σεις με τους τελευταίους οδηγους εχετε παρατηρήσει τιποτα flickering στην 10χχ σειρα γενικα, στα win 10 με gsync οn στο desktop μολις κουνάς το mouse?

Χτες μου ετυχε αλλα μονο οταν την εχω στα 144hz την οθονη.Στα 120hz τιποτα.

Βεβαια στην 1080ti αλλα γενικα εαν ειναι θεμα οδηγων θα το εχουν ολες λογικα.

Ναι το έχω εδώ και καιρό. Μου το κάνει όταν μπει σε sleep η οθόνη και μετά κουνήσω το ποντίκι κάνει 1 flick.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος b1gboss έγραψε:

Ναι το έχω εδώ και καιρό. Μου το κάνει όταν μπει σε sleep η οθόνη και μετά κουνήσω το ποντίκι κάνει 1 flick.

Αρα λογικά ειναι θεμα οδηγων?

Περίεργο γιατι σε αλλο gsync μονιτορ που ειχα δεν μου εκανε κιχ ποτε δεν το ειχα ξανα αντιμετωπισει.

Στα 120hz εαν την βαλω κομπλε δεν κανει τπτ ουτε την ωρα του παιχνιδιού 

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, azazil1190 said:

Αρα λογικά ειναι θεμα οδηγων?

Περίεργο γιατι σε αλλο gsync μονιτορ που ειχα δεν μου εκανε κιχ ποτε δεν το ειχα ξανα αντιμετωπισει.

Στα 120hz εαν την βαλω κομπλε δεν κανει τπτ ουτε την ωρα του παιχνιδιού 

Μου το κάνει μόνο τότε που σου είπα. Εν ώρα παιχνιδιού όχι. Ναι μάλλον θέμα οδηγών ή των win10. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος b1gboss έγραψε:

Μου το κάνει μόνο τότε που σου είπα. Εν ώρα παιχνιδιού όχι. Ναι μάλλον θέμα οδηγών ή των win10. 

Εγινε θα το ψαξω και θα σου πω εαν βρω λυση.

Γιατί καπου ειδα οτι με κάποιους παραμέτρους που αλλαζεις στα win φεύγει.

Link to comment
Share on other sites

Χλωμό για την 1070ti.
(Είναι αυτή που βγαίνει από πέρσι;?)

 

Αυτό θα σήμαινε ότι:
α) Ή 1080 η απλή θα γινόταν ΕOL, κρατώντας μόνο την 11Gbps, αφού δεν θα είχε νόημα
β) H 1070 η απλή θα έριχνε τιμή. Δεν υπάρχει λόγος και για αυτό με τις τιμές της Vega56
γ) Θα έβγαινε για πρώτη φορά ΧΧ70ti, αντί να βγει ΧΧ60ti, που εκεί υπάρχει και μεγαλύτερο χάσμα επιδόσεων
δ) Ο Volta θα βγει όταν ξαναβάλουμε κοντομάνικα του χρόνου.

 

 

1465473687940.png

Έγινε επεξεργασία από virus777
Link to comment
Share on other sites

Nvidia is going to...

1)Keep making only GTX1080 11Gbps cards and keep selling, the remaining stock of original GTX1080.

2)Price drop on remaining GTX1070 stock and introducing the new GTX1070Ti to deliver the final blow on RX Vega 56.

3)Staying on Top with GTX1080Ti for a longer time than expected until next year.

4)Volta is delayed.. 

5)AMD RIP... :amen:

 

Link to comment
Share on other sites

59bda3527c732_.thumb.PNG.cb617471ea3a9f24b777f620eefd615b.PNG

Το βαζω για οποιον εχει θεμα με flickering σε gsync.

Σε μενα δουλεψε και δεν εχει ξανακανει.

Τοσο καιρο εβαζα επιλογη ''Χρυση ρυθμισεων χρωματων nvidia'' βεβαια στους προιγουμενους οδηγους δεν ειχα θεμα,τωρα μου το κανει.

Οποτε το αφησα οπως στην παραπανω εικονα και flickering τελος!

Link to comment
Share on other sites

Gigabyte Teases GeForce GTX 1070 Ti

Παράθεση

Industry sources claim all this, the product would get 2304 Shader cores which is a little hard to believe being so close to the 1080.  It could also be the opposite and a simple 1070 with faster memory, likely 9 Gbps GDDR5. Back to facebook, the FB post shows an image with an evil clown hinting to the movie IT

index.php?ct=news&action=file&id=23424

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.