Jump to content



Nvidia VS Amd


Recommended Posts

3 hours ago, Blinky said:

 

Ειμαι σε παρομοια φαση... με μια 4770 εχω μεινει και ψαχνομαι για 470/480/1060.

Δεν εχω κατασταλλαξει, αλλα αν πηγαινα σε 1060 εχω μια αλεργια στην Palit σαν εταιρεια... (ισως λογω Πλαισιου, αλλα και γενικα εχω δει πολλες κακες υλοποιησεις της με τελευταια μια triple-fan 770 που ανεβαζε αφυσικα ψηλες θερμοκρασιες) και δε ξερω και για την εγγυηση της αν ειναι 2 ή 3 χρονια...

 

Σε 1060 ειχα καταληξει σε αυτες :

MSI GeForce GTX 1060 6GT OC, bei notebooksbilliger.de

279 λεει, δε το εχω προχωρησει μεχρι τελικη πληρωμη να δω αν προσθετει πολλα κλπ αλλα υποτιθεται ειναι 22ε τα μεταφορικα για zone2 Ausland που ειναι η Ελλαδα αρα στο 300αρι τελικη πρεπει να ειναι.

και

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B01IUA9Z52/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A3P5ROKL5A1OLE

που βγαινει 295ε τελικη και με εγγυηση Amazon (δωρεαν τα μεταφορικα επιστροφης σε περιπτωση προβληματος κλπ κλπ) που λεει σε 1-2 μηνες αλλα απο προσωπικη εμπειρια αυτο το γραφουν οταν απλα δεν εχουν αποθεμα και ουτε προγραμματισμενη συγκεκριμενη ημερομηνια οτι θα φτασει για να σου γραψει κατι πιο ακριβες, αλλα συνηθως σε 15 μερες πχ σου το εχουν στειλει. Αλλωστε δυσκολευομαι να πιστεψω οτι δε θα στοκαρουν συντομα τετοιο φρεσκο προιον.

 

Σε 470/480 ειναι οπως τα λες, απο τη μια λες να παρεις 470 με καλο cooler, απο την αλλη προσεγγιζεις την τιμη της 480 reference και ξενερωνεις να "χασεις" πιο πολυ τα 8gb vram και λιγοτερο τα 300 shaders, μετα λες "Δε θα την παλεψω με το reference cooler" οποτε παλι ανεβαινεις σε 480 non-ref και ανεβαινει και η τιμη...και ξεπερασες και την 1060 τελικα...

 

Εγω μαλλον κλινω προς το να παρω την Asus του Amazon με 295 τελικη και ας ερθει και αρχες Σεπτεμβριου... απλα φοβαμαι οτι μεσα σε αυτο το διαστημα μπορει να στοκαρουν 470-480 και στις 30 Αυγουστου πριν καν παρω στα χερια μου την 1060 να προτιμουσα μια msi 480 gaming που θα βγαινει πχ στα 290 τοτε...

Για την MSI που λες, Liefertermin noch unbestimmt = δε ξέρουμε πότε θα έχουμε στοκ. Για την ASUS, και γω την ήθελα αυτή, αλλά 2-4 μήνες παράδοση. Πάλι δλδ, no stock. Πήρα την Palit γιατί ήταν η μόνη σε αυτή τη τιμή με στοκ.

 

55 minutes ago, Blinky said:

Δε ξέρουν πότε θα έχουν stock ούτε εδώ.

 

-----

 

Άμα υπήρχε στοκ στο αμαζόνιο σε 480, θα είχα πάρει. Αλλά από όταν βγήκαν οι 480 το άμαζον δεν έχει πάρει στοκ (nowinstock.net δειτε). Τουτέστιν δεν είχα πολλές ελπίδες για κάρτα πρίν το τέλος Αυγούστου.

 

Και καλά έκανες! ;) 

Με το καλό να σου έρθει, ύστερα θα σου πώ μερικά πραγματάκια που θέλω να ανεβάσεις σε score απο games να δούμε και με κλόκια πόσο θα πάει η καρτούλα! Μεγειές! 

 

Κανένα πρόβλημα αδερφέ. Όταν μου έρθει ότι μπορώ να τρέξω θα το τρέξω.

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου το Vulkan θα εξαπλωθεί για τον λόγο οτι δεν είναι δεμένο με συγκεκριμένο λειτουργικό (DX12-Win10) και δίνει την δυνατότητα  στους developers να διευρύνουν την βάση του αγοραστικού κοινού τους στα PC.

Η τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε να σκέφτονται.

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Delijohn said:

hello, ήρθα να ρίξω λίγο λάδι στη φωτιά.. (και φεύγω πάλι)

  Hide contents

πότε το πήγατε 10 σελίδες ρε θηρία.. :sarcastic:

 

10cfcb688f7e496aa26d24f5170dfd65.jpeg

πηγή: reddit

ο ολυμπιακος ειναι καλυτερος απο την nvidia! :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Volrath said:

Για την MSI που λες, Liefertermin noch unbestimmt = δε ξέρουμε πότε θα έχουμε στοκ. Για την ASUS, και γω την ήθελα αυτή, αλλά 2-4 μήνες παράδοση. Πάλι δλδ, no stock. Πήρα την Palit γιατί ήταν η μόνη σε αυτή τη τιμή με στοκ.

 

Δε ξέρουν πότε θα έχουν stock ούτε εδώ.

 

-----

 

Άμα υπήρχε στοκ στο αμαζόνιο σε 480, θα είχα πάρει. Αλλά από όταν βγήκαν οι 480 το άμαζον δεν έχει πάρει στοκ (nowinstock.net δειτε). Τουτέστιν δεν είχα πολλές ελπίδες για κάρτα πρίν το τέλος Αυγούστου.

 

Ναι....αν βιαζεσαι καλα εκανες! Αν και εχω την πεποιθηση οτι ειδικα το Amazon θα φερει μεχρι τις 25 Αυγουστου...

Βεβαια δε ξερω και ποσο καλη ειναι η υλοποιηση Asus Dual αφου χωρις review ουτε θερμοκρασιες εχουμε ουτε ποσα Phases εχει ουτε heatpipes κλπ.

Παντως η καλυτερη και ομορφοτερη υλοποιηση που βλεπω οτι ειναι η MSI Gaming ειναι παρα πολυ ακριβη στην Ευρωπη και δε ξερω γιατι...στην Αμερικη ειναι μολις 20$ πανω απο την MSRP (279$) και Ευρωπη την πουλανε ακριβοτερα και απο τη Founder's

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Delijohn said:

hello, ήρθα να ρίξω λίγο λάδι στη φωτιά.. (και φεύγω πάλι)

  Reveal hidden contents

 

10cfcb688f7e496aa26d24f5170dfd65.jpeg

πηγή: reddit

Παρακολουθώ τα νούμερα της RX480 και της GTX 1060 και η GTX πουλάει με 2:1 ρυθμό τουλάχιστον, ίσως και μεγαλύτερο δεδομένου ότι νομίζω έχει αυξήσει κάπου στα 1200-1500 κομμάτια με την RX να έχει αυξήσει μόλις καμιά 500άρα στο ίδιο διάστημα.

 

Εντάξει το brand παίζει σοβαρό ρόλο, πως να το κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Efialtis said:

Κατά την γνώμη μου το Vulkan θα εξαπλωθεί για τον λόγο οτι δεν είναι δεμένο με συγκεκριμένο λειτουργικό (DX12-Win10) και δίνει την δυνατότητα  στους developers να διευρύνουν την βάση του αγοραστικού κοινού τους στα PC.

Η τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε να σκέφτονται.

 

Όπως εξαπλώθηκε παντού το openGL και ξεπούλησε, που δεν είναι δεμένο σε συγκεκριμένο λειτουργικό ; :hmm:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nickzzz said:

 

Όπως εξαπλώθηκε παντού το openGL και ξεπούλησε, που δεν είναι δεμένο σε συγκεκριμένο λειτουργικό ; :hmm:

Το Vulkan έχει πλέον από πίσω του Google και Samsung να το στηρίζουν στην mobile πλατφόρμα, αλλά λογικά και στο PS4 και τα μελλοντικά PS, οπότε μπορεί να δούμε και περισσότερα του ενός παιχνίδια με αυτό σε Windows.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ή 3D μηχανή που φτιάχνει η εταιρεία του Carmack και βγαίνει αρχικά με κάποιο νέο DOOM, μετά προωθείται και σε άλλες εταιρείες που φτιάχνουν παιχνίδια με DOOM engine κατάλληλα τροποποιημένη για τα δικά τους παιχνίδια.

Έγινε πολλές φορές στο παρελθόν και θα γίνει και με το DOOM3.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Wizard! said:

 

Όντως είναι ξεκάθαρο οτι το opengl είναι στα win το de facto προγραμματιστικό api για παιχνίδια...:rolleyes:

Έγινε επεξεργασία από Nickzzz
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Nickzzz said:

 

Όντως είναι ξεκάθαρο οτι το opengl είναι στα win το de facto προγραμματιστικό api για παιχνίδια...:rolleyes:

Έχεις δίκιο, τεράστιο μειονέκτημα ένας Vulkan κώδικας να δουλεύει σε Win 7/8/8.1/10, Linux και κονσόλες αντί να βγάζουν ξεχωριστό κώδικα για κάθε κατηγορία. :rolleyes:

Ειδικά ΑΑΑ τίτλοι που έχουν να καλύψουν και μεγαλύτερο budget ανάπτυξης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχα το guru3d έβαλε μυαλό :p  , για το σκουπίδι 980 ti ούτε που την αναφέρουν legacy πλέον  :p η 1070 άλλη σακαράκα από εκεί :p 

 

http://www.guru3d.com/articles_pages/msi_geforce_gtx_1060_gaming_x_3gb_review,17.html
 

untitled-24.pnguntitled-25.pnguntitled-26.png

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Καλά @ARMAGEDDON όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια! Και για να σε προσγειώσω στην πραγματικότητα θα σου δώσω ένα screenάκι kinder έκπληξη ΧΩΡΙΣ Vulkan! Άσε τα δήθεν bench απο τα διάφορα sites και κάτσε μέτρα μόνος σου καμιά φορά! Επίσης δοκίμασε και 5-10 κάρτες και απο τους 2 κατασκευαστές και μετά έλα να μιλήσεις με σιγουριά και περηφάνια! Πάρε μία γεύση να γουστάρεις! Όλα τα γραφικά είναι στο MAX σε ανάλυση 1200p..

ilm2bm.jpg

 

 

Έγινε επεξεργασία από acct
Να μην ξεφεύγουμε παρακαλώ...
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δακριζω απο αυτα που λεει ο @ARMAGEDDON σε λιγο ερχεται και gygabyte extreme gaming που θα παιξει στα 1600 ετοιμασου και βαλε 2 furyx και αν την φτασεις.Στο διπλανο forum για το guru3d οχι απλα σπονσορες αστα να πανε καναν κανωνικη μετρηση και διχνει αλλα ντα λον

 

ΝΑΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙ Η 980τι οπως τα λες:hehe:

Έγινε επεξεργασία από PANOSMAMBAX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aρχικά να πω και στους δυο σας να πάτε να κάνετε ένσταση στο guru 3d που θάβει την κάρτα σας , και να του πείτε να την συμπεριλάβει στα γραφήματα !

 

τώρα αυτό που έβαλε o @Dj_ALeX  δεν θα πω κάτι κακό (αλλά μπορώ να φτιάξω και εγώ με photoshop να βαράει 200fps η fury x ) , αυτο καταλαβαίνει κάποιος όταν βλέπει θαμπάδες κλπ αλλά επειδή είναι ο Αlex δεν λέει ψέματα   , τώρα για αλεπού και κρεμαστάρια και του πουλιού το γάλα άλλος τα κάνει, αλλά φυσικά όταν ο αδύναμος πάει να σηκωθεί θα του πατήσετε το κεφάλι !

 

κατα τα άλλα καλά να περνάτε με τα τελειοποιημένα σας ocl - dx11 και το pastelarized που έχετε για να πετάτε στη οθόνη τα γραφικά :p

Nα θυμίσω cryengine 5.3 ---> Vulkan support ...

 

Και τέλος κάντε ησυχία με την 980 ti για καλό της nvidias πρέπει να πουλήσει 1080 - 1070 η nvidia δεν την συμφέρει να ανακυκλώνετε το hw

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, giorgos2187 said:

@Dj_ALeX

Ναι καλα, πρωτη φορα βλεπεις εσυ νουμερα σε benches που απεχουνε απο την πραγματικοτητα οσο η Γη απο τον Ηλιο... Αλλα αν μιλησεις γινεσαι πρασινο fanboy..

Are u talking to me?? Seriously mate??

Μίλα και άσε τους να σε λένε fanboy! :hehe: 

 

@ARMAGEDDON Σωστά ανέφερες ΔΕΝ λέω ψέματα... η θαμπάδα στο παραπάνω screen μπήκε για το λόγο που την ετοίμασα εγώ! Δεν έχω κάνει photoshop τα νούμερα! ;) 

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος PANOSMAMBAX έγραψε:

ΝΑΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙ Η 980τι οπως τα λες:hehe:

Νομίζω, το αναφέρει ο ARMAGEDDON αστειευόμενος μιας και δεν υπάρχει μέσα στο review και στα γραφήματα η GTX 980ti ενώ έχουν την απλή GTX 980.

Πάντως, βλέποντας τα νούμερα σε σχέση με την "απλή" GTX 1060,  πρέπει να αληθεύει οτι η GTX 1060 3GB δεν έχει απλώς την μισή μνήμη (αλλά και κάτι ακόμα θα έχει λιγότερα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.