Jump to content



Nvidia VS Amd


Recommended Posts

@yanni

Και η ερμηνεία στο γράφημα που παραθέτεις:

 

#nvidia fun#

- H GTX 970 μετά από τόσα χρόνια είναι ακόμα value for money, και είναι φθηνή και "σπέρνει"! (προαιρετικά) Βουρ στην 970 όποιος θέλει καλή και φθηνή κάρτα!

 

#amd fun#

- Φάνηκε η υπεροχή της AMD στο value for money. Όλες σχεδον οι amd είναι πρώτες! (προαιρετικά) Πάρτε amd και αφήστε τους nvidia funboys να τα "σκάνε" στην nvidia!

 

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Την ερμηνεία τη δίνει ο καθένας με το πορτοφόλι του. Δε νομίζω ότι υπάρχει αμφιβολία ότι για αναλύσεις μέχρι QHD και απόδοση κοντά στα 60 fps η AMD έχει πιο ελκυστικές τιμές. Αν θέλεις μεγαλύτερες αναλύσεις και καλύτερες επιδόσεις και είσαι πρόθυμος να τις πληρώσεις, πας σε NVIDIA.

 

H 970 είναι όντως μια τίμια επιλογή (αν τη βρεις στις 189 GBP που υπολογίζουν), αλλά μόνο αν είσαι αποφασισμένος να μείνεις σε NVIDIA και δεν έχεις να διαθέσεις πάνω από 300€.

 

 

Link to comment
Share on other sites

αρχικά να πω ότι μετά την γκάφα it's mean to be played  , έβγαλε κανονικά recommended settings HALO 5 forge

02102945334l.jpg

 

και πάμε παρακάτω από έναν χρήστη στο reddit

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/505v68/tried_to_reach_freesync_range_on_my_75hz/

 

LGA5dxi.png

 

82o3SL1.jpg

 

nucXTGp.jpg

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσωπικά τις προτείνω με τη σειρά που τις αναφέρεις, αλλά νομίζω ότι είναι κρίμα να πας σε RX 480 με μόνο 4 GB. Αν ανέβεις στα 8GB είσαι εντός προϋπολογισμού;

 

Δεν υπάρχει σωστή και λάθος απάντηση, αλλά τους λόγους τους έχουμε αναφέρει πολλάκις στα επιμέρους θέματα. Την 970 πρακτικά την απορρίπτεις, εκτός αν τη βρεις μεταχειρισμένη σε πάρα πολύ καλή τιμή και με υπόλοιπο εγγύησης. Η αναμενόμενη εγκατάλειψή της από την NVIDIA και η υστέρησή της σε DX12 θα τη βγάλουν εκτός συναγωνσιμού μέσα στα επόμενα 1-2 χρόνια.

 

Μεταξύ των δύο πρώτων, αν βρεις τη GTX 1060 σημαντικά φτηνότερη, μπορείς να την προτιμήσεις, αλλά νομίζω ότι η RX 480 στα 8 GB θα έχει λίγο μεγαλύτερη διάρκεια στο χρόνο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, acct said:

Προσωπικά τις προτείνω με τη σειρά που τις αναφέρεις, αλλά νομίζω ότι είναι κρίμα να πας σε RX 480 με μόνο 4 GB. Αν ανέβεις στα 8GB είσαι εντός προϋπολογισμού;

 

Δεν υπάρχει σωστή και λάθος απάντηση, αλλά τους λόγους τους έχουμε αναφέρει πολλάκις στα επιμέρους θέματα. Την 970 πρακτικά την απορρίπτεις, εκτός αν τη βρεις μεταχειρισμένη σε πάρα πολύ καλή τιμή και με υπόλοιπο εγγύησης. Η αναμενόμενη εγκατάλειψή της από την NVIDIA και η υστέρησή της σε DX12 θα τη βγάλουν εκτός συναγωνσιμού μέσα στα επόμενα 1-2 χρόνια.

 

Μεταξύ των δύο πρώτων, αν βρεις τη GTX 1060 σημαντικά φτηνότερη, μπορείς να την προτιμήσεις, αλλά νομίζω ότι η RX 480 στα 8 GB θα έχει λίγο μεγαλύτερη διάρκεια στο χρόνο.

 

Σχετικά με τα GB της κάρτας νομίζω και με τα 4 GB θα είμαι καλυμμένος μιας που δεν σκοπέυω να μεταβώ σε παραπάνω από 1080p ή 1440p. Βέβαια αν βρω σε κοντινή τιμή εννοείται ότι θα την προτιμήσω. Από ότι βλέπω οι τιμές είναι πάνω κάτω ίδιες μεταξύ RX480 / GTX1060.

 

Ο λόγος μετάβασης είναι ότι η HD7970 Matrix μου πάλιωσε και είναι πολύ φασαριόζα ακόμα και σε παιχνίδια στυλ WoW.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος denz έγραψε:

σε παραπάνω από 1080p ή 1440p

Εισαι σιγουρος; 1080p ultra settings, GTX1070 παρακατω: Τσεκαρε την VRAM usage. Θα μου πεις ειναι ενα game, αλλα νομιζω στο περιπου, indicates τι θα ακολουθησει...

 

ROTTR_2016_09_06_00_07_10_390.jpg

 

Βεβαια αν τα παιχνιδια σου ειναι απλα mmorpg και οχι τοσο απαιτητικα, μια χαρα θα εισαι με τα 4GB Vram, δε θες κατι παραπανω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο @kpetros έχει ένα δίκιο εδώ. Την διαφορά τιμής ανάμεσα σε 3GB με 6GB 1060 και 4GB με 8GB RX 480, δεν θα πρέπει να την θεωρήσεις ως εμπόδιο για να πας σε κάποια από τις κάρτες με περισσότερη μνήμη, διότι μέρος των χρημάτων θα τα πάρει πίσω κατά την πώλησή τους.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, tommybertsen said:

Εισαι σιγουρος; 1080p ultra settings, GTX1070 παρακατω: Τσεκαρε την VRAM usage. Θα μου πεις ειναι ενα game, αλλα νομιζω στο περιπου, indicates τι θα ακολουθησει...

 

ROTTR_2016_09_06_00_07_10_390.jpg

 

Βεβαια αν τα παιχνιδια σου ειναι απλα mmorpg και οχι τοσο απαιτητικα, μια χαρα θα εισαι με τα 4GB Vram, δε θες κατι παραπανω. 

1440p και Ultra είναι εδώ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος denz έγραψε:

1440p και Ultra είναι εδώ;

1080p ultra. Δε μπορω να σκεφτω πως θα ειχε ανταπεξελθει στα 1440p , θα πρεπει να το ξαναεγκαταστησω και να βαλω 1440p με DSR...Να σημειωσω πως η  καρτα ειναι κλοκαρισμενη στη συγκεκριμενη φωτο. Δε ξερω αν παιζει κανα ρολο (δε νομιζω)

Επισης, δεν σημαινει οτι χρησιμοποιει παντα τοσο , αλλα και μονο που βλεπεις τετοια νουμερα, ειναι λιγο μυστηριο :p 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

To vram δεν φαίνεται να παίζει ακόμα σημαντικό ρόλο στα τεστ που έχουν γίνει. Ακόμα και όταν παρουσιάζεται μεγαλό vram usage (>4gb) στα benchmarks με (=4gb) δεν έχει impact στα fps. Μοναδική εξαίρεση το Mirror's Edge Catalyst το οποίο δεν έχει και μεγαλή visual διαφορά για αυτά τα extra gb που ζητάει. 
https://youtu.be/DGdhW_GF3dg?t=239

 

 

 

 
Έγινε επεξεργασία από devaggos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tommybertsen said:

Εισαι σιγουρος; 1080p ultra settings, GTX1070 παρακατω: Τσεκαρε την VRAM usage. Θα μου πεις ειναι ενα game, αλλα νομιζω στο περιπου, indicates τι θα ακολουθησει...

 

ROTTR_2016_09_06_00_07_10_390.jpg

 

Βεβαια αν τα παιχνιδια σου ειναι απλα mmorpg και οχι τοσο απαιτητικα, μια χαρα θα εισαι με τα 4GB Vram, δε θες κατι παραπανω. 

Αυτό συμβαίνει στο συγκεκριμένο παιχνίδι με τα textures στο Very high.

Εάν τα βάλεις στο High η κατανάλωση της Vram πέφτει περίπου κοντά στα 3.3-3.5GB.

Μπάς και έχεις 8GB vram είδες καμία διαφορά μεταξύ very high & high στα textures?

Πάντως η συντριπτική πλειοψηφία των παιχνιδιών που έχω δοκιμάσει πάνω απο 3.5GB Vram @1080p Ultra settings δύσκολα ζητάνε σε 4GB κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Βασικά ο @kpetros έχει ένα δίκιο εδώ. Την διαφορά τιμής ανάμεσα σε 3GB με 6GB 1060 και 4GB με 8GB RX 480, δεν θα πρέπει να την θεωρήσεις ως εμπόδιο για να πας σε κάποια από τις κάρτες με περισσότερη μνήμη, διότι μέρος των χρημάτων θα τα πάρει πίσω κατά την πώλησή τους.

##GREEN ALERT##

Στις GTX1060 με 3GB και με 6GB VRAM δεν είναι η διαφορά τους μόνο στην μνήμη! Έχουν διαφορά και σε cuda cores (1280 vs 1152)!

Απλώς η nvidia δεν έβαλε κάτι στην ονομασία που να υποδηλώνει την διαφορά (SE, ti κλπ.) για να μην μπερδευόμαστε με πολλά μοντέλα και ονομασίες! :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, TopCLR said:

##GREEN ALERT##

Στις GTX1060 με 3GB και με 6GB VRAM δεν είναι η διαφορά τους μόνο στην μνήμη! Έχουν διαφορά και σε cuda cores (1280 vs 1152)!

Απλώς η nvidia δεν έβαλε κάτι στην ονομασία που να υποδηλώνει την διαφορά (SE, ti κλπ.) για να μην μπερδευόμαστε με πολλά μοντέλα και ονομασίες! :hehe:

Ξεχνάς κάτι... Link :p 

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

Ξεχνάς κάτι... Link :p 

Δεν ξεχνώ.. επισημαίνω! Γιατί όποιος δεν ξέρει ξεγελιέται (όπως και εγώ πριν από αυτό που δείχνεις). "GTX 1060 με 3GB διαφορά μεταξύ τους" θα σκεφτεί όποιος δεν ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.