Jump to content



Αγορά οθόνης 1080p/144Hz 1ms


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα! :) 

Θα ήθελα γνώμες και απόψεις για την αγορά μιάς οθόνης 1080p στα 144Hz με response time 1ms και με ικανοποιητικά χρώματα για TN, (δεν περιμένω να δώ χρώμα IPS αλλά ΟΚ). Αυτό που με ενδιαφέρει είναι, να είναι ποιοτική σαν κατασκευή, με καλό design και να αποδίδει ικανοποιητικά τα χρώματα (για TN πάντα)! Επίσης θα με ενδιέφερε εάν είχε και κάποια τεχνολογία του τύπου, "flicker free ή motion blur reduction". Όριο στο budget δεν βάζω πρός το παρόν, αλλά θα ήθελα τις προτάσεις σας μέσα στα πλαίσια της λογικής χωρίς να ξεφεύγουμε σε πολύ μεγάλα ποσά! Έχω ασχοληθεί αρκετά αλλά δεν έχω βρεί ακριβώς ποιά θα ήταν η σωστή επιλογή μιάς και δεν έχω την δυνατότητα να δώ απο κοντά κάποια οθόνη για να έχω άμεση εικόνα της αποδοτικότητάς της. Όποιος γνωρίζει ποιά ή ποιές είναι καλές επιλογές ας δώσει τα φώτα του! Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Οι καλύτερες επιλογές είναι οι παρακάτω. Όλες είναι flicker-free. 

 

Η ViewSonic xg2401 αν θέλεις Freesync. 

 

Η Acer xb241h αν θέλεις g-sync και back light strobbing. 

 

Η LG 24gm77 χωρίς sync tech αλλά με backlight strobbing. 

 

Οι φθηνές benQ δεν είναι καλές. Η AOc έχει και αυτή μοντέλο με G-Sync αλλά είναι λίγο χειρότερο από το Acer, ενώ η benQ έχει επίσης ένα μοντέλο με G-Sync το οποίο όμως γενικά είναι εξαιρετικά υπερκοστολογημενο.

 

Καλύτερο vfm έχει η ViewSonic, με την LG να ακολουθεί. Οι οθόνες με G-Sync λόγω του τελευταίου κοστίζουν σχετικά παραπάνω. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Για να μην ανοίγω αλλο θέμα.

Ψαχνω και εγω οθονη,αλλα δεν παρατηρούσα την αγορά και εχω μπερδευτεί.

Αξίζει η αγορα Rx480 με freesync μόνιτορ ή αγορα 144αρας οθονης χωρις sync?? Γιατι κάπου εχει πεσει το ματι μου,οτι στα 144hz το sync δεν βοηθάει και τόσο. Τελικα αξιζει το sync η παίρνουμε μια καρτα της επιλογης μας και παίζουμε με τα 144hz της οθόνης??

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η σκεψη μου ειναι μια μελλοντικη αγορα rx480 ή 1070 αν βρω λεφτα ή αν προλαβω καμια rx 490 και εχει καλο VFM.
Επειδη αμα αγορασω οθονη,ο στοχος μου ειναι σιγουρα τα 144hz (Λογικα με ΤΝ πανελ)σε σχετικα καλη τιμη,δεν υπαρχει σοβαρος λογος να εχει καποιο sync σωστα? Ας κοιταξω και χωρις να μου βγει οικονομικοτερο??

Link to comment
Share on other sites

Μην πας σε ΤΝ panel. Θα το μετανοιώσεις αρκετά σύντομα. Ειδικά αν έχεις κάποιο IPS τώρα.

Όσο για το sync, αν σκοπεύεις να μειώσεις λεπτομέρειες ώστε να παίζεις στα 120+ fps, τότε είναι πρακτικά άχρηστο.

Βέβαια, τα μοντέλα Freesync, λόγω του ότι δεν πληρώνουν δικαιώματα στην AMD, σε αντίθεση με τα G-Sync, δεν έχουν κάποια διαφορά στην τιμή, που σημαίνει ότι μπορείς να το πάρεις κι ας μην το χρησιμοποιείς.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι αληθεια οτι το freesync δεν εχει ΤΟΣΗ μεγαλη διαφορα σχετικα με το αλλο,οικονομικα..Για τον ιδιο λογο σκεφτομαι να παω στην σειρα Rx της ΑMD.
24αρα σκεφτομαι,οπου δεν υπαρχει κατι αλλο απο ΤΝ πανελ και σιγουρα στα 144hz..Οι 27αρες εχουν 550+ ευρω,που δεν μπορω να σηκωσω τετοιο budget..
Το μονιτορ-τβ που εχω τωρα ειναι ενα Acer M230HM με σχετικα καλα χρωματα,μπροστα σε LG M2362D που εχω επισης,αλλα πεφτει πολυ "σκοταδι".. 6 χρονια της εχω!

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος DOR1K1N έγραψε:

Η σκεψη μου ειναι μια μελλοντικη αγορα rx480 ή 1070 αν βρω λεφτα ή αν προλαβω καμια rx 490 και εχει καλο VFM.
Επειδη αμα αγορασω οθονη,ο στοχος μου ειναι σιγουρα τα 144hz (Λογικα με ΤΝ πανελ)σε σχετικα καλη τιμη,δεν υπαρχει σοβαρος λογος να εχει καποιο sync σωστα? Ας κοιταξω και χωρις να μου βγει οικονομικοτερο??

Αρχικά λάβε υπόψιν σου τη συμβουλή του wizard σχετικά με τις TN οθόνες γενικότερα. 

 

Όσον αφορά τις 144hz tn oθονες, παρόλο που τα sync techs δεν είναι τόσο σημαντικά, δεν υπάρχει και λόγος να μην τα εκμεταλλευτεις. Αν δεις το παραπάνω ποστ μου, προτείνω την ViewSonic xg2401 η οποία είναι 144hz με Freesync στα 350 ευρώ, δε βρίσκεις αξιοπρεπή TN 144hz φθηνότερη. Ο συνδυασμός της με μια rx 480 έρχεται πολύ φυσικά ως αποτέλεσμα. 

 

Το ίδιο δεν ισχύει ακριβώς και για την Acer με το G-Sync, αφού εκεί πλέον το πληρώνεις σημαντικά ως έξτρα feature. Και πάλι ίσως αξίζει για όποιον στοχεύει στην καλύτερη δυνατή εμπειρία που προσφέρει η 1070.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος XMorsX έγραψε:

Αρχικά λάβε υπόψιν σου τη συμβουλή του wizard σχετικά με τις TN οθόνες γενικότερα. 

 

Όσον αφορά τις 144hz tn oθονες, παρόλο που τα sync techs δεν είναι τόσο σημαντικά, δεν υπάρχει και λόγος να μην τα εκμεταλλευτεις. Αν δεις το παραπάνω ποστ μου, προτείνω την ViewSonic xg2401 η οποία είναι 144hz με Freesync στα 350 ευρώ, δε βρίσκεις αξιοπρεπή TN 144hz φθηνότερη. Ο συνδυασμός της με μια rx 480 έρχεται πολύ φυσικά ως αποτέλεσμα. 

 

Το ίδιο δεν ισχύει ακριβώς και για την Acer με το G-Sync, αφού εκεί πλέον το πληρώνεις σημαντικά ως έξτρα feature. Και πάλι ίσως αξίζει για όποιον στοχεύει στην καλύτερη δυνατή εμπειρία που προσφέρει η 1070.

Την Viewsonic την εχω κοιταξει και εχει σχετικα καλα reviews,επισης κοιταξα και τα αντιστοιχα μοντελα σε LG 24gm77(λενε καλα λογια και ας ειναι λιγο παλιο μοντελο),ASUS VG248QE και AOC G2460PF..Στα μονιτορ της Benq δεν ξερω γιατι εχει τοσους διαφορετικους κωδικους,με εχει μπερδεψει αγρια!
Tα περισσοτερα δεν εχουν Sync.. Επισης ειναι και ο πειρασμος στο μελλον,σημερα εχουμε AMD,αυριο μπορει να εχουμε Nvidia.. Μεσα σε ολο αυτον τον αχταρμα,που θα πηγαιναν οι επιλογες σας?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DOR1K1N said:

Επισης ειναι και ο πειρασμος στο μελλον,σημερα εχουμε AMD,αυριο μπορει να εχουμε Nvidia.. Μεσα σε ολο αυτον τον αχταρμα,που θα πηγαιναν οι επιλογες σας?

Αυτό ακριβώς. Για αυτό δε μπαίνω στην διαδικασία να εγκλωβιστώ σε κάποια τεχνολογία sync. Επιλέγω Freesync ή τίποτα λόγω τιμής και το panel που θέλω.

Να ξέρεις ότι το καπέλα του G-Sync μπορεί να είναι και >200€ για το ίδιο panel.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Wizard! έγραψε:

Αυτό ακριβώς. Για αυτό δε μπαίνω στην διαδικασία να εγκλωβιστώ σε κάποια τεχνολογία sync. Επιλέγω Freesync ή τίποτα λόγω τιμής και το panel που θέλω.

Να ξέρεις ότι το καπέλα του G-Sync μπορεί να είναι και >200€ για το ίδιο panel.

Το καπελο του G το βλεπω με τα ματια μου.. 
Kαι παμε στο αλλο διλημμα.. IPS 60HZ vs Tn 144TN

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος DOR1K1N έγραψε:

Το καπελο του G το βλεπω με τα ματια μου.. 
Kαι παμε στο αλλο διλημμα.. IPS 60HZ vs Tn 144TN

Για να εχεις τετοιο διλημμα σημαινει οτι δεν τα χρειαζεσαι πραγματικα τα 144hz..

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος AKISSS έγραψε:

Για να εχεις τετοιο διλημμα σημαινει οτι δεν τα χρειαζεσαι πραγματικα τα 144hz..

Ειναι καθαρα επειδη δεν εχω καμια εμπειρια με τιποτα απο τα 2.. Αυτο που χρειαζομαι ειναι οτι καλυτερο σε Gaming Feeling

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, AKISSS said:

Για να εχεις τετοιο διλημμα σημαινει οτι δεν τα χρειαζεσαι πραγματικα τα 144hz..

Το ότι δεν τα χρειάζεται, δε σημαίνει όμως ότι δε θα δει/καταλάβει διαφορά όταν τα δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος DOR1K1N έγραψε:

Ειναι καθαρα επειδη δεν εχω καμια εμπειρια με τιποτα απο τα 2.. Αυτο που χρειαζομαι ειναι οτι καλυτερο σε Gaming Feeling

Τι παιχνιδια παιζεις πιο πολυ?Aλλος το game feeling μπορει να το παιρνει με wow χρωματα και γραφικα και αλλος απ το ποσο smooth παει το game...

Eπισης στα 144hz  πανε στραφι τα sync techs imo..Επισης κατι αλλο που βαζουνε στον ιδιο κουβα ολα τα Tn πανελς..Ελπιζω οσοι το λενε να εχουν δει σωστο ρυθμισμενο και οχι να εχουν εμπειρια απο το Tn που ειχαν απο τα παιδικα τους χρονια..Δεν αντιλεγω οτι τις γωνιες θεασης(εδω κλαιω-λες και θα παιζω απ τον καναπε στα 144hz) και την χρωματικη  αποχρωση των ips κτλ  δεν την πιανουν τα tn αλλα πρεπει να καταλαβουν οτι απευθυνονται σε αλλα κοινο που δεν τους νοιαζουν αυτα..

Link to comment
Share on other sites

@AKISSS το monitor δεν το αγοράζει κάποιος για να παίζει μόνο, κάνει κι άλλα πράγματα. Πλέον όλοι βγάζουμε φωτογραφίες με το κινητό και τις βλέπουμε στην οθόνη πχ. Επίσης, ναι, δεν παίζω από τον καναπέ, όπου και πάλι η γωνία θέασης δε θα άλλαζε, μπροστά θα ήμουν, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορώ να κάτσω με τη γυναίκα μου πχ να δούμε κάτι. Σε πολλά ΤΝ, λίγο να ξεφύγεις από το κάθετο, αλλοιώνεται η εικόνα και τα χρώματα αμέσως. Αν πάλι πας σε καλό ΤΝ, μπορείς να τα ίδια λεφτά να βρεις αξιόλογο IPS.

 

Ακόμα κι αυτός που γενικά υποστηρίζει τα ΤΝ, θα δεις ότι σαν συμπέρασμα βγάζει πως το πλεονέκτημα των ΤΝ είναι το response time, κάτι που με τις καινούριες IPS έχει εξαφανιστεί. Οπότε τυπικά ο μόνος λόγος να πάει κάποιος σε ΤΝ είναι η χαμηλή τιμή.

Επίσης εδώ μπορείς να διαβάσεις μια σαφώς πιό αναλυτική σύγκριση μεταξύ των 3ων ειδών, όπου και πάλι λίγο πολύ, τα ίδια λέει.

http://www.tftcentral.co.uk/articles/panel_technologies.htm

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένο ρολο παιχνιδιών δεν έχω. Παίζω πολλές κατηγορίες. Απο nba σε rallye,απο lol σε hearthstone, απο Cs σε Witcher 3 απο tropico 5 σε Total War.

Τελικά 24αρα με 144hz επιθυμώ. Viewsonic>Lg>Asus>Aoc. Καπως έτσι τα έβγαλα. Η γνώμη σας?

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Aπο 144Hz, η επιλογη μου θα ηταν η viewsonic + rx 480, λαμβανοντας υποψιν το κόστος και βεβαια οτι αγοραζεις καλη οθονη με επαρκως ισχυρη καρτα.

 

Αναμεσα σε 60hz IPS και 144Hz TN σαφως η επιλογη ειναι υποκειμενικη. Προσωπικα προτιμω τις IPS αν και δεν εχω δουλεψει σχεδον καθολου 144αρες. Οι 144αρες μετρανε πολυ σε γρηγορα παιχνιδια πρωτου προσωπου σιγουρα. Για καποιον που παιζει απο ολα ομως (και ασχολειται και με αλλες ασχολιες περα απο παιχνιδια) και δεν μπορει να εχει και μια IPS και μια 144hz TN (η μια 144hz AHVA) θεωρω μια 60Hz IPS με Sync tech ως την καλυτερη all-round λυση. 

 

Στα ~350 ευρω περπου η LG εχει την 29um68 με freesync και η crossover την 27v dp ips freedom. Δυστυχως η τελευταια δεν ερχεται ευκολα στην ελλαδα και αν ερθει θα ερθει μονο μεσω e-bay. 

 

H lg εχει επισης και φθηνοτερες καλες 1080p ips με freesync, οι οποιες μαλιστα ειναι υπερχρονισμενες στα 75Hz αν ξερω καλα.

 

Το TN vs IPS ειναι αλλο θεμα, φυσικα και η διαφορα δεν εντοπιζεται μονο στις γωνιες θεασης (οπου εκει το πλεονεκτημα των IPS δεν ειναι τοσο μεγαλο οσο υποστηριζεται δεδομενου του εντονου glow που εμφανιζουν). Το βασικο πλεονεκτημα των ips ειναι η ομοιογενης και ζωντανη εικονα που επιτυγχανεται εκτος των αλλων και λογω της απουσιας gamma shift. Για παραδειγμα, μπορεις να καλυμπραρεις τελεια μια TN στο κεντρο, αλλα ολες οι υπολοιπες περιοχες της οθονης θα εχουν διαφορετικο gamma και ετσι πλεον ανομοιογενη και λανδασμενα χρωματα. 

 

Aλλο ενα αρθρακι πανω σε αυτο, λιγοτερο επιστημονικο και πιο "πρακτικο" σε σχεση με αυτο του tft central.

 

https://pcmonitors.info/articles/lcd-panel-types-explored/

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.