Jump to content



Αγορα καινουριου tower


Sag997

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!

Εδω και καιρο με εχει πιασει φαγουρα να παρω καινουριο pc. Τα τελευταια 4 χρονια εχω αφησει πολυ το αθλημα και εχω χασει τις εξελιξεις. Θελω λοιπον ενα tower μεταξυ 900-1000 € για να ξεκινησω κανενα παιχνιδακι κτλ.

Εχω στησει εναν με 900 που χοντρικα εχω βαλει

i5 -6600k

Asus maximus viii gene m-ATX

nVidia GTX 750 Ti

2x8GB corsair λεω για 3000 αλλα δεν εχω καταληξει ακομα στο μοντελο ( θελω να δω timings κτλ)

Το pc το παιρνω με τημ προοπτικη του OC και ο μονος περιορισμος ειναι η mb να ειναι m-ATX.

Πως σας φαινεται? Με προβλημαζει που τα πολυ καινουρια παιχνιδια εχουν minimum req κοντα στο pc αυτο..

Αξιζει να το παρω τωρα ή αναμενεται μια καινουρια τεχνολογια ωστε να περιμενω να περασουν τα χριστουγεννα και με τα ιδια λεφτα να παρω κατι καλυτερο?

Sent from my HUAWEI VNS-L31 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Sag997 έγραψε:

Καλησπερα σε ολους!

Εδω και καιρο με εχει πιασει φαγουρα να παρω καινουριο pc. Τα τελευταια 4 χρονια εχω αφησει πολυ το αθλημα και εχω χασει τις εξελιξεις. Θελω λοιπον ενα tower μεταξυ 900-1000 € για να ξεκινησω κανενα παιχνιδακι κτλ.

Εχω στησει εναν με 900 που χοντρικα εχω βαλει

i5 -6600k

Asus maximus viii gene m-ATX

nVidia GTX 750 Ti

2x8GB corsair λεω για 3000 αλλα δεν εχω καταληξει ακομα στο μοντελο ( θελω να δω timings κτλ)

Το pc το παιρνω με τημ προοπτικη του OC και ο μονος περιορισμος ειναι η mb να ειναι m-ATX.

Πως σας φαινεται? Με προβλημαζει που τα πολυ καινουρια παιχνιδια εχουν minimum req κοντα στο pc αυτο..

Αξιζει να το παρω τωρα ή αναμενεται μια καινουρια τεχνολογια ωστε να περιμενω να περασουν τα χριστουγεννα και με τα ιδια λεφτα να παρω κατι καλυτερο?

Sent from my HUAWEI VNS-L31 using Tapatalk

Βγάλε την υπερκοστολογιμένη RoG και βάλε καμια Asrock m atx που παίζει κοντά στα 120-130 ευρώ μήπως και δώσεις παραπάνω χρήματα να πάρεις καμια κάρτα της προκοπής. Η 950 ειναι πολύ low tier, μονο για μερικα moba και κανα ελαφρυ αλλο παιχνιδι επαρκεί. 

 

Και επίσης αποφάσισε τώρα ή χριστούγεννα 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν παω σε καλυτερη καρτα τι προτεινετε?

GTX 970 η GTX 1060? Η 970 ειναι 100€ ακριβοτερη απλα την εχω βρει σε προσφορα στα ιδια λεφτα με την 1060...

Οσο για το ποτε, για αυτο σας ρωτησα για να μου πειτε αν αξιζει να περιμενω...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Sag997 έγραψε:

 

 

Αν παω σε καλυτερη καρτα τι προτεινετε?

 

 

 

GTX 970 η GTX 1060? Η 970 ειναι 100€ ακριβοτερη απλα την εχω βρει σε προσφορα στα ιδια λεφτα με την 1060...

Οσο για το ποτε, για αυτο σας ρωτησα για να μου πειτε αν αξιζει να περιμενω...

1060. 

Κάρτα πάντως μπορείς να τσιμπήσεις απο εξω ( evga Ευρώπης, caseking Γερμανία κλπ )μεριά και θα γλιτώσεις σημαντικό ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την πληροφο.

ρια! Ο 6600Κ αξιζει? Γιατι θελω να παιξω παιχνιδια που εχουν min τον 4460 και recommended τον i7 4790. Θα φτουρισει ο 6600 η σε 2-3 χρονια θα σερνετε σε παιχνιδια? Η καρτα γραφικων οκ αναβαθμιζεται ευκολα το cpu με.νοιαζει σε αυτη την φαση..

Sent from my HUAWEI VNS-L31 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Sag997 έγραψε:

Ευχαριστω για την πληροφο.

ρια! Ο 6600Κ αξιζει? Γιατι θελω να παιξω παιχνιδια που εχουν min τον 4460 και recommended τον i7 4790. Θα φτουρισει ο 6600 η σε 2-3 χρονια θα σερνετε σε παιχνιδια? Η καρτα γραφικων οκ αναβαθμιζεται ευκολα το cpu με.νοιαζει σε αυτη την φαση..

Sent from my HUAWEI VNS-L31 using Tapatalk

Ανάλογα τι παιχνίδια παίζεις. Τα χρήματα τα έχεις ; και αν ναι πόσα ακριβώς σκοπεύεις να ξοδέψεις; Επίσης θα φτιάξεις από το μηδέν σύστημα ή υπάρχουν εξαρτήματα -βάσεις- από προηγούμενο build ( κουτί - δίσκοι - ssd - τροφοδοτικό )?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα χρηματα τα εχω.. Μεχρι 1000€ για κουτι και εχω τον ssd,το κουτι και εναα τροφοδοτικο corsair 550. Αμ φτανει για αυτα που θα βαλω θα το κρατησω.. Απο παιχνιδια θελω να παιξω τα metal gear, assassins και γενικα action-adventure, fps..

Sent from my HUAWEI VNS-L31 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

gtx 1070 οποιαδηποτε υλοποιηση μπορεις (εχουν πεσει κατα ενα 30-40ρι ευρω οι τιμες τους ) , μια mobo 100-120€ (πχ asrock z170 pro4 )  , 6600Κ (260€) , ενα νεο τροφοδοτικο EVGA 650 G2 (115€ ) . Μια ψυκτρουλα οπως αυτη και εισαι ετοιμος. Μπορεις να πας και σε καλυτερη ψυκτρα αν εχεις στο μυαλο το overclocking. Αν δε το'χεις, δεν εχει νοημα νομιζω ο 6600Κ (πας σε εναν ι5 6500 για παραδειγμα).

 Ουτε φτανεις στο χιλιαρικο.

Εχεις ssd + hdd , εχεις κουτι (ποιο κουτι ειναι παρεμπιπτοντως; ), κανεις συστημα για gaming, θα σου βγαλει καμποσα χρονακια αν δωσεις βαση στην καρτα γραφικων. Ειναι μεν καπως υπερκοστολογημενη η 1070 , αλλα δεν εχει καμμια σχεση με την 1060. Για μενα αυτος ειναι ο ιδανικος συνδυασμος αφου διαθετεις 1000€ και εχεις στην κατοχη σου κουτι,ssd.

Οχι οτι δε θα παιζεις με την 1060,μια χαρα θα παιζεις. Ολα εξαρτωνται απο τις απαιτησεις σου. Α, και δε μας ειπες τι οθονη εχεις.. Ειναι 1080p ? (πολυ σημαντικο)

 

Μπορεις να βαλεις το τροφοδοτικο που εχεις για αρχη, αλλα θα προτεινα ενα καλο Gold ποιοτικο τροφοδοτικο (οπως το παραπανω) , μιας και ειναι απο τα πιο σημαντικα parts στο pc μας :) 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φιλε tommybertsen! Θα το κανω overclock οποτε θελω αλλη ψυχτρα, αλλα θα παω σε thermaltake, μαλλον. Με ενδιαφερει να εχει το ανεμιστηρακι απο πανω για να συνεργαζεται με το κουτι. Κουτι εχω το armour a30 της thermaltake.

Οθονη δεν εχω.. Και δεν εχω βρει ακομη.. Η οθονη μαζι με τα αλλα περιφεριακα ειναι εκτος 1000. Μολις τελειωσω με το κουτι θα ψαξω μια..

Sent from my HUAWEI VNS-L31 using Tapatalk

Αρα λετε οτι ο 6600k ειναι μια χαρα? Και ας ειναι κοντα στα minimum των τελευταιων παιχνιδιων?

Sent from my HUAWEI VNS-L31 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμεινα λιγο με το κουτακι :p Ειναι micro atx , εχει περιορισμους παρα πολλους... Δεν θα το προτεινα για gaming συστημα... Τι θερμοκρασιες εχεις τωρα; (βλεποντας τα fans που εχει , απορω πως γινεται να εχει 230ΜΜ ανεμιστηρι πανω στα 800rpm .. Τι ακριβως κανει εκει πανω αυτο; :p ). Η ερωτηση μου η επομενη ειναι: Εχεις προβλημα χωρου ή μπορεις να πας και σε νεο κουτακι;

 

Αν αποφασισεις να μεινεις με αυτο το κουτι, πρεπει να κοιταξεις και σε micro atx μητρικες. Ψυκτρες παιρνει εως 9 εκατοστα υψος, τρελος περιορισμος, οποτε πρεπει να κοιταξεις αν παιρνει καμμια 120mm AIO υδροψυξη τουλαχιστον... Καποια της αρκτικ ας πουμε.. Δεν βλεπω καποια αλλη λυση για να κανεις και OC... Ευτυχως δε περιοριζει την καρτα γραφικων... 

Link to comment
Share on other sites

Δυχτυχως δεν μπορω να αλλαξω κουτι.. Για αυτο ειπα εξ αρχης οτι εχω περιορισμο στην mobo και διαλεξα την asus maximus viii gene. Γενικα.το.κουτακι εχει αρκετα καλη ψυξη για το μεγεθος.του.. Και βολευει γιατι στο.πλαι εχει τρυπες και ο αερας της καρτας παει απευθειας εξω, ( αν ειναι μεγαλη) οπως και του επεξεργαστη. Εχει μια ψυχτρα η thermaltake που ειναι 9 cm και καθετε ακριβως.Οποτε θελω να ελπιζω οτι δεν θα εχω θεμα υπερθερμανσης...

Sent from my HUAWEI VNS-L31 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι αυτη η ψυκτρα που λες; Νομιζω οτι μια αεροψυκτρα τετοιου μεγεθους δεν ειναι για oc καταστασεις... 

 

Αφου δε μπορεις να αλλαξεις το κουτι (λογικα λογω χωρου  - σορρυ, τωρα ειδα οτι δε μπορεις να το αλλαξεις και λες για τον περιορισμο της μητρικης) , τοτε πιστευω ειναι η πιο οπτιμαλ λυση μια ΑΙΟ :) . Εχει παντως αρκετες μητρικες mATX σε καλυτερες τιμες απο τα 200€ της asus... Πχ http://www.skroutz.gr/s/8050236/Asrock-Z170M-Extreme4.html

Δε βλεπω για ποιο λογο χρειαζεσαι 200€ μητρικη...Τα λεφτα θα τα δωσεις για καρτα γραφικων ,στο gaming εστιαζεις. Το OC ειναι δευτερευον, αν και θα βοηθησει overall. 

Επισης για μνημες πριν ξεχασα  να πω, οποτε το 1000ρικο το φτανεις :hehe: 

6600Κ

Ζ170 matx (μη δωσεις πανω απο 150,  δεν υπαρχει λογος)

GTX 1070

Μια ΑΙΟ σε καλη τιμη (~65€) ή την ψυκτρα που λες αν επιθυμεις.

Μνημες 2Χ8 κανα 85ρι.

Eισαι πανω-κατω στο 1000ρικο. Τωρα αν μπορεις αργοτερα να αλλαξεις το τροφοδοτικο (ποιο Corsair εχεις btw? ), αν χρειαστει, καλο θα ηταν ;) 

 

Αν δε θες να φτασεις στο μαξιμουμ του μπατζετ και να εχεις και ρεστα τα οποια θα βαλεις σε μια καλη οθονη, πας σε GTX 1060, απλως θα χρειαστεις υποχωρησεις πολυ πιο συντομα. 

Τωρα αν δε θες να παιζεις competitive online κλπ , και 144Hz/1080p οθονες (ακριβο αθλημα) , πας σε μια νορμαλ 1080p/1440p οθονη, ομως για την 2η, θες τουλαχιστον μια gtx 1070 για να εισαι κομπλε για καποια χρονια ;) 

Για το θεμα οθονη , ισως χρειαστεις ξεχωριστο θεμα στο φορουμ ,για να παρεις μια καλυτερη γνωμη :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Sag997 έγραψε:

Δυχτυχως δεν μπορω να αλλαξω κουτι.. Για αυτο ειπα εξ αρχης οτι εχω περιορισμο στην mobo και διαλεξα την asus maximus viii gene.

Δικά σου τα χρήματα αλλά θα σου πω την άποψη μου. Τα 220€ που θα δώσεις για την μητρική μπορείς να τα δώσειςγια ένα καλό κουτί + μια μητρική, επίσης

για να αυξήσεις αυτά τα 220€ και να μην σου μείνει το armour σπρώξε το στις αγγελίες.

Παράδειγμα Phanteks Enthoo Pro M 92€ + Asrock Z170 Extreme4 150€ →242€

Αν δεν σου κάνουν αυτά επέλεξε ένα κουτί μέχρι 120€ και μητρική μέχρι 150€.

 

Αυτό που διάβασα είναι περιορισμός λόγω κουτιού και όχι χώρου (εκτός κι αν δεν το βλέπω κάπου). Πάντως αν  πρέπει να μπει mATX μητρική τότε μην 

δώσεις παραπάνω από 150€ όπως σου έχουν πει. Asrock Z170M Extreme4

Τα χρήματα που περισσεύουν ρίχτα στην κάρτα γραφικών.

Για τις μνήμες μην ξεφύγεις πάνω από 100€

Στα 3000mhz από 85€ με cl15 // στα 3200mhz από 90€ με cl16

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.