Jump to content



Μηχανικό πληκτρολόγιο και ποντίκι.


Recommended Posts

Αποφάσισα να προχωρήσω στην αγορά νέου πληκτρολογίου και ποντικιού, για πρώτη φορά να δοκιμάσω κάτι άλλο εκτός MS(!!!). Σκέφτομαι να αγοράσω το πρώτο μου μηχανικό πληκτρολόγιο και ένα καλύτερο ποντίκι από ότι είχα μέχρι τώρα.
Διάβασα κάποια πράγματα και μάλλον κατέληξα κάπου, με γνώμονα κυρίως την αξιοπιστία και την καλή υποστήριξη της εταιρείας μετά την πώληση(σημαντικό) . Δεν τρελαίνομαι με φωτάκια και φρου-φρου(μάλλον δεν θα με πείραζε να μην είχε καθόλου) , μου αρέσουν τα απλά και δεν κάθομαι ποτέ στο σκοτάδι έτσι και αλλιώς(κουράζονται τα μάτια) .

Το πληκτρολόγιο το θέλω για γενική χρήση, λίγο από όλα.

 

Καλούτσικη τιμή για το πληκτρολόγιο και το ποντίκι, νόμιζω.

Κατέληξα για πληκτρολόγιο στο Corsair Strafe

Ποντίκι το Asus Rog Gladius

Επίσης θα πάρω και ένα μικρό κιτ καθαρισμού και μερικά o-ring dumpers να βρίσκονται σε περίπτωση που θέλω μεγαλύτερη ησυχία.

 

Έχει κανείς εμπειρίες από τα παραπάνω(θετικές και αρνητικές) ;

Ευχαριστώ.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από kogba
Link to comment
Share on other sites

Οσο για το σετ καθαρισμού, χρειάζεσαι απλά ένα πινέλο, μια οδοντόβουρτσα για να φύγουν τα πολλά και ένα φυσητήρα. Δε θα κάνεις δουλειά μόνο με το πινελάκι που δίνει και το φουφου το μπαλάκι εκείνο. 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Οπότε, μάλλον θα κάνω αυτό που λες και θα αφήσω το σετάκι. Ευχαριστώ.

Βρωμίζουν πολύ εύκολα τα μηχανικά πληκτρολόγια(σε σύγκριση με τα πληκτρολόγια μεμβράνης) ; Είναι περισσότερο ευαίσθητα από τα "απλά";

Έγινε επεξεργασία από kogba
Link to comment
Share on other sites

Εχω το strife rgb μια φορα στο τόσο βγάζω όλα τα κουμπιά τα πλένω και τα επανατοποθετώ ένα καλο καθαρισμό του πληκτρολογίου περίπου με παίρνει 20-25 λεπτά , μερικές μπατονέτες θέλεις και λευκό οινόπνευμα θέλεις μονο κατά τι γνώμη μου και γίνετε ολοκαίνουριο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι και πόσο συχνά το καθαρίζεις κάτι. Όσο πιο συχνά του κάνεις ένα πέρασμα, τόσο πιο εύκολο να βγάλεις τη σκόνη.

Όσο για το strafe, αν καταλήξεις σε αυτό, επειδή το έχω και γω πρέπει να είναι το πιο εύκολο πληκτρολόγιο στο καθάρισμα, επειδή τα πλήκτρα του δεν είναι χωνευτά.

Έχεις καταλήξει σε διακόπτες?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, AstraLgr said:

Εχω το strife rgb μια φορα στο τόσο βγάζω όλα τα κουμπιά τα πλένω και τα επανατοποθετώ ένα καλο καθαρισμό του πληκτρολογίου περίπου με παίρνει 20-25 λεπτά , μερικές μπατονέτες θέλεις και λευκό οινόπνευμα θέλεις μονο κατά τι γνώμη μου και γίνετε ολοκαίνουριο 

Αυτό.

 

4 minutes ago, virus777 said:

Έχεις καταλήξει σε διακόπτες?

Αυτό.

 

Κι επίσης, δεν ξέρω αν θα το πάρεις από Amazon, αλλά αυτό που έβαλες έχει διάταξη UK και όχι US που έχουμε συνήθως Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

@virus777: Ναι, δεν το έβαλα στην αρχική δημοσίευση, σκέφτομαι για τους καφέ, γενικής χρήσης θα είναι.

 

@wizard!: το ξέρω, δεν βρήκα όμως να το πουλάνε με US διάταξη, όσο εψαξα. Ακόμα και στο skroutz που κοίταξα, το συγκεκριμένο "απλό" strafe με uk το φέρνει το msystems και βγαίνει στα 136€ (χωρίς μεταφορικά) . Η διαφορά που βλέπω είναι το μικρότερο αριστερό SHIFT, το μεγάλο ENTER και το " \|" που το έχει πριν το "Ζ".

 

Από ότι διάβασα, το Strafe περιλαμβάνει στη συσκευασία και κλειδί αφαίρεσης πλήκτρων, σωστά; Άρα δεν χρειάζεται να αγοράσω άλλο;

 

Υ.Γ.: το βρήκα και στο ισόπι, με ΝΑ διάταξη, στα 129,9€. Λέτε να είναι τόσο δύσκολη η προσαρμογή σε UK διάταξη; Αν ναι, να το ξανασκεφτώ.

Έγινε επεξεργασία από kogba
Link to comment
Share on other sites

Από ότι διάβασα, το Strafe περιλαμβάνει στη συσκευασία και κλειδί αφαίρεσης πλήκτρων, σωστά; Άρα δεν χρειάζεται να αγοράσω άλλο;

Ναι το έχει. Όπως και κάποια έξτρα πλήκτρα για πιο gaming καταστάσεις.

Τώρα για τη διάταξη, πιστεύω όποια και να πάρεις θα τη συνηθίσεις. Εγώ την uk έψαχνα, αλλά δεν την βρήκα πουθενά (hint: το πήρα από ελλάδα).

Link to comment
Share on other sites

@Wizard!: Μάλιστα, έχει αρκετές διαφορές.

 

Δεν είναι το θέμα να δώσω 25 ευρώ παραπάνω(105€ βγαίνει με τα μεταφορικά από Αγγλία) και να το πάρω από την Ελλάδα με US διάταξη, απλά νόμιζα πως ήταν καλή ευκαιρία σε αυτή την τιμή. Απλώς ανεβαίνει σε τιμή και έχω την αίσθηση(μπορεί να κάνω και λάθος! ) ότι με λίγα ευρώ παραπάνω αλλάζεις κατηγορία και υπάρχουν ποιοτικότερες και ίσως, πληρέστερες προτάσεις; (αν και δεν ξέρω τι περισσότερο μπορεί να έχει ένα πληκτρολόγιο που μπορεί να είναι χρήσιμο για καθημερινή χρήση)

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή είναι καλή. Δεν είναι πρόβλημα το UK, μπορείς να το συνηθίσεις. Απλά στο τόνισα για να το ξέρεις, μη βρεθείς προ εκπλήξεως.

Εμένα το laptop μου στη δουλειά είναι UK, αλλά στα Windows το έχω ρυθμίσει ως US. Οπότε το @ είναι στο shift+2, αλλά το πλήκτρο δείχνει £

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με τιμή περίπου 7 λιρών το σετάκι καθαρισμού που κοιτάς δεν το λες κι ακριβό. Θεωρώντας ότι περιλαμβάνει τον keycap puller θα το αγόραζα για να διευκολύνεσαι στο βγάλσιμο των πλήκτρων, όταν θελήσεις να τα βγάλεις για πλύσιμο. Προσοχή με τα οινοπνεύματα κι επίσης να ξέρεις ότι πρέπει να είναι απολύτως στεγνά πριν την επανατοποθέτηση. Ο χρόνος των 20-25 λεπτών για να στεγνώσουν εντελώς από την υγρασία που αναφέρεται πιο πάνω μού φαίνεται επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

@salde: Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και συμβουλές. 

Επίσης ευχαριστώ όλους που βοήθησαν. Ελπίζω η πρώτη μου επαφή με μηχανικό πληκτρολόγιο να είναι θετική(για το ποντίκι κατάλαβα ήδη ότι θα είναι έτη φωτός μπροστά με ότι είχα έως τώρα) .

 

Η παραγγελία έγινε από amazon uk για όλα.

Περιμένω παραλαβή και θα πω τις εντυπώσεις μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος kogba έγραψε:

@salde: Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και συμβουλές. 

Επίσης ευχαριστώ όλους που βοήθησαν. Ελπίζω η πρώτη μου επαφή με μηχανικό πληκτρολόγιο να είναι θετική(για το ποντίκι κατάλαβα ήδη ότι θα είναι έτη φωτός μπροστά με ότι είχα έως τώρα) .

 

Η παραγγελία έγινε από amazon uk για όλα.

Περιμένω παραλαβή και θα πω τις εντυπώσεις μου.

 

 

καλησπέρα επειδη θέλω και εγώ να παραγγείλω από amazon uk με τι κάρτα πλήρωσες? 

υπάρχει κάτι που πρέπει να ξέρω πριν παραγγείλω? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Πλήρωσα με Μastercard της Πειραιώς.

Νομίζω όμως πως το Άμαζον δέχεται και Mastercard και Visa έτσι και αλλιώς. Μετά και την μερική χαλάρωση των CC, πλέον δεν υπάρχει περιορισμός σε αγορές ηλεκτρονικών (και πολλών άλλων) ειδών.

Δεν ξέρω να σου πω για άλλες κάρτες εταιρειών που καταφεύγαν πολλοί για να παρακάμψουν τα CC(με νόμιμο τρόπο, μέσα στα όρια της Ε.Ε. )

 

Συμβουλή: στο τελευταίο πεδίο της πληρωμής, θα σου έχει αυτόματα καταχωρημένο να πληρώσεις σε Ευρώ(έχει και για Στερλίνα δίπλα) . Να το ΑΛΛΑΞΕΙΣ και να πληρώσεις σε Λίρες, γιατί η τράπεζα που έχεις την κάρτα θα σου κάνει πολύ συμφερότερη ισοτιμία ευρώ-λίρας από ότι το Άμαζον(που έχει υψηλή ισοτιμία + μια μικρή προμήθεια) . Δεν θα γλυτώσεις τρελά χρήματα, αλλά γιατί να δώσεις τζάμπα π.χ. 5€ και να μην μείνουν στη δική σου τσέπη.

 

Συμβουλή2: Επίσης στο τελευταίο πεδίο, σου έχει επιλογή να συσκευάσουν το πληκτρολόγιο(αν πάρεις πληκτρολόγιο, λέμε τώρα) με συσκευασία Άμαζον, δωρεάν. Στο συμβουλεύουν και οι ίδιοι, διότι αν στο στείλουν στην συσκευασία του κατασκευαστή, ο καθένας μπορεί να δει ότι πρόκειται για πληκτρολόγιο(και μάλιστα ακριβό) . Μάλλον για να το προτείνουν, κάτι θα ξέρουν.

 

Υ.Γ.: σήμερα το απόγευμα που από περιέργεια μπήκα να δω πόσο πουλάνε το Strafe, η έκπτωση ήταν στο 18%(εγώ το αγόρασα εχθές με έκπτωση 22%) .

Έγινε επεξεργασία από kogba
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος kogba έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου. Πλήρωσα με Μastercard της Πειραιώς.

Νομίζω όμως πως το Άμαζον δέχεται και Mastercard και Visa έτσι και αλλιώς. Μετά και την μερική χαλάρωση των CC, πλέον δεν υπάρχει περιορισμός σε αγορές ηλεκτρονικών (και πολλών άλλων) ειδών.

Δεν ξέρω να σου πω για άλλες κάρτες εταιρειών που καταφεύγαν πολλοί για να παρακάμψουν τα CC(με νόμιμο τρόπο, μέσα στα όρια της Ε.Ε. )

 

Συμβουλή: στο τελευταίο πεδίο της πληρωμής, θα σου έχει αυτόματα καταχωρημένο να πληρώσεις σε Ευρώ(έχει και για Στερλίνα δίπλα) . Να το ΑΛΛΑΞΕΙΣ και να πληρώσεις σε Λίρες, γιατί η τράπεζα που έχεις την κάρτα θα σου κάνει πολύ συμφερότερη ισοτιμία ευρώ-λίρας από ότι το Άμαζον(που έχει υψηλή ισοτιμία + μια μικρή προμήθεια) . Δεν θα γλυτώσεις τρελά χρήματα, αλλά γιατί να δώσεις τζάμπα π.χ. 5€ και να μην μείνουν στη δική σου τσέπη.

 

Συμβουλή2: Επίσης στο τελευταίο πεδίο, σου έχει επιλογή να συσκευάσουν το πληκτρολόγιο(αν πάρεις πληκτρολόγιο, λέμε τώρα) με συσκευασία Άμαζον, δωρεάν. Στο συμβουλεύουν και οι ίδιοι, διότι αν στο στείλουν στην συσκευασία του κατασκευαστή, ο καθένας μπορεί να δει ότι πρόκειται για πληκτρολόγιο(και μάλιστα ακριβό) . Μάλλον για να το προτείνουν, κάτι θα ξέρουν.

 

Υ.Γ.: σήμερα το απόγευμα που από περιέργεια μπήκα να δω πόσο πουλάνε το Strafe, η έκπτωση ήταν στο 18%(εγώ το αγόρασα εχθές με έκπτωση 22%) .

το τελευταίο πεδίο που λες ειναι στο config γιατί μέχρι το πεδίο pay  εκεί που βάζεις τιν κάρτα μπορώ να φτάσω 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στην τελική καρτέλα κάνεις όσα είπα.

Εγώ έχω ήδη 2 κάρτες δηλωμένες και μπορώ να κάνω τη διαδικασία μέχρι τέλους(χωρίς φυσικά να πατήσω το πεδίο της "πληρωμής") και έτσι μπορώ να βλέπω την τελική χρέωση σε ότι με ενδιαφέρει(μετά απλά ανοίγω καινούργια καρτέλα και αφαιρώ τα προϊόντα από το καλάθι) .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα μου ήρθε το ποντίκι (το αγόρασα στην προσφορά με 34 λίρες, μια χαρά) .

Κατέβασα την εφαρμογή του και το firmware, όπως έλεγε να κάνω στις οδηγίες. Το λογισμικό του είναι πολύ απλό και κατανοητό με αρκετές δυνατότητες από ότι είδα.

Μεγάλη διαφορά από ότι είχα έως τώρα, μου αρέσει και το συνήθισα σε λίγα λεπτάκια. Η ροδέλα του είναι αθόρυβη και απολαυστική, νοιώθεις το ακριβές και βελούδινο γύρισμα.

Άξιζε η αναβάθμιση.

 

Τώρα περιμένω το πληκτρολόγιο.

Έγινε επεξεργασία από kogba
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.