Jump to content



CASE PHANTEKS ENTHOO LUXE FULL TOWER BLACK


Darap21

Recommended Posts

Έχω το παραπάνω κουτί και επειδή κάποια ανεμιστηρακια έχουν καεί πρέπει να πάρω αλλά... 

Αυτή την στιγμή φοράω μπροστά έναν 200αρι της coolmaster επάνω φοράω 3 120ιδες και πίσω τον μαμά... Αυτό που θέλω είναι να είναι Led Red και αθορυβοι και φυσικά να κάνουν δουλειά...και θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν φίλτρα στους ανεμιστήρες για την σκόνη.. Νομίζω πως κάτι είδα στο eshop... 

Link to comment
Share on other sites

Τους έχω 5 χρόνια τους 2 που κάηκαν... Η άλλοι είναι καινούργιοι... Απλά δεν ξέρω τι πρέπει να δω όταν θέλω να αγοράσω ανεμιστηρακι για να είναι αθόρυβο και να κάνεις σωστή δουλειά..

Στάλθηκε από το Vienna μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

ΑΝ καηκανε

Στα λογια μου ερχεσαι :p Αυτα που δεν ειπα δηλαδη :hehe: 

 

Μαν, αν θες αθορυβους ανεμιστηρες που να κανουν και δουλεια, τα φρουφρου και αρωματα με led και λοιπες ιστοριες τα ξεχνας imho.

Σιγουρα εχει καλους ανεμιστηρες ΜΕ ledακια, χρωματιστα και πλουμιστα, αλλα αν θες καλους ανεμιστηρες και αποδοτικους, πρεπει να ξερεις να τους τοποθετησεις στο κουτι σου ωστε να εχεις το optimal airflow , και οχι απλα να εχεις ενα κουτι γεματο φουρφουρια, αναλογα με το hardware παντα.

 

Ερωτηση: Ενα λογο που ΔΕΝ χρησιμοποιεις τους μαμα ανεμιστηρες και εχεις μονο τον μαμα πισω; Βαλε τους μαμα αρχικα και μετα ψαχνεσαι για αλλους. Μια χαρα ειναι οι μαμα , ασε τα led και τα φρουφρου. 

 

ΥΓ: αν θες καναν εξτρα για πανω , εγω πηρα τον παρακατω

 https://www.skroutz.gr/s/4929153/Noctua-NF-S12B-redux-1200-PWM.html 

Για εξαγωγης ανεμιστηρας μια χαρα ειναι αλλα λιγο ακριβος θεωρω. Εγω τον πηρα 10€ ελαχιστα μεταχειρισμενο. 

Μην μου πεις τιποτα για το χρωμα... :p 


Για εισαγωγης κοιταζω alpenfohn wingboost 2 140mm (2 μπροστα κανουν καλη δουλεια στο κουτι ενος φιλου-το ιδιο με εσενα εχει) και της ιδιας της phanteks , που ειναι πολυ καλοι ανεμιστηρες! Επισης Noctua ειναι εγγυηση αλλα πανακριβοι και οκ , κακασχημοι :p Οχι οποιος noctua να'ναι ομως. Εχει τοσους πολλους που και εγω μπερδευομαι με το ποιος ειναι ο καλυτερος για ανεμιστηρας κουτιου.

Ενα παραδιπλα thread στην κατηγορια "ψυξη" , εχει αρκετα "σεντονια" απο τον @Seafalco ωστε να αρχισεις το διαβασμα για το τι πρεπει να προσεξεις :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι "υπ' ατμόν", μια ερώτηση στα γρήγορα:

Τα φίλτρα που λές είναι για άλλη περίπτωση?

Γιατί το κουτί σου, είναι φορτωμένο στα φίλτρα (ακόμα και εκεί που "δεν" χρειάζεται -επάνω- έχει ! )

 

Και αν θέλεις φωτισμό, άσε τα ανεμιστήρια με LED -όπως καλά ειπώθηκε- και βάλε καμιά LEDοταινία ! :)

Θα έχεις και πολύ καλύτερο έλεγχό του έτσι !

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στα λογια μου ερχεσαι [emoji14] Αυτα που δεν ειπα δηλαδη :hehe: 

 

Μαν, αν θες αθορυβους ανεμιστηρες που να κανουν και δουλεια, τα φρουφρου και αρωματα με led και λοιπες ιστοριες τα ξεχνας imho.

Σιγουρα εχει καλους ανεμιστηρες ΜΕ ledακια, χρωματιστα και πλουμιστα, αλλα αν θες καλους ανεμιστηρες και αποδοτικους, πρεπει να ξερεις να τους τοποθετησεις στο κουτι σου ωστε να εχεις το optimal airflow , και οχι απλα να εχεις ενα κουτι γεματο φουρφουρια, αναλογα με το hardware παντα.

 

Ερωτηση: Ενα λογο που ΔΕΝ χρησιμοποιεις τους μαμα ανεμιστηρες και εχεις μονο τον μαμα πισω; Βαλε τους μαμα αρχικα και μετα ψαχνεσαι για αλλους. Μια χαρα ειναι οι μαμα , ασε τα led και τα φρουφρου. 

 

ΥΓ: αν θες καναν εξτρα για πανω , εγω πηρα τον παρακατω

 https://www.skroutz.gr/s/4929153/Noctua-NF-S12B-redux-1200-PWM.html 

Για εξαγωγης ανεμιστηρας μια χαρα ειναι αλλα λιγο ακριβος θεωρω. Εγω τον πηρα 10€ ελαχιστα μεταχειρισμενο. 

Μην μου πεις τιποτα για το χρωμα... [emoji14] 

Για εισαγωγης κοιταζω alpenfohn wingboost 2 140mm (2 μπροστα κανουν καλη δουλεια στο κουτι ενος φιλου-το ιδιο με εσενα εχει) και της ιδιας της phanteks , που ειναι πολυ καλοι ανεμιστηρες! Επισης Noctua ειναι εγγυηση αλλα πανακριβοι και οκ , κακασχημοι [emoji14] Οχι οποιος noctua να'ναι ομως. Εχει τοσους πολλους που και εγω μπερδευομαι με το ποιος ειναι ο καλυτερος για ανεμιστηρας κουτιου.

Ενα παραδιπλα thread στην κατηγορια "ψυξη" , εχει αρκετα "σεντονια" απο τον @Seafalco ωστε να αρχισεις το διαβασμα για το τι πρεπει να προσεξεις [emoji4] 

Το κουτί όταν το πήρα είχε 3 ανεμιστηρακια.. Πίσω μπροστά πάνω...εγω άλλαξα μόνο το μπροστά και έβαλα από το κουτί το CM STRYKER που είχα...και πρόσθεσε άλλους 2 επάνω που καμία πέντε χρόνια και αυτοί κάηκαν... Το δοκίμασα και σε άλλο κουτί ενός φίλου και δεν λειτουργούν...οσο για το Led δεν με καίει τόσο απλά είπα μήπως υπάρχει κάτι σε αυτό που θέλω με Led..

Στάλθηκε από το Vienna μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επειδή είμαι "υπ' ατμόν", μια ερώτηση στα γρήγορα:

Τα φίλτρα που λές είναι για άλλη περίπτωση?

Γιατί το κουτί σου, είναι φορτωμένο στα φίλτρα (ακόμα και εκεί που "δεν" χρειάζεται -επάνω- έχει ! )

 

Και αν θέλεις φωτισμό, άσε τα ανεμιστήρια με LED -όπως καλά ειπώθηκε- και βάλε καμιά LEDοταινία ! [emoji4]

Θα έχεις και πολύ καλύτερο έλεγχό του έτσι !

Τα φίλτρα είναι αυτά εδώ.. 6460b50c6d21e58373f3434e7e4f5976.jpg

bd6ed5a4bb58df39bac2679dae77e518.jpg Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι όμως απλά το είδα και είπα να ρωτήσω..

Στάλθηκε από το Vienna μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρα υπάρχουν πολλά, αλλά ανάλογα με την περίπτωση χρησιμοποιείς αυτό που σου κάνει, και συνήθως στα κουτιά όπου οι ανεμιστήρες είναι

"κρυμένοι" δεν κάνουν (των μαγνητικών εξαιρουμένων) .

Ένα άλλο που πρέπει να έχεις υπόψη -ιδιαίτερα αν στο χώρο σου υπάρχει αρκετή "σκόνη"- είναι ότι σημαντικό κριτήριο επιλογής είναι το πόσο εύκολα αφαιρούνται για να τα καθαρίσεις / πλύνεις!

Διαφορετικά θα πιάσουν "μπαμπάκια" και πάει περίπατο το air flow.

 

Ανεμιστήρες με LED υπάρχουν διάφοροι, δυστυχώς -τουλάχιστον δεν μου έρχεται κάποιος τώρα πρόχειρα- το κύριο χαρακτηριστικό τους είναι το φωτιστικό εφέ και δευτερευόντως το θέμα του θορύβου που σε ενδιαφέρει.

Σαν μια κατ' αρχήν πρόταση μπορείς να δείς τους :

 

http://www.coolermaster.com/cooling/case-fan/sickleflow-120-2000rpm-blue-led/

 

http://www.xigmatek.com/product.php?productid=150&type=specification

 

Περιττό να πω ότι δεν κόβουμε και το σβέρκο μας για τον θόρυβο που δηλώνει ο κατασκευαστής ! :p

Αυτά θέλουν δοκιμή !

Εκτός και αν πας σε εταιρία με σημαία την ησυχία, αλλά εκεί ξεχνάμε τα LED ! :)

 

Link to comment
Share on other sites

Τα φίλτρα του κουτιού βγαίνουν εύκολα όλα και τα καθαρίζω συχνά... Απλά τώρα επειδή κάνα 6 μηνω καθόταν το pc θα χρειαστεί ολική καθαριότητα... Θα το λύσω και θα το καθαρίσω... Θα με ενδιέφερε η πρόταση σου για την εταιρεία με σημαία την ησυχία....

Στάλθηκε από το Vienna μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Darap21 έγραψε:

Τα φίλτρα του κουτιού βγαίνουν εύκολα όλα και τα καθαρίζω συχνά... Απλά τώρα επειδή κάνα 6 μηνω καθόταν το pc θα χρειαστεί ολική καθαριότητα... Θα το λύσω και θα το καθαρίσω... Θα με ενδιέφερε η πρόταση σου για την εταιρεία με σημαία την ησυχία....

Στάλθηκε από το Vienna μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Be Quiet , Noctua , καποια arctic , καποια της corsair (αν και μαλλον εδω νομιζω οτι θελει τρελο ψαξιμο για ησυχα και αποδοτικα fanακια της corsair ) , καθως και τα alpenfohn που ειπα παραπανω, ειναι πολυ ησυχα! Εχει και η coolermaster ησυχα φανακια , απλα δε τα'χω ψαξει! Νομιζω η προταση του Στελιου θα εχει περισσοτερο νοημα :) 

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να τα "χώσεις" τότε πάς . . . στην όνομα και πράμα -που λένε και στο χωρίο μου- Be Quiet !

Αλλά αν είναι, περίμενε να εμφανιστούν στην αγορά οι Silent Wings 3, από ότι φαίνεται θα είναι πασπαρτού για όλα τα γούστα και ανάγκες!

Από εκεί και πέρα σε Noctua κοιτάς σειρά FLX στους 120ρηδες (για χαμηλή πίεση) και τους αντίστοιχους σε 140mm αν θέλεις κάποια πίεση παραπάνω και παροχή.

Σαφώς και άλλες προτάσεις που ήδη έγιναν, έχουν αξιόλογους ανεμιστήρες, και πιο οικονομικούς, και μπορούν να βρεθούν και άλλοι !

 

Αλλά στη κουβέντα μας λείπει κάτι πολύ βασικό !

Η σύνθεση του κουτιού σου, η ψύκτρα, η κάρτα γραφικών που έχεις,  το που έχεις βάλει και ποιούς ανεμιστήρες!

Γιατί να μιλάμε γενικά δεν είναι κακό, αλλά θα πάρεις πολύ πιο αποτελεσματική βοήθεια, αν αναφέρεις κάποιες λεπτομέρειες, που να "αποκαλύπτουν"  το air flow του κουτιού σου και θα δίνουν το υπόβαθρο να γίνει μια κουβέντα επί της ουσίας στη δική σου σύνθεση και φυσικά μέσα στις δικές σου βλέψεις και επιθυμίες ! :)

Και κάτι ακόμα που ενδιαφέρει είναι, το πως υποθέτεις ότι κάηκαν οι ανεμιστήρες, κάτω από ποιές συνθήκες, καθώς αυτό μπορεί να βγάλει κάνα λαγό ! ! ! :p

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ψύκτρα θα βάλω την Cryorig H7 (από ότι είδα στο σκρουτζ δεν υπάρχει διαθέσιμη).. Τώρα πρέπει να δω κάποια άλλη ψύκτρα... Η noctua δεν μου αρέσουν καθόλου δεν παίζει να τους βάλω....Η νέα σύνθεση του κουτιού μου ειναι:

ΜΒ: ΜΗΤΡΙΚΗ ASROCK Z170 GAMING K4 RETAIL

RAM: RAM G.SKILL F4-3000C15D-16GVRB 16GB (2X8GB) DDR4 3000MHZ RIPJAWS V DUAL CHANNEL KIT

CPU: 6600K η 6700Κ

Τα ανεμιστηρακια τα άφησα όπως ήταν.. Το μόνο που άλλαξα ήταν το μπροστά το 200αρι με ένα coolmaster 200αρι που είχα και προσθεσα αλλά 2 coolmaster που είχα στο επάνω μέρος...

Τραβηξα φώτο πως ειναι τώρα το κουτί..

ce664654171dce79d366a80de8d208bc.jpg

eefbf9d8e2d14620373da4581f306017.jpg

c891620e6c7fc2f0a7287ebea7897302.jpg

Στάλθηκε από το Vienna μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Darap21 έγραψε:

Κάτι άλλο.. Το κουτί πως το καθαρίζω τώρα έχει τόσο πολύ σκόνη?

Στάλθηκε από το Vienna μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

To βαζεις στο πλυντηριο. :hehe::sarcastic: 

Τι εννοεις πως το καθαριζεις ρε μαν; Βγαλε τα ανεμιστηρια και ξεσκονισε το. Αδειο κουτι ειναι.. Παρε ενα πανι μικροινων (κατι τετοιο παιρνω εγω) ή ενα ξεσκονοπανο , και ξεσκονισε, μετα αν θες φυσα το με φυσητηρι ή με πιστολακι (επαναλαμβανω , αδειο ειναι)

Link to comment
Share on other sites

Άδειο δεν το λες

Στάλθηκε από το Vienna μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άδειο δεν το λες... Πρέπει να βγάλω σκληρούς τροφοδοτικό ???? θα την βγάλω την άκρη μωρέ που θα πάει [emoji13] [emoji13] [emoji13] [emoji13]

Στάλθηκε από το Vienna μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 1/9/2016 at 4:53 ΜΜ, το μέλος Darap21 έγραψε:

Τώρα πρέπει να δω κάποια άλλη ψύκτρα...

 

On 1/9/2016 at 4:53 ΜΜ, το μέλος Darap21 έγραψε:

Τα ανεμιστηρακια τα άφησα όπως ήταν.. Το μόνο που άλλαξα ήταν το μπροστά το 200αρι με ένα coolmaster 200αρι που είχα και προσθεσα αλλά 2 coolmaster που είχα στο επάνω μέρος...

Λείπουν αρκετές πληροφορίες για να κάνουμε συζήτηση για το air flow.

Καλές είναι οι φωτογραφίες, αλλά καλύτερα τα χαρακτηριστικά και αν λυθούν και ...

 

Spoiler

eefbf9d8e2d14620373da4581f306017.jpg

 

...οι αντιφάσεις . . . θα κάνουμε δουλειά ! :)

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.