Jump to content



Φθηνό κινητό για backup


Wizard!

Recommended Posts

Ψάχνει η γυναίκα μου για ένα δεύτερο κινητό, ώστε να έχει το Ελληνικό νούμερο. Μέχρι στιγμής βολεύεται με ένα παλιό Sony-Ericsson, αλλά πλέον η μπαταρία του δεν κρατάει ούτε 5", το βγάζεις από τον φορτιστή και σβήνει...

Από προδιαγραφές θέλουμε να είναι κάπου στα 80€, το πολύ 100€ με τα μεταφορικά.

Καλό θα ήταν να έχει Android 6.x, αλλά προτιμώ με 5.χ αν είναι με το 6.χ να σέρνεται. Με τίποτα όμως 4.χ. Θα το κρατήσει χρόνια και δε θέλω κάτι που ήδη έχει σταματήσει να υποστηρίζεται.

WiFi & 3G απαραίτητα, αν έχει 4G/4G+, ευπρόσδεκτο.

Δε με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα Ελληνικά καταστήματα, αφού έτσι κι αλλιώς είμαστε εξωτερικό.

Δε θα παίξει με custom ROMs και Rooting, όπως είπα, θα το έχει για δεύτερο. Αν τώρα υπάρχει κάποιο κινεζικό που θέλει Custom ROM για να πάρει Ελληνικά ή να φύγει το bloatware, οκ, αλλά δε μας ενδιαφέρουν πειραματισμοί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ποιό; Απέχω από την αγορά και δεν έχω ιδέα ποιό είναι καλό και ποιό όχι.

Και ρωτάω, γιατί πχ μπορείς να μου πεις ότι το Χ με 1GB είναι οκ, ενώ το Υ με 2GB σέρνεται. Ή δύο φαινομενικά ίδια με 4πύρηνους, να έχουν σημαντικές διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

XIAOMI Redmi 3S - Το έχει σε προσφορά το Geekbuying για 4 ημέρες ακόμα στα 101€

Ulefone MetalΤο έχει σε προσφορά το Geekbuying για 4 ημέρες ακόμα στα 101€

Διάλεξε ένα από τα δύο, αν και προσωπικά θα πήγαινα στο πρώτο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, maddoctor said:

XIAOMI Redmi 3S - Το έχει σε προσφορά το Geekbuying για 4 ημέρες ακόμα στα 101€

Ναι το είδα αυτό. Ξέρεις τι παίζει με μεταφορικά και τελωνεία; Δεν είμαι Ελλάδα, αλλά είμαι ΕΕ, οπότε φαντάζομαι αν χρησιμοποιεί κάποια "τεχνική", πχ gift, θα κάνει το ίδιο παντού.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Wizard! έγραψε:

Ναι το είδα αυτό. Ξέρεις τι παίζει με μεταφορικά και τελωνεία; Δεν είμαι Ελλάδα, αλλά είμαι ΕΕ, οπότε φαντάζομαι αν χρησιμοποιεί κάποια "τεχνική", πχ gift, θα κάνει το ίδιο παντού.

Εγώ μια χαρά εχω παραλάβει από εκεί. Μάλιστα η τελευταία μου παραγγελία επειδή ήταν ογκώδης, την σπάσανε μόνοι τους στα δύο. Επίσης το συγκεκριμένο μαγαζί έχει και γενικό κουπόνι για xiaomi προϊόντα για -5%, αλλά όχι σε προσφορές - xiaomifans2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 9/5/2016 at 7:52 PM, maddoctor said:

Εγώ μια χαρά εχω παραλάβει από εκεί. Μάλιστα η τελευταία μου παραγγελία επειδή ήταν ογκώδης, την σπάσανε μόνοι τους στα δύο. Επίσης το συγκεκριμένο μαγαζί έχει και γενικό κουπόνι για xiaomi προϊόντα για -5%, αλλά όχι σε προσφορές - xiaomifans2

Μόλις παρέλαβα επιστολή από το ταχυδρομείο, να πληρώσω τελωνείο...

Νόμιζα ότι οι κινέζοι τα είχαν λύσει αυτά τα θέματα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος Wizard! έγραψε:

Μόλις παρέλαβα επιστολή από το ταχυδρομείο, να πληρώσω τελωνείο...

Νόμιζα ότι οι κινέζοι τα είχαν λύσει αυτά τα θέματα...

Με τι είπες να σου έρθει, γιατί με απλό ταχυδρομείο δεν υπάρχει πιθανότητα να το πάρουν χαμπάρι! Εδώ μου στείλανε την λάμπα της Xiaomi που είναι ένα τεράστιο κουτί και πέρασε έτσι!

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, maddoctor said:

Με τι είπες να σου έρθει, γιατί με απλό ταχυδρομείο δεν υπάρχει πιθανότητα να το πάρουν χαμπάρι! Εδώ μου στείλανε την λάμπα της Xiaomi που είναι ένα τεράστιο κουτί και πέρασε έτσι!

Απλό ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

On 9/21/2016 at 1:25 PM, deninho said:

Ελλάδα ή Ιρλανδία;

Ιρλανδία.

Πλήρωσα τελικά 28€ τελωνείο. Θα μπορούσα να μην πληρώσω καθόλου, γιατί αν περίμενα, την επόμενη μου έστειλαν τιμολόγιο οι Κινέζοι με χρέωση 22USD.

Δεν πειράζει, την άλλη φορά.

 

Τώρα και περισσότερο ο @maddoctor αν ξέρει, τι ROM βάζουμε;

Ήθελα την CM 13, αλλά φαίνεται να είναι alpha και δε θέλω πειράματα. Θα μπει μία και θα κάτσει.

http://www.cyanogenmods.org/forums/topic/installing-redmi-3-cm13-marshmallow-custom-rom/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.