Jump to content



ΑΡΝΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΥ ΕΝΟΙΚΙΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ


TheaDan

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, έχω μπλέξει σε μια κατάσταση τον τελευταίο χρόνο σχετικά με ένα σπίτι που νοίκιαζα στο όνομα του πατέρα μου. Είχα ξανά κάνει μία δημοσίευση σχετική με το σπίτι.
( http://www.thelab.gr/forums/topic/172013-λύσιμο-μισθωτήριο-σπιτιού/#comment-251340 )
Τους περασμένους μήνες αφού κατάφερα να φύγω από αυτό το σπίτι και να μείνω αλλού, παλεύω με ένα άλλο ζήτημα που και πάλι η ιδιοκτήτρια προσπαθεί να αποφύγει. Για όσο καιρό έμενα στο προηγούμενο σπίτι το συμβόλαιο όπως είχα αναφέρει ήταν απλώς χειρόγραφο με αναγραφόμενο ποσό το μισό από αυτά που όντως πλήρωνα και γενικά υπήρξαν πολλα προβλήματα με το σπίτι. Το συμβόλαιο λοιπόν αυτο, απο τότε δεν δηλώθηκε ποτέ στο ηλεκτρονικό σύστημα απο την "κυρία" που το νοίκιαζα και έχω τουλάχιστον 4 μήνες που κυριολεκτικά την κυνηγάω για το κάνει. Το χρειάζομαι έτσι κι αλλιώς για να δείξω το συμβόλαιο στη σχολή για το Στεγαστικό Επίδομα. Με αποφεύγει προφανώς και μου έδωσε απλά το τηλ. του λογιστή της για να συννενοηθώ μαζί του.Παίρνω τηλέφωνα απο τον Ιούνιο με μόνο μία απάντηση πως ο ίδιος δεν είναι εκεί και πως θα με πάρει κλπ. Το καλοκαίρι ήμουν εκτός Αθήνας οπότε δυστυχώς δεν ασχολήθηκα με το ζήτημα μεχρι τα μέσα Αυγούστου. Πάλι καμία απάντηση και σήμερα κάλεσα από άλλον αριθμό και το σήκωσε!Κατέλιξε να φωνάζει και ήθελε να μου το κλείσει λεγοντάς μου πως ειναι λογιστής και δηλαδή αυτός τι υποτίθεται πως πρέπει να κάνει και άλλες αντίστοιχες μαλακίες. Του εξήγησα πως έχει η όλη κατάσταση και του είπα πως αν αυτό πάει με στόχο η "κυρία" να κρύψει τα εισοδήματα της δεν μπορεί, διότι υπάρχουν αποδείξεις από την τράπεζα και έτσι κι αλλιώς έπρεπε να υποβληθεί ηλεκτρονικά εδώ και καιρό. Η ίδια υποτίθεται είναι στο νοσοκομείο λόγω προβλημάτων υγείας και για αυτό μου έδωσε το τηλ. του λογιστή ο οποίος δεν συνεργάζεται με τίποτα και με αποφεύγει πιστεύω καθόλου συμπτωματικά εδώ και μήνες. Με λίγα λόγια το συμβόλαιο δεν βλέπω να υποβάλλεται ποτέ και θα χάσω και το επίδομα. Πρέπει να κινηθώ νομικά;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα καλουσα την κυρια και θα της ελεγα ευγενικα οτι ο λογιστης σε αποφευγει. Θα προτεινα μια εξουσιοδοτηση απο αυτην (αν δεν μπορει να κινηθει, η αστυνομια ερχεται σε τετοιες περιπτωσεις).

Αν σου πει μα μου, παντα με ευγενικο τροπο θα της πεις οτι σε αναγκαζουν απο την σχολη να το καταγγειλεις στην εφορια, γιατι αλλιως χανεις το επιδομα (μπλοφα...)
Αν πιασει, κανεις εσυ την υποβολη. Αν οχι προχωρω σε καταγγελια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος fatalara έγραψε:

Αν καταλαβα καλα ο λογιστης σε ρωτησε τι πρεπει να κανει?

Τι εννοει οτι δεν ξερει? Μηπως δεν ειναι λογιστης και ειναι κανενας ασχετος?

Του είπα πως έπρεπε να υποβληθεί το συμβόλαιο στο taxisnet εδώ και καιρό και πρέπει να γίνει επιτέλους και πως το χρειάζομαι και για τη σχολή και απλά δεν μου έδωσε καμιά ξεκάθαρη απάντηση. Μετά τις φωνές μου είπε απλά θα μιλήσει με την ιδιοκτήτρια για να βρεθεί μια λύση και κάτι μου ανέφερε για πρόστιμο 100 ευρώ . Το τι μια λύση εννοεί δεν το καταλαβαίνω. Απλά να υποβληθεί ηλεκτρονικά πρέπει να το εκτυπώσω και να το δώσω σχολή μαζί με τα υπόλοιπα χαρτιά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

100 ευρώ πρόστιμο θα έχει αυτή λογικά λόγω εκπρόθεσμης υποβολής. Σε καμμία περίπτωση δε θα το πληρώσεις εσύ, είναι δικό της το πρόβλημα.

Θυμάμαι στο περίπου το θέμα σου, έχεις μιλήσει με κάποιο δικηγόρο ή δε θέλεις να μπλέξεις (τρέχεις) κι άλλο;

Σπίτι άλλαξες;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως για όσα σπίτια νοικιάστηκαν πριν από 1/1/2013 δεν ήταν υποχρεωτική η ηλεκτρονική υποβολή του μισθωτηρίου συμβολαίου. Επίσης, όταν λήγει το ηλεκτρονικό μισθωτήριο συμβόλαιο, ΔΕΝ επιβάλεται υποχρεωτικά η ηλεκτρονική του υποβολή εκ νέου, καθώς θεωρείται σιωπηρή παράταση του υφιστάμενου συμβολαίου.  Σε περίπτωση όμως που αλλάξουν οι όροι ή η τιμή του μισθώματος (σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή μετά τη λήξη ισχύος του συμβολαίου), τότε υπάρχει διορία ενός ή δύο μηνών αν δεν κάνω λάθος, για να κατατεθεί εκ νέου το ηλεκτρονικό μισθωτήριο με τους νέους όρους.

 

Αν κατάλαβα καλά, πλέον δε διαμένεις στο συγκεκριμένο διαμέρισμα, και ούτε έγινε ποτέ υποβολή ηλεκτρονικού συμβολαίου μισθώματος. Άρα συμπεραίνω πως το διαμέρισμα το νοίκιαζες προ του 2013 και επομένως σύμφωνα με το νόμο ο ιδιοκτήτης δεν είναι υπόχρεος σε ηλεκτρονική υποβολή, καθώς δεν άλλαξαν οι όροι μίσθωσης, εφόσον μετά τη λήξη του (μη ηλεκτρονικού) συμβολαίου αυτό παρέμεινε σε ισχύ (η σιωπηρή παράταση όπως το λεν οι εφοριακοί), μέχρι το διάστημα που τελικά έφυγες από το διαμέρισμα.

 

Υπόψη πως σε περίπτωση που τελικά παρέμενες στο διαμέρισμα με άλλους όρους από τους αρχικούς, τότε ο ιδιοκτήτης θα ήταν υποχρεωμένος να καταθέσει ηλεκτρονικό μισθωτήριο με τους νέους όρους, μέσα σε διάστημα ενός μήνα (ίσως και 2, δεν είμαι σίγουρος). Αν χάσει την προθεσμία, τότε ναι, υπάρχει πρόστιμο για εκπρόθεσμη υποβολή (100 ευρώ), αλλά όλα αυτά δεν αφορούν τη δική σου περίπτωση, καθώς πλεόν δεν διαμένεις στο διαμέρισμα. Χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος της σε καμία περίπτωση για τη συμπεριφορά της και για όλα τα άλλα που προανέφερες, πιστεύω πως στο θέμα με την ΜΗ ηλεκτρονική υποβολή του μισθωτηρίου είναι καθόλα νόμιμη...

 

Πάντως το πιο φρόνιμο που έχεις να κάνεις από το ζητάς την άποψη του κάθε άσχετου στο ιντερνετ, είναι να πας σε κάποια (οποιαδήποτε) ΔΟΥ και να διατυπώσεις τα ερωτήματά σου στον υπάλληλο. Σε αντίθεση με ό,τι πιστεύει ο κόσμος, προσωπικά δεν είχα ποτέ παράπονο από ερωτήματα τέτοιου τύπου. Και προθυμία να βοηθήσουν, αλλά και διάθεση να το ψάξουν διαπίστωσα. Βέβαια, πάντα τύχαινε να έπεφτα σε γυναίκες υπαλλήλους, οπότε μπορεί να οφείλεται και στην ομορφάδα μου! :tomato:

Έγινε επεξεργασία από Anthemius
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος anonymous-root έγραψε:

100 ευρώ πρόστιμο θα έχει αυτή λογικά λόγω εκπρόθεσμης υποβολής. Σε καμμία περίπτωση δε θα το πληρώσεις εσύ, είναι δικό της το πρόβλημα.

Θυμάμαι στο περίπου το θέμα σου, έχεις μιλήσει με κάποιο δικηγόρο ή δε θέλεις να μπλέξεις (τρέχεις) κι άλλο;

Σπίτι άλλαξες;

άλλαξα τελικά ναι. σκέφτομαι να συμβουλευτώ ένα δικηγόρο αυτές τις μέρες αν τελικά δεν γίνει τίποτα.

πριν 33 λεπτά, το μέλος Anthemius έγραψε:

Νομίζω πως για όσα σπίτια νοικιάστηκαν πριν από 1/1/2013 δεν ήταν υποχρεωτική η ηλεκτρονική υποβολή του μισθωτηρίου συμβολαίου. Επίσης, όταν λήγει το ηλεκτρονικό μισθωτήριο συμβόλαιο, ΔΕΝ επιβάλεται υποχρεωτικά η ηλεκτρονική του υποβολή εκ νέου, καθώς θεωρείται σιωπηρή παράταση του υφιστάμενου συμβολαίου.  Σε περίπτωση όμως που αλλάξουν οι όροι ή η τιμή του μισθώματος (σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή μετά τη λήξη ισχύος του συμβολαίου), τότε υπάρχει διορία ενός ή δύο μηνών αν δεν κάνω λάθος, για να κατατεθεί εκ νέου το ηλεκτρονικό μισθωτήριο με τους νέους όρους.

 

Αν κατάλαβα καλά, πλέον δε διαμένεις στο συγκεκριμένο διαμέρισμα, και ούτε έγινε ποτέ υποβολή ηλεκτρονικού συμβολαίου μισθώματος. Άρα συμπεραίνω πως το διαμέρισμα το νοίκιαζες προ του 2013 και επομένως σύμφωνα με το νόμο ο ιδιοκτήτης δεν είναι υπόχρεος σε ηλεκτρονική υποβολή, καθώς δεν άλλαξαν οι όροι μίσθωσης, εφόσον μετά τη λήξη του (μη ηλεκτρονικού) συμβολαίου αυτό παρέμεινε σε ισχύ (η σιωπηρή παράταση όπως το λεν οι εφοριακοί), μέχρι το διάστημα που τελικά έφυγες από το διαμέρισμα.

 

Υπόψη πως σε περίπτωση που τελικά παρέμενες στο διαμέρισμα με άλλους όρους από τους αρχικούς, τότε ο ιδιοκτήτης θα ήταν υποχρεωμένος να καταθέσει ηλεκτρονικό μισθωτήριο με τους νέους όρους, μέσα σε διάστημα ενός μήνα (ίσως και 2, δεν είμαι σίγουρος). Αν χάσει την προθεσμία, τότε ναι, υπάρχει πρόστιμο για εκπρόθεσμη υποβολή (100 ευρώ), αλλά όλα αυτά δεν αφορούν τη δική σου περίπτωση, καθώς πλεόν δεν διαμένεις στο διαμέρισμα. Χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος της σε καμία περίπτωση για τη συμπεριφορά της και για όλα τα άλλα που προανέφερες, πιστεύω πως στο θέμα με την ΜΗ ηλεκτρονική υποβολή του μισθωτηρίου είναι καθόλα νόμιμη...

 

Πάντως το πιο φρόνιμο που έχεις να κάνεις από το ζητάς την άποψη του κάθε άσχετου στο ιντερνετ, είναι να πας σε κάποια (οποιαδήποτε) ΔΟΥ και να διατυπώσεις τα ερωτήματά σου στον υπάλληλο. Σε αντίθεση με ό,τι πιστεύει ο κόσμος, προσωπικά δεν είχα ποτέ παράπονο από ερωτήματα τέτοιου τύπου. Και προθυμία να βοηθήσουν, αλλά και διάθεση να το ψάξουν διαπίστωσα. Βέβαια, πάντα τύχαινε να έπεφτα σε γυναίκες υπαλλήλους, οπότε μπορεί να οφείλεται και στην ομορφάδα μου! :tomato:

Το σπιτι το νοικιασα τον Σεπτεμβριο του 15 και το συμβολαιο εγινε για ενα χρονο. Εληξε και τωρα εφυγα απο εκει. Την ολη ηλεκτρονικη διαδικασια την χρειαζομαι οπως και να χει για τη σχολη και μαλιστα ουτε το χειρογραφο ειναι εντελως σωστο που μονο αυτο καναμε και λογω διαφορετικης τιμης απο αυτη που πληρωνα και λογω οτι περιεγραφε πραγματα που θα πρεπε να υπαρχουν ηδη στο σπιτι και τελικα ηταν ολα χαλασμενα απο τις πρωτες μερες. Γενικα ειχα πολλα προβληματα με αυτην. Τελος παντων θα παω σε δικηγορο και ΔΟΥ οπως ειπες αλλα δεν εχω αντρικη ομορφαδα να δειξω :/ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος TheaDan έγραψε:

Το σπιτι το νοικιασα τον Σεπτεμβριο του 15 και το συμβολαιο εγινε για ενα χρονο. Εληξε και τωρα εφυγα απο εκει. Την ολη ηλεκτρονικη διαδικασια την χρειαζομαι οπως και να χει για τη σχολη και μαλιστα ουτε το χειρογραφο ειναι εντελως σωστο που μονο αυτο καναμε και λογω διαφορετικης τιμης απο αυτη που πληρωνα και λογω οτι περιεγραφε πραγματα που θα πρεπε να υπαρχουν ηδη στο σπιτι και τελικα ηταν ολα χαλασμενα απο τις πρωτες μερες. Γενικα ειχα πολλα προβληματα με αυτην. Τελος παντων θα παω σε δικηγορο και ΔΟΥ οπως ειπες αλλα δεν εχω αντρικη ομορφαδα να δειξω :/ 

Αφού το νοίκασες το 2015 είναι δεδομένο πως έπρεπε να υποβάλει το μισθωτήριο συμβόλαιο ηλεκτρονικά!!! Το λιγότερο που θα της επιβληθεί είναι το πρόστιμο των 100 ευρώ! Απο εκεί και πέρα, έχεις το πάνω χέρι και μπορείς ουσιαστικά να της πεις ξεκάθαρα πως τη συμφέρει να το καταθέσει έστω και εκπρόθεσμα και ας πληρώσει 100 ευρώ, γιατί σε διαφορετική περίπτωση θα "αναγκαστείς" να απευθυνθείς στην ΔΟΥ αλλά και σε δικηγόρο, μην έχοντας άλλη επιλογή. Νομίζω πως όλοι οι σχετικοί νόμοι κλίνουν προς την προστασία του ενοικιαστή και όχι του ιδιοκτήτη, οπότε δεν είναι "απειλή", αλλά πραγματικότητα που θα έπρεπε να λάβει σοβαρά υπόψη ο κάθε "ιδιοκτήτης"!  Προφανώς ο λόγος που δε θέλει, δεν είναι μόνο τα 100 ευρώ, αλλά και το κόστος από το πιστοποιητικό ενεργειακής κατάστασης (50-100 ευρώ στην πιάτσα), που είναι υποχρεωτικό και αυτό (με ισχύ 10 χρόνια) για να νοικιάσεις (τουλάχιστον για τα εκμισθώματα δε ζητούν ΚΑΙ βεβαίωση μηχανικού περι μή αυθαιρεσίας, ακόμη :D). 

 

Για να πω την αλήθεια όμως, δεν καταλαβαίνω και αυτήν την "άρνηση" των σχολών να δεχτούν ιδιόχειρο συμβόλαιο και να ζητούν απαραίτητα την ηλεκτρονική υποβολή της.... Όπως είπα και πριν, υπάρχουν και περιπτώσεις που δεν είναι υποχρεωτική η ηλεκτρονική υποβολή του συμβολαίου μίσθωσης...

Link to comment
Share on other sites

http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/Help/FAQsPages/FAQs_misthwsewn.html

 

Συχνές ερωτήσεις - απαντήσεις για τη Δήλωση Πληροφοριακών Στοιχείων Μισθώσεων Ακίνητης Περιουσίας

 

 

 
1. Καταργήθηκε η σύνταξη Ιδιωτικού Συμφωνητικού Μίσθωσης;
2. Πότε υπάρχει υποχρέωση υποβολής;
3. Για ποιες μισθώσεις υπάρχει υποχρέωση υποβολής;
4. Σε ποιες περιπτώσεις υποβάλλεται δήλωση μίσθωσης;
5. Ποιος έχει υποχρέωση υποβολής;
6. Πρέπει να υποβάλω στο taxisnet μισθωτήριο που το έχω καταθέσει σε Δ.Ο.Υ;
7. Αν δεν έχει ΑΦΜ ο εκμισθωτής τι κάνουμε;
8. Αν δεν έχει ΑΦΜ ο μισθωτής τι κάνουμε;
9. Ποια είναι η διαδικασία της δήλωσης των πληροφοριακών στοιχείων της μίσθωσης;
10. Πως θα αποδεικνύεται η υποβολή;
11. Πως μπορώ να εκτυπώσω απόδειξη υποβολής;
12. Πως ενημερώνονται για την υποβολή οι ενδιαφερόμενοι;
13. Είμαι μισθωτής και θέλω να κάνω αποδοχή (ή άρνηση) της δήλωσης μίσθωσης. Τι κάνω;
14. Ποιος είναι ο χρόνος υποβολής;
15. Είναι υποχρεωτική η συμπλήρωση του πρωτοκόλλου Π.Ε.Α (Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης) στη δήλωση πληροφοριακών στοιχείων μίσθωσης ακίνητης περιουσίας ;
16. Πως υποβάλλω τροποποιητική δήλωση;
17. Τι κάνουμε στην περίπτωση ανανέωσης (παράτασης) υπάρχουσας μίσθωσης;
18. Τι κάνουμε στην περίπτωση Λύσης υπάρχουσας μίσθωσης;
19. Τι κάνουμε στην περίπτωση λάθους της καταχώρησης;
20. Τι κάνουμε στην περίπτωση που υπάρχουν ειδικοί όροι μίσθωσης;
21. Είναι υποχρεωτική η καταχώρηση του ΑΤΑΚ;
22.Αν το ακίνητο μου δεν υπάγεται στις κατηγορίες ακινήτων τι κάνω;
23. Πότε συμπληρώνω τον αριθμό παροχής ΔΕΗ
24. Πως επιλέγω είδος μίσθωσης;
25. Τι κάνω στην περίπτωση υπεκμίσθωσης;
26.Τι κάνω στην περίπτωση που μισθωτής είναι Νομικό Πρόσωπο υπό σύσταση και δεν έχει λάβει ακόμα ΑΦΜ;
27. Όταν ο μισθωτής είναι φοιτητής δηλώνουμε τον ΑΦΜ του γονέα που τον περιλαμβάνει στην δήλωση του ως προστατευόμενο μέλος;
28. Πως δηλώνεται διαμέρισμα (δηλωμένο από τον ιδιοκτήτη κανονικά σε μια γραμμή του Ε9) όπου συγκατοικούν 3 φοιτητές έχοντας κοινή μεν κοινή κουζίνα-μπάνιο, αλλά ο καθ ένας το δικό του υπνοδωμάτιο και πληρώνουν διαφορετικό μίσθωμα ο καθένας;
29. Είναι υποχρεωτική η υποβολή μέσω taxisnet; Υποβάλλουμε και για παλιά μισθωτήρια; (για παράδειγμα μισθωτήρια που είχαν γίνει το 2013;)
30. Πατέρας (ή μητέρα) παραχωρεί σε τέκνο ακίνητο δωρεάν για επαγγελματική στέγη της επιχείρησης του τέκνου. Πρέπει να υποβληθεί δήλωση στοιχείων μίσθωσης Ακίνητης Περιουσίας;
31. Για τις επαγγελματικές/εμπορικές μισθώσεις, το συνολικό μηνιαίο μίσθωμα εμπεριέχει και το χαρτόσημο;
32. Πότε χρησιμοποιώ το είδος μίσθωσης «Παραχώρηση χρήσης»;
33. Πως δηλώνω: α) βοηθητικούς χώρους (πχ αποθήκη) και β) παρακολουθήματα;
34. Πως δηλώνω το συμφωνηθέν μίσθωμα;
35. Η ερώτησή μου δεν υπάρχει στις Συχνές-Ερωτήσεις.Τι να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
On 7/9/2016 at 3:57 ΜΜ, το μέλος TheaDan έγραψε:

Καλησπέρα σας, έχω μπλέξει σε μια κατάσταση τον τελευταίο χρόνο σχετικά με ένα σπίτι που νοίκιαζα στο όνομα του πατέρα μου. Είχα ξανά κάνει μία δημοσίευση σχετική με το σπίτι.
( http://www.thelab.gr/forums/topic/172013-λύσιμο-μισθωτήριο-σπιτιού/#comment-251340 )
Τους περασμένους μήνες αφού κατάφερα να φύγω από αυτό το σπίτι και να μείνω αλλού, παλεύω με ένα άλλο ζήτημα που και πάλι η ιδιοκτήτρια προσπαθεί να αποφύγει. Για όσο καιρό έμενα στο προηγούμενο σπίτι το συμβόλαιο όπως είχα αναφέρει ήταν απλώς χειρόγραφο με αναγραφόμενο ποσό το μισό από αυτά που όντως πλήρωνα και γενικά υπήρξαν πολλα προβλήματα με το σπίτι. Το συμβόλαιο λοιπόν αυτο, απο τότε δεν δηλώθηκε ποτέ στο ηλεκτρονικό σύστημα απο την "κυρία" που το νοίκιαζα και έχω τουλάχιστον 4 μήνες που κυριολεκτικά την κυνηγάω για το κάνει. Το χρειάζομαι έτσι κι αλλιώς για να δείξω το συμβόλαιο στη σχολή για το Στεγαστικό Επίδομα. Με αποφεύγει προφανώς και μου έδωσε απλά το τηλ. του λογιστή της για να συννενοηθώ μαζί του.Παίρνω τηλέφωνα απο τον Ιούνιο με μόνο μία απάντηση πως ο ίδιος δεν είναι εκεί και πως θα με πάρει κλπ. Το καλοκαίρι ήμουν εκτός Αθήνας οπότε δυστυχώς δεν ασχολήθηκα με το ζήτημα μεχρι τα μέσα Αυγούστου. Πάλι καμία απάντηση και σήμερα κάλεσα από άλλον αριθμό και το σήκωσε!Κατέλιξε να φωνάζει και ήθελε να μου το κλείσει λεγοντάς μου πως ειναι λογιστής και δηλαδή αυτός τι υποτίθεται πως πρέπει να κάνει και άλλες αντίστοιχες μαλακίες. Του εξήγησα πως έχει η όλη κατάσταση και του είπα πως αν αυτό πάει με στόχο η "κυρία" να κρύψει τα εισοδήματα της δεν μπορεί, διότι υπάρχουν αποδείξεις από την τράπεζα και έτσι κι αλλιώς έπρεπε να υποβληθεί ηλεκτρονικά εδώ και καιρό. Η ίδια υποτίθεται είναι στο νοσοκομείο λόγω προβλημάτων υγείας και για αυτό μου έδωσε το τηλ. του λογιστή ο οποίος δεν συνεργάζεται με τίποτα και με αποφεύγει πιστεύω καθόλου συμπτωματικά εδώ και μήνες. Με λίγα λόγια το συμβόλαιο δεν βλέπω να υποβάλλεται ποτέ και θα χάσω και το επίδομα. Πρέπει να κινηθώ νομικά;

 

 

    ΠΗΡΑ  ΜΟΛΙΣ  ΣΤΟΝ  ΑΝΤ1,  ΘΑ ΠΑΡΩ Κ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΕΙΔΗΣΕΩΝ  ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΣΤΗΝ ΠΡΩΙΝΗ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ,  Κ Ο ΑΥΤΙΑΣ ΚΑΛΟΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ, ΑΚΟΜΗ Κ Η ΤΑΤΙΑΝΑ ΜΗ ΣΟΥ ΠΩ, ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΥΑΛΟ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ΠΟΥ ΒΓΑΛΑΝΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ!!

Η ΘΑ ΔΕΧΤΟΥΝ ΤΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΓΙΑ ΟΣΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΣΤΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ Η ΝΑ ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΟ ΗΛΕΚΤΡ.ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΑΠΟ 01/01/20  ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ Κ ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ!

ΜΠΡΑΒΑ ΣΤΑ ΣΑΙΝΙΑ ΤΗΣ

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ, ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΟΙ ΜΑΝΑΔΕΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΜΑΡΩΝΟΥΝ

ΝΤΡΟΠΗ

ΝΤΡΟΠΗ

ΝΤΡΟΠΗ

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Alkis8 έγραψε:

 

 

    ΠΗΡΑ  ΜΟΛΙΣ  ΣΤΟΝ  ΑΝΤ1,  ΘΑ ΠΑΡΩ Κ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΕΙΔΗΣΕΩΝ  ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΣΤΗΝ ΠΡΩΙΝΗ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΗ,  Κ Ο ΑΥΤΙΑΣ ΚΑΛΟΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ, ΑΚΟΜΗ Κ Η ΤΑΤΙΑΝΑ ΜΗ ΣΟΥ ΠΩ, ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΥΑΛΟ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΥΣ ΠΟΥ ΒΓΑΛΑΝΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ!!

Η ΘΑ ΔΕΧΤΟΥΝ ΤΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΑ ΓΙΑ ΟΣΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΣΤΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ Η ΝΑ ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΟ ΗΛΕΚΤΡ.ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΑΠΟ 01/01/20  ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ Κ ΕΜΕΙΣ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ!

ΜΠΡΑΒΑ ΣΤΑ ΣΑΙΝΙΑ ΤΗΣ

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ, ΝΑ ΤΟΥΣ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΟΙ ΜΑΝΑΔΕΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΜΑΡΩΝΟΥΝ

ΝΤΡΟΠΗ

ΝΤΡΟΠΗ

ΝΤΡΟΠΗ

ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ Κ ΕΝ ΜΕΣΩ ΠΑΝΔΗΜΙΑΣ!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.