Jump to content



Τηλεόραση 48-50" έως 900€


Recommended Posts

Κλασική περίπτωση, η παλιά μου τηλεόραση πάει στο χωριό και έχω ένα budget έως 900€ για μια 4Κ TV.

 

Από τηλεοράσεις δεν έχω ιδέα και πάντα πίστευα πως είναι τρομέρα overpriced συσκευές, από monitor όμως τα παω καλά, επομένως ψάχνω TV που να έχει ΠΑΡΑ πολύ ομαλή εικόνα, δηλαδή το panel να είναι true 100hz+

Επίσης χρειάζομαι καλή γωνία θέασης λόγω θέσης στο σαλόνι.

 

Ποιό μοντέλο είναι κορυφή αυτή τη στιγμή σε αυτά τα χρήματα?

Link to comment
Share on other sites

Στα αλλά threads προτεινω πάντα sony γιατί χρησιμοποιείται ως monitor και για gaming. Σε άλλη περίπτωση υπάρχουν και άλλες επιλογές, αλλα συνεχίζουν να είναι οι sony από τις καλές επιλογές.

 

Ποια θα είναι ή χρήση λοιπόν της τηλεόρασης;

 

Προς το παρόν πάντως προτείνω αυτές τις δύο από τη νέα σειρά τηλεοράσεων της sony.

 

http://www.skroutz.gr/s/9777546/Sony-KD-43XD8077.html

http://www.skroutz.gr/s/9658296/Sony-KD-49XD8305.html

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

θα κοιταζα πολυ σοβαρα αυτη http://www.skroutz.gr/s/9586633/Samsung-UE55KU6402.html

 

εκτος απο τις SONY που αναφερθηκαν,  επισης θα εριχνα ενα ψαξιμο σε 

 

http://www.skroutz.gr/s/9360619/LG-55UH7507.html

 

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε για αυτήν εδώ: https://www.amazon.co.uk/Sony-KD43XD8088-43-Inch-Freeview-PlayStation/dp/B01HM7JPMW

 

Φαίνεται να είναι ίδια σειρά με την 8077 αλλά διαθέτει και HDR ?

 

43" είναι οκ η διάσταση.

 

Edit: Χμμ.. και η 8077 έχει HDR, αναρωτιέμαι αν απλώς είναι η ίδια τηλεόραση για άλλο region.

Έγινε επεξεργασία από Stelios F.
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, icy20 said:

Συνηθως αυτες που εχουν 1-2 νουμερα διαφορα ειναι αυτο που λες. Απλα για αλλες χωρες. Χωρις ομως να ισχυει παντοτε αλλα αυτος ειναι ο γενικος κανονας.

Ναι, το φαντάστηκα ευχαριστώ για την επιβεβαίωση.

 

Τελικώς καταλήγω σε 43άρα απ'οτι φαίνεται καθώς και το σαλόνι δεν είναι αρκετά μεγάλο για 48+ .

 

Είμαι ανάμεσα σε KD-43XD8077 και KD-43XD8305.

Βλέπω πως η μόνη διαφορά είναι πως η μία έχει 400hz ψεύτικο refresh rate και η άλλη 800hz.

 

Ξέρετε αν τα πάνελ είναι 100hz και στις 2 τουλάχιστον? 

Αυτό που θέλω είναι πως αν αποφασίσω να συνδέσω PC πάνω να μπορεί το panel να τρέχει στα 100hz χωρίς τις ηλιθιότητες εφέ που προσθέτουν delay στο response time.

Έγινε επεξεργασία από Stelios F.
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δε θα τη χρησιμοποιείς  ως gaming τηλεόραση, το native refresh rate δε σε ενδιαφερει, καθώς δεν κάνει διάφορα στην ομαλότητα της κίνησης αν δεν συνοδεύεται από τα ανάλογα fps, κάτι που μόνο στα παιχνίδια είναι εφικτο. Σε ενδιαφερει να μην εμφανίζει judder κατά την ανααναπαραγωγη ταινιων. Ή ακριβή μάλλον δεν εμφανίζει ποτέ,η φθηνή δεν εμφανίζει στο 24p σήμα αλλά εμφανίζει στο 60p και 60i. Δεν νομίζω να έχουμε εμείς τέτοια σήματα στην Ελλάδα, οπότε μάλλον η φθηνή Sony είναι εξίσου καλή επιλογή με την ακριβότερη στην περίπτωση σου.

 

Καποιες Sony είναι IPS αντί για va, δες αν μπορείς να τσεκαρεις ποιες.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

Hmm.. μετά από αρκετό ψάξιμο στο θέμα των χαρακτηριστικών:

 

Θέλουμε

120hz 

IPS panel

~42"

 

Δεν βλέπω κάποια Sony του 2016 σε αυτά τα χαρακτηριστικά. Ξανά από την αρχή...  http://www.rtings.com/tv/reviews/sony

Πάμε σε Κορεάτη μάλλον.

Έγινε επεξεργασία από Stelios F.
Link to comment
Share on other sites

βαζεις τιτλο 48-50"   και επιλεγεις 42-43"....???   

 

αν δεν εχεις εσυ καταληξει σε καποια βασικα χαρακτηριστικα, πως θα μπορεσουν να γινουν αναλογες προτασεις?  

 

αν θες IPS  κοιτα σε LG, εχει καλυτερες επιλογες. αλλα εχει και τα μειονεκτηματα του IPS (κυριως οσον αφορα το μαυρο), οπου σε Movies κυριως ειναι μειονεκτημα..!!!

 

στην ευρωπη -απο οσο ξερω- κυκλοφορουν κυριως 50-100-200hz πανελ.   

τα 60-120-240hz πηγαιναν κυριως ΑΜΕΡΙΚΗ.  αν εχουν αλλαξει τα πραματα τελευταια και κυκλοφορουν και εδω τετοια πανελ, εχω μεινει πισω...!!!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, cabdik said:

βαζεις τιτλο 48-50"   και επιλεγεις 42-43"....???   

 

αν δεν εχεις εσυ καταληξει σε καποια βασικα χαρακτηριστικα, πως θα μπορεσουν να γινουν αναλογες προτασεις?  

 

αν θες IPS  κοιτα σε LG, εχει καλυτερες επιλογες. αλλα εχει και τα μειονεκτηματα του IPS (κυριως οσον αφορα το μαυρο), οπου σε Movies κυριως ειναι μειονεκτημα..!!!

 

στην ευρωπη -απο οσο ξερω- κυκλοφορουν κυριως 50-100-200hz πανελ.   

τα 60-120-240hz πηγαιναν κυριως ΑΜΕΡΙΚΗ.  αν εχουν αλλαξει τα πραματα τελευταια και κυκλοφορουν και εδω τετοια πανελ, εχω μεινει πισω...!!!

Όπως προανέφερα, δεν έχω ιδέα από τηλεοράσεις. 

Επίσης, το θηλυκό της παρέας είχε διαφορετική άποψη για το μέγεθος της TV, καθώς το σαλόνι είναι μικρό  :)

 

Να με συγχωρείς που σε ανάγκασα να clickareis στο thread και να απογοητευτείς τόσο πολύ που τελικά άλλαξα γνώμη.

Θα άλλαζα topic.. αλλά δεν γίνεται ;)

 

Απ'ότι βλέπω η κατάσταση είναι μπάχαλο με τις TV, δεν υπάρχει περίπτωση να βρώ κάτι που με ικανοποιεί 100%

Τα περισσότερα τεστ είναι από αμερικάνικα sites και τα μοντέλα είναι διαφορετικά.... fail.

Έγινε επεξεργασία από Stelios F.
Link to comment
Share on other sites

Tα μοντελα ειναι διαφορετικα αλλα συνηθως αντιστοιχιζονται σε παρομοια ή και εντελως ιδια ευρωπαικα.

 

Γιατι επιμενεις για 120Hz αν δεν προκειται να παιξεις παιχνιδια? Για παρακολουθηση ταινιων δεν εχει καμια απολυτως σημασια.

 

Παντως η αμερικανικη Sony X850D κανει 1080p  120Hz.

 

Κατι αλλο που δε ρωτησαμε, σε τι αποσταση καθεσαι απο την οθονη? 43" και 4K δουλευονται στα 1,25 μετρα, σε μεγαλυτερη αποσταση η λεπτομερεια χανεται. Και βεβαια πρεπει να εχεις προσβαση σε 4Κ media. 

 

Aν το σκεφτεσαι για future-proofing αναθεωρησε γιατι καμια τηλεοραση προς το παρον δεν υποστηριζει πληρως το HDR, το οποιο αποτελει το μελλον στα media. Ισως δηλαδη να ειναι καλυτερα να παρεις μια μικρη 1080p με σκοπο να αλλαχτει πριν την 10ετια.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Stelios F. said:

Επίσης, το θηλυκό της παρέας είχε διαφορετική άποψη για το μέγεθος της TV, καθώς το σαλόνι είναι μικρό  

αν εννοείς ότι η αγορά τηλεόρασης θα γίνει με κριτήριο το πώς φαίνεται ο σκελετός εντός του σαλονιού, καλύτερα να αναθεωρήσεις, να πάρεις τη μεγαλύτερη που μπορείς οικονομικά με κριτήριο την εικόνα της και τα άλλα χαρακτηριστικά της, όχι τον όγκο της.

Link to comment
Share on other sites

Τα θηλυκα παντα θεωρουν υπερβολικες τις μεγαλες τηλεορασεις. Απλα τα αγνοεις και συνεχιζεις :p

 

Και εμενα ετσι μου ελεγε οταν ειχαμε παρει την 55αρα το 2011, και τωρα μου λεει οτι οποτε παμε αλλου πως ειναι ετσι αυτη μικρη ειναι κτλ... Αντε βγαλε ακρη...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γυναίκες...τα ίδια λένε Και για τα σπορ.αυτοκίνητα Μέχρι να.οδηγήσουν ένα.Μετά τους εντυπωσίαζε Ι Η οδηγική συμπεριφορά.Στο θέμα μας τώρα εγώ θα σου πρότεινα 48+ ειδικά για 4Κ.Εκτός,αν η απόσταση απ.το μάτι ειναι κάτω από 2 μέτρα όποτε πάω πάσο.Για 200 ευρώ διάφορα πραγματικά θα το μετάνιωσε αν πάρεις την μικρη 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Stelios F. έγραψε:

Όπως προανέφερα, δεν έχω ιδέα από τηλεοράσεις. 

Επίσης, το θηλυκό της παρέας είχε διαφορετική άποψη για το μέγεθος της TV, καθώς το σαλόνι είναι μικρό  :)

 

Να με συγχωρείς που σε ανάγκασα να clickareis στο thread και να απογοητευτείς τόσο πολύ που τελικά άλλαξα γνώμη.

Θα άλλαζα topic.. αλλά δεν γίνεται ;)

 

Απ'ότι βλέπω η κατάσταση είναι μπάχαλο με τις TV, δεν υπάρχει περίπτωση να βρώ κάτι που με ικανοποιεί 100%

Τα περισσότερα τεστ είναι από αμερικάνικα sites και τα μοντέλα είναι διαφορετικά.... fail.

Εμενα να με συγχωρεις, που προσπαθω να σε βοηθησω να μην κανεις πατατια....

 

Δικο σου ειναι το θεμα, εσυ αποφασιζεις...   Καλη συνεχεια.

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.