Jump to content



CPU cooler και parts από κάρτα γραφικών Βαφή


idonthave

Recommended Posts

Θέλω να κάνω κάποιες αλλαγές στο εσωτερικό κάποιον εξαρτημάτων στον Η/Υ.

Έχουμε ως εξής:

 

1) Για το cpu cooler πλην της βάσης σκέφτηκα βάψιμο με ηλεκτροστατική βαφή η ανοδίωση σε μαύρο χρώμα.

Για την ηλεκτρ. βαφή πήρα και ρώτησα και μου είπε ότι δεν γνωρίζει αν θα αντέξει τους 200 βαθμούς κι αν έχει κολλήσεις η ψήκτρα.

Οπότε την πάω και βλέπει. 

Αν όμως γνωρίζει κάποιος πριν την βγάλω και μπορεί να βοηθήσει, επίσης αν χάσει σε επιδόσεις η ψήκτρα, τι έχετε να προτείνεται από τους παραπάνω τρόπους βαφής?

H3.jpg  6636_10_alpenfoehn_himalaya_ii_cpu_coole

 

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2) Για τα parts της κάρτας γραφικών επειδή δεν ήθελα να πειράξω τα δικά της σκέφτηκα να φτιάξω άλλα, με 3D εκτύπωση αλλά το κόστος ξεφεύγει υπερβολικά 

εκτός κι αν καταφέρω και κάνω το σχέδιο ο ίδιος και κάνουν την εκτύπωση μόνο από το 3dexpert.

Στην περίπτωση της βαφής βρήκα το παρακάτω sprey plasti dip που δείχνει να είναι το πιο εύκολο και αρκετά μικρότερο κόστος και το θετικό είναι ότι αφαιρείται πολύ εύκολα σε περίπτωση που θέλεις να στείλεις την κάρτα στο service, έχετε κάποια αποψη/χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο sprey?

Τα κομμάτια είναι τα παρακάτω όπου για 3d εκτύπωση ήθελα 60€ για το σχέδιο και 25€ για την εκτύπωση το ελάχιστο (4 κομμάτια +1 ακόμα την επιφάνεια που είναι το λογότυπο της κάρτας) ενώ με το sprey 15-20€ θα γίνουν μόνο τα 4 κομμάτια.

20160914_110306.jpg test.jpg

 

Περιμένω απόψεις, ευχαριστώ :p

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

1) Για το cpu cooler πλην της βάσης σκέφτηκα βάψιμο με ηλεκτροστατική βαφή η ανοδίωση σε μαύρο χρώμα.

Για την ηλεκτρ. βαφή πήρα και ρώτησα και μου είπε ότι δεν γνωρίζει αν θα αντέξει τους 200 βαθμούς κι αν έχει κολλήσεις η ψήκτρα.

Οπότε την πάω και βλέπει. 

Αν όμως γνωρίζει κάποιος πριν την βγάλω και μπορεί να βοηθήσει, επίσης αν χάσει σε επιδόσεις η ψήκτρα, τι έχετε να προτείνεται από τους παραπάνω τρόπους βαφής?

Αν μιλήσουμε για μια βαφή που θα καλύψει όλα τα πτερύγια της ψύκτρας . . . καμία δεν θα αφήσει αλώβητη την ψυκτική της ικανότητα.

Σκέψου ότι η βαφή είναι ένα στρώμα μπογιάς / υλικού που έχει αρκετά χαμηλότερο συντελεστή θερμικής αγωγιμότητας από το αλουμίνιο των πτερυγίων!

Άρα ότι και να βάλεις έχεις χάσει !!!

Τώρα αν θές για αισθητικούς λόγους να βάψεις ττο πάνω και τα κάτω πτερύγιο καθώς και τα Heat pipes δοκίμασε με με αστάρι αλουμινίου και μαύρο spray της φωτιάς! (δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά δεν νομίζω ότι θα έχεις θέμα πρόσφυσης)

 

Για την ηλεκτροστατική φούρνου, θα σου έλεγα να την αποφύγεις γιατί οι θερμοκρασίες της μπορεί να αποδειχθούν πρόβλημα!

 

Επίσης οι ψεκάδες του χρώματος που θα εισχωρήσουν ανάμεσα στα πτερύγια θα αλλοιώσουν τη ροή του αέρα!

Ο λόγος είναι ότι τα σταγονίδια που θα κάτσουν στα πτερύγια, θα δημιουργήσουν μια πιο τραχιά επιφάνεια , με αποτέλεσμα το οριακό στρώμα του αέρα που σαρώνει τα πτερύγια να αυξηθεί σε πάχος, με άμεσο αρνητικό αποτέλεσμα στις επιδόσεις της ψύκτρας!

 

Συνεπώς . . . σκέψου το διπλά ! :)

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @Seafalco, ηλεκτροστατική βγαίνει από επιλογές εκτός αν υπάρχει άλλη μέθοδος, όχι φούρνου, για ανοδίωση θα ισχύει το ίδιο?

Χρώμα θα το αποφύγω να βάψω όλη την ψήκτρα, για τους λόγους που ανέφερες. 

Το άνω πτερύγιο είχα σκεφτεί όπως λες μόνο στην περίπτωση του sprey με το παραπάνω που ανέφερα plasti dip, αφήνει στρώμα σιλικόνης κι οποιαδήποτε

στιγμή θέλεις το αφαιρείς, το ίδιο μάλλον θα γίνει και με τα κομμάτια της gpu και ξεμπερδεύω ούτε ηλεκτροστατικές, ούτε κάποιο μόνιμο χρώμα.

 

*Όσον αφορά την ηλεκτροστατική ή την ανοδίωση μου ήρθε σαν ιδέα από το project της @karmen1983 (για την ψήκτρα αναφέρω) δεν ξέρω αν την πήρε έτοιμη ή αν την έβαψε με κάποιο από τους παραπάνω τρόπους.

 

Spoiler

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σε φαση ρακης και μαλιστα σοβαρη :p αν μιλατε για τη ψύκτρα το μονο που κανει ειναι η ανοδειωση. Ηλεκτροστατικη τη ξεχναμε και το πλαστικ ντιπ ντιπ για ντιπ μονο σε παρτς που δεν εχουν σχεση με τη ψυκτρα αλλα για καπακια κλπ

 

Αυριο θα ξαναδιαβασω με το πρωινο καφε να δω τι βλακειες ειπα :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

*** Βάψιμο καλύπτρας ***

 

Καλησπέρα, πήγα ένα σχέδιο για να μου κόψουν και διαμορφώσουν καλύπτρα για το κουτί.

(Άλλο υλικό ζήτησα, άλλο έκαναν, συζήτηση μπουζούκι, τέσπα).

Το υλικό της καλύπτρας είναι γαλβανιζέ, ρώτησα σε φανοποιό για το βάψιμο, μου είπε για να γίνει σωστά και να κρατήσει

το χρώμα θα χρειαστεί εποξικό αστάρι και θα μου πάει ο κούκος αηδόνι. Μπήκα να δω τιμές για το αστάρι και είναι από 25€+

 

Βρήκα κάποια άλλα http://www.skroutz.gr/c/1895/Ypostromata-Astaria.html?keyphrase=ΑΣΤΑΡΙ+ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ+%26+ΓΑΛΒΑΝΙΖΕ

που αρχίζουν από 8€, αυτά κάνουν? Αν είναι το κάνω μόνος μου (μου ζήταγε 40-50€).

Θα βαφτεί σε μαύρο χρώμα.

Αυτό που σκέφτηκα, να πάρω κάποιο αστάρι για γαλβανιζέ μέταλλο (8€-10€) και μετά να το περάσω είτε με μονής βαφής σπρέι είτε διπλής

(το διπλής βαφής θα χρειαστεί και βερνίκι  )

Υπάρχει και η λύση του plasti dip που λογικά αφού το περάσω με αστάρι θα κρατήσει.

 

Κάποιος άλλος που έχει ασχοληθεί με γαλβανίζε μέταλλο, για πείτε ποια διαδικασία να ακολουθήσω για το βάψιμο?

Ακούω γνώμες.

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

ρώτησα σε φανοποιό για το βάψιμο...

... (μου ζήταγε 40-50€)

Λύση βρέθηκε, πήγα και ρώτησα και σε άλλους 2 φανοποιούς και μου είπαν 25€ και 15€ αντίστοιχα,

χωρίς πολύ σκέψη έκλεισα στον τελευταίο :whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πήρα την καλύπτρα από τον φανοποιό (εδώ και 2 βδομάδες) αλλά πέρα ότι το βάψιμο που έκανε ήταν πρόχειρο, πήγα να ανοίξω κάποιες επιπλέον τρύπες,

και έφυγε το χρώμα. Τελικά πήρα αστάρι και χρώμα, την έτριψα και την έβαψα μόνος (κάτι που έπρεπε να είχα από την αρχή).

 

Θα μπει σε καινούριο θέμα σύντομα μιας και στο corsair 760T από μια καλύπτρα που ξεκίνησα να βάλω, έχουν γίνει αρκετές αλλαγές :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος SotosLg έγραψε:

Δεν χρειαζόταν μαν!! Είδες ότι το κατάφερες;; Τι άλλο θα κάνεις;;

To κόστος (spray & αστάρι) έβγαινε όσο μου πήρε στο φανοποιείο και επειδή το γαλβανιζέ μου είπαν ότι ήθελε εποξικό αστάρι (είδα τιμές 25€+),

αυτός είναι ο λόγος που προτίμησα το φανοποιείο. Τώρα που το έκανα μόνος, πήρα ένα αστάρι για το γαλβανιζέ στα 6€, μαύρο μονής βαφής 12€ και τέλος.

 

Θα αποκαλυφθούν όλα στο θέμα που θα κάνω :whistling:, αφορούν βελτιώσεις σε κάποια πράγματα που είχα κάνει, κάποιες καινούριες προσθήκες και

μπελαδίστικες λεπτομέρειες που μου έχουν φάει χρόνο αλλά στο τελικό αποτέλεσμα δεν θα είναι τόσο εμφανείς (καλώδια,διακόπτες κτλ.).

Link to comment
Share on other sites

Στο γαλβανιζέ no :) Κατά πάσα πιθανότητα απλό του έβαλε γι αυτο και έφυγε με το τρύπημα η βαφή.

 

Θέλει ειδικά αστάρια τα οποία περιέχουν μόλυβδο/σκονη ψευδαργυρου (κάποια από αυτά) και κλασικά το 1L είναι και βαρύ πράμα όταν το πιάσεις στα χέρια σου.

Μου είχαν προτείνει παλιότερα διάφορα για ένα dexion στην ταράτσα που έχω ασχετα αν τελικά δε το έκανα.

 

20160202_121211.jpg

 

Προσωπικά θα έτριβα να σπάσω το γαλβάνισμα και μετά θα έβαζα απλό για να πιάσει καλύτερα. Βέβαια δεν έγραψα γιατί για κάποιο λόγο έχασα λίγο τις ειδοποιήσεις γρρρρρρρρρ

Link to comment
Share on other sites

Το εποξικό αστάρι που μου είχε αναφέρει, λογικά χρησιμοποιείται στην περίπτωση που αντικείμενο προς βαφή θα τοποθετηθεί σε εξωτερικό χώρο,

για προστασία απο υγρασία, σκουριά κτλ. (έτσι το έχω καταλάβει).

 

Αυτό που χρησιμοποίησα, διευκρίνισα στο χρωματοπωλείο ότι θα μπει σε εσωτερικό χώρο και μου πρότεινε το παρακάτω που είναι για

γαλβανιζέ, αλουμίνιο. 

20170219_221142.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Κάθομαι :p, όχι το κουτάκι δεν χρειάζεται βάψιμο, την καλύπτρα που ανέφερα και 2 πράγματα που έφτιαξα ήθελαν βάψιμο.

Κάποιο upgrade ήθελα να κάνω στο κουτί χωρίς να το "χειρουργήσω".

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, idonthave said:

Κάθομαι :p, όχι το κουτάκι δεν χρειάζεται βάψιμο, την καλύπτρα που ανέφερα και 2 πράγματα που έφτιαξα ήθελαν βάψιμο.

Κάποιο upgrade ήθελα να κάνω στο κουτί χωρίς να το "χειρουργήσω".

Και παλι ρε μαν, ειδικο ασταρι δεν χρειαζετε μονο αν εχεις σκοπο να το κακοποιησεις!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πάρεις αστάρι για το υλικό που χρειάζεσαι, δεν πήγα στο εποξικό ( ειδικό ).

Πήρα για το γαλβανιζέ που χρειαζόμουν στα 6€

Το 360 (γενικά για μέταλλα) παίζει στην ίδια τιμή  (+-1€) με το 960 (γαλβανιζέ, αλουμίνιο,ανοξείδωτο ατσάλι).

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.