Jump to content



Σύνθεση budget pc με μεταχειρισμένα


Bonito

Recommended Posts

2 minutes ago, karmen1983 said:

Αν εννοείς να μπει ναι καλό είναι αλλά δε θα πάθει και λόξιγκα αν δεν βάλεις :p 

Ναι. Μήπως ξέρεις αν υπάρχουν συγκεκριμένα μοντέλα η χάος ανάλογα με την motherboard?

 

έριξα μια ματιά eBay δε βρήκα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, tommybertsen said:

Δε καταλαβαινω γιατι δεν ειχε backplate με τη mobo..

 

1 minute ago, karmen1983 said:

Μεταχειρισμένη τη πήρε από ότι κατάλαβα και τη πήρε χωρίς

Ναι.

 

Έστειλα email στην MSI γιατί διαβάσα κάπου οτι πλήρωσαν μεταφορικά (£1-2) και τους στείλανε απο την εταιρεία άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι , αυτο δε καταλαβαινω. Ποιος πουλαει τη mobo του χωρις το backplate ? Αν στο στειλει η MSI καλως! Καλο ειναι να υπαρχει , αλλα δε θα χαλασει ο κοσμος αν δε βρεθει ;) 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, tommybertsen said:

Ναι , αυτο δε καταλαβαινω. Ποιος πουλαει τη mobo του χωρις το backplate ? Αν στο στειλει η MSI καλως! Καλο ειναι να υπαρχει , αλλα δε θα χαλασει ο κοσμος αν δε βρεθει ;) 

 

Το ξέρω αλλά δεν είναι ωραίο ούτε εμφανισιακά ούτε ψυχολογικά.

 

Επίσης νομίζω μπαίνει περισσοτερη σκόνη και ψηλοχαλάει το airflow.

 

*Καπου διαβασα οτι λειτουργει και σαν γείωση

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Bonito έγραψε:

*Καπου διαβασα οτι λειτουργει και σαν γείωση

Καλά διάβασες εν μέρει 

 

Μέσω των Pins που έχει (ελάσματα) γειώνει μέσω του I/O Κοψίματος που έχει το κουτί και πάει στο τροφοδοτικό όπου το πάει στη γείωση του δικτύου.

Επειδή όμως έτσι και και αλλιως η μητρική είναι γειωμένη μέσω αποστατών και τροφοδοτικού (μιλάμε πάντα για πρίζα με γείωση) πέρα από το θέμα αισθητικής και λίγο παραπάνω σκόνης αν έχεις αρνητική πίεση, δε θα έχεις κανένα άλλο θέμα. Εχω συστηματα και συστήματα να δουλεύουν χωρίς I/O στο μαγαζί εδώ και χρόνια. 

 

Αν το βρεις free of charge βάλε το αν όχι δεν αξίζει να τα παραπάνω λεφτά όταν προσπαθούσες να κόψεις δεξιά αριστερά να στήσεις ένα οικονομικό Pc

πριν 22 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ναι , αυτο δε καταλαβαινω. Ποιος πουλαει τη mobo του χωρις το backplate ? Αν στο στειλει η MSI καλως! Καλο ειναι να υπαρχει , αλλα δε θα χαλασει ο κοσμος αν δε βρεθει ;) 

Εγω αν πουλήσω παίζει στις 10 να έχω των 2 το I/O Πχ :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

I/O δε βρήκα ακόμα αλλά το pc δουλεύει μια χαρά (χωρίς κάρτα γραφικών προς το παρών)

 

Ένα benchmark απο ΑS SSD για τον ΜΧ300 275GB 

as ssd.PNG

 

Θερμοκρασίες:  20C room temp, 33C idle (800rpm), 7 8C full load (2100 rpm)

Νομίζω η ψύκτρα είναι αρκετά μέτρια (δε περίμενα τόσο). Να ανυσηχώ με τα 80-άρια; 

 

Capture5.PNG

 

Capture1.PNGCapture3.PNG

 

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, pasjohn said:

Αυτή την ψύκτρα τι την ήθελες? Ελαχιστότατη διαφορά έχει με την stock. 

δεν υπήρχε στοκ, πηρα τον επεξεργαστη μεταχειρισμένο. Αλλά μάλλον θα μου βγεί πιο ακριβό (αν πάρω μια καλύτερη).

 

Υπάρχει θέμα με τους 80 βαθμους full load?

Link to comment
Share on other sites

Πως έλεγξες τις θερμοκρασίες? Αν το έκανες με το prime υπάρχουν μερικές εκδόσεις που βάζουν μη-ρεαλιστικό load στον επεξεργαστή. Κατά την διάρκεια gaming τι θερμοκρασίες είδες?

Link to comment
Share on other sites

Ανακεφαλαίωση για το build:

 

CPU: i5 4690 £120

Cooler: Art ARCTIC Alpine 11 Pro Rev.2 £7.5

Motherboard: MSI Z97-PC-MATE £50

Ram: CRUCIAL BALLISTIX SPORT DDR3 16GB £50

SSD: Crucial MX300 275 GB £63

Power Suppy:  Cooler Master G550M 80plus Bronze Modular £45

Case: Thermaltake Versa N21 Midi £37

Fans: 1x  Artic 120 £6  , 2x Aerocool 120 £10

Modding: NZXT 1m blue led  £8

OS: Windows 10 Pro £6.5

 

Σύνολο: £403

 

Κάρτα γραφικών μάλλον 1060 6GB ή RX480 αν βρώ καμία μεταχειρισμένη σε καλή τιμή.

 

 

 

10 minutes ago, konstantinakis said:

Πως έλεγξες τις θερμοκρασίες? Αν το έκανες με το prime υπάρχουν μερικές εκδόσεις που βάζουν μη-ρεαλιστικό load στον επεξεργαστή. Κατά την διάρκεια gaming τι θερμοκρασίες είδες?

 

 

Μέσω του HWmonitor και stress test απο ένα πρόγραμμα της Intel. Έτρεχε full load για 10 λεπτά

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Bonito said:

δεν υπήρχε στοκ, πηρα τον επεξεργαστη μεταχειρισμένο. Αλλά μάλλον θα μου βγεί πιο ακριβό (αν πάρω μια καλύτερη).

 

Υπάρχει θέμα με τους 80 βαθμους full load?

Για gaming δεν βάζεις απλές ψύκτρες.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, pasjohn said:

Για gaming δεν βάζεις απλές ψύκτρες.

Άμα ίσχυε αυτό η Intel θα κατέστρεφε τα CPU της με την δικιά της ψύκτρα.. Φαντάζομαι πως η stock ψύκτρα είναι φτιαγμένη για να ικανοποιεί τις απαιτήσεις της CPU.
Λογικά σε gaming συνθήκες η CPU δεν θα πηγαίνει πάνω από 70 βαθμούς, οπότε θα είναι οκ.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, konstantinakis said:

Άμα ίσχυε αυτό η Intel θα κατέστρεφε τα CPU της με την δικιά της ψύκτρα.. Φαντάζομαι πως η stock ψύκτρα είναι φτιαγμένη για να ικανοποιεί τις απαιτήσεις της CPU.
Λογικά σε gaming συνθήκες η CPU δεν θα πηγαίνει πάνω από 70 βαθμούς, οπότε θα είναι οκ.

 

Η stock ψύκτρα είναι κατασκευασμένη να λειτουργεί σε νορμαλ συνθήκες και όχι σε οπιαδήποτε συνθήκη

 

2 minutes ago, konstantinakis said:

Άμα ίσχυε αυτό η Intel θα κατέστρεφε τα CPU της με την δικιά της ψύκτρα.. Φαντάζομαι πως η stock ψύκτρα είναι φτιαγμένη για να ικανοποιεί τις απαιτήσεις της CPU.
Λογικά σε gaming συνθήκες η CPU δεν θα πηγαίνει πάνω από 70 βαθμούς, οπότε θα είναι οκ.

 

Δεν ξέρω που το έχεις δει αυτό αλλά η θερμοκρασία ανεβαίνει κατά πολύ πάνω από τους 70. Αν δεν ανέβαινε δεν θα έβγαιναν και οι after market ψύκτρες που ακόμα και με αυτές βλέπεις 70αρια.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι πως οι after market ψύκτρες βγαίνουν γιατί ο κόσμος θέλει να κάνει o/c ή θέλει ησυχία ή θέλει εμφάνιση κτλ και όχι γιατί χωρίς αυτές η cpu τους θα ήταν άχρηστη.

Άμα θέλουμε να μιλάμε για "normal" χρήση, πιστεύω πως το gaming είναι μέσα σε αυτή την κατηγορία. 
Όπως και να έχει  μια δοκιμή δεν βλάπτει. 

Link to comment
Share on other sites

@pasjohn @konstantinakis Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Γνώμη μου ως τώρα ήταν οτι η στοκ ψύκτρα είναι οκ, ειδικά στην Αγγλία.

 

Ο Cpu έπιασε 80C μετά απο ένα λεπτό full load. Οπότε θέλω να δω αν αυτή η θερμοκρασία είναι επιτρεπτή. Στο site της intel έχει ένα Tcase: 72C. 

Captureaaa.JPG

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.