Jump to content



Προσπάθειες OC i7 4770K


Fly4ever

Recommended Posts

πριν 17 λεπτά, το μέλος Fly4ever έγραψε:

Καλησπέρα και καλή βδομάδα σε όλους.

 

...Λοιπόν...έχουμε και λέμε (στα γρήγορα):

4.2GHz (100.00BCLK x 42 mult) @ vCore 1.1480 

Intel Xtreme Tuning Utility (XTU): 30min test o.k. Μέγιστη θερμοκρασία 55 βαθμοί,μέση 47,ambient 26.

Intel Burn Test: 24min test (10xmaximum) o.k. Μέγιστη θεμροκρασία 66 βαθμοί,μέση 58,ambient 26. Ram usage 6.4Gb (από τα 6.9 που συνολικά υπήρχαν ελεύθερα προτού το test).

 

...So far so good...πάμε παρακάτω...!

 

Με H/T ανοιχτό ή κλειστό ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κλειστό Τάσο.

 

Η διαφορά που βλέπω ανάμεσα κλειστό/ανοιχτό είναι περίπου της τάξης των 0.025 vCore λιγότερων για τα 4.3GHz @ 1.176vCore που τεστάρω αυτή τη στιγμή σε σύγκριση με τα 1.200V που χρειαζόμουν για την ίδια συχνότητα όταν το είχα ανοιχτό.

Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι όσο ανεβάζω συχνότητα η διαφορά αυτή - προς μεγάλη μου ευχαρίστηση φυσικά - μεγαλώνει.Π.χ. με ΗΤ ανοιχτό χρειαζόμουν για 4.1GHz 1.125 vCore ενώ με κλειστό 1.1150 και για 4.2GHz ΗΤ enabled 1.158vCore και με disabled 1.148.Η διαφορά δηλαδή ανάμεσα σε κλειστό/ανοιχτό ήταν γύρω στο -0.010vcore για χαμηλότερες συχνότητες ενώ τώρα άρχισε ν'αυξάνεται!

Μόλις τελειώσω τα tests στα 4.3 @ 1.176vCore θ'ανεβάσω το ρεύμα μόνον κατά 0.024V για τα 4.4GHz να δώ αν θα τα καταφέρει.Αν το κάνει θα έχω διαφορά vCore 0.053 ολόκληρα ανάμεσα σε ανοιχτό/κλειστό HT!!!

 

Έγινε επεξεργασία από Fly4ever
Link to comment
Share on other sites

Αν και τελικά αποδείχτηκε πως είμουν πολύ αισιόδοξος σχετικά με τις διαφορές ανάμεσα σε HT ανοιχτό/κλειστό,το τελικό setting για τα 4.3GHz να είναι σταθερά στα tests δεν ήταν κι ιδιαίτερα κακό.Χρειάστηκαν τελικά 1.191vCore για να σταθεροποιηθώ πλήρως στα 4.3 με τα εξής αποτελέσματα:

4.3GHz (100.00BCLK x 43 mult) @ vCore 1.1910

Intel Xtreme Tuning Utility (XTU): 30min test o.k. Μέγιστη θερμοκρασία 59 βαθμοί,μέση 49,ambient 26.

Intel Burn Test: 22min test (10xmaximum) o.k. Μέγιστη θερμοκρασία 69 βαθμοί,μέση 62,ambient 26. Ram usage 6.33Gb (από τα 6.9 που συνολικά υπήρχαν ελεύθερα προτού το test).

 

Λέω να μείνω εδώ για σήμερα (να κάνουμε και καμμιά - άλλη - δουλειά...!!!) κι αύριο προσπαθούμε για το 4.4 @ (ας ελπίσουμε) 1.230vCore.

 

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και τα 4.4GHz@1.240vCore όλα πήγαιναν ο.κ.Stress tests & θερμοκρασίες τέλειες αλλά με το που ξεκίνησα να προσπαθώ στα 4.5 όσο κι αν ανεβάσω το vCore (ξεκίνησα από 1.260 κι έφτασα 1.277) μου βγάζει BSOD είτε με 0χ124 ή με0χ09C.

 

Τάσο ευχαριστώ για τις απαντήσεις σχετικά με τα BSOD error codes,το φανταζόμουν ότι θα σήμαινε "Θέλω περισσότερο vCore".

 

...Οπως φαίνεται δεν μπορεί να σταθεροποιηθεί με τίποτα στα 4.5 ούτε με 1.285vCore,στα XTU stress tests περνάει όλα ο.κ. αλλά στο Intel Burn Test "very high" και "maximum" δεν τα καταφέρνει (freeze/BSOD).Τα πιο light Intel Burn Tests τα καταφέρνει καλά σε αρκετά περάσματα.Θα κάνω μιά τελευταία προσπάθεια να του δόσω 1.290 με 1.300 vCore αν και δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος.Το VRIN ή VCCIN πρέπει να το ανεβάσω καθόλου από το default 1.800 που του δίνει η μητρική ή να τ'αφήσω στο Auto?

 

Εκτός απ'όλ'αυτά προσπάθησα χθες ν'ανεβάσω και τη ram στο κανονικό της rate 2400MHz ενεργοποιώντας το ανάλογο XMP profile με τον επεξεργαστή χρονισμένο στα 4.4GHz (όπου με τις μνήμες στα 1600MHz περνούσε όλα τα tests κανονικά) και κράσαρε πάλι με freeze.BSOD δε μού'βγαλε για να ξέρω κάποιο κωδικό σφάλματος.Σαν κάτι να μου λέει πως ενδεχομένως να παίζει κάτι με τον memory controller του επεξεργαστή.Μοιάζει αδύνατο να περάσει τα stress tests χρονισμένος σχετικά ψηλά (πάνω από 4.3) και τις μνήμες στο γρήγορό τους ταυτόχρονα.Προτού ξεκινήσουνε τα θέματα που με παιδεύουν το τελευταίο 6μηνο, δεν υπήρχε τέτοιο θέμα ποτέ.Μιά χαρα έτρεχε όλα τα tests και τα παιχνίδια στα 4.5/2400.Οι μνήμες είναι εντελώς καινούργιες,δεν έχει ούτε 1 μήνα που τις αγόρασα.Κι οι άλλες στα 2400 ήτανε απλά με CL 11 αντί για 10 που έχουν οι καινούργιες.

Αν είναι νά'χω θέμα με τον IMC με βλέπω να εγκαταλείπω την προσπάθεια κι επειδή δε θέλω να θυσιάσω μνήμη για ψηλό χρονισμό αλλά ούτε και τ'αντίθετο, έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά την περίπτωση ενός καινούργιου 4790Κ.Ηθελα όσο μπορούσα να τ'αποφύγω αυτό σ'αυτή τη φάση αλλά κατά κεί το βλέπω να πηγαίνει το πράγμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Για το 124 error , ισχύει ότι στο 99% των περιπτώσεων (σε Haswell) , εμφανίζεται όταν ο επεξεργαστής θέλει παραπάνω Vcore.

 

Η πρώτη φουρνιά των Haswell (4670k - 4770k) δέν ήταν ιδανική όσον αφορά το κλοκάρισμα.

Είτε λόγω ποιότητας σιλικόνης είτε λόγω υψηλών θερμοκρασιών.

 

Η πλειοψηφία των επεξεργαστών αυτής της γενιάς που πέρασαν από τα χέρια μου , κλοκάριζαν στην περιοχή των 4,5-4,7 Ghz με Vcore 1.32+++++ (ανάλογα το κομμάτι).

 

Κάποια πραγματικά λίγα κομμάτια , κλοκάριζαν ψηλά με τάση μέχρι 1,32.

 

Φυσικά και δέν μιλάμε για default ψύκτρες , παρά μόνο για πολύ καλές aftermarket λύσεις σε air-cooling ή AIO w/c

 

Μου φαίνεται δύσκολο ακόμη και για "χάλια" IMC , να μήν μπορεί να παίξει τις μνήμες στα 2400 (κάτι άλλο παίζει).

Οι μνήμες παίζουν στα 2400 με default cpu speed ???

 

Μήν προσπαθείς ταυτόχρονα το κλοκάρισμα cpu , ram , cache.

Ξεκίνα με το cpu πρώτα και άσε ram & cache , σε default.

 

Δοκίμασε και το Aida64 σαν stability test.

Θα έχεις την δυνατότητα να τσεκάρεις ξεχωριστά cpu και μνήμες.

 

To Vccin , είπαμε δοκιμαστικά ξεκίνα με 1,90 volt

 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ram και την cashe:

Στο BIOS η default (auto) ρύθμιση της cashe είναι 35 και με το που ανεβαίνει το OS η μητρική την ανεβάζει αυτόματα στα 4.0 (Gigabyte πατέντα) αλλά το ρεύμα της (vRing) ενώ στο BIOS είναι στα 1.050v η μέτρησή του σύμφωνα με τις ενδείξεις του Intel Extreme Tuning Utility (XTU) λέει 0.800v!Οπου και να το θέσω στο BIOS μέχρι τα 1.050v στη μέτρηση μου δείχνει 0.800,εκτός κι αν το βάλω τουλάχιστον ένα κλικ πιο πάνω (ας πούμε 1.055v) και τότε μόνον φαίνεται νά'χει ανέβει όπου πραγματικά τό'θεσα στο BIOS.Επομένως ν'αφήσω την cashe στο αυτόματο να σηκώνεται στα 4.0 και το ρεύμα της επίσης στο αυτόματο άσχετα που μου λέει ότι είναι 0.800 ή να το ανεβάσω και να μου δείχνει το σωστό,ας πούμε 1.055v?

 

Αυτό που ρωτάς για τις μνήμες αν παίζουν σε default cpu speed στα 2400 δεν το δοκίμασα να πω την αλήθεια,θα το κάνω αύριο που θα είμαι μπροστά στο pc πάλι.Θύμησέ μου αν θέλεις πώς ακριβώς το κάνουμε γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι ξέρω το σωστό τρόπο...Επιλέγουμε το συγκεκριμένο XMP profile, ανεβάζουμε το ratio στο 24 και στη συνέχεια τους δίνουμε τα 1.650v που χρειάζονται?Σωστό είν'αυτό?

 

Οσο για τον ίδιο τον επεξεργαστή,το γνωρίζω ότι μονάχα ίδιοι δεν είναι μεταξύ τους όσοι κυκλοφορούν εκεί έξω.Ετσι όπως τα λες είναι ακριβώς.Ακόμα και η θερμοκρασίες που ανεβάζουν στην ίδια δεδομένη τάση με χρήση του ίδιου ακριβώς συστήματος ψύξης είναι εντελώς διαφορετικές.Εχω δει σε βίντεο 4770k σε επώνυμη water cooled ψύξη να ψήνεται κυριολεκτικά (90-99βαθμοί) στα 4.5GHz με 1.280 - 1.290vCore σε full load ενώ ο δικός μου με 1.280vCore δεν έπιασε ποτέ πάνω από 80 βαθμούς με εξωτερικές θερμοκρασίες 26 βαθμούς και είμαι αερόψυκτος!

 

Αρα η γνώμη σου είναι να μη φοβηθώ τα παραπάνω volts vCore μέχρι τα 1.350-1.360 απ'τη στιγμή που οι θερμοκρασίες μου είναι σε αποδεκτά και ασφαλή πλαίσια σε full load και να δούμε σ'αυτά τα επίπεδα που μπορεί να σταθεροποιηθεί.Από κει κι έπειτα συνεχίζω στις μνήμες/cashe/cashe voltage.

Απλά με παραξενεύει το γεγονός ότι ενώ για τα πρώτα 100άρια "σκαλοπάτια" 4.1 στα 4.2 στα 4.3 χρειαζόμουν 0.030 με 0.035 volts επιπλέον, για ν'ανέβω απ'τα 4.4 στα 4.5 μοιάζει να χρειάζομαι 0.060 vCore επιπλέον ίσως και περισσότερο.Είναι normal αυτό?

 

Οσο για το VCCIN,το ανέβασα κάποια στιγμή στα 1.9 που λες - νομίζω όταν τεστάριζα τα 4.4 GHz - και δεν μπόρεσα να τα καταφέρω ούτε μέχρι το OS!Δεν ξέρω τι γίνεται...!Χρειάστηκε να το ξαναγυρίσω στο auto για να μπορέσω να φτάσω στα Windows!

 

Ερώτηση προερχόμενη από απορία που μου δημιουργήθηκε προσπαθώντας να σκεφτώ λογικά...Υπάρχει το ενδεχόμενο - και πόσο λογικό ακούγεται - τα κρασαρίσματα και τα θέματα του είδους αυτού να οφείλονται στο UPS (φθηνό) και το πολύμπριζο ασφαλείας που έχω τον υπολογιστή συνδεδεμένο?

 

 

Έγινε επεξεργασία από Fly4ever
Link to comment
Share on other sites

Στο bios τί βλέπεις για το Vring; Αν έχει κάποια ένδειξη τάσης, αυτή μετράει. 

Επίσης, το XMP είναι ένα αυτόματο overclocking που χώνει ό,τι θέλει σε VCCIO και system agent(ανεβάζοντας παράλληλα την τάση των μνημών στο μέγιστο που υποστηρίζουν μαζί με τα ελάχιστα δυνατά timings). Ας πούμε το system agent μπορεί να μην χρειάζεται καν τάση ή να γίνεται ασταθές με μεγάλη τάση.

 

Όταν ανεβάζεις Vcore βλέπεις καμιά βελτίωση; Δηλαδή αυξάνεται(σημαντικά, δηλαδή διπλάσιο και βάλε) έστω ο χρόνος που είσαι σταθερός πριν το κρασάρισμα;

 

Quote

Απλά με παραξενεύει το γεγονός ότι ενώ για τα πρώτα 100άρια "σκαλοπάτια" 4.1 στα 4.2 στα 4.3 χρειαζόμουν 0.030 με 0.035 volts επιπλέον, για ν'ανέβω απ'τα 4.4 στα 4.5 μοιάζει να χρειάζομαι 0.060 vCore επιπλέον ίσως και περισσότερο.Είναι normal αυτό?

Ναι φυσιολογικά είναι να αυξάνονται απότομα οι απαιτήσεις σε Vcore. Τρέξε όμως και κανα handbrake. Δωρεάν είναι και θα δεις αστάθειες που δεν περίμενες. Ή θα σου κρασάρει ή θα σταματάει το encoding στη μέση ή θα βγάζει σφάλματα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης καλό θα ήταν να βρεις το μέγιστο oc με τις "βοηθητικές" τάσεις π.χ. Vring default ώστε μετά να πειραματιστείς με σύντομα τεστάκια της μισής ώρας για να δεις τι πραγματικά επηρεάζει το oc σου. Αν ξεκινήσεις αίφνης με το vring στο 1,9 από την αρχή δεν πρόκειται ποτέ να καταλάβεις αν αυτή η αύξηση σε ωφέλησε ή σε ζημίωσε κιόλας ή είναι απλά placebo.

Στο λέω γιατί στο νετ βρίσκεις οδηγούς overclocking όπου ο καθένας ανάλογα με τα πιστεύω του ανεβάζει τάσεις που δεν χρειάζονται με τη λογική του πάρε να 'χεις.

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο,

στο BIOS vRing βλέπω 1.050 αλλά από δίπλα λέει είτε "Auto" ή θέτεις την τάση που θέλεις.

Δηλαδή να μην ενεργοποιήσω XMP profile και αντ'αυτού να προσαρμόσω τα timings με το χέρι?

 

Σχετικά με το vCore,όσο κι αν το ανέβασα μέχρι τα 1.280 δεν είδα καμμιά διαφορά στο Intel Burn Test.Βέβαια στα light tests είμουν ο.κ. σε όσα περάσματα κι αν προσπάθησα.Από το High κι έπειτα όμως που χρησιμοποιεί πολύ μνήμη είχα θέματα.Στο high ας πούμε απ'τα 8 περάσματα που ζήτησα στα 6 κράσαρε.Αύριο θα ανέβω vCore κοντά στα 1.300 να δώ τι θα παίξει.Θα κατεβάσω και το handbrake που προτείνεις και θα γράψω τι έγινε.

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια Πέτρο!

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Petrossortep said:

 Αν ξεκινήσεις αίφνης με το vring στο 1,9 από την αρχή δεν πρόκειται ποτέ να καταλάβεις αν αυτή η αύξηση σε ωφέλησε ή σε ζημίωσε κιόλας ή είναι απλά placebo.

 

Αν δεν κάνω λάθος το 1.9 που λες πρέπει να είναι το VRIN ή αλλιώς VCCIN και είναι η συνολική τάση που παίρνει o επεξεργαστής συνολικά απ'τη μητρική.Στα Gigabyte BIOS/mobos λέγεται "CPU External Override" αλά αφορά στο ίδιο πράγμα.Το vRing είναι η τάση της cashe κι έχει να κάνει με τον IMC (integrated memory controller) του επεξεργαστή.Αν βάλω 1.9vRing για να υποστηρίξω την cashe μόνον υποστήριξη δεν θα της δόσω...!!!Μέγιστη επιτρεπτή για τον 4770K σε αερόψυξη είναι 1.350v.Ετσι ξέρω τουλάχιστον.

22 minutes ago, Petrossortep said:

Στο λέω γιατί στο νετ βρίσκεις οδηγούς overclocking όπου ο καθένας ανάλογα με τα πιστεύω του ανεβάζει τάσεις που δεν χρειάζονται με τη λογική του πάρε να 'χεις.

...Μα αυτός ακριβώς ήταν και ο λόγος που αποφάσισα να ζητήσω βοήθεια από ένα forum δικό μας.Με όλα όσα διάβασα/είδα στο net έχω κυριολεκτικά πελαγώσει!!!

Και γι'αυτόν ακριβώς το λόγο θεωρώ αυτή τη βοήθεια πολύτιμη!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα δούλευα με xmp. Θα έβαζα τη μέγιστη τάση των μνημών, χειροκίνητα τα ελάχιστα δοκιμασμένα timings του κατασκευαστή, δηλαδή αυτά που θέτει το xmp(ώστε να είμαι απόλυτα βέβαιος ότι οι μνήμες δεν θα είναι το πρόβλημα) και μετά θα ανέβαζα τη συχνότητα προς τα 2400Mhz για να δω που θα έχω αστάθειες, ανεβάζοντας παράλληλα VCCIO αν χρειαστεί. Όπως και με το Vcore δηλαδή. Το παλιό memtest που τεστάρει τις μνήμες μέσα από τα windows είναι καλό για αυτό το σκοπό. Απλά με τις μνήμες και τον imc μπορεί τα σφάλματα να αργήσουν να εμφανιστούν. Δεν θα είσαι 100% σίγουρος για σταθερότητα, αλλά 99%. Όταν βγει το πρόβλημα κάποια στιγμή ανεβάζεις λίγο ακόμα το VCCIO.

Δεν είναι όλα τα imc το ίδιο και δεν αντέχουν το ίδιο oc.

Quote

στο BIOS vRing βλέπω 1.050 αλλά από δίπλα λέει είτε "Auto" ή θέτεις την τάση που θέλεις.

Βάλε χειροκίνητα μια τάση τέτοια που να βλέπεις στο κουτάκι τη μέτρηση που σου δίνει το default Vring. Αυτήν κράτα την.

 

Quote

Σχετικά με το vCore,όσο κι αν το ανέβασα μέχρι τα 1.280 δεν είδα καμμιά διαφορά στο Intel Burn Test

Αν είσαι π.χ. ασταθής στα 20 λεπτά και ανεβάζοντας το Vcore βλέπεις π.χ. ο χρόνος σταθερότητας να αυξάνεται στα 40+ λεπτά και να συνεχίσει να αυξάνεται όσο δίνεις vcore, τότε το Vcore παίζει ρόλο. Αλλιώς φταίει κάτι άλλο. Κοινή λογική.

Quote

 

...Μα αυτός ακριβώς ήταν και ο λόγος που αποφάσισα να ζητήσω βοήθεια από ένα forum δικό μας.Με όλα όσα διάβασα/είδα στο net έχω κυριολεκτικά πελαγώσει!!!

Και γι'αυτόν ακριβώς το λόγο θεωρώ αυτή τη βοήθεια πολύτιμη!

 

η καλύτερη βοήθεια είναι να σου πει κάποιος τη μεθοδολογία να κάνεις oc για να απομονώνεις παράγοντες που παίζουν ρόλο στη συχνότητα που είσαι. Μαζί με το ποιές τάσεις παίζουν ρόλο και τα ασφαλή όρια αυτών. Όλα τ'αλλα είναι δικές σου δοκιμές.

Quote

Το vRing είναι η τάση της cashe κι έχει να κάνει με τον IMC (integrated memory controller) του επεξεργαστή

Κεκτημένη ταχύτητα. Ναι έτσι είναι. Πάντως ότι και να κάνεις πρώτα βρες σταθερότητα χωρίς να πειράξεις όλες τις δευτερεύουσες τάσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Petrossortep said:

 Πάντως ότι και να κάνεις πρώτα βρες σταθερότητα χωρίς να πειράξεις όλες τις δευτερεύουσες τάσεις.

Τη σταθερότητα τη βρήκα στα 4.4GHz με όλα τα υπόλοιπα στο default.Μόλις όμως δοκίμασα να σηκώσω τις μνήμες στα 2400 σε αυτήν την ταχύτητα επεξεργαστή αρχίσαν τα προβλήματα.Αυτό που είπες να δοκιμάσω ν'ανεβάσω τις μνήμες σιγά-σιγά κι όχι κατευθείαν στα 2400 δεν το σκέφτηκα κι είναι κάτι που επίσης θα δοκιμάσω αύριο!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε για να συνοψίσουμε...:

Τεστάρω τις μνήμες αν δουλεύουνε σωστά και μέχρι ποιά συχνότητα (ζητούμενο τα 2400 τους) σε default ταχύτητα επεξεργαστή.

ΚΑΙ

Τεστάρω τον επεξεργαστή ΜΟΝΟΝ μέχρι που μπορεί να φτάσει (τηρουμένων όλων των ορίων ασφαλείας εννοείται) με μνήμες κι ό,τι άλλο άσχετο με την ταχύτητα του στο default.

Κάπως έτσι αν κατάλαβα σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Σου δίνω μιά γενική κατεύθυνση ρυθμίσεων , που λογικά θα δουλέψει (άν το hardware σου , μπορεί να το υποστηρίξει).

 

1)Φόρτωσε το XMP των μνημών σου στο bios.

Βεβαιώσου ότι γράφει :

System Memory Multiplier = 24.00

Memory Frequency = 2400 Mhz

 

2)45x cpu

3)40x cache

 

Vccin = άστο στο auto για αρχή

Vcore = 1.35

Vring = 1.20

 

System Agent = +0.20
CPU IO Analog = +0.15
CPU IO Digital = +0.15

 

Save and exit.

Κάνεις boot στα Windows.

 

Κατέβασε από Gigabyte το TweakLauncher2 (το λεγόμενο και GTL)

Είναι software για διαχείριση των βασικών o/c ρυθμίσεων μέσα από τα windows (on the fly).

 

Τρέξτο.

 

Τσεκάρισε το σύστημα σου για σταθερότητα και αναλόγως μείωσε ή αύξησε τις τιμές που κρίνεις (βάση του στόχου σου , για o/c)

Θές υψηλότερη ταχύτητα ?

Θές λιγότερο Vcore ?

κλπ κλπ

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Ευχαριστώ πολύ Τάσο!

Αν και πολύ θα τό'θελα να το δοκιμάσω απ'το πρωί αύριο μόλις βρεθώ μπροστά στο pc  μου,προτεραιότητα έχει η δουλειά!Το μεσημέρι μόλις ηρεμήσω λιγάκι θα το κάνω και θα πω εδώ τ'αποτελέσματα.Το GTL το έχω ήδη αλλά δεν έχω ακομη δοκιμάσω αλλαγές μέσ'απ'αυτό...Απορία:Ο,τι αλλαγή κάνω μέσω GTL περνάει και στο BIOS?Ή κάθε φορά θα πρέπει ν'ανοίγω το GTL για να ενεργοποιηθούν?

Έγινε επεξεργασία από Fly4ever
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, PanosXidis said:

Τώρα που το εκανες αυτό καλύτερα αστο στα 4.5 και αν εχεις όρεξη για πείραγμα ψάξε την Cache :D

Αν είμουν 100% stable σ'αυτές τις ρυθμίσεις θα τ'άφηνα αλλ'ακόμα δεν έγινε αυτό.Αν καταφέρω φτάνοντας το vCore μέχρι τα 1.35-1.36 max να σταθεροποιηθώ εκεί τότε θα το κάνω κι αυτό.Πάντως από παλιότερες προσπάθειες θυμάμαι ότι το ανώτερο cashe που δεχότανε ήταν το πολύ 41x.Ισως και να οφειλόταν σε άλλες ρυθμίσεις που είχα λόγω άγνοιας λάθος,δεν ξέρω...

 

Τάσο κατάλαβα.Αρα μπορούμε να το χρησιμοποιούμε για δοκιμές κι ενδεχομένως  κάποιες μικροαλλαγές που αν μας βγουν σωστές τις περνάμε στο BIOS κανονικά για να μονιμοποιηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

...λοιπόν...δοκιμών μέρος 2ο (και συστηματικότερο):

Ελεγχος ram ( για ν'απαντήσω στην απορία που μου δημιουργήθηκε αρχικά απ'την ερώτηση του Τάσου "Οι μνήμες παίζουν στα 2400 με default cpu speed ???")

Με τις μνήμες στα 2400MHz (BIOS System Memory Multiplier = 24.00/Memory Frequency = 2400 Mhz) και το ρεύμα τους στα 1.65V όπως προβλέπεται κι όλα τα υπόλοιπα στο auto ολοκληρώθηκε με πλήρη επιτυχία ένα 30λεπτο Intel Burn Test στο Maximum stress level και μερικά (δοκιμαστικά) περάσματα στο Very High.Βέβαια απ'τη στιγμή που το Vcore ήταν στο auto η τροφοδοσία του επεξεργαστή έφτασε το Vcore=1.230,κάτι που εμφανέστατα και σύμφωνα με τις προηγούμενες δοκιμές το θεωρώ υπερβολικά υπερβολικό καθώς στο πρώτο σκέλος των δοκιμών μέρος 1ο έτρεχα stable τα stress tests στα 4.1GHz με Vcore=1.115, δηλαδή για 200MHz γρηγορότερο επεξεργαστή χρειαζόμουν 0.115Vvore λιγότερο.Κρίνω πως δεν αξίζει ν'αναλωθώ σε προσπάθειες να βρω το πραγματικό Vcore για τα default (Turbo) 3.9GHz του επεξεργαστή, που όπως και νά'χει δεν μπορεί νά'ναι μεγαλύτερο από 1.060 - 1.080 Volts απαίτηση σε full load καταστάσεις.

Στην κατάσταση αυτή λοιπόν (3.9GHz) με τα 1.230Vcore ο cpu έφτασε στους 43 βαθμούς over ambient δηλαδή στους 68 βαθμούς,πράγμα αρκετά φυσιολογικό αφού στο 1ο μέρος των δοκιμών όταν παιδευόμουν να σταθεροποιηθώ στα 4.4GHz του έδινα 1.240Vcore και είχε φτάσει τους 51 over ambient δηλαδή στους 76 βαθμούς.

 

Αυτό σημαίνει τώρα τι πράγμα ακριβώς?Οτι η μνήμες κι ο IMC του cpu είναι ο.κ.?Λέω να σώσω αυτό το profile σαν basic setting στο BIOS,τουλάχιστον νε ξέρω πως έχω μιά σωστή βάση να ξεκινήσω αν ξαναχαθώ αργότερα!

 

Θα προσπαθήσω να επανέλθω κι αργότερα με τα περαιτέρω αφού πρώτα ξεμπερδέψω με τις δουλειές που τους ξέκλεψα το χρόνο για ν'ασχοληθώ μ΄αυτό (όλο το βράδυ μ'έτρωγε,καταλαβαίνετε πώς είν'αυτά τα πράγματα...!!!)

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Fly4ever
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.