Jump to content



Προσπάθειες OC i7 4770K


Fly4ever

Recommended Posts

πριν 11 λεπτά, το μέλος Fly4ever έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά,

 

...λοιπόν...δοκιμών μέρος 2ο (και συστηματικότερο):

Ελεγχος ram ( για ν'απαντήσω στην απορία που μου δημιουργήθηκε αρχικά απ'την ερώτηση του Τάσου "Οι μνήμες παίζουν στα 2400 με default cpu speed ???")

Με τις μνήμες στα 2400MHz (BIOS System Memory Multiplier = 24.00/Memory Frequency = 2400 Mhz) και το ρεύμα τους στα 1.65V όπως προβλέπεται κι όλα τα υπόλοιπα στο auto ολοκληρώθηκε με πλήρη επιτυχία ένα 30λεπτο Intel Burn Test στο Maximum stress level και μερικά (δοκιμαστικά) περάσματα στο Very High.Βέβαια απ'τη στιγμή που το Vcore ήταν στο auto η τροφοδοσία του επεξεργαστή έφτασε το Vcore=1.230,κάτι που εμφανέστατα και σύμφωνα με τις προηγούμενες δοκιμές το θεωρώ υπερβολικά υπερβολικό καθώς στο πρώτο σκέλος των δοκιμών μέρος 1ο έτρεχα stable τα stress tests στα 4.1GHz με Vcore=1.115, δηλαδή για 200MHz γρηγορότερο επεξεργαστή χρειαζόμουν 0.115Vvore λιγότερο.Κρίνω πως δεν αξίζει ν'αναλωθώ σε προσπάθειες να βρω το πραγματικό Vcore για τα default (Turbo) 3.9GHz του επεξεργαστή, που όπως και νά'χει δεν μπορεί νά'ναι μεγαλύτερο από 1.060 - 1.080 Volts απαίτηση σε full load καταστάσεις.

Στην κατάσταση αυτή λοιπόν (3.9GHz) με τα 1.230Vcore ο cpu έφτασε στους 43 βαθμούς over ambient δηλαδή στους 68 βαθμούς,πράγμα αρκετά φυσιολογικό αφού στο 1ο μέρος των δοκιμών όταν παιδευόμουν να σταθεροποιηθώ στα 4.4GHz του έδινα 1.240Vcore και είχε φτάσει τους 51 over ambient δηλαδή στους 76 βαθμούς.

 

Αυτό σημαίνει τώρα τι πράγμα ακριβώς?Οτι η μνήμες κι ο IMC του cpu είναι ο.κ.?Λέω να σώσω αυτό το profile σαν basic setting στο BIOS,τουλάχιστον νε ξέρω πως έχω μιά σωστή βάση να ξεκινήσω αν ξαναχαθώ αργότερα!

 

Θα προσπαθήσω να επανέλθω κι αργότερα με τα περαιτέρω αφού πρώτα ξεμπερδέψω με τις δουλειές που τους ξέκλεψα το χρόνο για ν'ασχοληθώ μ΄αυτό (όλο το βράδυ μ'έτρωγε,καταλαβαίνετε πώς είν'αυτά τα πράγματα...!!!)

 

 

 

 

 

Για μελλοντική χρήση , να χρησιμοποιείς το superpi 32M , για να τσεκάρεις μνήμες.

Είναι πολύ πιό γρήγορο σαν διαδικασία και σου δίνει ένα αρκετά αξιόπιστο αποτέλεσμα (95%+)

 

Με το καλό να ολοκληρώσεις τις δοκιμές σου.

Αν και είμαι λίγο απαισιόδοξος όσον αφορά το τελικό αποτέλεσμα , βασιζόμενος σε κάτι που έγραψες παραπάνω (θα σου πώ μετά τις δοκιμές σου).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

...Λοιπόν...για να μην κουράζω με νούμερα,περιγραφές και τα σχετικά...κι όπως λένε 1 φωτο 1000 λέξεις...παραθέτω 3 φωτό για να γλυτώσω την αφεντιά μου απ'τον κόπο πληκτρολόγησης 3.000 λέξεων και τον πολύτιμο χρόνο σας απ'το να χαθεί αναλόγως!

 

Με 2 (λέμε τώρα...) κουβέντες,Τάσο...χαίρομαι που η (λίγη) απαισιοδοξία σου διαψεύστηκε!!!Αλλά όταν δεις τις φωτο με τα στοιχεία και τ'αποτελέσματα των stress tests (κι έκανα πολλλά...μα πάρα πολλά...) πες μου σε παρακαλώ σε τι βασίστηκε η απαισιοδοξία σου απ'αυτά που έγραψα νωρίτερα...Βασικά ξεκίνησα κατευθείαν στο Intel Burn Test καθώς δεν είχα κι όλο το χρόνο με το μέρος μου ένεκα δουλειά με δειλά βήματα απ'το Standard test όπου έκανα τελικά καμμιά 20αριά.Μετά έχοντας πάρει λιγάκι περισσότερο θάρρος ανέβηκα στο High όπου έτρεξα καμμιά 20αριά ακόμη.Επόμενο σκαλοπάτι το Very High και 12 τον αριθμό τα περάσματα απ'όπου και η πρώτη φωτό με την ολοκλήρωση του test και τέλος άλλα 8 τελικά περάσματα στο Maximum απ'όπου και η μιά φωτο λιγάκι πριν να ολοκληρωθεί.Η τρίτη φωτο δείχνει την εικόνα της κατάστασης σε idle καταστάσεις και πιστεύω πως είναι χρήσιμη σαν μέτρο σύγκρισης ανάμεσα full load/idle.

 

Δυστυχώς ο φόρτος εργασίας σήμερα δεν μ'άφησε να κατεβάσω ή να τρέξω και τα υπόλοιπα stress tests που μου προτείνατε μαζί με τον Πέτρο αλλά σίγουρα με την πρώτη ευκαιρία αύριο θα γίνει και αυτό.Πιστεύω όμως πως ακόμη και μ'αυτά τ'αποτελέσματα δεν έχει η όλη κατάσταση καμμιά απολύτως σχέση με οτιδήποτε προηγούμενο,και είμαι πάνω κι από απόλυτα ικανοποιημένος με τ'αποτελέσματα.Σε κάποια φάση μπορεί να πειραματιστώ λιγάκι με την Vcore ένα δυό κλικ πιο κάτω να δω που είναι το κατώφλι των 4.5GHz.Και Τάσο,όπως βλέπεις δεν πήγα κατευθείαν στα 1.350 που μου πρότεινες...είπα να ξεκινήσω απ'τα 1.325 και βλέπουμε.Τώρα σα να μου μοιάζει ότι μπορεί και να δέχεται λιγάκι ψαλίδισμα...anyways θα δείξει.

Ενα πράγμα που μού'κανε εντύπωση και δεν φαίνεται στις φωτο είναι ότι σε κάποιο απ'τα light πρώτα tests η μέγιστη ταχύτητα είχε φτάσει 4.59-4.6GHz.Μήπως θα πρέπει να καρφώσω το BCLK στα 100.00 manually αντί για το Auto που το έχω τώρα?Πολύ μεγάλο jump από μόνον του δεν ήτανε?

Ξέχασα να πω κάτι που στις φωτο δε φαίνεται,room temp 25 βαθμοί.

 

Ερώτηση για το Intel Burn test: Η φλόγα μέσα στο τετράγωνο που λέει από πάνω "Freeze Test:" σημαίνει κάτι συγκεκριμένο ή είναι απλά τύπου animation?Γιατί κάποιες φορές "κολλάει" και ακινητοποιείται κι έπειτα ξεκινάει πάλι.Με ψιλοτρόμαξε κάποιες φορές είν'η αλήθεια,γι'αυτό και ρωτάω.

 

Αυτά τα νέα απ'το μέτωπο.Θα ξαναμπώ κι αργότερα απ'το κινητό να δω τα σχόλιά σας και οτιδήποτε έχετε να προσθέσετε γι' από δώ και μετά.

 

Ξέχασα να πω κάτι που στις φωτο δε φαίνεται,room temp 25 βαθμοί.Αντε να δροσίσει λιγάκι να γελάσει και το χειλάκι το δικό μας με τις "πτωχές" αεροψύξεις...!!!

 

...Τάσο και Πέτρο ιδιαιτέρως αλλά και σ'όσους συνέβαλαν εδώ με το σχόλιο και τη γνώμη τους,το Ευχαριστώ μου είναι το λιγότερο που μπορώ να πω από εδώ.

Καλό βράδυ αν δεν τα καταφέρω να συνδεθώ αργότερα!

 

Νίκος

 

 

 

 

20161006_201755.jpg

20161006_204630.jpg

20161006_202342.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 έχω να πω για τους haswell και ivy η πάστα ανάμεσα cpu block είναι τόσο σκ@τ@ αλλάζοντας την μετα απο 2 χρόνια κέρδισα -20c με master gel maker η arctic mx2 η πιο εύκολη και ασφαλή μέθοδος είναι αυτή εδώ  με μεγγενη  θερμοπιστολο 

 και  συγκόλληση με 3m 8017 ουτε η ίδια η INTEL δεν προκετε να το εντοπίσει δεν φενετε το παραμικρό.

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, sped25 said:

1 έχω να πω για τους haswell και ivy η πάστα ανάμεσα cpu block είναι τόσο σκ@τ@ αλλάζοντας την μετα απο 2 χρόνια κέρδισα -20c με master gel maker η arctic mx2 η πιο εύκολη και ασφαλή μέθοδος είναι αυτή εδώ  με μεγγενη  θερμοπιστολο 

 και  συγκόλληση με 3m 8017 ουτε η ίδια η INTEL δεν προκετε να το εντοπίσει δεν φενετε το παραμικρό.

 

Το γνωρίζω πολύ καλά αυτό που λες για το θερμοαγώγιμο υλικό της πλήρους πλάκας που χρησιμοποίησε η Intel κάτω απ'το IHS αλλά υπήρξαν και λίγα "τυχερά" κομμάτια,(κάποια γραμμή παραγωγής διαφορετική ίσως?) στα οποία χρησιμοποίησε fluxless solder όπως κανονικά θά'πρεπε νά'χει κάνει σε όλους τους επεξεργαστές.Αυτά τα κομμάτια δεν υποφέρουν σχεδόν καθόλου από τα γνωστά προβλήματα υπερθέρμανσης όλως των υπολοίπων και συμπεριφέρονται σα να τους έχει γίνει delid.Γι'αυτόν ακριβώς το λόγο και δεν πρέπει ν'αποφαζίσουμε να κάνουμε delid αν δεν έχουμε πρώτα διαπιστώσει ότι το πρόβλημα υπάρχει όντως και στο δικό μας cpu συγκρίνοντάς τον με δοκιμές άλλων χρηστών στα ίδια stress tests με τα ίδια settings και με όσο το δυνατόν παρόμοιο σύστημα ψύξης με το δικό μας.Γιατί υπάρχει το ενδεχόμενο - αν και σπάνιο αλλά υπάρχει - να μπούμε στη διαδικασία ν'ανοίξουμε τον επεξεργαστή μας με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται και ν'ανακαλύψουμε πως κάτω απ'το...καπό ή μάνα Intel είπε να κάνει μιά εξαίρεση και να χρησιμοποιήσει την αρμόζουσα  μέθοδο για να μεταφέρει σωστά τις θερμοκρασίες απ'τον επεξεργαστή στο IHS.Τους -20 βαθμούς που όντως κερδίζουν όλοι (ίσως και μέχρι -22 με -25 σε κάποιες περιπτώσεις) για καλή μου τύχη ο δικός μου cpu μου τους δίνει ήδη και φαίνεται καθαρά αυτό απ'τ'αποτελέσματα των stress tests που ανέβασα εδώ.Και για να μην ξεχνιόμαστε,στην πρώτη σελίδα που περιγράφω το rig μου φαίνεται καθάρα και το σύστημα ψύξης μου που ό,τι κι όσο καλό και τέλειο και νά'ναι,όπως και να το κάνουμε υδρόψυκτο ή LN2 δεν είναι.85 βαθμοί (60 over ambient για απόλυτη τιμή) στα 4.5GHz @ 1.324Vcore και ram @ 2400MHz μετά από 1 και πλέον ώρας εξαντλητικά stress tests σε πλήρη σταθερότητα χωρίς delid (Τάσο και Πέτρο είπα Ευχαριστώ?Είπα ο.κ. το ξαναλέω) όπως και να το κάνουμε είναι μιά ένδειξη ότι κάτι διαφορετικό μάλλον συμβαίνει σ'αυτήν την περίπτωση.

 

Απλά όπως υπάρχουν άλλοι cpu που υπερχονίζονται καλύτερα και σταθερότερα σε μικρότερες τάσεις υπάρχουνε κι άλλοι που δεν ζεσταίνονται στις  υψηλότερες τάσεις όσο οι περισσότεροι.Απορώ άραγε αν υπάρχει έστω κι ένας που νά'χει και τα δυο καλά μαζί.Να υπερχονίζεται απαιτώντας το ελάχιστο ρεύμα και ταυτόχρονα να μη ζεσταίνεται κιόλας...Ε αυτό κι αν θά'τανε ΤΟ λαχείο...!!!

 

Στο μόνο που σίγουρα είναι 99.99% ίδιοι όλοι οι επεξεργαστές είναι η "επιπεδότητα" του ίδιου του IHS καθώς άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο όλο και τό'χουν το θεματάκι τους εξ ού και το γνωστό lapping.Απλά δεν ξέρω αν θα δημιουργούνταν πρόβλημα το lapping να γίνει χωρίς να "λύσεις" τον επεξεργαστή,με το καππάκι φορεμένο δηλαδή.Αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει θα το εκτιμούσα πολύ ν'άκουγα την άποψή του πάνω σ'αυτό. 

Έγινε επεξεργασία από Fly4ever
Link to comment
Share on other sites

Νίκο

 

Ευτυχής κατάληξη η επίτευξη των 4,5 Ghz.

 

Φαινόσουν εξ αρχής ότι είσουν αποφασισμένος να πετύχεις το στόχο σου.

Δείχνεις να είσαι οργανωτικός και επίμονος ... οπότε θεωρούσα ότι θα το παλέψεις.

 

Επειδή πήρα το ρίσκο να σου γράψω "φυτευτές τιμές bios" επίτηδες σου έδωσα μεγαλύτερα όρια τάσεων.

Οι τιμές που σου έδωσα , για ένα αξιοπρεπές cpu (όχι κάτι εξαιρετικό) είναι καλές για 4,7 Ghz+ ... και για το κομμάτι του IMC γιά 2666+

 

Τα 4,5 Ghz τα "είχα δεδομένα"

 

Για παραπάνω έδειχνα ελαφρά απαισιόδοξος , γιατί από τα γραφόμενα σου , κατάλαβα ότι το cpu σου , είχε υψηλό VID , άρα με air-cooling θα είχε περιορισμένο εύρος για O/C

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τάσο,να σου πω την αλήθεια μου κάπου το υποπτεύθηκα ότι μπορεί ενδεχομένως και νά'τανε λιγάκι - έως ίσως κι αρκετά - υψηλότερες οι τιμές που μού'δωσες για τα 4.5GHz αλλά υπέθεσα ότι το'κανες για όσο το δυνατόν περισσότερο "εγγυημένο" αποτέλεσμα σ'αυτή τη συχνότητα απ'τη στιγμή που βλέπαμε ότι είχα κάποια σχετικά καλά περιθώρια από άποψη θερμοκρασιών.Αυτός εξάλου ήτανε κι ο λόγος που δεν έβαλα τα 1.350 που μου πρότεινες αλλά είπα να δώ τι παίζει λιγάκι χαμηλότερα.

 

Κρίνοντας απ'τις φωτο με τα data που ανέβασα θεωρείς ότι ενδεχομένως μπορεί και να υπάρχει δυνατότητα είτε να κατέβουμε λιγάκι στις τάσεις ή κάπου αλλού γι'αυτήν την συχνότητα ή απ'την άλλη μεριά να δοκιμάσω ν'ανέβω στα 4.6 έστω και με μιά μικρή δόση Vcore?(Εχω φυσικά σώσει και αυτό το BIOS profile οπότε είμαι καλυμένος αν κάτι στραβώσει πάλι).Από υπολογισμούς κι ένα πρόχειρο διάγραμμα που έφτιαξα με τα ελάχιστα Vcore στις διάφορες συχνότητες κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μπορεί και νά'τανε ικανοποιημένος ο επεξεργαστής ακόμα και στα 1.300 Vcore δηλαδή 0.060V περισσότερο απ'ό,τι ήθελε για τα 4.4GHz. 

 

Με το στιγμιαίο ανέβασμα στα 4.6 που έγινε από μόνο του που σε ρώτησα χθες,τελικά πρέπει να κάνω κάτι ή να τ'αφήσω έτσι?Εχει σημασία?Θεωρώ πως αν το τελικό Vcore είναι οριακό ακόμα και για να είμαι fully stable στα stress tests αν το ξανακάνει σε κάποια ανύποπτη στιγμή θα κρασάρει πάλι.Σωστά τα λέω?Η μήπως θα πρέπει να βάλω στο BIOS 100.00 σταθερό BCLK και να του βγάλω το Auto που έχει τώρα?

 

Κάτι άλλο που είχα παρατηρήσει - στο GTL αυτή τη φορά - και το συνειδητοποίησα μόλις σήμερα είναι ότι εδώ και περίπου ένα 10ήμερο που το είχα εγκατεστημένο και ποτέ μου δεν το χρησιμοποίησα έβλεπα συνεχώς στο παράθυρο που λέει DDR να γράφει "1600" ενώ στο BIOS είχα ή νόμιζα πως είχα τις μνήμες μου στα 2400.Αυτό προτού μου προτείνεις να βάλω τις ram στο default για να κάνω τις πρώτες δοκιμές.Πρώτη φορά σήμερα μετά τις αλλαγές που μου πρότεινες χθες το ξανά'νοιξα και είδα να λέει 2400!Παρεμπιπτόντως,το ίδιο διάστημα το cpu-z έλεγε 1.199,8MHz (χ2=2400) στο memory tab.

 

Τελικά στο Intel Burn test αυτό που ρώτησα χθες τι παίζει με το Freeze Test και τη φλόγα από κάτω?Οταν κολλάει για μερικά secs σημαίνει κάτι?

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Fly4ever
Link to comment
Share on other sites

Η φλόγα αν κολλήσει τελείως, κόλλησε το σύστημα. Τέσπα, δεν τα θεωρώ ιδιαίτερα αξιόπιστα αυτά τα προγράμματα γιατί ενώ παλιότερα είχα σταθερότητα για πολλές ώρες σε Intel Burn Test και OCCT, έτρωγα BSOD μέσα στην ώρα, βλέποντας βιντεάκια στο youtube ή κατά τη διάρκεια encoding. Αυτά τα προγραμματάκια τρέχουν διαρκώς τα ίδια μοτίβα υπολογισμών και δεν στρεσσάρουν ποικιλοτρόπως το σύστημα.

 

Η συνθετική πάστα της ίντελ είναι συνειδητή επιλογή τους γιατί το solder έβγαζε στα νεότερα μοντέλα μικρού die διάφορα προβλήματα ρωγμών σε βάθος χρόνου, αν θυμάμαι καλά. Στους skylake και στους 4790K απλά έβαλαν την καλύτερη δυνατή συνθετική πάστα.

 

Οι θερμοκρασίες σου δεν πρέπει κατά μέσο όρο να ξεπερνούν τους 80 σε βαριές εφαρμογές οπότε μείνε εκεί για καθημερινή χρήση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οι πιο βαριές εφαρμογές που τρέχω είναι τα 2 flight simulators που χρησιμοποιώ καθημερινά.Ειδικότερα το FSX maxed out και φωρτωμένο με τα 10άδες addons και τα συνοδευτικά προγράμματα να τρέχουν παράλληλα στο background είναι σχεδόν αποκλειστικά cpu dependent.Στα settings αυτά η μέγιστη θερμοκρασία δεν ξεπερνάει τους 65 βαθμούς σε καμμία περίπτωση άσχετα αν το HWMonitor μου δείχνει 98-100% cpu load.Το μόνο πού δυσκολεύει κάπως τα πράγματα σ'αυτήν την περίπτωση είναι ότι αυτή η κατάσταση τις περισσότερες φορές κρατάει για πολύ ώρα (2-3,σε κάποιες περιπτώσεις και 4-5 ώρες) κι έτσι το στρεσσάρισμα του επεξεργαστή ακόμα κι αν δεν τον ψήνει είναι διαρκείας και μάλιστα δίχως διαλείματα.

 

Σκέφτηκα να χρησιμοποιώ ένα light profil BIOS για normal καθημερινή χρήση και να φωρτώνω το "γρήγορο" μόνον όταν το χρειάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Fly4ever έγραψε:

 

Κρίνοντας απ'τις φωτο με τα data που ανέβασα θεωρείς ότι ενδεχομένως μπορεί και να υπάρχει δυνατότητα είτε να κατέβουμε λιγάκι στις τάσεις ή κάπου αλλού γι'αυτήν την συχνότητα ή απ'την άλλη μεριά να δοκιμάσω ν'ανέβω στα 4.6 έστω και με μιά μικρή δόση Vcore?(Εχω φυσικά σώσει και αυτό το BIOS profile οπότε είμαι καλυμένος αν κάτι στραβώσει πάλι).Από υπολογισμούς κι ένα πρόχειρο διάγραμμα που έφτιαξα με τα ελάχιστα Vcore στις διάφορες συχνότητες κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μπορεί και νά'τανε ικανοποιημένος ο επεξεργαστής ακόμα και στα 1.300 Vcore δηλαδή 0.060V περισσότερο απ'ό,τι ήθελε για τα 4.4GHz. 

 

Με το στιγμιαίο ανέβασμα στα 4.6 που έγινε από μόνο του που σε ρώτησα χθες,τελικά πρέπει να κάνω κάτι ή να τ'αφήσω έτσι?Εχει σημασία?Θεωρώ πως αν το τελικό Vcore είναι οριακό ακόμα και για να είμαι fully stable στα stress tests αν το ξανακάνει σε κάποια ανύποπτη στιγμή θα κρασάρει πάλι.Σωστά τα λέω?Η μήπως θα πρέπει να βάλω στο BIOS 100.00 σταθερό BCLK και να του βγάλω το Auto που έχει τώρα?

 

 

Από την πείρα μου τα τελευταία (κάμποσα) χρόνια :)

 

Εχω χωρίσει το overclocking των επεξεργαστών , σε τρία στάδια.

 

Το εύκολο κομμάτι

Το ζόρικο κομμάτι

Το ασταθές κομμάτι

 

Στο εύκολο κομμάτι , ο επεξεργαστής ανεβαίνει εύκολα σε ταχύτητα , με default τάση ή με πολύ μικρά αυξητικά βήματα τάσης (τα οποία πολλές φορές τείνουν να είναι λογαριθμικά).

π.χ.

Ενας επεξεργαστής 3,0Ghz μπορεί με κάθε 0,010 volt να κερδίζει 100Mhz , μέχρι να φτάσει στα 4,5Ghz

 

Στο ζόρικο κομμάτι , ο επεξεργαστής σταματά να ανταποκρίνεται στις μικρές ή λογαριθμικές αυξήσεις τάσης και απαιτεί πολύ μεγαλύτερα βήματα τάσης καθώς και ρύθμιση συμπληρωματικών τάσεων για να ανέβει σε ταχύτητα.

π.χ.

Ο επεξεργαστής του παραδείγματός μας από τα 4,5Ghz για να ανέβει άλλα 100Mhz θέλει πλέον 0,050 volt

... και θέλει επιπρόσθετα π.χ. ... και 0,10 volt επιπλέον Vccin

 

Στο ασταθές κομμάτι , ο επεξεργαστής δέν είναι σταθερός στη λειτουργία του και η αύξηση τάσης δέν δείχνει να προκαλεί αλλαγή στη συμπεριφορά του.

π.χ.

Ο επεξεργαστής του παραδείγματός μας , έφτασε στο προηγούμενο στάδιο στα 4,7Ghz

... και τώρα προσπαθώντας να κερδίσουμε άλλα 100Mhz και ενώ του δίνουμε επιπλέον άλλα 0,100 volt , δέν τρέχει πάντοτε τις εφαρμογές μας με επιτυχία.

Η συμπεριφορά του συνεχίζει να είναι ασταθής ακόμη και με εξτρά τάση.

 

At the end

Ολα είναι θέμα δοκιμών.

 

Είμαι σίγουρος ότι θα βρείς τη χρυσή τομή.

Εξαρτάται πάντα ποιός είναι ο στόχος σου.

 

Αλλος έχει ώς στόχο τη max δυνατή ταχύτητα ... άλλος θέλει ταχύτητα και οικονομική λειτουργία ... άλλος θέλει 1000% stability.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Fly4ever said:

Οι πιο βαριές εφαρμογές που τρέχω είναι τα 2 flight simulators που χρησιμοποιώ καθημερινά.Ειδικότερα το FSX maxed out και φωρτωμένο με τα 10άδες addons και τα συνοδευτικά προγράμματα να τρέχουν παράλληλα στο background είναι σχεδόν αποκλειστικά cpu dependent.Στα settings αυτά η μέγιστη θερμοκρασία δεν ξεπερνάει τους 65 βαθμούς σε καμμία περίπτωση άσχετα αν το HWMonitor μου δείχνει 98-100% cpu load.Το μόνο πού δυσκολεύει κάπως τα πράγματα σ'αυτήν την περίπτωση είναι ότι αυτή η κατάσταση τις περισσότερες φορές κρατάει για πολύ ώρα (2-3,σε κάποιες περιπτώσεις και 4-5 ώρες) κι έτσι το στρεσσάρισμα του επεξεργαστή ακόμα κι αν δεν τον ψήνει είναι διαρκείας και μάλιστα δίχως διαλείματα.

 

Σκέφτηκα να χρησιμοποιώ ένα light profil BIOS για normal καθημερινή χρήση και να φωρτώνω το "γρήγορο" μόνον όταν το χρειάζομαι.

Η μέγιστη τάση που δίνεις είναι 1,344 απ'ότι είδα. Ο 4770Κ αντέχει μέχρι 1,52V συνεχούς λειτουργίας βάσει των επίσημων specs. Τουλάχιστον σαν πυκνότητα ρεύματος. Γιατί οι θερμοκρασίες και η συχνότητα λειτουργίας παίζουν και αυτές το δικό τους αρνητικό ρόλο ακόμα και με σχετικά χαμηλές τάσεις.

Δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!Πολλά θά'θελα να πω πάνω σ'αυτά που γράψατε αλλά απ'το πληκτρολόγιο του κινητού θα κάνω στα σίγουρα κάνα ζευγάρι ώρες.Επίσης θά'θελα να μπορούσα ν'ανεβάσω τώρα απ'το κιν.τη φωτο με τα καινούργια αποτελέσματα των δοκιμών μου...κι επειδή δε μπορώ το περιγράφω με απλές λέξεις:Fully stable @4.5GHz Vcore 1.300, μέγ.θερμοκρ. 57 βαθμοί over amb.(core 0&1=82,core 2=80 και core 3=79).Ολα τα υπόλοιπα τά'φησα όπως μου είπε ο Τάσος προχθές.Το συμπέρασμα ότι 0.025Vcore "κοστίζουν"/αντιστοιχούν σε 3 βαθμούς θερμοκρασία ( για το συγκεκριμένο cpu) πόσο ασφαλές μπορεί να είναι?

 

Καλό βράδυ παιδιά,θα τα πούμε Δευτέρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλή βδομάδα,

 

Απ'τη στιγμή που κατάφερα και σταθεροποιήθηκα στο βασικό μου στόχο των 4.5GHz με τη μικρότερη δυνατή τάση Vcore 1.3 (που ενδεχομένως να επιδέχεται ακόμη ένα mini κούρεμα αλλά προτιμώ να βρίσκομαι on the safe side που λένε) και τις θερμοκρασίες σε πολύ λογικά πλαίσια, είπα να δοκιμάσω μήπως και μπορώ ν'ανέβω λιγάκι περισσότερο στη συχνότητα αν και για να πω την αλήθεια δε σκοπεύω να χρησιμοποιώ παραπάνω απ'τα 4.5 επί μονίμου βάσεως καθώς σ'αυτά τα επίπεδα και τα 2 μου sims δουλεύουν άψογα.

Χρησιμοποιώντας το GTL δοκίμασα κι ανέβασα το multiplier του cpu στα 46χ δίνοντας του αρχικά Vcore 1.375.Μένοντας ικανοποιημένος δίχως κανένα απολύτως freeze,BSOD ή οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα κι ολοκληρώνωντας επιτυχώς τα stress tests άρχισα να κατεβαίνω σταδιακά Vcore βάζοντάς το αρχικά στα 1.365 (δοκιμές ο.κ.) έπειτα 1.355 (επίσης δοκιμές ο.κ.) και καταλήγοντας χωρίς να θέλω να ελέγξω αν πάει παρακάτω - ενδεχομένως και να μπορεί - 1.348 volts με όλα να δουλεύουνε μιά χαρά!

 

Αυτό βέβαια που παρατήρησα κατά τη διάρκεια των tests στο Intel Burn Tests "τρέχοντας" πλέον τον επεξεργαστή στα 4.6 ήταν το εξής:Στα Standard και στα High tests όλα πήγαιναν όπως και τις προηγούμενες φορές ο.κ. δίχως κάτι αξιοπρόσεκτο να συμβεί.Οταν όμως έτρεξα στο Very High και οπωσδήποτε στο Maximum τα tests έγινε κάτι που μου φάνηκε περίεργο, τουλάχιστον αρχικά.Παρατηρώντας το χρόνο που χρειάστηκε για να ολοκληρωθεί το κάθε πέρασμα τον βρήκα σημαντικά περισσότερο απ'ό,τι χρειάζονταν στα προηγούμενα settings για τον ίδιο βαθμό δυσκολίας του συγκεκριμένου test.Επίσης τα Gflops ήταν σημαντικά πεσμένα σε σχέση με προηγούμενα settings.Κι ακόμη,οι μέγιστες θερμοκρασίες των cores αργούσαν ν'ανέβουν όπου έπρεπε και το μέγιστό τους ήταν τουλάχιστον 10% χαμηλότερο απ'αυτό που θά'πρεπε σύμφωνα με τις προηγούμενες επιτυχείς προσπάθειες.Σκέφτηκα πως το μόνο που άλλαζε πλέον στα σκληρότερα "Very High" και "Maximum" tests ήταν η διαχείρηση της επιπλέον ram usage.Σαν δηλαδή η ανάγκη της διαχείρησης επιπλέον μνήμης να "κρατούσε" πίσω τον επεξεργαστή,κάπως έτσι το κατάλαβα.Διαχείρηση μνήμης...επεξεργαστής...σκέφτηκα πώς μάλλον θά'πρεπε ν'αυξήσω λιγάκι την cashe.Ετσι κι αλλιώς είχε μεγαλώσει πλέον κι η διαφορά της συχνότητάς της απ'αυτήν του επεξεργαστή.Δοκίμασα το 41χ στην cashe frequency αλλά το ρεύμα της τ' άφησα στα ίδια επίπεδα καθώς ο Τάσος μου είχε ήδη δώσει αρκετά "γενναιόδωρες" τιμές αρχικά.Επανέλαβα τα tests στις "σκληρότερες" ρυθμίσεις ίδια με πριν και ώ του θαύματος...όλα ήταν εντάξει και πάλι!Οι θερμοκρασίες στα λογικά τους επίπεδα και τα secs/Gflops το ίδιο κι αυτά!

 

Συνοψίζοντας είχαμε ώς εξής: CPU 4.6GHz @ 1.348 Vcore,CPU Cashe freq. 41x @ 1.2 Vring όλα τα tests passed o.k. με max θερμοκρασίες (Delta): Cores #0&1=64,core #2=62 και core #3=61. Εξωτερικές θερμοκρασίες 23 βαθμοί άρα πραγματικές θερμοκρασίες 84 - 87 βαθμοί.

 

Τάσο,σύμφωνα με τα γραφόμενά σου στο τελευταίο σου post όπου περιγράφεις τις 3 καταστάσεις/στάδια overclock ability των επεξεργαστών τι γνώμη έχεις για το δικό μου κομμάτι συγκεκριμένα, λαμβάνοντας υπόψη τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα και το γεγονός ότι για ν'ανέβει απ'τα 4.5 στα 4.6 εξακολουθεί να χρειάζεται 0.050 Vcore επιπλέον?

Σύμφωνα με τις μέχρι τώρα μετρήσεις χρειάζεται:

4.1-->4.2GHz = 0.033 Vcore επιπλέον (1.115-->1.148).

4.2-->4.3GHz = 0.043 Vcore επιπλέον (1.148-->1.190).

4.3-->4.4GHz = 0.050 Vcore επιπλέον (1.190-->1.240).

4.4-->4.5GHz = 0.060 Vcore επιπλέον (1.240-->1.300).

4.5-->4.6GHz = 0.050 Vcore επιπλέον (1.300-->1.350).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς είναι αυτά που έχω σημειώσει με κόκκινο κύκλο και πορτοκαλί τετράγωνο και επίσης ποιά είναι η σχέση τους?Εφ'όσον βάζω στο BIOS Vcore 1.325 γιατί στο HWMonitor κάθε φορά μου δείχνει παραπάνω μέχρι και 0.020 under load?(στο idle η διαφορά μικραίνει αλλά πάλι είναι της τάξης των +0.008 - 0.010 V).Αυτό που θέτουμε στο BIOS σαν Vcore εμφανίζεται σαν VID στο HWMonitor?

Με τα 1.350 Vcore που είχα βάλει για να υποστηρίξω τα 4.6GHz η max Vcore ένδειξη (κόκκινος κύκλος) στο HWMonitor έφτασε 2.016!!!Εννοείται πως ξαναγύρισα όλες τις ρυθμίσεις στο καθ'όλα επιτυχημένο προχθεσινό 4.5@1.300Vcore profile κι ελπίζω να μην έκανα καμμιά ζημιά.Πάντως όλα προς το παρόν καλά μοιάζουν να παίζουν...!!!Παρεμπιπτόντως αυτό δε συνέβη καμμιά φορά στα τόσα tests στα 4.5/1.300 και cashe 40.

 

 

20161006_202342.jpg.c846eb9aa21a2a82bb68e4766ff6df59.jpg

Έγινε επεξεργασία από Fly4ever
Link to comment
Share on other sites

Να μην σε ανησυχεί , αυτή η μικρή αύξηση τάσης , που διαβάζεις στο Vcore σου.

Αυτή η λειτουργία είναι σχεδιασμένη από την Intel , έτσι ώστε ο επεξεργαστής σε κατάσταση full load , να μπορεί να "ζητήσει" επιπλέον ρεύμα όταν το χρειαστεί.

 

Οσον αφορά αυτό το 2,016 που διάβασε το hwmonitor , σίγουρα δέν ήταν Vcore , αλλά το Vccin.

 

Νομίζω ότι στα 4,6 Ghz πρέπει να τελείωνει το εύκολο κομμάτι του cpu σου.

 

Επίσης , μετά το 42x Cache , να έχεις το νού σου για αστάθεια.

 

Οποτε μπορείς , τρέξε ένα Cinebench R15 και ποστάρησε φωτό εδώ ή στο link

 

Link to comment
Share on other sites

Οπως δείχνουν τα πράγματα κάπου εδώ πρέπει να τελειώνει  - ευτυχώς αισίως - το αντικείμενο αυτού του thread.Χάρη στη βοήθεια του Τάσου,του Πέτρου αλλά και όλων όσων συνέβαλαν απαντώντας στο αίτημά μου για βοήθεια, το σύστημά μου είναι πλέον 100% stable σε όλες τις συνθήκες φόρτου & εργασίας.Σας ευχαριστώ όσο δε λέγεται για τη βοήθεια αλλά ακόμη περισσότερο για τις γνώσεις που μου προσφέρατε.Ελπίζω το θέμα αυτό που άνοιξα εδώ να βοηθήσει κι άλλον κόσμο ν' αντιμετωπίσει παρόμοια θέματα.

 

...Τάσο,θα τρέξω το Cinebench R15 που μου πρότεινες και θ'ανεβάσω τη φωτό με τ'αποτελέσματα και εδώ και στο link που δίνεις,το πιθανότερο μέσα στην ερχόμενη βδομάδα.

Προτού κλείσω,απλά ν'αναφέρω ότι ξανάτρεξα το XTU Benchmark στα 4.6GHz αυτή τη φορά κι από 1143 έφτασα στο 1153 αλλά με τη διαφορά ότι για να πιάσω το 1143@4.5GHz έφτασα το cpu στους 86 βαθμούς ενώ για τα 1153@4.6GHz έφτασε μόλις στους 74 βαθμούς!Τάσο,οι ρυθμίσεις που μου έδωσες μπορεί μεν νά'τανε "φυτευτές" όπως είπες αλλά μοιάζουν νά 'καναν θαύματα εδώ!!!Σχετικά με την cashe παρατηρώ ότι δείχνει να "βολεύεται" καλύτερα και να προτιμά ν'απέχει 500MHz πίσω απ'τη βασική ταχύτητα του επεξεργαστή,κάθε φορά που δοκίμασα να τη φέρω κοντύτερα απέτυχα ή απλά κάτι δεν έκανα σωστά.Πάντως τρέχοντας στα 4.6 και την cashe στα 4.1 με τις ρυθμίσεις του Τάσου όλα δούλευαν ρολόι,έτσι εξάλλου ανέβασα και το σκορ μου στο XTU Benchmark.Δεν ξέρω αν θα δοκιμάσω για τα 4.7 τουλάχιστον προς το παρόν που οι θερμοκρασίες του χώρου εδώ ακόμα βρίσκονται αρκετά πάνω από τους 20 βαθμούς.Πολύ πιθανόν όταν σφίξουνε τα κρύα και κάποιο απόγευμα φτάσει εδώ γύρω στους 13-15 βαθμούς η θερμοκρασία, να μη μπορέσω ν'αντισταθώ στον πειρασμό και να κάνω το πείραμα των 4.7GHz με την cashe στα 4.2 αυτή τη φορά.

 

Και κάτι τελευταίο...Μη μπορώντας προς το παρόν ν'ανέβω παραπάνω λόγω θερμοκρασιών αλλά εξακολουθώντας να θέλω να συνεχίσω να πειραματίζομαι είπα να δοκιμάσω να βρώ το "κατώφλι" της Vcore για τα 4.5GHz του επεξεργαστή μου.Ξεκίνησα με σχετικά δειλά βήματα να κατεβαίνω και μετά να τεστάρω για σταθερότητα.Αρχικά το 1.300 έγινε 1.290,μετά 1.280,στη συνέχεια 1.275 κι έπειτα 1.268!!!Ακόμη κι εκεί το σύστημα δούλευε stable δίχως πρόβλημα και για να πω την αλήθεια με εξέπληξε ιδιαίτερα αυτό.Αυτό που παρατήρησα όμως μ'έκανε να γυρίσω πίσω στα 1.280 και να θεωρήσω αυτό σαν τη χρησή τομή και πραγματικό κατώφλι για το παρόν setting.Στο Intel Burn Test λοιπόν(setting High & Very High),εκεί όπου γράφει το αποτέλεσμα του κάθε περάσματος (Linpack Output) παρατήρησα ότι όσο κατέβαζα το Vcore τόσο τ'αποτελέσματα χειροτέρευαν άσχετα με το γεγονός ότι περνούσα το συγκεκριμένο test.

Για παράδειγμα,στα 1.280Vcore είχα 60.500 sec και 128.5000 Gflops μέσω όρο περίπου κι εν πάσει περιπτώσει κάπου εκεί γύρω έπαιζε.Στα 1.275Vcore οι ίδιες ενδείξεις έλεγαν 61.800 secs και 125.800 Gflops μέσο όρο ενώ στα 1.268 έπεφτε ακόμη περισσότερο στα 69 secs και 91.500 Gflops κατά μέσο όρο!Δοκίμασα να κάνω το αντίστροφο ανεβάζοντας Vcore αυτή τη φορά να δω αν θα καλυτερέψουνε τ'αποτελέσματα πιο πολύ κι από τα 60.500/128.500 που μού'δινε προηγουμένως.Το έβαλα στα 1.290,καμμιά διαφορά όπως καμμιά απολύτως και στα 1.300 και στα 1.310.Κατάλαβα ότι το sweet spot που λένε βρίσκονταν στα 1.280 κι έτσι τ'άφησα εκεί χαλαλίζοντας τον 1μιση επιπλέον βαθμό μεγαλύτερης θερμοκρασίας σε σχέση με τα 1.268 καθώς η διαφορές στην απόδοση θεώρησα πως ήτανε αρκετά μεγάλες.Κατάλαβα λοιπόν πώς πρέπει μάλλον να συμπεριφέρεται ο επεξεργαστής:Οταν το ρεύμα δεν του φτάνει αλλά έχει τουλάχιστον το όριο για να συνεχίσει να δουλεύει και να μην κρασάρει,αρχίζει να χάνει αρχικά την ικανότητά του να εκτελεί εργασίες γρήγορα.Οσο πιο πολύ ρεύμα του στερούμε τόσο πιο...καθυστερημένος γίνεται και στο τέλος αν το παρακάνουμε κλείνει εντελώς.

 

...Γι'ακόμη μιά φορά ευχαριστώ άπαντες για τη χρησιμότατη βοήθεια που πρόσφεραν και κρίνεται ως άκρως απαραίτητη για το σταθερό (και γρήγορο) σύστημα που έφτιαξα,για τη γνώση που αποκόμισα.Δίχως αυτή,το λιγότερο ακόμα θα παιδευόμουν χαμένος σε επέλπιδες προσπάθειες και στη χειρότερη των περιπτώσεων θά'χα κάνει ζημιά στο hardware μου.Ελπίζω μελλοντικοί overclockers να βοηθηθούν κι αυτοί μέσ'απ'αυτό μου το thread αν βρεθούν στην ανάγκη.

 

Νίκος.

 

Έγινε επεξεργασία από Fly4ever
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.