Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

Το ξαναλέω! Το αύριο είναι κοντά. 

Επιδόσεις μεταξύ 2080 vs 1080ti είναι σχεδόν ίσες. Με το αβαντάζ της 1080ti να αναιβαινει περισσότερο από την 2080.Τωρα όσο αφορά αυτά που είπε ο billpeppas σε ένα έχει δίκιο, ότι Όντος δεν είμαστε ευχαριστημένοι με τις επιδόσεις. Αλλά κατά εμέ, δεν υπήρχε κανένας μα κανένας λόγος να βγάλουν 2080 όταν υπάρχουν ακόμα πάρα πολλές 1080ti απουλητες. Και μάλιστα όταν η διαφορά ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΠΕΡΝΆΕΙ 5%.Έχω την εντύπωση ότι στην nvidia θα στηρίζονται στην αύξηση των επιδωσεων της 2080 σε νέους οδηγούς. Αλλά και τότε όταν βγήκε η 1080ti έτσι έλεγαν... Περιμένετε τους καινούριες οδηγούς για ένα +10%ακομα

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Από πού ν' αρχίσω και πού να τελειώσω. Για να δοκιμάσουμε:

1) Είναι κι αυτή μια άποψη. Διαφωνώ, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα. Περισσότερο, νομίζω, ακούγεται για το ray tracing, το οποίο, μεταξύ μας, βρίσκεται στα σπάργανα.

2)Η ένσταση όλων έγκειται στο ότι για αυτό το ρημάδι το +30% ζητούν +50-60% παραπάνω. Ε, δεν το λες και deal. Ουδείς είπε ότι οι επιδόσεις συνιστούν απάτη, γιατί ουδείς αναφέρθηκε αποκλειστικά στις επιδόσεις.

3)Μισό λεπτό να φέρω την αγιαστούρα. Βρε, και χάρη μας έκανε η nvidia που έβγαλε καινούργιες κάρτες.

4)Ασχολίαστο. @fatalara Ηλία πες τίποτα....

5)Προς το παρόν, βλέπω κάτι τιμές μούρλια. 1.200-1.300 ευρώπουλα η 2080ti, 800-900 η 2080. Ειδικά η τιμή της 2080 είναι από άλλο ανέκδοτο καθώς, καταπώς φαίνεται, θα είναι στα ίδια επίπεδα με τη 1080ti.

6)Όλοι οι άνδρες είμαστε γουρούνια. Οπότε, τι να κάνουμε, σκούζουμε. Το ότι γκρινιάζουμε για τις αισχρές τακτικές της πράσινης, είναι μια μικρή λεπτομέρεια που δεν αρκεί για να χαλάσει μιαν όμορφη ιστορία.

 

1) Σε προσκαλώ λοιπόν να μας κάνεις μια παρουσίαση των διαφορών που είχανε οι νέες GeForce & Radeon του παρελθόντως από γενιά σε γενιά λοιπόν να δούμε τα 50%+ που δεν είναι απάτη όπως το τωρινό 30%

 

2) 50%-60% παραπάνω από τι ?
Έχει η 2080 Ti 1500 euro και η 1080 Τι 700euro και δεν το έχω πάρει χαμπάρι ?

 

3) Δεν θέλω να σου χαλάσω τον ονειρικά πλασμένο κόσμο που ζείς, αλλά οι εταιρίες είναι ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΙ οργανισμοί, όχι μεσσίες.
Με την AMD απούσα εντελώς θα μπορούσε να πουλάει και 1070 Ti μόνο τώρα.
Αν σου έκανε χάρη ή όχι, δεν μας νοιάζει, αλλά ούτε και το να γκρινιάζεις για το παραμικρό μας νοιάζει.
Αν δεν γουστάρεις ή σου είναι ακριβές, γύρνα πλευρό και πάρε μια Vega.

Όπως λέτε για τα iPhone... αυτή είναι η τιμή, είναι το premium, τα έχεις το παίρνεις, δεν τα έχεις δεν το παίρνεις.

 

4) Πιο ασχολίαστο...

 

5) Βγήκανε επισήμως οι κάρτες και πωλούνται στις τιμές αυτές ?
Έθεσε η nVIDIA ή η Asus, MSI, κλπ αυτές τις τιμές ?
 

6) Ποιητικό χάρισμα διακρίνω, γράψε κανά μυθιστόρημα.
Και μιας και η nVIDIA είναι ο διάολος, βάλε πρωταγωνίστρια την άγια AMD.

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

3) Δεν θέλω να σου χαλάσω τον ονειρικά πλασμένο κόσμο που ζείς, αλλά οι εταιρίες είναι ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΙ οργανισμοί, όχι μεσσίες.

Να μην σου χαλάσω και τον δικό σου, αλλά εμείς δεν είμαστε αλάκες, επειδή είναι κερδοσκοπικοί οργανισμοί οι εταιρείες. Επέτρεψε μας λοιπόν να διαφωνούμε με αυτές τις "κερδοσκοπικές" τακτικές και να γκρινιάζουμε. Το φόρουμ είναι για συζήτηση, γκρίνιες, απόψεις κάθε είδους. Όταν διαφωνεί κάποιος μαζί σου , εκφράζει τη διαφωνία του. Εσύ δεν μπορείς να το δεχτείς με τίποτα και αρχίζεις τα "γαλλικά" σου.

Για ακόμη μία φορά λοιπόν, θα σου υπενθυμίσω πως ο τρόπος που εκφράζεσαι, δεν είναι όμορφος. ΜΑΘΕ να εκφράζεσαι κάποια στιγμή. Είναι στο χέρι σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος billpeppas έγραψε:

 

1) Σε προσκαλώ λοιπόν να μας κάνεις μια παρουσίαση των διαφορών που είχανε οι νέες GeForce & Radeon του παρελθόντως από γενιά σε γενιά λοιπόν να δούμε τα 50%+ που δεν είναι απάτη όπως το τωρινό 30%

 

2) 50%-60% παραπάνω από τι ?
Έχει η 2080 Ti 1500 euro και η 1080 Τι 700euro και δεν το έχω πάρει χαμπάρι ?

 

3) Δεν θέλω να σου χαλάσω τον ονειρικά πλασμένο κόσμο που ζείς, αλλά οι εταιρίες είναι ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΟΙ οργανισμοί, όχι μεσσίες.
Με την AMD απούσα εντελώς θα μπορούσε να πουλάει και 1070 Ti μόνο τώρα.
Αν σου έκανε χάρη ή όχι, δεν μας νοιάζει, αλλά ούτε και το να γκρινιάζεις για το παραμικρό μας νοιάζει.
Αν δεν γουστάρεις ή σου είναι ακριβές, γύρνα πλευρό και πάρε μια Vega.

Όπως λέτε για τα iPhone... αυτή είναι η τιμή, είναι το premium, τα έχεις το παίρνεις, δεν τα έχεις δεν το παίρνεις.

 

4) Πιο ασχολίαστο...

 

5) Βγήκανε επισήμως οι κάρτες και πωλούνται στις τιμές αυτές ?
Έθεσε η nVIDIA ή η Asus, MSI, κλπ αυτές τις τιμές ?
 

6) Ποιητικό χάρισμα διακρίνω, γράψε κανά μυθιστόρημα.
Και μιας και η nVIDIA είναι ο διάολος, βάλε πρωταγωνίστρια την άγια AMD.

1)Δεν έχω δερμάτινο, καρδιά μου.

2)Για ένα +30% στις επιδόσεις ζητά τη διπλάσια τιμή. 

3)Κοίτα, δεν είμαι η Σελήνη με τον Χόχο, κάτι έχω ακούσει γι' αυτές τις παλιοεταιρίες. Του Σατανά είναι κι ας γκρινιάζω. Καταλαβαίνω ότι είσαι οπαδός του δόγματος ''με τον πάρα μου και την κυρά μου''. Έχεις 3.000 χιλιάρικα για την rtx 3080ti; Έχει καλώς και τα στάζεις. Δεν τα έχεις; Μείνε φτωχός Σιρίλο. Ενδιαφέρουσα άποψη, δεν μπορώ να πω..

4)Ασχολιαστότερο. Τζα, κέρδισα. 

5)Αυτές τις τιμές βλέπω στο geizhals. Δεν τις βγάζω απ' το μυαλό μου.

6)Λολ, ρε συ. Φαντάσου να μην είχα και nvidia. Οπαδός εταιριών και απολογητής τους δεν πρόκειται να γίνω. Θέλω να έχω το δικαίωμα της επιλογής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι εδώ μέσα έχουν σοβαρό πρόβλημα επιλεκτικής μνήμης και υπολογισμών απλών ποσοστών.

Η 1070 η απλή όταν βγήκε έριχνε στην 980 Ti.

Η 1080 Ti vs 980 Ti παίζει να είναι και 80 % πιο γρήγορη.

Τα ίδια και στο ματσάκι 1080 vs 980 τα ίδια και στο 1070 vs 970.

Τέτοιες διαφορές επιδόσεων παίζουν της τάξης των 80% μεταξύ Pascal και Maxwell.

Μετά από αυτό, το 30% σημαίνει ότι οι καινούργιες RTX είναι ΚΟΤΕΣ.

Αν βάλουμε και την τιμή μέσα στα ματσάκια, τότε ναι οι RTX είναι απάτη, αποτυχία και απατεωνιά.

Είναι μια αποτυχημένη προσπάθεια της nVidia να μεταφέρει το υπέρογκο κόστος των άχρηστων tensor cores και ray tracing cores για τα σημερινά και τα αυριανά παιχνίδια για τις σημερινές RTX μούφες κάρτες, που στην ταχύτερη έκδοση 2080 Ti παίζουν με το ζόρι τα 1080p60.

Χωρίς την AMD που ελέγχει πλήρως τις κονσόλες, το RTX δεν έχει μέλλον με μόνο δύο κάρτες από nVidia.

ΗΡΩΕΣ οι developers που μάλλον έχουν απαγάγει την οικογένεια τους και γράφουν παιχνίδια για το ψευτοraytracing που μπορεί να τρέξει σε δύο κάρτες.

ΜΠΟΥΚΟΤΑΖ στις RTX κάρτες να βάλει η nVidia μυαλό.

Μην βάλει κανένας πλάτη στην κλοπή της nVidia.

Φερθείτε σαν έξυπνοι καταναλωτές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το γεγονος οτι οι 1070/80 ειναι υπερκοστολογημενες τον τελευταιο καιρο για τον χψζ λογο(αληθεια στα αχαμνα μου ποιος ειναι ο λογος) δεν παει να πει οτι πρεπει να δεχτω αμασητη την υπερ-υπερκοστολογηση της "νεας" φουρνιας...Ποσο παλλον οταν, οπως τουλαχιστον διαφαινεται, θα δωσει ψιχουλα σε σχεση με αυτα που ζητανε.

 

Δεν ειμαι μετοχος για να μοιραστω τη οποια χασουρα τους(ας μου δωσουν κ απο τα κερδη τους τοτε), καταναλωτης/πελατης ειμαι γεγονος που μου δινει αυτοματως το δικαιωμα να γκρινιαζω.

 

Και δεν ειναι οτι καποιοι δεν εχουμε για να παρουμε. Απλα διαβλεπουμε οτι αν τωρα ζηταει ενα Ν ποσο, στην επομενη θα ζητησει Ν+Χ οπου Χ μπορει να ειναι...βαλε τη φαντασια σου να δουλεψει

 

Κ να ξαναπω οτι οταν λανσαριστηκε η 10X0 σειρα, την 1080Ti την αγορασα 7 κατοσταρικα...ουτε 9, ουτε 10

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Είναι χρήσιμο το ray tracing σήμερα? Απερίφραστα όχι. Δεν υπάρχουν ούτε τίτλοι, ούτε πλατφόρμα για να τρέξει αυτή τη στιγμή.

Είναι χρήσιμο το DLSS? Μάλλον όχι ιδιαίτερα, αλλά επιφυλάσσομαι να δω τα reviews από αύριο.

Είναι σωστή η κίνηση της Nvidia να κυκλοφορήσει αυτές τις κάρτες αυτή τη στιγμή? Σχεδόν σίγουρα ναι, για πολλούς λόγους.

 

Χωρίς να νιώθει την ανάσα του ανταγωνισμού στην πλάτη της, δεν είχε κίνητρο να σπρώξει πολύ τα CUDA, εξάλλου εκεί η παραπάνω απόδοση είναι ολοένα και πιο δύσκολη. Αντίθετα, έχει ένα ολόκληρο εξάμηνο να παίξει μόνη της και να προσπαθήσει να μεταλλάξει την αγορά σε κάτι νέο, όπου θα έχει τεράστιο προβάδισμα. Ταυτόχρονα θα γίνει διαθέσιμο και το λογισμικό που απαιτείται για να αξιοποιηθούν οι νέες κάρτες (πχ DirectX και Vulkan raytracing).

 

Είναι ώριμο το raytracing? 100% όχι. Ιδανικά θα έπρεπε να το δώσουν μία γενιά μετά - με καλύτερη απόδοση, καλύτερη τιμή, και έτοιμο λογισμικό. Όμως η Nvidia έχει επιλέξει να σπρώξει πάρα πολύ προς αυτή την κατεύθυνση και θέλει να αξιοποιήσει όλο τον χρόνο που έχει διαθέσιμο για να μας πείσει. Προσωπικά δεν νομίζω ότι έχει τεράστια σημασία πόσο καλά θα πάει η κυκλοφορία των 20xx - και κανείς να μην τις αγοράσει (που δεν ήταν παράλογο με την εικόνα που έχουμε τώρα) η Nvidia έχει επενδύσει πολλά για να αλλάξει πορεία. Το στοίχημα θα είναι στην επόμενη γενιά καρτών, που σχεδόν σίγουρα θα υπάρχει και κάτι νέο από AMD και η Nvidia θα έχει ψηλαφίσει καλύτερα την αγορά, ειδικά στο θέμα τιμών. Δεν παραβλέπω και το "δωράκι" των tensor cores που δίνουν πρόσθετη "sexy" λειτουργικότητα σε όποιον κάνει το βήμα... Αν πρόκειται να πιάσει το raytracing, τώρα έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες από ότι πριν δύο χρόνια με την Imagination που δεν το πήρε είδηση κανείς.

 

Κοινώς, πιστεύω ότι τόσες μέρες γίνεται πολύ κακό για μία δοκιμαστική "ενδιάμεση" γενιά καρτών αλλά περιμένω και αύριο για τυχόν εκπλήξεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@DEADLAZARUS το λαθος που λες ειναι που σχετιζεις το παραπανω ποσοστο χρηματων σε σχεση με το ποσοστο της αποδοσης. Και 30-40% παραπανω χρηματικη διαφορα να υπηρχε(ισο με το ποσοστο των επιδοσεων), ΠΑΛΙ θα ειχαμε αυξηση τιμης.


Οταν ολα αυτα τα χρονια οι διαφορες ηταν απο 50-70% απο καρτα σε καρτα και η τιμη εκινησης ηταν ΙΔΙΑ και τωρα απλα σου δινει ΛΙΓΟΤΕΡΗ αποδοση με πολλα παραπανω λεφτα.
Το λιγοτερο που μπορει να πεις καποιος ειναι ξεφτυλα και ευχομαι να μη πουληθουν.
Ναι γνωριζω οτι ειναι εταιρια και κοιταζει κερδος, γνωριζω οτι ειναι το Mining που δεν εχει πεσει η τιμη του πασχαλη, γνωριζω οτι ΑΜΔ δεν υπαρχει πουθενα στον χαρτη, τα γνωριζω μια χαρα.. Δικαιολογιες ειναι ολα αυτα ομως για να μας κανουν να δικαιολογουμε το ψηλο κοστος γτ μη ξεχναμε ειναι εταιρια και κοιταζει το κερδος.. Λογικο αλλα η ουσια ειναι μια.
Παλια εβρισκες με 800-900 και τωρα θελεις 1600. (Ελληνικες τιμες)   η με τιμες εξωτερικου ηθελες 800~ και τωρα 1300~

Α, για καθιστε..Στον χωρο της κινητης αγορας, εχουμε mining? εχουμε ελλειψη ανταγωνισμου; εχουμε αποθεμα που δεν εχει πουληθει;  Γιατι λοιπον η APPLE ανεβασε στο θεο τις τιμες;
 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν θα καταλάβουνε ότι τις εταιρίες τις ανεβάζουμε εμείς ίσως κάτι πετύχουμε. Όσο αγοράζουμε σε φουσκωμένες τιμές αυτά θα γίνονται όλο και χειρότερα.. αν καταφέρει και μοσχοπουλήσει σε αυτήν την τιμή η Nvidia το 3080ti θα έχει ένα 200καπελο.. τα ίδια έκανε και η Intel απλά αυτή μας κορόιδευε με άλλον τρόπο.. όλοι είδαμε ότι μπορεί να υπάρξει 8πυρινο με 300 ευρώ κάτι το οποίο η ιντελ θεωρούσε ότι έπρεπε να κοστίζει 1000 plus ευρώ. Στο χέρι μάλλον στην τσέπη μας είναι να αλλάξουμε αυτήν την παρωδία 

Link to comment
Share on other sites

Relax όλοι 

Ο Νίκος έπαθε Armageddon, μόνο εγώ μπορώ να κάνω bouycotaz δες θέμα με rx480 που είχαν έρθει και να στην Ελλάδα με ότι να με τιμές ?

 

Καθίστε να δούμε τα reviews και μετά περιμένουμε ps5 απλά πράματα !!! Όλα σε ένα και νικοκυρεμενα

?:gyro:

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Οσο επεσε το iphoneX μετα απο σχεδον 1 χρονο κυκλοφοριας τοσο θα δειτε να πεφτουν και oι νεες RTX ειδικα με τοσο sold out που εχει πεσει στα pre order.

Εγω αναμενω να ψαχνει ο καθε καημενος (απο μας) 1500αρι πλεον για high end καρτα και πολυ πιθανον να γυρισει ο κοσμος σε next gen consoles παρα σε gaming pc ετσι οπως παει η δουλεια καθως βλεπω το 2ο να γινεται χομπυ για πολυ λιγους και με "δυνατη" τσεπη.

Βεβαια υπαρχει και το ενδεχομενο να θες 500-800 ευρω για το υπολοιπο pc (λογω πτωσης τιμων SSD-Memory) και CPU WARS intel-amd και τα υπολοιπα να τα σκας στην nvidia.

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

@DEADLAZARUS το λαθος που λες ειναι που σχετιζεις το παραπανω ποσοστο χρηματων σε σχεση με το ποσοστο της αποδοσης. Και 30-40% παραπανω χρηματικη διαφορα να υπηρχε(ισο με το ποσοστο των επιδοσεων), ΠΑΛΙ θα ειχαμε αυξηση τιμης. 

Το ίδιο πράγμα λέμε. Πουθενά δεν δικαιολόγησα την αύξηση των τιμών και, εννοείται πως, έχεις δίκιο να πιστεύεις ότι έκανα λάθος, γιατί δεν εξήγησα αναλυτικά το σκεπτικό μου.

Η πράσινη ζητάει πάρα πολλά για μια λογική αύξηση των επιδόσεων που προσφέρει. Αυτό εννοώ. Αυτό που δεν έκανα ξεκάθαρο είναι το παρακάτω: 

Θα μπορούσα να δικαιολογήσω μια μικρή αύξηση, εφόσον το ray tracing μπορούσε να χρησιμοποιηθεί από τώρα, εφόσον πρόκειται για μια επαναστατική τεχνολογία (είναι, αλλά βρίσκεται σε βρεφικό στάδιο) και εφόσον μιλούσαμε για ένα +70% εν συγκρίσει με τις pascal. Δεν βλέπω να πληρούνται αυτές οι προϋποθέσεις, συνεπώς η πράσινη μάς λέει ότι ''θα σας γδάρω γιατί μπορώ και γουστάρω''.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Έχουμε και τον Βασίλη να λέει έχεις να αγοράσεις;; αν ναι πάρτη. Δυστυχώς τέτοιες τακτικές είναι που πήγαν στο θεό οι τιμές.

Α, γεια σου. Εδώ είναι το ζουμί. Να θεωρήσουμε ευλογία το ότι η πράσινη μοιράζεται με μας τα θεϊκά της προϊόντα. Σε προνομιακές τιμές, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, def said:

Αλλα αν ειχαμε ολοι απο μια RTX δεν θα μας χαλαγε....

 

Προσωπικά το ίδιο θα μου έκανε αν μου χάριζαν σήμερα μία 1080 Ti ή 2080... Δεν είναι ακόμη αρκετά ελκυστική η RTX, ακόμη και χωρίς να βάλω τα λεφτά στην εξίσωση.

Σε λίγους μήνες σίγουρα θα είναι διαφορετική η κατάσταση, αλλά προς το παρόν δεν φαίνεται να έχει κανένα νόημα να είσαι early adopter*...

 

* με μικρή επιφύλαξη, όσο αναμένουμε να λήξει το εμπάργκο και να δούμε πραγματικά reviews

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, GoMaR said:

Έχουμε και τον Βασίλη να λέει έχεις να αγοράσεις;; αν ναι πάρτη. Δυστυχώς τέτοιες τακτικές είναι που πήγαν στο θεό οι τιμές.

 

Θα σου πω κάτι απλό, δυστυχώς, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ στην παρούσα φάση σαν κοινωνία να καθορίσουμε τίποτα.
Το μποϊκοτάζ που πρέπει να γίνει για να πάρει το μήνυμα μια εταιρία τέτοιου βεληνεκούς είναι απλά αδύνατο να συμβεί.
Ξεκινάμε από το ότι υπάρχουν υπερκαταναλωτικοί λαοί ( κυρίαρχοι εδώ οι Αμερικάνοι ), υπάρχουν οι ψυχαναγκαστικοί που παίρνουν κάρτα ακόμα και για 1% καλύτερες επιδόσεις απλά επειδή πρέπει να έχουν την καλύτερη κάρτα της αγοράς, και τέλος υπάρχουν... και οι λεφτάδες :p

 

Να σου πω ψέμματα πως γίνεται να τους κάνουμε να ρίξουν τις τιμές ? ( τις οποίες παρεπιπτόντως η nVIDIA όρισε στα 999$ ( ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ όπως πάντα ) και τα καταστήματα με το έτσι θέλω τις βάλανε στα 1300+ ).
Δεν παίζει.
Αν θέλετε πιστέψτε το, δυστυχώς πρέπει να είμαστε ρεαλιστές, και ο ρεαλισμός λέει "θα τους κλάσουμε τα @@" και της nVIDIA και της Intel και οποιουδήποτε κολωσσού.

 

54 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Δεν πιστεύω ότι θα δούμε rtx benchmarks σήμερα. Πρέπει να πέσει και το σχετικό μαγείρεμα. Αναμένω, πάντως, με ενδιαφέρον.....

Δεν κάνω reviews πλέον, αλλά καλό θα είναι όταν κατηγορείς κάποιον/κάποια για κάτι να έχεις και τις αντίστοιχες ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.