Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

Το πολυ Coil Whine ειναι αρκετα σπαστικο, οταν ειχα παρει την GTX 770 θυμαμαι και ετρεχα ενα βαρυ για τοτε παιχνιδι μου εβγαζε τα αυτια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Δεν εχω καποιο θεμα.

Αυτο με το coil whine δεν το πηρα ποτε στα σοβαρα και να υπαρχει δεν με απασχολει καν.

 

 

Να σε ρωητσω και κατι ακομα φιλε μου, επειδη τωρα το ειδα και μου κολησε λιγο το μυαλο, εχεις τον 4770k? Αυτον εχω και εγω, και μου εκανε εντυπωση τωρα που το ειδα, δεν σου κανει καποιο bottleneck μια τετοια καρταρα με αυτον τον επεξεργαστη?

Link to comment
Share on other sites

Καρταρα δεν τη λες. Ιδιες επιδοσεις με την 1080ti εχει.

Δεν υπαρχει κανενα παιχνιδι εκτος ισως του battlefield 5 που να βαραινει το cpu σε οριακο σημειο και ακομα και εκει εισαι στα 130-144 fps.

Ακομα και cs.go να θες να παιξεις αν υποθεσουμε οτι εχεις 240hz monitor βγαζει 300 fps.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Καρταρα δεν τη λες. Ιδιες επιδοσεις με την 1080ti εχει.

Δεν υπαρχει κανενα παιχνιδι εκτος ισως του battlefield 5 που να βαραινει το cpu σε οριακο σημειο και ακομα και εκει εισαι στα 130-144 fps.

Ακομα και cs.go να θες να παιξεις αν υποθεσουμε οτι εχεις 240hz monitor βγαζει 300 fps.

 

Αν η 2080 Ti ειναι η καρταρα και η 2070 ειναι πολυ καλη, τοτε η 2080 παλι ειναι καρταρα, εγω ετσι το βλεπω.

Απλα μου εκανε εντυπωση που ειδα να εχεις τον ιδιο CPU με εμενα με τετοια καρτα πανω, γιατι ειναι 4η γενιας, ειναι λιγο παλιο το CPU που εχουμε, και δεν ηξερα οτι θα μπορει να στηριξει μια τετοια καρτα, επεξεργαστης χρονολογιας 2013 αν θυμαμαι καλα? Με καρτα χρονολογιας 2019, ε μου εκανε λιγο εντυπωση να πω την αληθεια, δεν περιμενα να ειναι οκ για αυτο μου φανηκε πολυ παραξενο.

 

Εγω το θεμα που εχω στα παιχνιδια ειναι να φτανει ο CPU μου παντα 100% usage, με αποτελεσμα να κολαω λιγο, και ελεγα πως το προβλημα μου ειναι ο επεξεργαστης και οχι η καρτα γραφικων μου.

Αλλα δεν ξερω κατα ποσο πλεον κανει bottleneck σε εμενα η καρτα γραφικων που εχω την 970 και ζοριζει τον CPU μου, και τοσο καιρο δεν εχω καταλαβει να πω την αληθεια τι μπορει να φταιει.

Και τωρα ειδα αυτο σε εσενα, ιδιο CPU με αυτην την καρτα, και εμεινα λιγο... Δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει σε εμενα πραγματικα...

 

Πια καρτα ειχες πριν? Ειχες δει κανα παρομιο προβλημα σαν εμενα με τον επεξεγαστη σου μηπως? Μιλαω με την παλια σου καρτα αν ειχες κανα θεμα.

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, MaZzzZ said:

Εγω το θεμα που εχω στα παιχνιδια ειναι να φτανει ο CPU μου παντα 100% usage, με αποτελεσμα να κολαω λιγο, και ελεγα πως το προβλημα μου ειναι ο επεξεργαστης και οχι η καρτα γραφικων μου.

σε ποια παιχνιδια σου παει 100%????????????εμενα μονο στο assassin creed odyssey σε 1080p παει στο 100% δεν εχω δει αλλο game ετσι.........εχω 7700Κ δεν εχουν μεγαλη διαφορα........(4770κ-4790κ-6700κ-7700κ)πανω κατω ειναι ιδια cpu

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος alexcrx έγραψε:

σε ποια παιχνιδια σου παει 100%????????????εμενα μονο στο assassin creed odyssey σε 1080p παει στο 100% δεν εχω δει αλλο game ετσι.........εχω 7700Κ δεν εχουν μεγαλη διαφορα........(4770κ-4790κ-6700κ-7700κ)πανω κατω ειναι ιδια cpu

 

PUBG μαζι με OBS Studio (Προγραμα για Streaming) και καποια αλλα προγραμματα που χρειαζομαι για να κανω τα Live μου.

Τα προγραμματα δεν ειναι τιποτα σπουδαιο, θελω να πω δεν τρωνε τοσο πολυ, αλλα τα αλλα δυο ειναι κολαση, ο CPU τερματιζει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος MaZzzZ έγραψε:

 

Αν η 2080 Ti ειναι η καρταρα και η 2070 ειναι πολυ καλη, τοτε η 2080 παλι ειναι καρταρα, εγω ετσι το βλεπω.

Απλα μου εκανε εντυπωση που ειδα να εχεις τον ιδιο CPU με εμενα με τετοια καρτα πανω, γιατι ειναι 4η γενιας, ειναι λιγο παλιο το CPU που εχουμε, και δεν ηξερα οτι θα μπορει να στηριξει μια τετοια καρτα, επεξεργαστης χρονολογιας 2013 αν θυμαμαι καλα? Με καρτα χρονολογιας 2019, ε μου εκανε λιγο εντυπωση να πω την αληθεια, δεν περιμενα να ειναι οκ για αυτο μου φανηκε πολυ παραξενο.

 

Εγω το θεμα που εχω στα παιχνιδια ειναι να φτανει ο CPU μου παντα 100% usage, με αποτελεσμα να κολαω λιγο, και ελεγα πως το προβλημα μου ειναι ο επεξεργαστης και οχι η καρτα γραφικων μου.

Αλλα δεν ξερω κατα ποσο πλεον κανει bottleneck σε εμενα η καρτα γραφικων που εχω την 970 και ζοριζει τον CPU μου, και τοσο καιρο δεν εχω καταλαβει να πω την αληθεια τι μπορει να φταιει.

Και τωρα ειδα αυτο σε εσενα, ιδιο CPU με αυτην την καρτα, και εμεινα λιγο... Δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει σε εμενα πραγματικα...

 

Πια καρτα ειχες πριν? Ειχες δει κανα παρομιο προβλημα σαν εμενα με τον επεξεγαστη σου μηπως? Μιλαω με την παλια σου καρτα αν ειχες κανα θεμα.

Βαση επιδοσεων καμια απο τις rtx δεν ειναι καρταρα, δεν υπαρχει λογος ενθουσιασμου. Αν ειχαν ενα 40% οπως παλια τοτε ναι.

Πριν ειχα την ιδια σε 1080 δεν ειχα προβλημα. Μηπως εχεις κολλησει τιποτα και σου ανεβαζει το usage?

Μόλις τώρα, το μέλος MaZzzZ έγραψε:

 

PUBG μαζι με OBS Studio (Προγραμα για Streaming) και καποια αλλα προγραμματα που χρειαζομαι για να κανω τα Live μου.

Τα προγραμματα δεν ειναι τιποτα σπουδαιο, θελω να πω δεν τρωνε τοσο πολυ, αλλα τα αλλα δυο ειναι κολαση, ο CPU τερματιζει.

Ωπα, αλλο το streaming αλλο το Gaming.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος fatalara έγραψε:

Βαση επιδοσεων καμια απο τις rtx δεν ειναι καρταρα, δεν υπαρχει λογος ενθουσιασμου. Αν ειχαν ενα 40% οπως παλια τοτε ναι.

Πριν ειχα την ιδια σε 1080 δεν ειχα προβλημα. Μηπως εχεις κολλησει τιποτα και σου ανεβαζει το usage?

 

Τι εννοεις να εχω κολλησει?

Εγω επιμενω παντως, εχει πολυ καλη καρτα, τελος :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος MaZzzZ έγραψε:

 

Τι εννοεις να εχω κολλησει?

Εγω επιμενω παντως, εχει πολυ καλη καρτα, τελος :) 

Το εγραψα πριν δω οτι κανεις streaming. Streaming και gaming ταυτοχρονα με 4770κ δεν κανεις ασχετα απο την καρτα.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μαλλον ειναι και τα δυο μαζι, και το PUBG σαν παιχνιδι που ειναι αρκετα βαρυ και το optimize του ειναι χαλια, αλλα και το OBS.

Γιατι το λεω αυτο, αν ανοιξω OBS και παιξω κατι αλλο διαφορετικο παιχνιδι θελω να πω, δεν εχω τοσο μεγαλο θεμα.

Αν ανοιξω PUBG και δεν ανοιξω OBS δηλαδη χωρις να ειμαι Live, τοτε παλι δεν εχω μεγαλο θεμα.

 

Αυτο το ειδα εδω και 2 μηνες, 2 μηνες πριν περασα Windows 10, ημουν με τα Windows 7, και απο 8GB Ram πηγα στα 16GB Ram, α ναι και ενα βασικο που αλλαξα, απο Monitor 720p πηγα σε 1080p οποτε με την μια μονο το Monitor που παει τοσο μεγαλο, ζοριζει πολυ παραπανω και τα δυο μπορω να πω.

 

Κοιτουσα να παω σε νεα καρτα γραφικων για αυτο και διαβαζα εδω, γιατι πιστευα εκει ειναι το θεμα, οτι δεν φτανουνε τα γραφικα και κανει καποιο bottleneck και ζοριζει τον CPU και παει 100%, αλλα ισως ειναι και επειδη ειναι παλιος ο CPU δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος alexcrx έγραψε:

εκει το εχεις το θεμα,αυτο μαλλον ανεβαζει το cpu usage..........

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Τα 1080p ειναι πιο βαρια αναλυση για το cpu απο τα 1440p. Εισαι ενα +10-15% πανω σε usage. Η 2080ti ειναι οριακα με 4770κ στα 1080p.

Τα 720 ακομα περισσοτερο.

 

 

Τελος παντων, οτι χρειαζομαι υπολογιστη καινουργειο ναι το ξερω, και οτι χρειαζομαι και τουμπανακι παλι για αυτο που κανω και αυτο το ξερω.

Σας υπερ ευχαριστω και τους δυο σας για την πολυτιμη βοηθεια οπως και να εχει.

Να στε καλα παιδια.

 

Καλοριζικη και παλι η καρτουλα σου φιλε μου. ;)

Έγινε επεξεργασία από MaZzzZ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος MaZzzZ έγραψε:

 

 

Τελος παντων, οτι χρειαζομαι υπολογιστη καινουργειο ναι το ξερω, και οτι χρειαζομαι και τουμπανακι παλι για αυτο που κανω και αυτο το ξερω.

Σας υπερ ευχαριστω και τους δυο σας για την πολυτιμη βοηθεια οπως και να εχει.

Να στε καλα παιδια.

 

Καλοριζικη και παλι η καρτουλα σου φιλε μου. ;)

Μην σε δω να παιζεις με 2080 και 8700κ στα 1080p ομως γιατι θα φωναξω ιερα εξεταση να σε καψει στην πυρα.

Δωσε προτεραιοτητα στο τι θες να κανεις και επελεξε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Μην σε δω να παιζεις με 2080 και 8700κ στα 1080p ομως γιατι θα φωναξω ιερα εξεταση να σε καψει στην πυρα.

Δωσε προτεραιοτητα στο τι θες να κανεις και επελεξε.

 

Κατσε να μπορεσω να μαζεψω τα λεφτα για τον πυργο πρωτα, και μετα θα παω και στην οθονη.

Οπως και να εχει θα μεινω λιγο με αυτην που εχω, δεν μπορω να τα παρω και ολα μαζι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, fatalara said:

Μην σε δω να παιζεις με 2080 και 8700κ στα 1080p ομως γιατι θα φωναξω ιερα εξεταση να σε καψει στην πυρα.

Δωσε προτεραιοτητα στο τι θες να κανεις και επελεξε.

Η 2560x1080  / 144 με τι πάει ; 

Link to comment
Share on other sites

https://www.kitguru.net/components/graphic-cards/dominic-moass/gigabyte-gtx-1660-ti-oc-6g-review-bang-for-buck-king/

Ούτε το cooler είναι κάτι το ιδιαίτερο ούτε σε ξετρελαίνει εμφανισιακά.

Μία καλή και vfm κάρτα, η οποία κάνει τα βασικά, συνιστά δε μια τιμιότατη επιλογή.

 

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.