Jump to content



980 vs 1070 vs 980ti vs 1080 (cuda and vray)


Recommended Posts

Καλημερα.
Δε με νοιαζουν τα παιχνιδια.Με νοιαζει το rendering.Οποτε μη με ρωτησετε για αναλυση οθονης κλπ.
Γνωριζει κανεις ποια καρτα ειναι καλυτερη ;

Σε συνδιασμο παντα με την τιμη.
Τι εννοω.
η 980ti εχει 300cuda cores παραπανω απο την 1080.Θα θεωρειται ταχυτερη απο την 1080 ;

η πχ απο την 1070 που εχει 800-900 cuda cores παραπανω (Ειναι στην ιδια τιμη.Οποτε δε ξερω τι συμφερει απο τις δυο.) Βγαζουμε τον παραγοντα της καταναλωσης ετσι.

Επισης η 980 σε σχεση με την 1070 που ειναι καλυτερη ; 
Εχω φαει τον κοσμο στο ιντερνετ και δεν εχω βρει απαντηση.

Αναφερομαι για Vray RT & 3Ds Max.

edit: Τι παιζει ρολο για την απεικονηση στο viewports? (Vram kai texture fill rate?)


Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και εδώ υπάρχουν αποτελέσματα από διάφορα benchmarks ανάμεσα σε όλες τις κάρτες. 

Δεν είμαι σίγουρος αν είναι αυτό που ζητάς, θα πρέπει να δεις τι bench-αρει το κάθε τεστ.

Γενικά κάνε μερικές αναζητήσεις στο site, ίσως βρεις αυτο που ψάχνεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι.Η 780ti θεωρειται καλυτερη.Ασε που πρεπει να θεωρειται καλυτερη και απο 980 :p


Δεστε και εδω.

https://render.otoy.com/octanebench/results.php?sort_by=avg&filter=&singleGPU=1

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω απο αυτα που βλεπω (τα λιγα) πιο συμφερουσα λυση ειναι η μια 1070..Και απο αποψη καταναλωσης και απο τιμη...Και τα 8GB ειναι αψογα νομιζω.
Αποδιδει τα ιδια και στο viewporting.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

@suboy Δε γνωριζω για photoshop / LR.Εκει εχει να κανει καθαρα στο zoom in / out.Αλλα μια απλη καρτα ειναι αρκετη νομιζω.
Τα CUDA πιο πολυ τα συναντας σε adobe premiere / after effects παρα στο photoshop.
Οποτε πιστευω μια ιδεα μπορουμε να παρουμε απο επιδοσεις σε Premiere / AE
 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε ευχαριστω πολυ.Αλλα πραγματικα δε μπορω να καταλαβω.Δεν εχει βγαλει υποστηριξη και στο blender? μου φαινεται περιεργο η 980ti να ειναι αρκετα πιο γρηγορη απο μια 1080.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.