Jump to content



Μπλε υποδοχές σε μητρική MSI


Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος dpolal έγραψε:

Οι μνήμες ταιριάζουν επειδή είναι ίδια τα slots. Αλλά επειδή είσαι αρχάριος καλύτερα να μην την παλέψεις μόνος γιατί μπορεί και να χαλάσεις κάτι στο μπορντ και τότε πάει όλο για πέταμα.

DDR2 μνήμες χρειάζεσαι και μέχρι 2gb εκαστο simm.

Αν όντως είναι η μητρική που φαίνεται (0ΑΒ8) στο speccy (ποστ #9) και CPU-Z (ποστ #19), σύμφωνα με το link στο ποστ #9 παίρνει max 4GB. Οπότε δεν γίνεται αυτό που λες (=8GB).

 

Edit: @Babikos

Κάνε έναν κόπο και βγάλε τις μνήμες σου από τα μαύρα slots και παρατήρησέ τα αν έχουν την χαρακτηριστική εγκοπή στο ίδιο ύψος με τα μπλε. Έτσι τουλάχιστον τα "βλέπουμε" εμείς από το ίντερνετ (= 4 DDR2). Αν διαφέρουν λίγο στην θέση της εγκοπής τότε πρέπει (το πιο πιθανό) να είναι 2 DDR2 και 2 DDR3 (και να συμβαίνει το παράδοξο που ανέφερε ο yanni, ένας κωδικός, δύο μητρικές).

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
Link to comment
Share on other sites

Πιεση θελει αλλα ψηφιζω να το αφησεις αφου δε ξερεις μην εχουμε αλλα.

 

Καλη ειναι η βοηθεια αλλα καλο ειναι να εχεις και μια Α σχεση με το αντικειμενο. Αν κατι συμβει κ δημιουργησεις θεμα θα πανικοβληθεις και δε θα εχεις και pc :)

 

Γνωμη μου φυσικα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Babikos έγραψε:

το πιεζω πολυ δεν το λυπαμαι και αν σπασει απλως αν δεν παει τι να κανω ? :( 
Τελος παντων ευχαριστω πολυ 

Πολλές φορές δουλεύει ως εξής, βάλε την μνήμη να πατήσει καλά και ίσια και μετά απλώς κλείσε τα με το χέρι.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Αν όντως είναι η μητρική που φαίνεται (0ΑΒ8) στο speccy (ποστ #9) και CPU-Z (ποστ #19), σύμφωνα με το link στο ποστ #9 παίρνει max 4GB. Οπότε δεν γίνεται αυτό που λες (=8GB).

 

Edit: @Babikos

Κάνε έναν κόπο και βγάλε τις μνήμες σου από τα μαύρα slots και παρατήρησέ τα αν έχουν την χαρακτηριστική εγκοπή στο ίδιο ύψος με τα μπλε. Έτσι τουλάχιστον τα "βλέπουμε" εμείς από το ίντερνετ (= 4 DDR2). Αν διαφέρουν λίγο στην θέση της εγκοπής τότε πρέπει (το πιο πιθανό) να είναι 2 DDR2 και 2 DDR3 (και να συμβαίνει το παράδοξο που ανέφερε ο yanni, ένας κωδικός, δύο μητρικές).

Το Q33 chipset υποστηρίζει μέχρι 8Gb RAM σύμφωνα με την Intel.

http://ark.intel.com/products/31917/Intel-82Q33-Graphics-and-Memory-Controller

http://www.intel.com/assets/pdf/prodbrief/317312.pdf

Έγινε επεξεργασία από dpolal
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σε παλιοτερα MB και σε σλοτς που δεν εχουν δουλευτει ποτε, δηλαδη να ειχε μονο 2 σλοτς γεματα για πολλα χρονια και μετα αποφασιστηκε να μπει κ αλλη ραμ,

μου εχει τυχει να ειναι παααρα πολυ σκληρα σου βγαινει το χερι. Μαλλον αυτη ειναι η περιπτωση του φιλου. Μιλω για DDR κ DDR2 ΜΒ.

 

Εγω τα καταφερα με ανορθόδοξο τροπο. Πηρα ενα μαλακο σουβερ διαφημιστικό που ειχα "λαστυχοτο" το εκοψα στα δυο, εβαλα τη ραμ στο σλοτ και πιεσα με τα κομματακια του σουβερ στις γωνιες για να μη μου κοπουν τα δαχτυλα μια-δυο φορες μεχρι να μαλακωσει και να κατσει καλα. Το ξερω δεν ειναι το καλυτερο αλλα ετσι τα καταφερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν ειμαι και τοσο ασχετος τι ειναι αυτο το βιντεο.... ξερω να το βαζω αλλα δεν κουμπονει τι δεν καταλαβενεται....................

Μία ώρα πριν, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Παιδια σε παλιοτερα MB και σε σλοτς που δεν εχουν δουλευτει ποτε, δηλαδη να ειχε μονο 2 σλοτς γεματα για πολλα χρονια και μετα αποφασιστηκε να μπει κ αλλη ραμ,

μου εχει τυχει να ειναι παααρα πολυ σκληρα σου βγαινει το χερι. Μαλλον αυτη ειναι η περιπτωση του φιλου. Μιλω για DDR κ DDR2 ΜΒ.

 

Εγω τα καταφερα με ανορθόδοξο τροπο. Πηρα ενα μαλακο σουβερ διαφημιστικό που ειχα "λαστυχοτο" το εκοψα στα δυο, εβαλα τη ραμ στο σλοτ και πιεσα με τα κομματακια του σουβερ στις γωνιες για να μη μου κοπουν τα δαχτυλα μια-δυο φορες μεχρι να μαλακωσει και να κατσει καλα. Το ξερω δεν ειναι το καλυτερο αλλα ετσι τα καταφερα.

φιλε και γω αυτο ακριβως μετα απο πολα χρονια θελω να προσθεσω μνημη Ram λες να ειναι αυτο το προβλημα ?

Έγινε επεξεργασία από Babikos
Link to comment
Share on other sites

@Babikos μην εκνευρίζεσαι. Στα φόρουμς και γενικά στον κόσμο του internet ο άλλος που είναι στο απέναντι πληκτρολόγιο δεν μπορεί να σε ξέρει ούτε εσένα ούτε το πρόβλημά σου αν εσύ δε του δώσεις να καταλάβει.

Εχουν δει πολλά τα μάτια μας γι' αυτό και κάποιες απαντήσεις που πήρες είναι για πολύ αρχάριους.

 

Οπως και να έχει, πιάσε βγάλε μία φωτογραφία το σημείο των RAM να λυθεί η όποια αμφιβολία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Babikos said:

ρε παιδια δεν ειμαι και τοσο ασχετος τι ειναι αυτο το βιντεο.... ξερω να το βαζω αλλα δεν κουμπονει τι δεν καταλαβενεται....................

φιλε και γω αυτο ακριβως μετα απο πολα χρονια θελω να προσθεσω μνημη Ram λες να ειναι αυτο το προβλημα ?

Κοίτα, και εμείς που γράφουμε πρέπει να είμαστε προσεχτικοί στο τι γράφουμε. Αν πάμε και σου πούμε με την μία "μην φοβάσαι, σπρώξε και θα μπουν", αυτό μπορεί να αποτελεί την λύση κατά 99%, αλλά στο 1% που θα γίνει η στραβή τι θα σου γράψουμε; Άνοιξε θέμα να σου δώσουμε συμβουλές για νέο σύστημα; Μια φορά πριν πολλά πολλά χρόνια που πίεζα δύο μνήμες να μπουν επειδή δεν έμπαιναν, ανακάλυψα κατόπιν εορτής ότι τις είχα σπρώξει ανάποδα στα slots. Bye bye μητρική, bye bye RAM.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να μας βγάλεις μια φωτογραφία τις υποδοχές καθώς και πως τοποθετείς τις RAM;

Μια φωτογραφία = χίλιες λέξεις. Μπορεί να έχει χαλάσει το slot της μνήμης και να μην μπορούν να "κάτσουν" σωστά.

 

Το βίντεο προφανώς και δεν το έβαλα για να σε θίξω. Όπως είπαν τα παιδιά,  δεν γνωρίζουμε τις γνώσεις σου.

Απλά το έβαλα για να σιγουρευτείς ότι κάνεις σωστά την διαδικασία εγκατάστασης τους.

Link to comment
Share on other sites

οχι ενταξει δεν νευριασα καθολου απλως το να βαζεις μια ram δεν ειναι και κατι το δυσκολο 

 

απλως οταν βγαζω την ram και προσπαθω να το βαλω στο μπλε slot δεν μπαινει ενω οταν το ξαναβαζω στο μαυρο slot με την μια και πολυ απαλα καθολου πιεση!

Έγινε επεξεργασία από Babikos
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Babikos έγραψε:

οχι ενταξει δεν νευριασα καθολου απλως το να βαζεις μια ram δεν ειναι και κατι το δυσκολο 

 

απλως οταν βγαζω την ram και προσπαθω να το βαλω στο μπλε slot δεν μπαινει ενω οταν το ξαναβαζω στο μαυρο slot με την μια και πολυ απαλα καθολου πιεση!

Δοκίμασε να φυσήξεις - καθαρίσεις τα μπλέ slots μπας και έχουν πιάσει σκουπιδάκια-βρώμα!

Έγινε επεξεργασία από orderlover
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Babikos said:

.. απλως οταν βγαζω την ram και προσπαθω να το βαλω στο μπλε slot δεν μπαινει ενω οταν το ξαναβαζω στο μαυρο slot με την μια και πολυ απαλα καθολου πιεση!

 

2 hours ago, yanni said:

Κοίτα, και εμείς που γράφουμε πρέπει να είμαστε προσεχτικοί στο τι γράφουμε. Αν πάμε και σου πούμε με την μία "μην φοβάσαι, σπρώξε και θα μπουν", αυτό μπορεί να αποτελεί την λύση κατά 99%, αλλά στο 1% που θα γίνει η στραβή τι θα σου γράψουμε; Άνοιξε θέμα να σου δώσουμε συμβουλές για νέο σύστημα; Μια φορά πριν πολλά πολλά χρόνια που πίεζα δύο μνήμες να μπουν επειδή δεν έμπαιναν, ανακάλυψα κατόπιν εορτής ότι τις είχα σπρώξει ανάποδα στα slots. Bye bye μητρική, bye bye RAM.

Οπως τα λες ακριβως το ιδιο μου 'τυχε, αλλα ο yanni εχει δικιο ειναι λιγο ρισκο. Εμενα μου βγηκε σε καλο, σε σενα δεν ξερω μην σε παρω στο λαιμο μου..

Για μενα πιεσε τα με λιγοτερη δυναμη μια δυο φορες οχι για να μπουν απλα να λασκαρουν λιγο.

Έγινε επεξεργασία από Seek & Find
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.