Jump to content



Πληκτρολόγιο για ιδιότροπο και κολλημένο χρήστη (εμένα)


Recommended Posts

Μετά από αμέτρητα λύσε δέσε, το Microsoft Wireless Laser Keyboard 6000 που είχα εδώ και χρόνια φαίνεται πως θα πάει για πέταμα, καθώς τα πλήκτρα κολάνε. Επειδή είμαι αρκετά ιδιότροπος, καθ'ότι χρησιμοποιώ σπαστά ή καμπυλωτά πληκτρολόγια από το 2000, μιας και δεν έχω βρει ακόμα το κατάλληλο, έβγαλα από το ντουλάπι το πληκτρολόγιο που με συνόδευσε στα φοιτητικά μου χρόνια, το Microsoft Natural Ergonomic Elite.

 

6000.jpg

elite.jpg

Αφού δοκίμασα ότι δουλεύει, το έκανα βίδες, το σαπούνισα, το έτριψα και το συνέδεσα στο PC μου (η φωτογραφία λόγω φωτισμού και κινητού το αδικεί). Καμία σχέση με τα νεώτερα Microsoft (τα οποία τα είχα συνηθίσει και δεν μου κακοφαίνονταν). Τα πλήκτρα έχουν πολύ μεγαλύτερο βάθος πατήματος, μεγαλύτερες αποστάσεις και καλύτερη σαφήνεια.

 

Οπότε το ερώτημα τώρα είναι. Υπάρχει πληκτρολόγιο το οποίο να συνδιάζει the best of both worlds?

 

Ιδανικά το πληκτρολόγιο που ψάχνω πρέπει να έχει

 

  1. Σωστές αποστάσεις ανάμεσα στα πλήκτρα
  2. Πάτημα σαν του Elite
  3. Μικρό Enter
  4. Μεγάλο αριστερό shift
  5. Πλήκτρο Calculator πάνω από το NumLock
  6. Media Keys
  7. Να είναι τουλάχιστον καμπυλωτό και και κατά προτίμηση σπαστό με palmrest

 

Προφανής λύση είναι το Microsoft Natural Ergonomic 4000.

 

a461dad3-3d63-4d93-9b2a-e4f334fcedf5.jpg

Το έχει κάποιος; Τα σημεία 3-7 προφανώς και τα πληρεί, για τα 1-2 έχει κάποιος άποψη; Δυστυχώς στο Άργος δεν μπορώ να το δοκιμάσω κάπου, σε Πλαίσιο που ήμουν Αθήνα δεν υπήρχε, οπότε είτε που θα πρέπει να ψάξω πολύ είτε να βασιστώ σε γνώμες άλλων...

 

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Τα πλήκτρα έχουν πολύ μεγαλύτερο βάθος πατήματος, μεγαλύτερες αποστάσεις και καλύτερη σαφήνεια.

Ο εαυτός σου φωνάζει να πάρεις μηχανικό πληκτρολόγιο και αρνείσαι να τον ακούσεις 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:
  • Μικρό Enter
  • Μεγάλο αριστερό shift

Ψάχνεις βασικά πληκτρολόγιο με US layout

https://en.wikipedia.org/wiki/British_and_American_keyboards#/media/File:KB_United_States-NoAltGr.svg

 

πριν 55 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:
  • Πλήκτρο Calculator πάνω από το NumLock

Macro keys

πριν 56 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:
  • Media Keys

k70_03_k_us.png

πριν 57 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Να είναι τουλάχιστον καμπυλωτό

tumblr_mnk8x8xqVm1rmva47o1_500.gif

 

πριν 58 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

κατά προτίμηση σπαστό

Kitsios_Spastos.jpg_220x220.jpg

 

πριν 58 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

με palmrest

Βλέπε Κ70

 

Πέρα από την πλάκα, αυτό που ζητάς (πέραν των καμπύλων ffs) τα έχει ένα καλό μηχανικό πληκτρολόγιο με US Layout.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτό, αν και δεν είναι με "καμπύλες" ;-)

https://www.google.gr/search?q=mx500+logitech&safe=off&hl=el-GR&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiNtZe80rLQAhWBBywKHRrjDTUQ_AUIBygB&biw=360&bih=495#safe=off&hl=el-GR&tbm=isch&q=mx5500+logitech

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι δεν υπάρχει καμπυλωτό γιατί προφανώς είναι πιο σημαντικό για τις εταιρείες που βγάζουν μηχανικά πληκτρολόγια να είναι φωτιζόμενο RGB σαν το τσίρκο Μεντρανο παρά να κάθονται σωστά τα χέρια πάνω στο πληκτρολόγιο. 

Αν δεν μπορείς να γράψεις το πολύ επεξηγηματικό ffs με διαφορετικό χρώμα στο f και το s τι διάολο πρόοδο κάνουμε τόσα χρόνια και σε τι κόσμο θα φέρουμε τα παιδιά μας. 

Θα έλεγα τίποτα βαρύ αλλά θα με κόψει η λογοκρισία. 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος jax7480 έγραψε:

Ε, ναι δεν υπάρχει καμπυλωτό γιατί προφανώς είναι πιο σημαντικό για τις εταιρείες που βγάζουν μηχανικά πληκτρολόγια να είναι φωτιζόμενο RGB σαν το τσίρκο Μεντρανο παρά να κάθονται σωστά τα χέρια πάνω στο πληκτρολόγιο. 

ΠΕΣ ΤΑ ΝΑ ΑΓΙΑΣΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ!!!

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δει και αυτά και τα αντίστοιχα της Kinesis. Δεν έχουν αριθμητικό (και είναι και ολίγον πανάκριβα).

 

Και επειδή ξεφύγαμε από το θέμα, το ερώτημα μου παραμένει. Το 4000 της μικρομάλακης, είναι σαν τα παλιά καλά πληκτρολόγια; Αν όχι προτιμώ να το παιζω hipsterας με το Elite. Το muscle memory είναι τελικά υπαρκτότατο, σαν να μην πέρασε μια μέρα είμαι με το πληκτρολογιάκι μου....

 

Παρεπιπτόντως, διαπίστωσα ότι είναι Made in Mexico. Let's make ergonomic keyboards great again!

Link to comment
Share on other sites

On 11/18/2016 at 6:17 PM, GriGaS said:

Το 4000 της μικρομάλακης, είναι σαν τα παλιά καλά πληκτρολόγια;

πρέπει να ψάξεις να βρεις το είδος των διακοπτών που έχει το ένα και το άλλο (π.χ. σε σελίδες όπως του geekhack) για να κάνεις τη σύγκριση. Η αλήθεια είναι ότι ακόμη και πληκτρολόγια τύπου μεμβράνης από «ποιοτικές» εταιρείες υπολογιστών (HP, Compaq, Dell κλπ) συνήθιζαν να τα φτιάχνουν καλύτερα τη δεκαετία του ΄90 με αποτέλεσμα κάποιες φορές ακόμη και να πλησιάζουν σε αίσθηση τα μηχανικά.

Όσο για τα περί τσίρκου των καινούργιων ισχύουν imho απολύτως, αυτή η κατάρα των «gaming» προϊόντων. Υπάρχουν και τώρα ποιοτικές εξαιρέσεις όπως τα Topre (με δικού τους τύπου διακόπτες) αλλά ακόμη κι αν ξεπεράσεις το πρόβλημα να τα βρεις διαθέσιμα στην Ευρώπη καλύτερα να πάρεις χάπι πριν δεις τις τιμές τους.

 

Για ευρωπαϊκό ιστότοπο με κάποια ποικιλία σε εργονομικά, κοίτα στο keyboardco.com αν δεν τον έχεις ήδη δει. Βλέπω έχουν αλλάξει και το layout της ιστοσελίδας τους, επάνω δεξιά έχουν πλήκτρο που σε οδηγεί στην παλιά τους.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.