Jump to content



G.G. 2017 - Porsche 918 Spyder @ Riverside Long 27/11/2016


Aris Teidis

Recommended Posts

Εμένα μου άρεσε πολύ πάντως, η πίστα νομίζω το έκανε αρκετά ενδιαφέρον, είχαμε και αρκετές συμμετοχές! Στην αρχή πρέπει να έκανε 1-2 λάθη ο Ιάσονας και όταν μπήκαμε στο 3ο γύρο είχε ανοίξει σημαντική διαφορά, αλλά μπορείτε να βασίζεστε πάντα πάνω μου να κάνω τα πράγματα πιο ενδιαφέροντα... :p (τύφλα να έχει ο Maldonado). Φρέναρα για τη 2η στροφή πατώντας λίγο έξω, χωρίς κανένα λόγο, και το σβούριξα (1ο βίντεο, μπορούσα να το σώσω γμτ). Στην επαναφορά μπορεί να φαίνεται οτι είμαι σχετικά safe αλλά μετά που το είδα από τον @akis_z80 του την έδωσα μια τρομάρα γιατί ήμουν πιο κοντά στην αρχή της γρήγορης δεξιάς από οτι υπολόγιζα.

 

Εγώ ήμουν το επόμενο incident του JohhnyGTR, μάλλον δεν κατάλαβε οτι είμασταν 3 wide για λίγο και οτι στη γρήγορη στροφή ήμουν δίπλα του και δεν μου άφησε χώρο. Αυτό, και η περισσότερη "δράση" που είδα στον αγώνα είναι στο 2ο βίντεο.

 

Από τη πρώτη σβούρα είχα απλά ανοιχτό κίτρινο μπροστα προφυλακτήρα... αλλά μετά, με αψυχολόγητη hotlapper λογική, κοπάνησα και έξυσα τον τοίχο στην έξοδο της τελευταίας στροφής άλλες 4 φορές... τη τελευταία το damage monitor έμεινε ανοιχτό γιατί το bodywork αριστερά ήταν τέρμα κόκκινο και πίσω κίτρινο. Μου κόστισε γύρω στα 15km/h τελική από οτι είδα στο lap comparison σε σχέση με τον Άκη οπότε και να τον έφτανα δε νομίζω να μπορούσα να περάσω.

 

Συγχαρητήρια σε όλους που είχαμε τέτοιο grid και ειδικά στον Άκη που ήταν πολύ σταθερός (ο μόνος που δεν έκανε μεγάλες πατάτες ίσως? :p). Next week!

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Stelios F. said:

Δεν ήσουν δίπλα του στην στροφή btw :D

Ban 1 μήνα.

:p Ισχύει είμασταν μπροστά με πίσω ρόδα, απλά έκανε το 1ο turn-in και μετά κρατήθηκε λίγο οπότε είπα ΟΚ πάμε, με είδε, αλλά μάλλον δε με είχε δεί ποτέ. Με 300km/h δεν κλείνεις τη πόρτα τελευταία στιγμή αν ξέρεις οτι υπάρχει κάποιος, ειδικά σε flat out στροφή που δεν υπάρχει καν λόγος. Έστριψα στο χώμα αλλά έπρεπε να αφήσω και γκάζι λίγο νωρίτερα, η ιδέα του φρένου δε μπορώ να πω οτι μου άρεσε γιατί είχα χάσει και τον Άκη σε εκείνο το σημείο.

Έγινε επεξεργασία από Lylankor
Link to comment
Share on other sites

Λιγα λογια.

Ενδιαφερον - σπασαρχιδικο combo.Το MR επεσε στο C (μονος μου κιολας :hehe: )

Αφου απο το λαθος του Lylankor , καταφερα και πηρα τη πρωτια, μετα το χτυπημα με τον johnnyGTR (προσοχη στο πως μπαινεις στην στροφη!)μου κοστισε ζημια μπρος και πισω προφυλακτηρα.(Ακομα να καταλαβω πως εγινε ζημια μπροστα)

Εχανα τελικη, ειχα ξεμεινει και απο KERS και εβλεπα τους αλλους να με πλησιαζουν.Αφου βγηκα ενα εκατομμυριο φορες σε μια γαμωστροφη, με περασαν :p

Απο ενα σημειο και μετα η διαφορα ηταν ιδια, αυξανοταν μονο απο λαθη.Κατι που δε σταματησα να κανω(τα εχω βαλει με την στροφη :p )

E λογω χτυπηματος, εκαψα παραπανω βενζινη (παρολο που ειχα βαλει για 26,8 laps ) και εμεινα στον 24/25 :p

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάψαμε παραπάνω καύσιμο λόγω μεγαλύτερης χρήσης κινητήρα εσωτερικής καύσης, όταν τελείωσε η μπαταρία.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος liakjim έγραψε:

Μάλλον κάψαμε παραπάνω καύσιμο λόγω μεγαλύτερης χρήσης κινητήρα εσωτερικής καύσης, όταν τελείωσε η μπαταρία.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Να ένας παράγοντας που ούτε πέρασε από το μυαλό μου - ευτυχώς πάντα βάζω παραπάνω καύσιμο καλού κακού...

Πάντως και εγώ (όπως ο Άκης) έτρεξα κυρίως στη "Sport" ρύθμιση εκτός από 4-5 γύρους που κυνηγούσα (και είχα μπαταρία μέχρι το τέλος) για να μπορώ να επιλέγω που θα κάνω χρήση των ηλεκτομοτέρ αλλά τελικά μάλλον ήταν λάθος τακτική γιατί η "Race" ρύθμιση ήταν πολύ ποιο γρήγορη (ακόμα και με πεσμένη μπαταρία).

Link to comment
Share on other sites

Στη sport και εγώ και μου τελείωσε τελείως στον 15 γύρο. Μετά ψίχουλα.
Δεν ξέρω αν έφταιξε που δεν είχα TC. Ίσως με αυτό να φορτιζε γρηγορότερα?

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρεπει να εχει καποια σχεση το TC στην φορτιση ουτε στην καταναλωση.

Η μπαρα καταναλωσης ανα mode διεφερε, αλλα ηταν σταθερη.Ειτε σπινιαρες ειτε οχι.

Εγω ημουν μονιμα σε sport που ειχε τη μικροτερη καταναλωση και μερικες φορες στην ευθεια, το εδινα ολο(προς το τελος)

Αλλα μιας και το καταναλωσα στην αρχη ολο για να τους ξεφυγω, απο ενα σημειο και μετα ειχα περιπου ενα 30-40% ανα γυρο

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, liakjim said:

 


Νομίζω ήταν. Είχε δικαίωμα στη στροφή. Κακώς έφαγε πόρτα.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Ας μην το πολυ-αναλύσουμε μιας και ήταν fun race.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σας  ευχαριστω πολύ όλους για την βοήθεια. Ηταν φανταστική εμπειρία το ονλινε..Σορρυ αν εκλεισα καποιους οταν με ριχνατε γύρο και αν σας ζαλισα με απορίες.

Σχετικά  το προβλημα με την ανάλυση που έγραψα πιο πριν...... μπορει κανεις να δοκιμάσει την ανάλυση 1280χ720 ( ή γενικά οποιαδήποτε μικρότερη απο 1920χ1080) και να δει αν κανει "stretch to fit" σε fullscreen ( σε μονιτορ με min ανάλυση 1920x1080)? Δηλαδή  να μη βγαζει μαυρες μπαρες πανω-κατω ή δεξια-αριστερα. Αν το κάνει και σε άλλους τοτε ειναι το παιχνιδι , αλλιώς να κοιτάξω ξανα σε ρυθμίσεις στα windows.

ps: σορρυ αν μπερδεψα και ονοματα χθες...ειχα πολλα να μάθω ...ζαλιστηκα δεν ηξερα ποιός ειναι ποιός.... :) 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε πατημένες είναι αρκετά δύσκολο να δώσεις χώρο γιατί σε μπερδεύει πολλές φορές το πόσο κλείνεις κ εκεί που νομίζεις οτι άφησες χώρο τελικά δεν το κάνεις.

 

Εμένα μου είχε τύχει παρόμοιο περιστατικό με τα gt3 στη Πόζναν νομίζω που με μάζεψε ο άλλος παρότι πίστευα οτι του χα δώσει αρκετό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Ηταν ωραιο combo...

 

Δυστυχως ή ευτυχως(οπως το βλεπει κανεις) δεν μπορεσα να παιξω γιατι απο την καταιγιδα εχασα το vdsl router

 

Αν και εβαλα ενα παλιο adsl που ειχα, για καποιο λογο το ping μου ειχε παρει την ανιουσα(300+) οποτε κ δεν το σκεφτηκα καν να μπω 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος aKosmas έγραψε:

Παιδιά, σας  ευχαριστω πολύ όλους για την βοήθεια. Ηταν φανταστική εμπειρία το ονλινε..Σορρυ αν εκλεισα καποιους οταν με ριχνατε γύρο και αν σας ζαλισα με απορίες.

Σχετικά  το προβλημα με την ανάλυση που έγραψα πιο πριν...... μπορει κανεις να δοκιμάσει την ανάλυση 1280χ720 ( ή γενικά οποιαδήποτε μικρότερη απο 1920χ1080) και να δει αν κανει "stretch to fit" σε fullscreen ( σε μονιτορ με min ανάλυση 1920x1080)? Δηλαδή  να μη βγαζει μαυρες μπαρες πανω-κατω ή δεξια-αριστερα. Αν το κάνει και σε άλλους τοτε ειναι το παιχνιδι , αλλιώς να κοιτάξω ξανα σε ρυθμίσεις στα windows.

ps: σορρυ αν μπερδεψα και ονοματα χθες...ειχα πολλα να μάθω ...ζαλιστηκα δεν ηξερα ποιός ειναι ποιός.... :) 

 

Γιατί δεν παίζεις στη native?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σας  ευχαριστω πολύ όλους για την βοήθεια. Ηταν φανταστική εμπειρία το ονλινε..Σορρυ αν εκλεισα καποιους οταν με ριχνατε γύρο και αν σας ζαλισα με απορίες.
Σχετικά  το προβλημα με την ανάλυση που έγραψα πιο πριν...... μπορει κανεις να δοκιμάσει την ανάλυση 1280χ720 ( ή γενικά οποιαδήποτε μικρότερη απο 1920χ1080) και να δει αν κανει "stretch to fit" σε fullscreen ( σε μονιτορ με min ανάλυση 1920x1080)? Δηλαδή  να μη βγαζει μαυρες μπαρες πανω-κατω ή δεξια-αριστερα. Αν το κάνει και σε άλλους τοτε ειναι το παιχνιδι , αλλιώς να κοιτάξω ξανα σε ρυθμίσεις στα windows.
ps: σορρυ αν μπερδεψα και ονοματα χθες...ειχα πολλα να μάθω ...ζαλιστηκα δεν ηξερα ποιός ειναι ποιός.... [emoji4] 
 

Setting στους drivers είναι
Link to comment
Share on other sites

@Stelios F. πριν αλλαξει η version στο assetto απο 1.9 σε 1.9.3 kai 1.10  epaiza kanonika se 720. Δεν αλλαξα κατι στα settings των drivers στα windows. Me το update δημιουργήθηκε το πρόβλημα. Για αυτό λέω αν δοκίμαζε και καποιος απο εσας σε 720 , να μου πει αν γινεται και σε εκεινον

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.