Jump to content



Αγορά gpu για αντικατάσταση GTX 760


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Το πρώτο μου πόστ στο φόρουμ και θα ήθελα να ρωτήσω για αγορά κάρτας γραφικών.

Έχω το συστηματάκι Ι5 2500κ 4.5GHZ(hydrocool)

8gb ram

650W coolermaster

760 gtx gpu(που χρειάζεται αντικατάσταση)

Είμαι ανάμεσα στίς RX4704gb,RX4804gb,GTX 10603gb

Παρακαλώ θα ήθελα τη βοήθειά σας.

Δεν έχω πρόβλημα ούτε συμπαθώ κάποιοα απο τις nvidia amd απλά θέλω να κάνω καλή αγορά μέσα στα στενά όρια των 265 ευρώ που έχω θέσει ως ταβάνι μια και τα οικονομικά μου είναι κουρέλι.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Αλλαγή τίτλου
Link to comment
Share on other sites

Οθονη; (αναλυση, οπως ειπε και ο Γιωργος). Η 760 χρειαζεται αντικατασταση γιατι χαλασε ή απλα γιατι...ετσι;

Αν ειναι γιατι..ετσι, τοτε εφοσον τα οικονομικα ειναι κουρελι, θα προτεινα να βολευτεις με την 760 για λιγο καιρο ακομη (μια χαρα ειναι η 760 για casual αλλα και κατι παραπανω gaming- υπο την προϋποθεση οτι θα κανεις αρκετες παραχωρησεις). Αν οχι ομως...

 

....απο τις παραπανω θα πηγαινα σε rx470 4g, γιατι στις αλλες δεν εχεις λογο να πας στα 4 και στα 3 GB αντιστοιχα (ειδικα η 1060 ειναι αλλη καρτα τελειως - αξιζει παραπανω δηλαδη η 1060 6GB ). Την υπερχρονιζεις ελαφρως, και εχεις μια GG καρτα για 1080p gaming imho. Μπορεις επισης να δεις σε μεταχειρισμενες, στα λεφτα αυτα , δυσκολα, ισως βρεις gtx980. Θα ελεγα οτι αξιζει και μερικα € παραπανω, αλλα εφοσον εισαι στενα, τα πραγματα ειναι δυσκολα. Κυκλοφορουν και GTX 970 στα 220-240€ , ισως να ειναι καλη επιλογη. 

Εκτος και αν δεν συζητας καν για μεταχειρισμενα. Εφοσον ομως τα οικονομικα ειναι στενα, θα το κοιτουσα σιγουρα if I were you. 

:)  

Link to comment
Share on other sites

Πολυ λιγες 980 ειδα παντως Γιωργο σε αυτα τα φραγκα. ΠΑραδιπλα εννοω . Δεν εψαξα πολυ παραπανω, αλλα αν παιζουν εστω εκει, αξιζει πιστευω. Ειδα 220€ για την 970. 

Οτι επιθυμει ο φιλος, ας μας πει πρωτα σε τι αναλυσεις παιζει, τι ειδους games, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ευχαριστώ παιδιά.

Τσίμπησα τη 1060 6gb της gigabyte  λίγο φαρμάκι στην τιμή 275 ευρώ απο ελληνικό ιντερνετομάγαζο.

Σε σχέση πάντος με τα μαγαζιά καμία σχέση μισή κάρτα παραπάνω σε λ7 θέλανε τα λιμοτάγαρα.

 

Link to comment
Share on other sites

275 δε την βρισκω πουθενα παντως εδω Ελλαδα. Τουλαχιστον οχι σε "σκρουτζομαγαζα". 

Αν στην εφερε καποιος κοντα στην περιοχη σου, ειναι οκ η τιμη, γιατι την χαμηλοτερη την βλεπω στα ~290.

(την απλη Gigabyte, οχι την G1 )

 

Anyway. Καλοριζικη :) 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη , αλλα επιμονως σε ρωτουσαμε για τι σκοπο την θες, και δεν μας απαντησες. Οθονη, τιτλους που παιζεις... κλπ

Σε 1080p αυτη και η RX480 ειναι στα ιδια. Η G1 λιγο καλυτερη απο την απλη ισως λογω ρολογιων αλλα πολυ ελαχιστα και λιγο καλυτερη ψυξη. 

Αν θες να παιζεις με τα φιλτρα ολα ανοιχτα, δε σου φτανει ουτε μια 1080 παντως (ή δε θα σου φτανει σε λιγο καιρο) , να το ξερεις, και παντα αναλογα τον τιτλο.

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, GFFermari said:

Σε 1080p υπάρχει παιχνίδι που δε τρέχει σε max details και φίλτρα με 1060/480??

Τα θες με αλφαβητική σειρά ή χρονολογικά;

 

Deux Ex MD

Dishonored 2

Fallout 4

FarCry4

Forza Horizon 3

GTA5

Mafia3

Xcom2...

 

Kαι άλλα. Πρόσεξε, δε λέω ότι δε παίζουν καλά - αλλά δε παίζουν τέρμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση, κάτι άλλο μήπως εννοείς? Μήπως πέφτεις κάτω από 60 frames πχ και το θεωρείς οτι δεν παίζει τέρμα?

Έγινε επεξεργασία από Matia
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Matia said:

Δεν υπάρχει περίπτωση, κάτι άλλο μήπως εννοείς? Μήπως πέφτεις κάτω από 60 frames πχ και το θεωρείς οτι δεν παίζει τέρμα?

Τέρμα = όλα ultra + φίλτρα. Τα περισσότερα παιχνίδια που ανέφερα δε παίζουν σε 1080p/60 ultra αι πολλά ακόμα και ΑΑ να μη βάλεις.

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 17/12/2016 at 10:22 ΜΜ, το μέλος Volrath έγραψε:

Τέρμα = όλα ultra + φίλτρα. Τα περισσότερα παιχνίδια που ανέφερα δε παίζουν σε 1080p/60 ultra αι πολλά ακόμα και ΑΑ να μη βάλεις.

 

 

 

 

Τα 60 frames είναι ιδιαίτερη απαίτηση, δεν σημαίνει οτι τα games δεν παίζουν στοτέρμα όμως. Και 30 και 40 και 50 frames μια χαρά παίζουν τα games, από πότε έγιναν τα 60 frames το standard? Είναι πολύ υψηλή απαίτηση και χωρίς ουσιαστικό λόγο νομίζω, ούτε με 1070 και ίσως σε κάποια και με 1080 δεν θα το πετύχαινες αυτό. Παρεπιπτόντως τα 6gb δεν εξυπηρετούν σε κάτι σε αυτή την ανάλυση, θα μπορούσες να πάρεις με τα 3gb και να γλυτώσεις κανένα 50ρικο.

Link to comment
Share on other sites

 

5 hours ago, Matia said:

από πότε έγιναν τα 60 frames το standard?

 

Από όταν τα monitors είναι 60Hz.

 

5 hours ago, Matia said:

Και 30 και 40 και 50 frames μια χαρά παίζουν τα games,

Όχι δε παίζουν μια χαρά. Έχεις frame doubling, frame skipping, υψηλό latency κτλ κτλ. 

 

5 hours ago, Matia said:

Είναι πολύ υψηλή απαίτηση και χωρίς ουσιαστικό λόγο νομίζω, ούτε με 1070 και ίσως σε κάποια και με 1080 δεν θα το πετύχαινες αυτό.

 

Δεν είναι καθόλου ιδιαίτερη απαίτηση, ιδιαίτερα όταν έχουν βγει 120/144/160Hz μονιτορς.

 

5 hours ago, Matia said:

Παρεπιπτόντως τα 6gb δεν εξυπηρετούν σε κάτι σε αυτή την ανάλυση, θα μπορούσες να πάρεις με τα 3gb και να γλυτώσεις κανένα 50ρικο.

 

Μια χαρά εξυπηρετούν. Υπάρχουν ΠΟΛΛΑ παιχνίδια που σε 1080p ζητάνε 4G+.

 

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

Αναλογως του game engine του εκαστοτε παιχνιδιου ειναι η απαντηση. Υπαρχουν παιχνιδια που μια χαρα παιζουν και στα 30, υπαρχουν και αλλα που πρεπει να κολλανε στα 60. Στα 55 και στα 65 σου πετανε τα ματια στο πατωμα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.