Jump to content



MSI GE72VR-Apache Pro 6RF161


Recommended Posts

Καλησπέρα.Σήμερα παρήγγειλα αυτό το laptop για τον γιό μου  http://www.notebook.de/msi-gaming-ge72vr-apache-pro-g-4168?atyp=nb  σε πολύ καλή τιμή  για τα specs του.

Ένας λόγος που έδωσα αυτά τα χρήματα (που δεν είναι και λίγα) είναι γιατί πιστεύω ότι για τα επόμενα πέντε χρόνια (είναι 13χ) θα το χρησιμοποιεί άνετα χωρίς πρόβλημα και στα game που παίζει αλλά και σε βαριές εφαρμογές αν χρειαστεί.

Στην Ελλάδα που το έψαξα το βρήκα στην χαμηλότερη τιμή στα 1799,βέβαια το έχουν με ssd 256 αλλά το πληρώνεις πολύ πιο ακριβά προεγκατεστημένο.

Η ερώτησή μου είναι η εξής:Να του παραγγείλω από τώρα ssd ?Και εάν ναι τι χωρητικότητα 128 η 256?Μ.2 η NVme αλλά βλέπω ότι οι NVme είναι πανάκριβοι.

Εάν έχετε να μου προτείνετε κάποιον θα το εκτιμούσα.

Σας ευχαριστώ.

 

Έγινε επεξεργασία από Μπουρμπουλας
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς το link που έδωσες παραπέμπει σε 8 μοντέλα, όχι σε ένα.

Ύστερα υπάρχει κάποιος λόγος που δεν μπορείς να πας σε desktop για τον μικρό; 13 χρονών είναι δεν είναι οτί θα το παίρνει στη δουλειά ή θα το χρειάζεται σε ταξίδια. Θα στήσεις με λιγότερα χρήματα κάτι πιο δυνατό που θα είναι και upgradeable.

Ύστερα, αν νομίζεις (σε περίπτωση που το laptop είναι το πρώτο της σελίδας, όπως φαντάζομαι) ότι με την 1060 3 gb θα παίζει ο πιτσιρικάς για 5 χρόνια ότι παιχνίδι του καπνίσει, πλανείσαι πλάνην οικτράν. Σε 2-3 χρονάκια μάξιμουμ θα σου ζητάει καινούργιο λάπτοπ.

Έγινε επεξεργασία από virus777
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2016 at 2:41 ΜΜ, το μέλος virus777 έγραψε:

Καταρχάς το link που έδωσες παραπέμπει σε 8 μοντέλα, όχι σε ένα.

Ύστερα υπάρχει κάποιος λόγος που δεν μπορείς να πας σε desktop για τον μικρό; 13 χρονών είναι δεν είναι οτί θα το παίρνει στη δουλειά ή θα το χρειάζεται σε ταξίδια. Θα στήσεις με λιγότερα χρήματα κάτι πιο δυνατό που θα είναι και upgradeable.

Ύστερα, αν νομίζεις (σε περίπτωση που το laptop είναι το πρώτο της σελίδας, όπως φαντάζομαι) ότι με την 1060 3 gb θα παίζει ο πιτσιρικάς για 5 χρόνια ότι παιχνίδι του καπνίσει, πλανείσαι πλάνην οικτράν. Σε 2-3 χρονάκια μάξιμουμ θα σου ζητάει καινούργιο λάπτοπ.

Πήγα στην επιλογή του laptop διότι υπάρχει desktop 3 ετίας , αρκετά δυνατό και χρησιμοποιήται και σαν gaming pc αλλά και σαν htpc.

Τώρα όσο αφορά την διάρκεια ,εντάξει ξέρω ότι και να πάρεις από υπολογιστή ,όσο και καινούριο να είναι μετά από τρία χρόνια θα θεωρείται παλιό αλλά μόνο για gaming, για τις υπόλοιπες εργασίες όμως νομίζω θα πάει για περισσότερο χρονικό διάστημα :)

(Ναι το πρώτο της σελίδας είναι)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να μην παραγγείλεις ακόμα SSD, μιας και λογικά δεν το χρειάζεται, και να περιμένεις. Γιατί στο λέω? 

Αν πάρεις 256 SSD θα είνια μικρός, και 480 ακριβός και πάλι όχι τόσο μεγάλος όσο χρειάζεται.

Δεν ξέρω αν έχεις δει μέγεθος παιχνιδιών, στο STEAM αν δεις το GTA V είναι 50 GB, το NBA 2K17 άλλα τόσα κλπ.

 

Ο αδερφός μου με έβαλε να του στήσω ένα RAID0 με 2x480 GB και τον έβριζα ότι κάνει υπερβολές, μετά με έβαλε στο STEAM και κατάλαβα ότι έχει ξεφύγει η κατάσταση.

Εκτός αν εξ'αρχής αποφασίσεις ότι τα games θα μπαίνουν σε κάποιο εξωτερικό δίσκο ή εάν έχει δυνατότητα για 2 δίσκους το συγκεκριμένο ή έστω έναν msata/m2 + έναν κανονικό, οπότε εννοείται μπορείς να πάρεις τον msata/m2.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πλάνο είναι ότι προς το παρών, θα μπεί ένας Samsung 250gb 960 evo στη θέση Μ.2 ,θα πάει εκεί το λειτουργικό,και μελλοντικά στην θέση του hdd 1TB που υπάρχει ήδη,ένας ssd 2,5" 500Gb και ο hdd στη θέση του drive με ένα frame hdd.

E πιστεύω σε πρώτη φάση θα είναι μια χαρά.

Λες και θα παίζω εγώ κάνω ,μιας και έχω τύχει παλιός gamer ,αλλά μέσα από την χαρά των παιδιών μας παίρνουμε και εμείς χαρά :)

(Gta V παίζει και minecraft)

 

 

Έγινε επεξεργασία από Μπουρμπουλας
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

πολυ καλό το laptop που διάλεξες και σε πολύ καλή τιμή. Εγω προσωπικά σε αυτά τα χρήματα δε θα έπαιρνα Η/Υ χωρίς ssd έστω και εναν φτηνό... σίγουρα όμως απο 240GB και πάνω. Νομίζω πως το πλάνο σου είναι σωστό... τουλάχιστον και εγω αυτό θα έκανα

Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ καλό laptop για αυτή τη τιμή. Το μόνο αρνητικό με τα MSI είναι ότι κάποιες φορές παρατηρούνται λίγο υψηλότερες θερμοκρασίες από αντίστοιχα laptop άλλων εταιρειών, αλλά λογικά με τη 1060 δε πιστεύω να έχει αυτό θέμα. Αυτό το site είναι γενικά καλό; Έχει παραγγείλει κάποιος άλλος;

Link to comment
Share on other sites

On 1/20/2017 at 2:18 ΜΜ, το μέλος NaPoleoN έγραψε:

Όντως πολύ καλό laptop για αυτή τη τιμή. Το μόνο αρνητικό με τα MSI είναι ότι κάποιες φορές παρατηρούνται λίγο υψηλότερες θερμοκρασίες από αντίστοιχα laptop άλλων εταιρειών, αλλά λογικά με τη 1060 δε πιστεύω να έχει αυτό θέμα. Αυτό το site είναι γενικά καλό; Έχει παραγγείλει κάποιος άλλος;

Δεν νομίζω πως ισχύει αυτό. Εγω  με την 970 βλέπω max 83C στην GPU και 81C στην CPU. Με Dell έχουμε αντίστοιχα 87C και 84C και με ASUS 84 και 84. Πάντα με ίδια χαρακτηριστικά. Ήταν και ο βασικός λόγος που επέλεξα MSI + του ότι τα θεωρώ και πιο αξιόπιστα μηχανήματα από τα άλλα 2

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.