Jump to content



Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά και καλές γιορτές. Θέλω να κάνω ένα δωράκι στον εαυτό μου για τα Χριστούγεννα. Αποφάσισα να πάρω επιτέλους ενα μηχανικό πληκτρολόγιο (tenkeyless). Μετά απο βίντεο και βίντεο... Είχα αποφασίσει να πάρω το coolermaster quickfire rapid-i (Brown switches). Μετά ένας φίλος μου, μου είπε ότι θα μετανιώσω αν πάρω ενα πληκτρολόγιο χωρίς RGB φωτισμό (τελικά δεν με ενδιαφέρει) και ήθελα πολύ το K65 της Corsair (red switches) με RGB φωτισμό και μετά το ίδιο χωρις φωτισμό από το εξωτερικό. Ύστερα σκέφτηκα να μην ξοδέψω τόσα λεφτά για ένα πληκτρολόγιο και αποφάσισα να αγοράσω αυτό: https://www.amazon.co.uk/VicTsing-Mechanical-Keyboard-Switches-Typists/dp/B01D41O5P2/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1482578063&sr=8-2-spons&keywords=mechanical+keyboard&psc=1&smid=A1598VULVVKBAL (αντιγραφή blue switches) από το άμαζον στα 50 ευρώ περίπου. Χθες όμως πήγα μία βόλτα στα public και δοκίμασα το Razer Blackwidow Tournament Edition (Razer Green Switches) και πραγματικά έμεινα άφωνος από τα λίγα πατήματα στα πλήκτρα του. Αλλά γενικά διαβάζω πολύ κακά πράγματα για την Razer και τα πληκτρολόγια της. Διαβάζω ότι χαλάνε πολύ εύκολα, ότι δεν αξίζει να πάρεις razer πληκτρολόγιο επιδή έχει κινέζικα switches και λοιπά και λοιπά... Και κάπου εδώ είμαι τώρα. Δεν έχω ιδέα τι θα κάνω. Χρειάζομαι άμεσα την βοήθεια σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συνιστούσα razer πραγματικά χαλάνε εύκολα. Αν θέλεις πληκτρολόγιο σκυλί πας για CM αλλά δεν είχα μείνει ικανοποιημενος από τα led καίγονται εύκολα. Θα σου έλεγα να διαλέξεις μεταξύ corsair ή logitech

Sent from my E6653 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος env0y έγραψε:

Δεν θα συνιστούσα razer πραγματικά χαλάνε εύκολα. Αν θέλεις πληκτρολόγιο σκυλί πας για CM αλλά δεν είχα μείνει ικανοποιημενος από τα led καίγονται εύκολα. Θα σου έλεγα να διαλέξεις μεταξύ corsair ή logitech

Sent from my E6653 using Tapatalk
 

Ευχαριστώ φίλε για την γρήγορη απάντηση. Κάποιο συγκεκριμένο πληκτρολόγιο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος env0y έγραψε:


Η logitech έχει tenkeyless για κοίτα στην σελίδα τους.

Sent from my E6653 using Tapatalk
 

http://gaming.logitech.com/el-gr/gaming-keyboards
Μονο το G410 εχει και κατα την αποψη μου ειναι ασχημο και ακριβο.

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 37 λεπτά, το μέλος Raphaelpap έγραψε:

To G410 είναι numpadless, όχι tenkeyless. Tenkeyless είναι αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/9758149/CoolerMaster-Masterkeys-Pro-M-White.html

Το οποίο για τα λεφτά του είναι μια χαρά.

Και επειδή είναι νέα σειρά υποτίθεται οτι το έχουν κυτάξει το θέμα με τα καμένα led, το οποίο στο κάτω κάτω της γραφής μπορεί να σου εμφανιστεί σε όποιο μοντέλο να ναι.

Link to comment
Share on other sites

Οι διακόπτες του με τους cherry mx απλά δεν συγκρίνονται (αν και το έχει πάρει κάπου το μάτι μου και με cherry mx blue).

Και σαν ποιότητα overall δεν έχει καμία σχέση με το cm. Στο λέω επειδή το έχω δουλέψει κάμποσο, το κανονικό όχι το ΤΚ.

 

Από κει και πέρα, κάνεις οτι θες.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, virus777 said:

Οι διακόπτες του με τους cherry mx απλά δεν συγκρίνονται (αν και το έχει πάρει κάπου το μάτι μου και με cherry mx blue).

Και σαν ποιότητα overall δεν έχει καμία σχέση με το cm. Στο λέω επειδή το έχω δουλέψει κάμποσο, το κανονικό όχι το ΤΚ.

 

Από κει και πέρα, κάνεις οτι θες.

Ποιοι ειναι καλυτεροι δηλαδη? Οι mx η του razer?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος virus777 έγραψε:

Οι διακόπτες του με τους cherry mx απλά δεν συγκρίνονται (αν και το έχει πάρει κάπου το μάτι μου και με cherry mx blue).

Και σαν ποιότητα overall δεν έχει καμία σχέση με το cm. Στο λέω επειδή το έχω δουλέψει κάμποσο, το κανονικό όχι το ΤΚ.

 

Από κει και πέρα, κάνεις οτι θες.

Δεν κατάλαβα σε ποια πληκτρολόγια αναφέρεσαι. Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Ποιοι ειναι καλυτεροι δηλαδη? Οι mx η του razer?

Θεωρώ τους cherry mx brown που έχει το cm καλύτερους από τους πράσινους της razer.

 

πριν 14 λεπτά, το μέλος Raphaelpap έγραψε:

Δεν κατάλαβα σε ποια πληκτρολόγια αναφέρεσαι. Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;

Ναι ok. Το έγραψα λίγο βιαστικά. Πάμε πάλι.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος virus777 έγραψε:

Οι διακόπτες του  Blackwidow με τους cherry mx του cm απλά δεν συγκρίνονται (αν και το έχει πάρει κάπου το μάτι μου -το Blackwidow TE- και με cherry mx blue).

Και σαν ποιότητα overall, το razer δεν έχει καμία σχέση με το cm. Στο λέω επειδή το έχω δουλέψει κάμποσο, το κανονικό Blackwidow όχι το ΤE.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος virus777 έγραψε:

Θεωρώ τους cherry mx brown που έχει το cm καλύτερους από τους πράσινους της razer.

 

Ναι ok. Το έγραψα λίγο βιαστικά. Πάμε πάλι.

 

 

To Razer χαλασε ή το αλλαξες; (αν χαλασε σε ποσο καιρο);

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι άσχημη επιλογή, αφού θες numpadless τελικά, μέχρι 100€.

 

Πάντως πριν προχωρήσεις στην επιλογή σου οφείλω να σου πώ 2 πράγματα.

α) Επειδή δεν έχεις ασχοληθεί από ότι καταλαβαίνω με τα διάφορα είδη διακοπτών, διάβασε εδώ να πάρεις μια γενική ιδέα του τι είναι ο κάθε διακόπτης και πως συμεριφέρεται:

http://lifehacker.com/how-to-choose-the-best-mechanical-keyboard-and-why-you-511140347

β) 'Ο,τι και να σου λέω εγώ η κάποιος άλλος, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε κάποια έκθεση να δεις από κοντά το είδος (ή τα είδη) των διακοπτών που έχεις καταλήξει (δεν είναι ανάγκη να βρεις το ίδιο μοντέλο keyboard ακριβώς, αλλά το ίδιο είδος διακόπτη), έτσι ώστε να νιώσεις τι σου κολάει καλύτερα στο χέρι.

Έγινε επεξεργασία από virus777
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος virus777 έγραψε:

Δεν είναι άσχημη επιλογή, αφού θες numpadless τελικά, μέχρι 100€.

 

Πάντως πριν προχωρήσεις στην επιλογή σου οφείλω να σου πώ 2 πράγματα.

α) Επειδή δεν έχεις ασχοληθεί από ότι καταλαβαίνω με τα διάφορα είδη διακοπτών, διάβασε εδώ να πάρεις μια γενική ιδέα του τι είναι ο κάθε διακόπτης και πως συμεριφέρεται:

http://lifehacker.com/how-to-choose-the-best-mechanical-keyboard-and-why-you-511140347

β) 'Ο,τι και να σου λέω εγώ η κάποιος άλλος, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε κάποια έκθεση να δεις από κοντά το είδος (ή τα είδη) των διακοπτών που έχεις καταλήξει (δεν είναι ανάγκη να βρεις το ίδιο μοντέλο keyboard ακριβώς, αλλά το ίδιο είδος διακόπτη), έτσι ώστε να νιώσεις τι σου κολάει καλύτερα στο χέρι.

Λίγο δύσκολο. Μένω Καβάλα και μόνο το public έχει. Έχει μόνο τα Razer green και κάτι stealth της Razer νομίζω orange. Θέλω ή blue/green ή brown. Πάντως εντυπωσιάστηκα με τα green γι αυτό και κόλλησα λίγο με το Razer. Θα ήθελα να δοκιμάσω brown αλλά δεν μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.